Szczoteczki soniczne dla dorosłych
Szczoteczki soniczne – czy są lepsze od tradycyjnych?
Wybór właściwej szczoteczki do zębów ma ogromny wpływ na efektywność higieny jamy ustnej. Już w 1939 roku dr Philippe-Guy Woog zaprezentował w Szwajcarii pierwszy model szczoteczki sonicznej. Była to pierwsza szczoteczka elektryczna. Jednak dopiero w latach 80’ szczoteczki elektryczne zaczęły być powszechnie używane. Współczesne szczoteczki soniczne są wyjątkowo wydajne i gwarantują bardzo wysoką precyzję czyszczenia zębów i usuwania pozostałości jedzenia. Czy rzeczywiście są one lepsze od szczoteczek manualnych?
- 1
Czym właściwie jest szczoteczka soniczna?
Na początek warto powiedzieć kilka słów o prawidłowej nomenklaturze. Dawniej poprzez szczoteczki soniczne rozumiano wszystkie szczoteczki elektryczne, które po włączeniu emitują drgania oraz słyszalne fale dźwiękowe. Jednak w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się szczoteczki, które specyfiką pracy znacząco różnią się od dotychczasowych szczoteczek elektrycznych. Wykorzystują bowiem ruch wymiatający, zamiast ruchu rotacyjnego. W związku z tym coraz częściej posługujemy się następującą terminologią: szczoteczki manualne, szczoteczki rotacyjne oraz szczoteczki soniczne.
Szczoteczek manualnych przedstawiać nie trzeba. Są one wyposażone w uchwyt i główkę zakończonym włosiem. Za ruch odpowiedzialny za czyszczenie zębów odpowiadają nasze ręce. Szczoteczki rotacyjne to szczoteczki elektryczne z okrągłą główką, które obracają się z dużą prędkością. Z kolei szczoteczki soniczne posiadają główkę zbliżoną kształtem do manualnej i wykonują ruch wymiatający. I to właśnie tym ostatnim szczoteczkom poświęcony jest niniejszy artykuł. Są one obecnie uważane za najlepsze i za najdokładniejsze w codziennej higienie jamy ustnej. Czy słusznie?
Jak działa szczoteczka soniczna?
Szczoteczka soniczna wykonuje wymiatająco-pulsujące ruchy o dużej częstotliwości. Szczoteczki najnowszej generacji w ciągu minuty wykonują nawet ponad 80 tysięcy ruchów. Dla przykładu, szczoteczki rotacyjne wykonują tych ruchów „zaledwie” kilka tysięcy na minutę. Jednak kluczowa jest właśnie specyfika ruchu. Jest bowiem zbliżona do techniki ręcznej, którą polecają stomatolodzy. Polega ona na wykonywaniu krótkich, okrężnych ruchów do przodu i do tyłu, a następnie w górę i w dół. Jest to właśnie ruch wymiatający, który pozwala dużo dokładniej usunąć drobne pozostałości jedzenia, które utkwiły między zębami. Jednak budowa szczoteczek sonicznych, ich zawrotna prędkość oraz wspierający ruch pulsacyjny sprawiają, że są one w stanie dotrzeć tam, gdzie nie dociera tradycyjna szczoteczka manualna, a nawet szczoteczka rotacyjna.
Szczoteczki soniczne wykorzystują fale dźwiękowe o bardzo wysokiej częstotliwości, nawet do 20,000 Hz. Fale wprowadzają w drgania główkę szczoteczki. Dzięki temu, pasta do zębów oraz ślina łączą się ze sobą wytwarzają mikrobąbelki. Wspiera to proces dokładnego oczyszczania najtrudniej dostępnych miejsc jamy ustnej. To wszystko sprawia, że współczesne szczoteczki soniczne są postrzegane za najlepsze i z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Boom na te szczoteczki przyniosła zwłaszcza druga dekada XXI wieku.
Szczoteczki soniczne a szczoteczki manualne
Szczoteczki soniczne i manualne mają ze sobą wiele wspólnego. Przede wszystkim kształt główki, który może być owalny lub prostokątny. Jednocześnie, szczoteczki soniczne naśladują ruch, który jest zalecany przez stomatologów przy szczotkowaniu przy użyciu szczoteczki manualnej. Tyle tylko, że w przypadku szczoteczek sonicznych dochodzą fale dźwiękowe i bardzo duża częstotliwość ruchów na minutę. W rezultacie, szczoteczki soniczne są dużo dokładniejsze, ponieważ pozwalają usuwać zalegające szczątki jedzenia z miejsc, do których nie dotrzemy szczoteczką manualną. To właśnie z tego względu stomatolodzy zalecają uzupełnianie tradycyjnego szczotkowania nicią dentystyczną. W przypadku szczoteczek sonicznych nić dentystyczna często okazuje się zbędna, choć na pewno nie warto z niej całkowicie rezygnować, zwłaszcza w przypadku charakterystycznej ułożenia zębów.
Szczoteczki soniczne a szczoteczki rotacyjne
Dawniej wszystkie szczoteczki elektryczne były określane mianem sonicznych. Gdy szczoteczki soniczne nowej generacji zyskały na popularności, pojawiła się potrzeba ich rozróżnienia. Szczoteczki rotacyjne mają niewielką, okrągłą główkę, która omiata powierzchnię jednego zęba. Główka wykonuje ruch obrotowy. Szczoteczki soniczne z kolei mają kształt zbliżony do szczoteczek manualnych i wykonują ruch wymiatający. Różni się zatem technika prawidłowego użytkowania szczoteczki. Obie wymagają do pracy energii elektrycznej, która może być dostarczana z baterii lub akumulatora, który można wielokrotnie ładować po podłączeniu do sieci. Powszechna opinia głosi, że szczoteczki soniczne dużo dokładniej usuwają zanieczyszczenia z trudno dostępnych zakamarków, ale warto podkreślić, że szczoteczki rotacyjne również wypadają bardzo korzystnie w stale aktualizowanych badaniach.
Jakie korzyści oferują szczoteczki soniczne?
Co dokładnie sprawia, że szczoteczki soniczne są obecnie uważane za najlepszy wybór przy higienie jamy ustnej? Używając takich szczoteczek można liczyć na następujące korzyści:
· duża dokładność w czyszczeniu zarówno powierzchni zębów, jak i przestrzeni międzyzębowych,
· możliwość dostosowania prędkości główki,
· szczoteczki soniczne są wyposażone w wiele trybów pracy, np. szczotkowanie czy wybielanie,
· wysoka skuteczność w usuwaniu kamienia nazębnego,
· duży wybór różnorodnych końcówek,
· możliwość połączenia z aplikacją mobilną sprawdzającą efektywność czyszczenia,
· dużo cichsza praca w porównaniu ze szczoteczkami rotacyjnymi,
· pojemny akumulator umożliwiający nawet ponad 100 myć na jednym ładowaniu.
Szczoteczki soniczne w dużej mierze rozwijają już te możliwości, które oferowały przez lata szczoteczki rotacyjne. Wystarczyło jednak zmienić specyfikę ruchu główki, aby usunąć dużo lepsze wyniki i wyeliminować minusy, które posiada większość szczoteczek elektrycznych.
Czy szczoteczki soniczne mają wady?
Jeśli chodzi o minusy, największym jest na pewno cena. Za nowoczesne szczoteczki soniczne trzeba zapłacić więcej, aniżeli za szczoteczki rotacyjne. Biorąc jednak pod uwagę efektywność tych szczoteczek, jest to po prostu dobra inwestycja w przyszłość. Szczoteczki soniczne mają również tą samą wadę, co tradycyjne szczoteczki elektryczne – potrzebują zasilania. Dobrym rozwiązaniem są zatem zestawy ze stacją ładującą, którą można umieścić w łazience. W ten sposób zmniejsza się ryzyko sytuacji, w którym nie damy rady umyć zębów ze względu na rozładowaną szczoteczkę. Na wszelki wypadek zawsze warto jednak posiadać szczoteczkę manualną w odwodzie. Drobnym minusem jest także spory ciężar tej szczoteczki, ale to już mało istotny detal.
W jaki sposób należy używać szczoteczek sonicznych?
Inna specyfika ruchu w szczoteczkach sonicznych sprawia, że różni się także prawidłowa technika używania tej szczoteczki. Główka powinna być nachylona pod kątem 45 st. w kierunku linii dziąseł. Główki nie trzeba, a wręcz nie należy dociskać do zębów – niektóre urządzenia są wyposażone w czujnik nacisku, który dźwiękiem lub wibracją poinformuje nas o tym, że nacisk jest zbyt duży. Szczoteczką nie wykonujemy żadnych ruchów podczas czyszczenia jednego fragmentu. Po prostu po oczyszczeniu danego obszaru przesuwany szczoteczkę wzdłuż łuku zębowego. Nowoczesne szczoteczki soniczne często są wyposażone w różne tryby szczotkowania, system wibracji, a także timer – funkcje te mogą podpowiadać prawidłowy sposób użytkowania.
Bogaty wybór główek do szczoteczek sonicznych do czyszczenia zębów szczoteczką
Warto zwrócić uwagę na szeroki wybór główek do szczoteczek sonicznych, które można dobierać pod kątem indywidualnych potrzeb. Końcówki szczoteczki sonicznejróżnią się układem włosia w zróżnicowanych twardościach. Istnieją końcówki uniwersalne, jak również przeznaczone do konkretnych działań, np. wybielania zębów. Niebieskie włosie w główkach często ma charakter kontrolny – gdy się zużywa jest to znak, że należy wymienić całą główkę. Przy zakupie warto pamiętać o tym, aby sprawdzić, z jakimi urządzeniami kompatybilne są główki. Końcówki stworzone z myślą o szczoteczkach jednego producenta mogą nie działać z urządzeniami konkurencyjnej marki.
Zalety szczoteczek - szczoteczki soniczne połączone z aplikacją mobilną
Wiele osób uśmiecha się na myśl o tym, że szczoteczki soniczne można podłączyć do aplikacji mobilnej. Jak się jednak okazuje, prawidłowe szczotkowanie zębów wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Często pomijamy trudniej dostępne obszary i to właśnie tam najczęściej pojawia się próchnica. Sensory wbudowane w szczoteczce pozwalają śledzić ruch głowicy i zaznaczać na ekranie smartfona umyte już obszary. Dzięki temu widzisz, które miejsca należy jeszcze odwiedzić szczoteczką, aby uzyskać wynik 100%. Jest to duże udogodnienie dla dzieci, które dopiero uczą się prawidłowej higieny jamy ustnej, ale i osoby dorosłe na pewno będą mile zaskoczone. Aktualnie moduł Bluetooth jest standardem w wielu szczoteczkach sonicznych, ale również rotacyjnych.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie szczoteczek sonicznych? Ranking najlepszych szczoteczek.
Wybór szczoteczek sonicznych wciąż jest znacznie węższy, aniżeli w przypadku szczoteczek rotacyjnych. Jednak popularność tego rozwiązania stale rośnie, dzięki czemu poszerza się także wybór urządzeń. Przy zakupie warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:
· Tryby pracy – dobra soniczna szczoteczka ma automatycznie zaprogramowane tryby, takie jak np.: tradycyjne szczotkowanie, masaż dziąseł, usuwanie kamienia, wybielanie.
· Zasilanie – większość szczoteczek sonicznych wykorzystuje akumulator, a w zestawie znajduje się także bezprzewodowa stacja ładująca (do sieci podłączamy ją tylko w czasie ładowania). Rzadziej spotkamy się z możliwością użytkowania szczoteczki bezpośrednio po podłączeniu do prądu.
· Prędkość szczoteczki – najwydajniejsze szczoteczki soniczne zazwyczaj mają kilka prędkości, przy czym maksymalna wynosi zwykle ok. 80,000 ruchów na minutę.
· Timer – wbudowany timer podpowiada prawidłową technikę szczotkowania. Wibracje informują o tym, w którym momencie przesunąć szczoteczkę na kolejne zęby.
· Bluetooth – tego typu szczoteczki soniczne można połączyć z aplikacją mobilną, która może podpowiadać, w jaki sposób dokładnie i efektywnie myć zęby, wskazując pominięte obszary.
· Końcówki w zestawie – w szczoteczkach sonicznych co 2-3 miesiące należy wymieniać końcówkę. Warto wybrać zestaw, który już na starcie oferuje przynajmniej trzy różne końcówki.
Drugorzędną kwestią jest natomiast kolor szczoteczki sonicznej. Zwykle występują one w kolorze białym i czarnym, ale istnieją kolorowe nakładki, które umożliwiają rozpoznanie swojej szczoteczki, gdy z podobnych modeli korzysta wielu domowników.
Jakie są koszty szczoteczek elektrycznych? Ile kosztuje szczoteczka soniczna.
Szczoteczki soniczne najnowszej generacji są droższe od szczoteczek rotacyjnych. Ceny zaczynają się od ok. 200 zł za podstawowe modele, a kończą w granicach 500 – 600 zł za najbardziej rozbudowane zestawy obejmujące różne główki oraz wydajną stację ładującą. Choć zakup szczoteczki sonicznej wiąże się z dość dużym wydatkiem, to jest to dobra inwestycja w przyszłość. To urządzenia niezawodne, które mogą działać przez wiele lat. Należy jedynie pamiętać o tym, aby regularnie wymieniać główkę zgodnie z zaleceniami producenta. Zwykle należy to robić co 2-3 miesiące.
Czy warto zakupić szczoteczkę soniczną, aby poprawić higienę jamy ustnej?
Szczoteczki soniczne cieszą się coraz większą popularnością, o czym najlepiej świadczą stale rozszerzane oferty czołowych producentów urządzeń do higieny jamy ustnej. Za wysoką wydajność szczoteczek sonicznych odpowiada zmodyfikowany ruch wymiatająco-pulsacyjny, który pozwala dużo dokładniej usuwać resztki jedzenia i docierać w trudno dostępne miejsca w porównaniu ze szczoteczkami rotacyjnymi. Ich budowa i działanie w dużej mierze przypomina szczoteczki manualne, tyle tylko, że tutaj głowica jest w stanie osiągnąć prędkość nawet rzędu 80,000 ruchów na minutę. Wielu stomatologów pozytywnie recenzuje szczoteczki soniczne, dzięki czemu na pewno warto rozważyć zakup tego urządzenia dla lepszej higieny jamy ustnej.