Termometry lekarskie
Termometry medyczne to obowiązkowy element wyposażenia każdego gabinetu lekarskiego, przychodni i szpitala. To, co wyróżnia profesjonalny sprzęt diagnostyczny od tego stosowanego w warunkach domowych, to m.in. szybkość i precyzja pomiaru oraz żywotność baterii. W sklepie Apteczka24.pl możesz kupić najwyższej jakości termometry lekarskie, opatrzone odpowiednimi certyfikatami oraz z gwarancją od producenta.
- 1
W ofercie naszego sklepu dostępne są urządzenia od czołowych marek związanych z branżą medyczną jak m.in. Braun, Novama czy Vitammy. Bogata gama produktów pozwoli Ci dobrać termometr medyczny nie tylko pod względem dodatkowych funkcji, ale i ceny czy wagi. Wszystkie termometry lekarskie charakteryzuje wytrzymałość materiałów, komfort i wygoda użytkowania oraz możliwość pracy zarówno w warunkach szpitalnych, jak i na przykład w terenie, podczas konsultacji domowych u pacjenta. Postaw na sprawdzony sprzęt, który ułatwi Twoją pracę.
Jakich termometrów używa się w szpitalu?
Profesjonalne termometry medyczne to urządzenia, które muszą spełniać ściśle określone normy. Wszystko po to, aby zapewnić dokładny pomiar temperatury u pacjenta zarówno w przypadku kontrolnej wizyty lekarskiej, jak i w nagłej sytuacji, kiedy jego zdrowie lub życie jest zagrożone. O jakich normach mowa? Sprzęt diagnostyczny medyczny musi przede wszystkim oznaczać się bezpieczeństwem użytkowania i skutecznością, potwierdzoną przez odpowiednie certyfikaty.
W szpitalach, jak i w każdym gabinecie lekarskim, stosowane są termometry z atestem medycznym. Badania kliniczne pozytywnie oceniające dokładność pomiaru temperatury przez dane urządzenie są tutaj równie ważne, jak informacje potwierdzające jakość i bezpieczeństwo użytych do produkcji termometru materiałów. Termometry medyczne muszą być wytrzymałe. Pęknięcie ekranu lub obudowy w trakcie pomiaru? Takie sytuacje w pracy lekarza, choć niestety możliwe, nie powinny się przydarzać. Podobnie jak fabryczne wady czy niebezpieczne elementy obudowy, które stanowią jasny sygnał do tego, aby sięgnąć po inny egzemplarz sprzętu diagnostycznego.
Termometry lekarskie używane w warunkach szpitalnych, na SOR, to urządzenia, które muszą być w ciągłej gotowości do pracy. Gdy liczy się czas i szybkość badania, sprzęt nie może się długo uruchamiać, wymagać ręcznej kalibracji. Ta ostatnia jest jednak ważnym elementem, pozwalającym wziąć pod uwagę temperaturę otoczenia i jej możliwy wpływ na ewentualne zafałszowanie wyniku. Jest to szczególnie istotne w trakcie pracy w terenie, na przykład na miejscu wypadku. Najnowsze termometry medyczne są wzbogacone o automatyczne kalibrowanie urządzenia względem temperatury otoczenia.
Opisując profesjonalne termometry medyczne, nie sposób nie wspomnieć o częstotliwości, z jaką są one używane. Wymiana baterii między pomiarami? Taka sytuacja może znacząco utrudnić pracę medykom, a nawet i stanowić zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Dlatego też termometry z atestem medycznym to urządzenia o długiej żywotności. Wynosi ona – w zależności od wybranego modelu termometru – zwykle od 1000 do 3000 pomiarów temperatury. Oczywiście o konieczności wymiany baterii powinien informować wskaźnik jej zużycia. Wybierając termometr medyczny, warto sprawdzić skalę mierzonej temperatury. Zwykle zamyka się ona w granicach 32/34-43 ºC. Szeroka skala jest niezbędna do trafnej diagnozy i oceny stanu zdrowia pacjenta.
Medyczne termometry – cieczowy, elektroniczny dotykowy a może bezdotykowy?
Obecnie stosowane termometry lekarskie różnią się od tych używanych jeszcze 10 czy 15 lat temu. Dawniej w szpitalach lub gabinetach lekarskich były stosowane klasyczne termometry medyczne cieczowe – z rtęcią. Zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej, sprzęt tej kategorii został wycofany z użycia ze względu na toksyczne działanie rtęci. W zamian na rynku pojawiły się medyczne termometry cieczowe, jednak wypełnione bezpiecznymi dla organizmu metalami.
Szklany termometr lekarski jest łatwy w użyciu, jednak sam pomiar wymaga czasu. Tego typu sprzęt jest niekiedy stosowany w szpitalach, jednak tylko wtedy, kiedy pomiar temperatury można przeprowadzić bez pospiechu, a stan zdrowia i wiek pacjenta nie stwarzają zagrożenia do upuszczenia termometru i rozbicia jego szklanej obudowy.
Kolejne termometry z atestem medycznym to modele elektroniczne, w wersji dotykowej lub bezdotykowej, działające na podczerwień. Oba modele zapewniają szybki i dokładny pomiar. W pierwszym przypadku należy wziąć pod uwagę swobodę w wyborze miejsca pomiaru. Termometr lekarski może mierzyć temperaturę w jamie ustnej, odbycie czy pod pachą. Oczywiście wymaga to zadbania o higienę pomiaru i częstej dezynfekcji urządzenia. Pomocne są także jednorazowe kapturki osłonkowe.
Termometr medyczny bezdotykowy to z kolei gwarancja pomiaru higienicznego, bez ryzyka przenoszenia między pacjentami chorobotwórczych drobnoustrojów. Na szybkość pomiaru wpływa także brak konieczności dezynfekcji urządzenia przed każdym pomiarem. Fakt, że jest on przeprowadzany z pewnej odległości, jest również niezwykle pomocny w przypadku m.in. małych dzieci, które nie są w stanie być w bezruchu przez dłuższy czas.
Powyższe zalety termometru bezdotykowego sprawiają, że jest to najczęściej stosowany w szpitalach i gabinetach lekarskich profesjonalny termometr medyczny. Wszystkie powyższe modele termometrów oferuje każdy dobry sklep medyczny. Termometry cieczowe, elektroniczne dostępne są także w Apteczka24.
Jaki termometr jest najbardziej wiarygodny?
Najbardziej wiarygodny termometr do mierzenia temperatury to ten, który gwarantuje precyzyjne badanie. Dokładne termometry lekarskie elektroniczne pozwalają uzyskać wynik pomiaru temperatury z granicą błędu +/- 0,1-0,2 ºC w skali temperatury między 34 a 43 ºC. To wystarczający zakres, umożliwiający postawienie trafnej diagnozy czy ocenienie efektów leczenia pacjenta. Oczywiście na miarodajność wyniku ma wpływ także szereg czynników, jak chociażby stres, płacz, stosowanie leków czy podmuch powietrza w pomieszczeniu, w którym przeprowadza się pomiar temperatury. Ważne jest także prawidłowe umiejscowienie czujnika urządzenia.
Zastanawiając się nad wiarygodnością termometrów medycznych, warto wziąć pod uwagę fakt, że na wynik badania wpływa także miejsce pomiaru temperatury. Temperaturę najbardziej zbliżoną do temperatury wewnątrz organizmu wskaże termometr medyczny douszny. To właśnie do błony bębenkowej dociera krew przepływająca przez ośrodek kontroli temperatury ciała, znajdujący się w mózgu.
Termometr douszny może być stosowany u pacjentów w każdym wieku, wymaga zastosowania osłonek na czujnik urządzenia. Warto dodać, że choć w przypadku noworodków sonda termometru zazwyczaj jest za duża, to badania kliniczne przeprowadzone na modelach termometrów poszczególnych producentów wskazują, że tego typu pomiar u najmłodszych pacjentów pozwala uzyskać dokładny wynik.
Jaki jest dobry termometr lekarski?
Najlepsze termometry lekarskie to urządzenia wyposażone w najnowsze technologie i przydatne funkcje. W przypadku termometrów elektronicznych bezdotykowych warto zwrócić uwagę na szybkość pomiaru (zazwyczaj profesjonalne termometry medyczne mierzą temperaturę w 1-2 sekundy) oraz zalecaną odległość urządzenia od punktu pomiaru (od 0,5 cm do nawet 15 cm). Podświetlany ekran zadba o prawidłowego odczytanie wyniku czy przeprowadzenia badania także w zaciemnionych miejscach.
Do najważniejszych funkcji dodatkowych należy funkcja prawidłowego ułożenia sprzętu, podświetlenie miejsca pomiaru na czole czy funkcja licznika, ułatwiająca pomiar pulsu u pacjenta. Warto postawić na urządzenie z trybem cichym, który nie przestraszy najmłodszych pacjentów. Biorąc pod uwagę dbałość o żywotność sprzętu, dobrym wyborem będzie termometr lekarski z automatycznym wyłączeniem. Warunki pracy w szpitalu lub długa kolejka pacjentów w przychodni sprawiają, że wielu lekarzy zapomina o wyłączeniu urządzenia.
Na komfort stosowania termometru wpływa również ergonomiczny kształt urządzenia i jego waga. Biorąc pod uwagę konieczność szybkiego powtórzenia badania, dobry termometr lekarski powinien umożliwiać pomiar temperatury bez przerw w użytkowaniu, jak i pokazywać wynik pomiaru w trybie ciągłym. Pomocna jest też pamięć pomiarów, ponieważ w nagłej sytuacji nietrudno o brak notatek z przeprowadzonego badania pacjenta. Dobrym wyborem będzie zakup termometru medycznego bezdotykowego z możliwością przeprowadzenia z jego pomocą pomiaru w trybie dotykowym, według potrzeb pacjenta.
Najnowsze technologie, które oferują producenci sprzętów diagnostycznych, to m.in. możliwość łączenia termometru przez Bluetooth z monitorem funkcji życiowych czy też stosowana w urządzeniach marki Braun technologia Age Presicion. Do jej zadań należy interpretacja wyniku pomiaru zgodnie z wytycznymi WHO, biorąc pod uwagę wiek pacjenta. W końcu gorączka 38 ºC u niemowlaka zwykle jest groźniejsza niż taka sama temperatura w przypadku osoby dorosłej.
Sklep internetowy Apteczka24 to miejsce, w którym znajdziesz bogatą gamę produktów medycznych z certyfikatami. Kierując się powyższymi poradami, z pewnością znajdziesz u nas sprzęt, który spełni Twoje oczekiwania.