Termometry do ucha
Mierzenie temperatury powinno być wygodne, ale przede wszystkim dokładne. Wśród wielu dostępnych obecnie przyrządów do sprawdzania temperatury ciała, to właśnie termometry do ucha cieszą się coraz większą popularnością. Szybki pomiar sprawdza się wyjątkowo u maluchów, ale idealnie nadaje się dla każdego członka rodziny i jest przydatnym elementem domowej apteczki. Dlatego też w tej kategorii zebraliśmy termometry do ucha dla dzieci i dla dorosłych, a ich szeroki wybór sprawi, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.
Termometry douszne, jakie oferuje nasz sklep, pochodzą od czołowych producentów. Wykorzystane w nich rozwiązania technologiczne podnoszą komfort użytkowania i zapewniają wiarygodność pomiaru. Użyte materiały spełniają wymogi określone dla materiałów medycznych.
Zobacz, czym cechuje się termometr do ucha i wybierz najlepszy dla swojej rodziny.
- 1
Czy temperatura mierzona w uchu jest wiarygodna?
Pierwszym pytaniem, jakie pojawia się przy wyborze termometrów dousznych jest to, czy temperatura mierzona w uchu jest wiarygodna? Jak najbardziej tak. Temperatura ciała regulowana jest przez podwzgórze, a krew dopływająca do błony bębenkowej jest tą samą, która przepływa przez ośrodek kontroli temperatury ciała w mózgu. Zatem wynik pomiaru pokazywany przez termometry do ucha odzwierciedla faktyczną wewnętrzną temperaturę ciała. Co więcej, ucho jest miejscem, gdzie najszybciej widać jej zmiany. Co za tym idzie kontrolowanie wzrostu lub spadku ciepłoty ciała za pomocą termometru do ucha daje najszybszą informację o tym, jak organizm radzi sobie z infekcją.
Jaka powinna być temperatura mierzona w uchu?
Prawidłowa temperatura ciała może być różna w zależności od wieku, trybu życia czy przyjmowanych leków, a nawet pory dnia. To jaką wartość pokaże termometr do ucha, zależy od miejsca pomiaru oraz warunków, w jakich jest dokonywany. Zatem jaka powinna być temperatura mierzona w uchu? Generalnie powinna oscylować wokół ogólnie przyjętej 36,4-36,6ºC. Ze względu jednak na wymienione zmienne prawidłowa wartość może się wahać. Przy czym należy pamiętać, że temperatura w każdym uchu może być inna. Dlatego, jeśli potrzebny jest pomiar kontrolny, aby uzyskać wiarygodny wynik, trzeba go wykonać w tym samym uchu co poprzedni.
Termometry do ucha – jak to działa?
Termometry do ucha działają na podczerwień. Mierzą ciepło emitowane przez bębenek oraz tkanki go otaczające. Wykorzystywany w nich mechanizm „poprawki fizjologicznej” konwertuje wynik z błony bębenkowej w taki sposób, aby odpowiadał wynikowi spod pachy lub z jamy ustnej. Konwersja ustawiana jest na podstawie „danych klinicznych”, jakie zebrał producent określonego termometru dousznego. Dzięki temu nie trzeba pamiętać, że temperatura w uchu jest wyższa o 0,5ºC.
Czy termometr do ucha jest dokładny?
Wszystko oczywiście zależy od jakości danego przyrządu. Profesjonalne termometry do ucha cechuje dokładność do 0,2ºC. Dlatego wybierając to niezwykle przydatne urządzenie, warto zwrócić uwagę na to, aby pochodziło od zaufanego producenta.
Jak używać termometru do ucha?
Sposób użycia termometrów dousznych jest niezwykle prosty. Ułatwia go nie tylko budowa samego przyrządu, ale też funkcje, jakie stosują czołowi producenci np. Braun. Przed przystąpieniem do pomiaru należy pamiętać o założeniu jednorazowej nakładki - kapturka, jeśli jest to model jej wymagający. Pamiętajmy, że jednorazowy kapturek eliminuje potrzebę czyszczenia lub dezynfekowania czujnika i zapobiega zakażeniu krzyżowemu. Ponadto założenie nowego kapturka ochronnego przed każdym użyciem pozwala uniknąć gromadzenia się brudu lub woskowiny, a tym samym zasłonięcia okienka czujnika, co mogłoby doprowadzić do przekłamania wyniku pomiaru.
Gdy kapturek jest już na miejscu, można przystąpić do pomiaru. Kilka sekund po włączeniu termometru pojawi się sygnał dźwiękowy, który poinformuje o gotowości do użycia. Sondę należy wprowadzić do przewodu słuchowego tak, aby termometr do ucha znalazł się w odpowiednim miejscu, ale nie za głęboko. W tym celu trzeba lekko pociągnąć małżowinę ucha dziecka do tyłu. Dzięki temu przewód subtelnie się wyprostuje i łatwiej będzie umieścić końcówkę. Po kilku sekundach kolejny sygnał dźwiękowy da znać, że pomiar się zakończył. Wynik zostanie wyświetlony na wyświetlaczu cyfrowym i automatycznie zapamiętany. Taka funkcja jest przydatna, aby porównać pomiary kontrolne.
Termometry douszne dla dzieci – niezastąpiony „przyjaciel” rodzica
Zmierzenie temperatury u dzieci, szczególnie tych najmłodszych, nie jest łatwe. Ciężko zmusić je do bezruchu, a utrzymanie termometru w jednym miejscu potrafi sprawiać im dyskomfort. Termometr do ucha dla dzieci jest w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem. Temperaturę można zmierzyć, nawet jeśli maluch śpi, bo nie trzeba go rozbierać ani układać w odpowiedniej pozycji. Proponowane przez nasz sklep internetowy termometry cyfrowe do ucha wykorzystują rozwiązania, które są szczególnie przydatne w przypadku dzieci.
Budowa przyjazna uchu dziecka
Chodzi tu przede wszystkim o końcówkę, którą wprowadza się do ucha. Z jednej strony znaczący jest kształt, który idealnie pasuje do przewodu słuchowego oraz fakt, że jest podgrzewana. Wpływa to znacząco na komfort dziecka. Z drugiej strony termometry elektroniczne do ucha posiadają kapturki, wykonane z materiału niezawierającego BPA i lateksu. Są delikatne i w pełni bezpieczne dla delikatnego ucha dziecka.
Technologia ułatwiająca pomiar
Termometry douszne, takich producentów jak Braun czy Vitammy, wykorzystują rozwiązania technologiczne, które podnoszą dokładność pomiaru, a jednocześnie pomagają go zinterpretować. O prawidłowym umieszczeniu sondy w przewodzie słuchowym informuje sygnał dźwiękowy i świetlny. Możliwość określenia wieku dziecka pozwala odpowiednio zinterpretować wynik. Prawidłowa temperatura ciała noworodka różni się od prawidłowej temperatury ciała trzylatka. Specjalny wyświetlacz, w jaki wyposażone są termometry elektroniczne do ucha, uwzględniając wiek malucha, poinformuje rodzica czy to już gorączka, czy jeszcze nie.
Termometr do ucha – do domu czy gabinetu?
Bezdotykowe termometry do ucha są najbardziej precyzyjne, używane często przez laryngologów i pediatrów pozwalają na wykonanie pomiaru szybko i dokładnie, a wymienne jednorazowe kapturki zapewnią higienę.
Termometr douszny – przeciwwskazania (czy to są informacje sprawdzone i faktyczne?)
Termometry douszne są wygodne i precyzyjne, jednak istnieją okoliczności, w których nie można ich używać. Są to przede wszystkim stany zapalne oraz infekcje ucha. Głównie ze względu na to, że narząd boli, a wprowadzenie sondy może go dodatkowo podrażnić. Poza tym w takich wypadkach często stosowane są leki aplikowane do przewodu słuchowego, których obecność wpływa na wiarygodność pomiaru. Zależy on również od ilości zalegającej woskowiny. Zaleca się zatem, aby wprowadzając termometr do ucha zadbać o to, aby było czyste.
Jaki termometr lepszy – do ucha czy czoła?
Nie da się ukryć, że termometry bezdotykowe na skroń czy czoło cieszą się od dawna bardzo dużą popularnością. Są wygodne w użyciu i dokładne. Zatem odpowiedź na pytanie jaki termometr lepszy – do ucha czy do czoła, nie jest jednoznaczna. Dużo zależy od osobistych preferencji i tego, jakie funkcje są dla użytkownika najważniejsze. Najistotniejsze różnice, na które warto zwrócić uwagę to:
-
Sposób użycia – nie każdy lubi wkładać coś do ucha, więc używanie termometru dousznego może sprawiać dyskomfort. Dodatkowo jakakolwiek niedyspozycja ucha wyklucza zmierzenie temperatury;
-
Czynniki zewnętrzne – termometry elektroniczne do ucha są mniej podatne na temperaturę pomieszczenia. Pomiar na czole lub skroni może przekłamać powiew wiatru, pot lub nawet obecność włosa;
-
Miejsce pomiaru – obszar czoła jest większy niż przewodu słuchowego i ustawienie pozycji przyrządu może nie dać wiarygodnego wyniku. Istotne jest to, że termometr douszny mierzy wewnętrzną temperaturę ciała, a nie skóry głowy, przez co pomiar jest rzetelniejszy.
Jak wybrać odpowiedni termometr do ucha?
Profesjonalne termometry do ucha dla dorosłych i dzieci są dokładne, wygodne w użytkowaniu i bezpieczne. Oferowane przez nasz sklep modele Braun czy Vitammy to sprawdzone i polecane przez specjalistów urządzenia medyczne więc każdy doskonale sprawdzi się w domowej apteczce i lekarskim gabinecie. Wybór konkretnego produktu ułatwi zwrócenie uwagi na takie elementy, jak:
-
Kształt – ergonomiczna budowa, dostosowana do dłoni, korzystnie wpływa na wygodę użytkowania;
-
Końcówka – warto zwrócić uwagę, aby miała rozmiar optymalny dla dorosłych i dzieci. Istotna będzie również funkcja podgrzewania oraz przyjemny materiał;
-
Precyzja pomiaru – szczególnie istotne, gdy wybierany jest termometr do ucha dla dzieci;
-
Wyświetlacz – powinien być czytelny i podświetlany, aby móc w każdych warunkach wygodnie odczytać wynik pomiaru;
-
Funkcje – technologiczne rozwiązania, takie jak określenie wieku lub dostosowywanie stabilności w razie ruchu, ułatwią wykonanie pomiaru i zapewnią wiarygodny wynik;
-
Automatyczne wyłączanie – może trywialna kwestia, ale w codziennym użytkowaniu przydatna. Zapobiega to zbyt szybkiemu rozładowaniu baterii, a przez to dłuższe i niezakłócone użytkowanie.
Zachęcamy do zakupów w sklepie Apteczka24.pl – tutaj znajdziesz termometry douszne, takich producentów jak Braun czy Vitammy oraz innych, które również polecamy.