Nebulizatory do irygacji nosa i zatok
Irygacja zatok – co warto wiedzieć na temat tego zabiegu?
Ból głowy, niedrożny i zatkany nos, ucisk w głowie, wydzielina z nosa i potrzeba ciągłego odchrząkiwania zalegającej wydzieliny – to najczęstsze objawy świadczące o niedrożnych zatokach lub stanie zapalnym w ich obrębie. Wiele osób zmaga się z przewlekłymi i nawracającymi dolegliwościami zatok. Doskonałym rozwiązaniem może okazać się irygacja zatok. Jest to proces dokładnego płukania zatok należy wykonywać spokojnie, co pozwala na ich udrożnienie oraz oczyszczenie. Do samodzielnej irygacji zatok wystarczy proste urządzenie nazywane irygatorem oraz odpowiedni roztwór leczniczy.
- 1
Irygacja zatok – na czym polega płukanie zatok wodą utlenioną?
Irygacja to inaczej płukanie rożnych jam ciała, najczęściej nosa oraz jamy ustnej. Irygacja zatok jest zatem procesem, w którym z pomocą strumienia wody lub roztworu leczniczego przepłukuje się zatoki. Można to robić w celu złagodzenia objawów takich jak zapalenie zatok przynosowych, ale również jako czynność higieniczną ukierunkowaną na działanie profilaktyczne. Przewlekłe i nawracające dolegliwości związane z zatokami potrafią być prawdziwą zmorą i znacznie utrudniają prawidłowe funkcjonowanie. A całkowite wyleczenie takich dolegliwości okazuje się bardzo problematyczne.
Na szczęście do naszej dyspozycji pozostają coraz nowocześniejsze środki oraz urządzenia medyczne, które pozwalają w zaciszu własnego domu radzić sobie z niektórymi powszechnymi dolegliwościami, w tym również z zapaleniem i niedrożnością zatok. Bardzo skutecznym rozwiązaniem okazuje się właśnie irygacja zatok. Do tego zabiegu wykorzystuje się wodę lub odpowiedni roztwór leczniczy, który z pomocą irygatora jest wprowadzany do zatok. Choć zabieg ten może wywołać drobny dyskomfort, to jednak błyskawicznie przynosi ulgę, udrażniając zatoki i ułatwiając oddychanie.
W jakich sytuacjach warto zdecydować się na irygację zatok solą fizjologiczną?
Irygacja zatok okaże się bardzo pomocna w trakcie infekcji bakteryjnych, przeziębienia lub innych dolegliwości, w których jednym z objawów są niedrożne zatoki oraz stan zapalny wokół nich. Wywołuje to szereg bardzo nieprzyjemnych objawów, takich jak: ból głowy (zwłaszcza w okolicach oczu, czoła, szczęki oraz nosa), silny ból głowy przy schylaniu, niedrożny i zatkany nos, ucisk w głowie, a także wydzielina spływająca po tylnej stronie gardła, wymuszająca ciągłe chrząkanie. Chorobom zatok towarzyszy czasem również utrata węchu lub jego wyraźne osłabienie, a także utrata apetytu.
Leczenie chorych zatok bywa czasochłonne. Środki farmakologiczne na tym polu często okazują się zawodne. Dobre rezultaty można uzyskać z pomocą zabiegów, które można przeprowadzić w zaciszu swojego domu. Chodzi przede wszystkim o inhalację, nebulizację oraz irygację. Zwłaszcza irygacja zatok staje się coraz popularniejszą i chętnie stosowaną metodą, głównie za sprawą wyjątkowej prostoty. Wystarczy zakupić niedrogi irygator, odpowiedni roztwór leczniczy i już można zadbać o drożne zatoki w zaciszu swojego domu. Irygacja zatok sprawdza się nie tylko w trakcie choroby, ale również jako czynność profilaktyczna. Jest to zalecane zwłaszcza tym osobom, które od dłuższego czasu zmagają się z nawracającymi dolegliwościami zatok.
Czego potrzebujesz do domowej irygacji zatok? Czym płukać zatoki?
Aby samodzielnie wykonać irygację zatok w domu potrzebny jest irygator. To niewielki przyrząd przypominający swoim wyglądem butelkę lub bidon. Składa się ze zbiornika, w którym umieszcza się wodę oraz roztwór leczniczy, a także z końcówki, którą wprowadza się do nosa, w celu przepłukania kanałów zatokowych. Końcówki te mają różne wielkości, co pozwala dostosować irygator do swoich potrzeb. W zestawach zazwyczaj znajdują się także końcówki odpowiednie dla dzieci. Taki przyrząd można kupić w niewygórowanej cenie, a biorąc pod uwagę, jak wiele korzyści może zaoferować irygacja zatok, jest to wydatek, na który warto się zdecydować.
Do irygacji zatok przydatny jest także odpowiedni roztwór. Można co prawda płukać zatoki czystą wodą, ale jest to odpowiednie wyłącznie w sytuacji, gdy irygację przeprowadzamy jako czynność profilaktyczną. Jeśli zmagasz się z dolegliwościami lub chorobami zatok, wybierz płyn przeznaczony do ich płukania. Tutaj do wyboru pozostają przede wszystkim roztwory izotoniczne oraz roztwory hipertoniczne. I to wszystko. Irygator ze względu na niewielkie, kompaktowe wymiary można zabrać ze sobą w dowolne miejsce, także w podróż.
Irygacja zatok – roztwór izotoniczny czy hipertoniczny? Domowe płukanie zatok przynosowych.
Do czyszczenia zatok wykorzystuje się roztwory izotoniczne oraz roztwory hipertoniczne. Ale czym właściwie różnią się od siebie te dwa produkty? Roztwory izotoniczne są znacznie łagodniejsze i zawierają znacznie niższe stężenie substancji czynnej, zazwyczaj soli morskiej. Doskonale sprawdzą się w profilaktycznym czyszczeniu i nawilżaniu zatok. Z kolei płyn hipertoniczny cechuje się znacznie wyższym stężeniem substancji czynnej, dzięki czemu łatwiej usuwa wydzielinę i udrażnia nos. Wykazuje się także silniejszym działaniem antybakteryjnym. A zatem, irygacja zatok z płynem hipertonicznym jest zalecana w przypadku dolegliwości oraz chorób zatok.
Do płukania zatok najczęściej wykorzystuje się roztwory soli morskiej lub soli fizjologicznej. W praktyce jednak wybór preparatów jest znacznie szerszy. W ofercie producentów dostępne są również specjalne płyny na bazie popularnych ziół, które skutecznie udrażniają zapchany nos oraz rozrzedzają wydzielinę. Dzięki temu łatwiej jest dobrać właściwy środek pod kątem indywidualnych potrzeb.
Jak wykonać irygację zatok w domu?
Samodzielne wykonanie irygacji zatok jest bardzo proste. W pierwszej kolejności wlewamy do zbiornika irygatora wodę. Powinna to być woda przegotowana oraz ostudzona. Następnie dodajemy do wody substancję czynną, zazwyczaj roztwór z soli morskiej lub soli fizjologicznej. Takie roztwory występują najczęściej w formie płynnej w buteleczce, choć dostępne są także saszetki. Następnie umieszczamy końcówkę irygatora w nosie, tak, aby szczelnie zakryć całą dziurkę od nosa. Głowę powinniśmy mieć pochyloną nad wanną, zlewem lub miską. Teraz wystarczy nacisnąć butelkę. Płyn zostanie poprowadzony przez kanały zatokowe, a po ich udrożnieniu wyleci drugą dziurką od nosa. Wystarczy kilka powtórzeń, aby odczuć wyraźną poprawę. Irygacja zatok jest zatem niezwykle prostym zabiegiem, który każdy może przeprowadzić samodzielnie.
Jakie korzyści oferuje irygacja zatok?
Wykonując irygację zatok można szybko i wygodnie udrożnić zatoki, oczyścić je z zalegającej wydzieliny, a także pozbyć się drobnoustrojów, które mogą być odpowiedzialne za stan zapalny. W rezultacie można natychmiast doświadczyć ulgi związanej z ustąpieniem objawów zatkanych zatok. Irygacja zatok jest zalecana także tym osobom, które od dłuższego czasu zmagają się z przewlekłymi i nawracającymi dolegliwościami. Systematyczna irygacja na bieżąco oczyszcza oraz nawilża zatoki, co ułatwia oddychanie i znacząco poprawia samopoczucie.
Zabieg irygacji jest bardzo prosty i można go wykonać samodzielnie w domu. Potrzebny do zabiegu irygator odznacza się kompaktowymi wymiarami, dzięki czemu można go ze sobą zabrać w podróż, aby regularnie stosować zabieg płukania kanałów zatokowych. W przypadku przewlekłych dolegliwości, już po kilku dniach regularnego irygowania zatok można doświadczyć wyraźnej poprawy. To bezpieczny zabieg, który coraz częściej zalecają swoim pacjentom także lekarze.
Ile kosztuje zestaw do irygacji zatok?
Dużym atutem jest również to, że irygacja zatok to zabieg, który nie wymaga od nas dużych kosztów. Jak już mówiliśmy, do przeprowadzenia tego zabiegu wystarczy prosty irygator, roztwór z substancją czynną, a także przegotowana i ostudzona woda. Wydajny irygator z wymiennymi końcówkami można kupić już za ok. 60 zł. Z kolei roztwory soli morskiej lub soli fizjologicznej można kupić za ok. 15 – 20 zł. Jak widzisz, irygacja zatok może zagwarantować wiele korzyści i przynieść ulgę od uciążliwych dolegliwości, a dodatkowo nie trzeba martwić się dużymi wydatkami. To sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na regularne płukanie nosa i oczyszczanie zatok.