Jakie mogą być przyczyny nieprawidłowego pomiaru?
Nietypowy wynik wskazany przez termometr często jest spowodowany błędem popełnionym w trakcie pomiaru. Dotyczy to zwłaszcza termometrów cieczowych, które mylą się bardzo rzadko. Do najczęstszych błędów możemy zaliczyć:
- zbyt krótki pomiar temperatury ciała,
- niewłaściwe umieszczenie termometru w miejscu pomiaru,
- termometr został ogrzany przez inne źródło ciepła (np. dziecko zanurzyło go w gorącej herbacie),
- termometr miał styczność z ubraniem,
- zbyt duża odległość od miejsca pomiaru (w przypadku termometrów bezdotykowych).
Oczywiście nie należy także odrzucać hipotezy, w której termometr uległ uszkodzeniu mechanicznemu, np. na skutek upadku lub uderzenia. O ile termometr szklany w takiej sytuacji ulegnie stłuczeniu, o tyle termometr elektroniczny może wyglądać na nienaruszony. Nie znaczy to jednak, że w środku do nie doszło do uszkodzenia urządzenia pomiarowego. Termometry elektroniczne mogą ulec uszkodzeniu także na skutek nadmiaru wilgoci oraz wystawienia na promieniowanie UV.
Zobacz produkty Honeywell, Medel i Flaem dostępne w ofercie sklepu Apteczka24.pl.
Elektroniczne termometry z funkcją kalibracji
Nowoczesne termometry elektroniczne mogą być wyposażone w funkcję kalibracji. Polega to na odjęciu lub dodaniu określonej wartości do uzyskanego pomiaru temperatury. Jeśli dysponujemy innym, dokładnym termometrem (może to być termometr do żywności lub wody), wystarczy zbadać nim temperaturę powierzchni, a następnie użyć w tym celu termometru elektronicznego (taką możliwość najczęściej dają termometry bezdotykowe). Następnie należy w ustawieniach urządzenia dodać lub odjąć różnicę, którą wykazał lepszy termometr. Kalibracja ma sens, gdy tolerancja błędu wynosi do 0,3 st. C. Jeśli różnica w pomiarze była większa, kalibracja termometru elektronicznego mija się z celem, jako iż przyczyną błędnych pomiarów może być po prostu uszkodzenie urządzenia.
Co należy zrobić w sytuacji, gdy termometr pokazuje błędne wyniki?
Najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu wymiana termometru na nowy. Termometry elektroniczne posiadają określoną żywotność i po dłuższym czasie mogą zacząć działać wadliwie. To znak, że ich żywot dobiegł końca, a my musimy zaopatrzyć domową apteczkę w nowy termometr. W sklepie internetowym Apteczka24.pl znajdziesz bogaty wybór elektronicznych termometrów dotykowych i bezdotykowych. Zakup dobrego termometru nie musi wiązać się z dużym wydatkiem, o czym najlepiej świadczą urządzenia Vitammy, które oferują bardzo korzystny stosunek ceny do jakości. Są one wyposażone w wiele przydatnych funkcji, jak chociażby zapis ostatnich pomiarów. Prawidłowo przechowywane mogą zaoferować prawidłową pracę na przestrzeni wielu lat.
Q: Co robić, gdy termometr wskazuje nietypową temperaturę?
A: Gdy termometr wskazuje temperaturę, która jest nietypowa, istnieje kilka kroków, które można podjąć: 1. Sprawdź, czy termometr jest dobrze kalibrowany. Upewnij się, że jest właściwie skalibrowany i że jest dokładny w pomiarze temperatury ciała. 2. Przeprowadź pomiar jeszcze raz. Jeśli termometr wskazuje nietypową temperaturę, upewnij się, że pomiar został wykonany prawidłowo. Sprawdź, czy termometr jest prawidłowo umieszczony pod pachą lub w ustach. 3. Skonsultuj się z lekarzem. Jeśli termometr wskazuje nietypową temperaturę, warto skonsultować się z lekarzem. Mogą istnieć różne powody dla nietypowych odczytów, takie jak infekcja, wirusowe uszkodzenie lub stan podgorączkowy. 4. Przyjmij środki przeciwbólowe. W przypadku bólu głowy związanej z nietypową temperaturą, można przyjąć przeciwbólowy lek, aby złagodzić objawy. 5. Upewnij się, że osoba chora ma odpowiednią opiekę. Jeśli termometr wskazuje wysoką temperaturę, należy upewnić się, że osoba chora obserwuje odpowiednie zasady higieny i jest odpowiednio nawodniona. 6. Skonsultuj się z farmaceutą. Farmaceuta może udzielić dodatkowych porad dotyczących leków przeciwgorączkowych i domowych sposobów na obniżenie temperatury. 7. Spróbuj innych metod pomiaru temperatury. Jeśli nie jesteś pewien dokładności odczytu termometru, można spróbować skorzystać z innego termometru, np. bezdotykowego termometru elektronicznego do czoła. 8. Zastosuj się do zaleceń lekarza. Jeśli po skonsultowaniu się z lekarzem otrzymasz szczegółowe wskazówki dotyczące postępowania w przypadku nietypowej temperatury, ważne jest, aby ich przestrzegać. 9. Zadbaj o