Respiratory
Respiratory – co warto wiedzieć o pracy tych urządzeń?
Respiratory to zaawansowane urządzenia medyczne, które potocznie są określane mianem sztucznego płuca, ponieważ to określenie świetnie oddaje ich specyfikę. Urządzenie jest w stanie zastąpić mięśnie niezbędne w procesie oddychania. Powietrze może być dostarczane do płuc przez rurkę intubacyjną lub tracheotomijną, jak również przez maskę zakładaną na usta. Respiratory są wykorzystywane głównie w placówkach medycznych, ale można je stosować także w domach.
- 1
Respirator medyczny - Kilka słów o historii respiratorów
Koncepcję respiratora już w XV wieku opracował Leonardo da Vinci. Za twórcę pierwszego działającego respiratora uważany jest francuski nauczyciel, Jean-François Pilâtre de Rozier, który dokonał tego w latach 80. XVIII wieku. Jednak dopiero w latach 20. XX wieku opracowano pierwszy powszechnie wykorzystywany respirator. Dokonali tego Philip Drinker i Loiuis Shaw z Uniwersytetu Harvarda. Model nazwany „żelaznymi płucami” działał na zasadzie wytwarzania ujemnego ciśnienia dookoła klatki piersiowej. Współczesne respiratory działają natomiast na zasadzie wytwarzania ciśnienia dodatniego bezpośrednio w płucach. Pierwsze modele respiratorów działających na tej zasadzie opracowano w 1952 roku w Danii w trakcie epidemii choroby Heinego-Medina.
W jaki sposób działają współczesne respiratory?
Jak już wspomnieliśmy, współczesne respiratory działają na zasadzie wytwarzania dodatniego ciśnienia bezpośrednio w płucach. Urządzenie jest w stanie zastąpić mięśnie pacjenta niezbędne w procesie oddychania, aby tłoczyć powietrze do płuc, a następnie odsysać powietrze z dwutlenkiem węgla. Możemy wyróżnić respiratory elektryczne zasilane akumulatorem, jak również respiratory pneumatyczne, które umożliwiają mechaniczną wentylację płuc bez dodatkowego zasiania. Istnieją dwa sposoby wentylacji mechanicznej z pomocą respiratora. Wentylacja inwazyjna polega na wprowadzeniu rurki intubacyjnej lub tracheotomijnej, natomiast wentylacja nieinwazyjna odbywa się z pomocą maski. Respirator jest wyposażony w wiele trybów pracy. Umożliwia całkowite zastąpienie mięśni pacjenta, a także częściowe wspomaganie u osób, które są w stanie samodzielnie oddychać.
Jakie możliwości oferują nowoczesne respiratory domowe?
Na przestrzeni ostatniego pół wieku respiratory zostały znacząco unowocześnione i wyposażone w liczne funkcje, które pozwalają jeszcze lepiej odwzorowywać naturalny proces oddychania. Jedną z nich jest chociażby LIAM (Asystowany manewr insulfacji płuc) który wspomaga kaszel. Kompensacja objętości pozwala natomiast dostosować ilość powierza w zależności od objętości oddechowej. Z kolei systemy iBR umożliwiają spontaniczne oddychanie i działają jedynie wtedy, gdy mięśnie pacjenta nie są w stanie zagwarantować odpowiedniego poziomu wentylacji. Możemy wyróżnić wiele innych systemów, które sprawiają, że współczesne respiratory są narzędziem dużo skuteczniejszym w ratowaniu i utrzymywaniu życia. Urządzenia te odegrały bardzo istotną rolę w okresie pandemii, ratując wielu ludzi zmagających się z ciężką niewydolnością oddechową.
W jakich sytuacjach stosowane są respiratory do wentylacji pacjenta?
Respiratory są wykorzystywane zarówno na salach operacyjnych, na oddziałach intensywnej terapii, na oddziałach neonatologicznych, jak również w prywatnych domach. Głównym zadaniem respiratora jest zastępowanie mięśni niezbędnych w procesie oddychania, a zatem stanowią jeden z najważniejszych systemów podtrzymywania życia. Mogą uratować życie pacjentom zmagającego się z ostrą niewydolnością płuc związaną z przechodzoną chorobą lub wypadkiem. Są wykorzystywane przy znieczuleniu ogólnym wprowadzając do płuc pacjenta odpowiednie gazy i pary z aparatu sterowanego przez anestezjologa. W prywatnych domach respiratory wspierają oddychanie u seniorów, a także osób zmagających się z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych.
Ile kosztują profesjonalne respiratory do wentylacji płuc?
Respiratory są wykorzystywane przede wszystkim w placówkach medycznych, aczkolwiek istnieje możliwość zakupu takiego urządzenia do celów prywatnych. Z opcji tej często korzysta się w przypadku osób cierpiących na choroby przewlekłe, a także seniorów, którzy stale potrzebują urządzenia wspomagającego proces oddychania. Respirator jest bardzo zaawansowanym urządzeniem medycznym, a to oznacza, że je go cena jest dość wysoka. Modele z rynku wtórnego można zakupić za kilka tysięcy złotych, podczas gdy nowe respiratory kosztują nawet ponad 15,000 – 20,000 zł. Do tego dochodzą niezbędne akcesoria, które dodatkowo zwiększają koszt takiej inwestycji.