Jaka jest prawidłowa temperatura ciała u dzieci?
Przyjmuje się, że książkowa temperatura ciała wynosi 36,6 st. C. Jednakże nieznaczne odchylenia od tej granicy nie stanowią powodu do obaw. Zwłaszcza w przypadku niemowlaków zakres prawidłowej temperatury jest znacznie szerszy. Jest to nawet 35 – 37,5 st. C. Tutaj wiele zależy od tego, w którym miejscu prowadzony jest pomiar – dla przykładu temperatura w odbycie jest nawet o 0,5 st. C wyższa, aniżeli pod pachą. Możemy przyjąć, że powyżej 37 – 37,5 st. C zaczyna się stan podgorączkowy, natomiast w przypadku temperatury ponad 38 st. C mówimy już o gorączce.
Zobacz produkty Flaem, Braun i Honeywell dostępne w naszym sklepie internetowym.
O czym informuje nas gorączka u dziecka?
Gorączka jest objawem stanów zapalnych oraz infekcji rozwijających się w organizmie. Układ odpornościowy stara się uporać z tym problemem, a efektem tych procesów jest właśnie podwyższona temperatura ciała, której towarzyszą: nadmierne pocenie, dreszcze, ogólne osłabienie i uczucie rozbicia, ból głowy i brak apetytu. Sama gorączka jest zatem czymś normalnym w trakcie infekcji. Powody do niepokoju zaczynają się wtedy, gdy gorączka stale rośnie, utrzymuje się przez dłuższy czas, a ponadto nie można jej zbić z pomocą ogólnodostępnych leków.
Jak postępować w przypadku gorączki? Kiedy udać się do lekarza?
W przypadku niemowląt do 6. miesiąca życia leki podaje się wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Świeżo upieczeni rodzice najczęściej są instruowani, co należy robić w przypadku gorączki u tak małych dzieci. U starszych dzieci powyżej 6. miesiąca życia można już stosować ogólnodostępne leki, a mianowicie ibuprofen i paracetamol. Prawidłowe dawkowanie wynosi 5 mg na 1 kg masy ciała dla ibuprofenu i 10 mg na 1 kg w przypadku paracetamolu. Zwykle w ciągu domy przyjmuje się 3 – 4 dawki co 6 – 8 godzin. U dzieci w wieku poniżej 12. roku życia nie można stosować kwasu acetylosalicylowego. Wśród domowych metod łagodzenia gorączki wyróżnić możemy także: chłodne okłady, kąpiel w letniej wodzie (chłodniejsza o 2-3 st. C od temperatury ciała), stawianie baniek, a także inhalacje.
Do lekarza należy udać się w sytuacji, gdy organizm nie reaguje na podawane leki przeciwgorączkowe, a gorączka stale rośnie. Temperatura powyżej 39 st. C jest już uważana za niebezpieczną, zwłaszcza w przypadku słabszego organizmu małego dziecka. Do lekarza należy się udać także wtedy, gdy gorączce towarzyszą inne objawy, takie jak: problemy z oddychaniem, nudności, drgawki. W skrajnych sytuacjach należy wezwać do dziecka pogotowie.
Termometry a gorączka u dzieci – jak postępować i kiedy szukać pomocy medycznej?
Jak mierzyć temperaturę u dziecka?
Aby zmierzyć temperaturę ciała dziecka, można skorzystać z różnych rodzajów termometrów. Najpopularniejsze to termometr bezdotykowy, termometr elektroniczny, oraz termometr do mierzenia temperatury w uchu. Wybierz taki, który jest odpowiedni dla wieku dziecka i skonsultuj się z lekarzem w przypadku wątpliwości.
Jak często powinnam/m powtarzać pomiar temperatury?
Częstotliwość pomiaru temperatury zależy od stanu dziecka i sytuacji. Jeśli dziecko ma podwyższoną temperaturę i objawy gorączki, warto mierzyć temperaturę co kilka godzin. Jeśli gorączka nie ustępuje lub występują inne niepokojące objawy, należy skontaktować się z lekarzem.
Jaka jest prawidłowa temperatura ciała dziecka?
Prawidłowa temperatura ciała dziecka mieści się w zakresie między 36,5 a 37,5 stopni Celsjusza. Temperatura powyżej 37,5 stopni uważana jest za podgorączkową, a temperatura powyżej 38 stopni za gorączkę.
Kiedy powinnam/m szukać pomocy medycznej?
W przypadku wystąpienia gorączki u dziecka, warto skonsultować się z lekarzem w następujących sytuacjach:
- Jeśli gorączka utrzymuje się powyżej 38 stopni przez dłuższy czas.
- Jeśli temperatura wzrasta szybko i towarzyszą jej inne objawy, np. duszności, bóle brzucha.
- Jeśli dziecko jest bardzo małe (poniżej 3 miesiąca
Jaki termometr jest najlepszy do mierzenia temperatury u dzieci?
Do mierzenia temperatury u małych dzieci dobrze sprawdzają się bezdotykowe termometry do ucha. Pomiar na błonie bębenkowej jest postrzegany za najdokładniejszy u małych dzieci. Pomiar z użyciem takiego termometru jest bardzo wygodny i zajmuje zaledwie kilka sekund. Można to zrobić bez problemu także w sytuacji, gdy dziecko śpi. Nowoczesne termometry bezdotykowe Vitammy są wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, jak chociażby: alert gorączki, zapis ostatnich pomiarów, czy też możliwość pomiaru temperatury wody lub gotowego posiłku. Jest to zatem spore udogodnienie w przypadku opieki nad gorączkującym dzieckiem.