Jak działają termometry galowe?
Termometry rtęciowe zostały zastąpione przez termometry galowe. I to właśnie one są potocznie nazywane termometrami bezrtęciowymi. Zawierają w sobie galinstan, który jest stopem galu, indu oraz cyny w stanie ciekłym. Podobnie jak rtęć, galinstan pod wpływem ciepła zwiększa swoją objętość, dzięki czemu słupek w szklanej rurce podnosi się wyżej. Na tej podstawie odczytujemy temperaturę ciała. Termometry galowe stosuje się dokładnie tak samo, jak termometry rtęciowe. Można je wykorzystać do pomiaru temperatury w uchu, w ustach, w dole pachowym oraz w odbycie. Ich zaletą jest wysoka dokładność pomiaru do 0,1 st. C. Wadą jest jednak podatność na uszkodzenia. W końcu jest to szklana rurka, która może się rozbić na skutek mocniejszego uderzenia.
Zobacz produkty Flaem, Revlon i Medel obecne w ofercie naszego sklepu internetowego.
Czym charakteryzują się dotykowe termometry elektroniczne?
Nowocześniejszą alternatywą dla termometrów cieczowych są termometry cyfrowe, które wykorzystują elektroniczny pomiar temperatury ciała. Pod wieloma względami są one bardzo podobne do modeli cieczowych, tyle tylko, że posiadają obudowę z tworzywa sztucznego lub metalu. Posiadają także wyświetlacz, na którym pokazana zostanie temperatura ciała. Podobnie jak cieczowe termometry bezrtęciowe, termometry elektroniczne dotykowe można wykorzystać do pomiaru w uchu, w ustach, pod pachą oraz w odbycie. Termometry te często posiadają wiele pomocnych funkcji, jak chociażby timer oraz alert gorączki. Minusem jest natomiast konieczność wymieniania baterii.
Termometry bezdotykowe – najpopularniejszy wybór ostatnich lat
Niedawna pandemia znacząco podniosła popularność elektronicznych termometrów bezdotykowych. Są one wyposażone w sensory optyczne skanujące promieniowanie podczerwone. Im cieplejszy jest dany obiekt, tym silniejsze jest jego promieniowanie. Na tej podstawie termometry bezdotykowe są w stanie wskazać temperaturę ciała z dokładnością do 0,2 – 0,3 st. C. Są przy tym bardzo higieniczne i wygodne w użytkowaniu – temperaturę mierzy się na czole, na szyi lub w uchu na błonie bębenkowej. Sam pomiar zajmuje zaledwie kilka sekund.
Jeśli zatem chcesz wymienić stary termometr rtęciowy na coś lepszego, dobrym rozwiązaniem będzie właśnie nowoczesny termometr bezdotykowych. W ofercie sklepu internetowego Apteczka24.pl znajdziesz bogaty wybór termometrów Vitammy. Cieszą się one pozytywnymi opiniami ze strony klientów, ponieważ oferują wysoką jakość wykonania w przystępnej cenie. Co więcej, posiadają wiele przydatnych funkcji, takich jak chociażby: alert gorączki, interpretacja wyniku, zapis ostatnich pomiarów, czy też możliwość pomiaru temperatury płynów lub posiłków.
Termometr bezrtęciowy – jak wybrać?
Chociaż na rynku istnieje wiele różnych rodzajów termometrów, jeśli zależy Ci na wyborze bezrtęciowego modelu, warto wziąć pod uwagę kilka czynników.
Jaki termometr bezrtęciowy wybrać?
Podstawowe cechy do rozważenia przy wyborze termometra bezrtęciowego to:
- Dokładność pomiaru: Upewnij się, że termometr ma wysoką dokładność pomiaru.
- Metoda pomiaru: Wybierz termometr, który najlepiej odpowiada Twojemu preferowanemu miejscu pomiaru (np. usta, pacha, stopa).
- Bezpieczeństwo: Upewnij się, że termometr jest bezpieczny w użyciu, zwłaszcza jeśli będzie stosowany u dzieci.
- Cena: Zwróć uwagę na cenę, porównaj różne modele dostępne zarówno w aptekach jak i sklepach.
- Jakość producenta: Wybierz termometr renomowanego producenta, który oferuje wysoką jakość produktu.
Czy termometr bezrtęciowy jest bezpieczny?
Tak, termometry bezrtęciowe są bezpieczne w użyciu. W przeciwieństwie do tradycyjnych termometrów rtęciowych, które zawierają toksyczną rtęć, termometry bezrtęciowe są wykonane z innego typu materiałów, takich jak szkło, co sprawia, że są bardziej bezpieczne dla użytkowników.
Co to jest termometr szklany?
Termometr szklany to rodzaj termometru, który ma wskaźnik temperatury zamknięty w szklanym korpusie. Jest to popularny rodzaj termometru bezrtęciowego, który jest szeroko stosowany zarówno w domu, jak i w placówkach medycznych.