Staw biodrowy
Staw biodrowy – w jaki sposób można zadbać o sprawność tej partii ciała?
Stawy biodrowe to w dużej mierze fundament naszego ciała. To one odpowiadają za stabilizację naszego ciała podczas wykonywania wszystkich ruchów dolnymi kończynami. To właśnie staw biodrowy przenosi ciężar ciała z tułowia na kończyny dolne umożliwiając poruszanie nimi. Biorąc pod uwagę, jak duże obciążenia oddziałują na stawy biodrowe, nie może dziwić fakt, że dość powszechnym problemem są dolegliwości bólowe obserwowane w tej partii ciała. W niniejszym artykule powiemy kilka słów o najczęstszych przyczynach dysfunkcji stawu biodrowego, a jednocześnie podpowiemy, w jaki sposób można zapobiegać urazom oraz łagodzić dolegliwości.
- 1
Jaką rolę pełni w naszym ciele staw biodrowy? Ból biodra i zwyrodnienie stawu biodrowego
Staw biodrowy to kulisty staw utworzony przez głowę kości udowej oraz panewkę stawu biodrowego kości miednicznej. Często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że stawy biodrowe to poniekąd fundament naszego ciała. I w dużej mierze jest to prawda. To właśnie stawy biodrowe odpowiadają za to, że jesteśmy w stanie utrzymać równowagę podczas chodzenia i wykonywania innych ruchów dolnymi kończynami. Jednocześnie, staw biodrowy przenosi ciężar ciała z tułowia na kończyny dolne. Z ciekawostek warto dodać, że jest to jeden z największych stawów w ciele człowieka.
Istotną rolę w kontekście pracy stawów biodrowych pełnią wiązadła, których zadaniem jest hamowanie nadmiernych ruchów kończyny. Wyróżnić możemy: wiązadło biodrowo-udowe, więzadło łonowo-udowe, wiązadło kulszowo-udowe oraz wiązadło głowy kości udowej. Za sprawą stawów biodrowych możliwe jest wykonywanie i kontrolowanie niemal wszystkich ruchów kończyn, takich jak: prostowanie, zginanie, odwodzenie, przywodzenie, obwodzenie oraz rotacje. Biorąc pod uwagę, jak duże obciążenia działają na staw biodrowy, nie dziwi fakt, że niewłaściwy tryb życia może dość szybko doprowadzić do poważnych dysfunkcji oraz zwyrodnienia bioder.
Jakie są najczęstsze przyczyny dysfunkcji stawu biodrowego?
Bezpośrednią przyczyną dysfunkcji stawu biodrowego często okazuje się nadwaga lub otyłość. Jak już wiemy, staw ten odpowiada za przenoszenie obciążeń z tułowia na kończyny dolne. Co za tym idzie, w przypadku nadwagi staw jest obciążony dodatkowymi kilogramami, co z czasem może prowadzić do jego deformacji oraz urazów. Powiązaną przyczyną jest także brak odpowiedniej aktywności fizycznej, która często ma związek z problemem nadwagi i otyłości. Warto również zauważyć, że regularne ćwiczenia fizyczne są w stanie wzmocnić staw biodrowy, dzięki czemu będzie on bardziej odporny na większe obciążenia. Nie trzeba wprowadzać radykalnych zmian. Codzienne spacery i wykonywanie przynajmniej 8,000 kroków może znacząco przełożyć się na lepszą kondycję stawów biodrowych.
Dysfunkcje stawu biodrowego mogą mieć również związek z nieprawidłową dietą. Za problemy ze stawami często odpowiadają niedobory białka oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wpływ mogą mieć również deficyty ważnych składników odżywczych, które są niezbędne w procesie produkcji kolagenu oraz mazi stawowej – substancji niezbędnych do zachowania sprawnych i zdrowych stawów. Dysfunkcja stawu biodrowego może mieć związek z siedzącym trybem życia i spędzaniem wielu godzin w statycznej pozycji przy biurku. Przyczyną może być również wypadek, w wyniku którego doszło do mechanicznego uszkodzenia stawów biodrowych.
Sprawdź produkty znanych marek Vitammy, Braun i Revlon dostępne w naszym sklepie online.
Co robić w przypadku objawów zwyrodnienia bioder?
W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby wypisze skierowanie do reumatologa. Szybka reakcja jest bardzo ważna, ponieważ tylko w ten sposób można zatrzymać dalsze postępowanie problemu. Lekceważenie dolegliwości bólowych w obrębie stawów biodrowych jest zachowaniem bardzo lekkomyślnym, gdyż z czasem może dojść do poważnych patologii, które mogą wymagać kosztownych i skomplikowanych operacji. Mocno uszkodzony staw biodrowy nie zawsze jest do uratowania i trzeba go zastąpić endoprotezą. Właściwa reakcja może jednak zapobiec tak poważnym problemom.
W przypadku wczesnego dostrzeżenia problemu, dysfunkcje stawów biodrowych można leczyć poprzez podjęcie odpowiednich działań prozdrowotnych, jak ćwiczenia fizyczne, zdrowsza dieta, a także praca z fizjoterapeutą. Jakie objawy powinny nas skłonić do tego, aby udać się do lekarza? Taki krok jest potrzebny w sytuacji, gdy już od pewnego czasu obserwujemy dolegliwości bólowe, sztywność stawu, bóle w pachwinie, nasilające się trudności z poruszaniem, silne bóle w momencie przenoszenia ciężaru ciała na jedną z kończyn.
W jaki sposób można zadbać o zdrowe stawy biodrowe?
Jak już mówiliśmy, wczesne wykrycie problemu ze stawami biodrowymi pozwala na podjęcie działań, które uchronią przed poważnymi zwyrodnieniami. W pierwszej kolejności warto zadbać o dostateczną ilość ruchu. Codzienne spacery mogą zagwarantować wiele korzyści. Dobrze sprawdza się jazda na rowerze, a także pływanie i formy fizjoterapii w wodzie. Jeśli chodzi o bieganie, tutaj trzeba być bardziej ostrożnym. Sport ten może mocno obciążać staw biodrowy zwłaszcza przy nadwadze. Taką formę aktywności warto zatem skonsultować z lekarzem.
W profilaktyce stawów biodrowych bardzo istotna jest także zdrowa dieta, w której należy zadbać o dostateczne ilości wysokojakościowych białek, nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także związków siarkowych. Bardzo istotne jest także stosowanie naturalny antyoksydantów, które zapobiegają procesom starzenia. Na pewno nie zaszkodzi przyjmowanie suplementów diety zawierających kombinację najważniejszych składników na zdrowe stawy.
Stabilizator na staw biodrowy – jakie ma zastosowania?
W kontekście zdrowych stawów biodrowych warto powiedzieć kilka słów o ortezach, które można znaleźć w naszym sklepie. Są one wykorzystywane w procesie leczenia oraz rehabilitacji po przebytych urazach, chorobach i dysfunkcjach. Orteza stabilizuje staw biodrowy i zapewnia większą kontrolę ruchów oraz kompresję tkanek miękkich w okolicy stawu. Orteza jest wykonana z elastycznego materiału, a jej konstrukcja umożliwia normalne funkcjonowanie. Przed zakupem stabilizatora należy wykonać pomiar obwodu w obrębie biodra i górnej części uda, a następne wybrać właściwy rozmiar na podstawie tabeli dostarczonej przez producenta.
Ortezy stawów biodrowych dostępne w sklepie Apteczka24.pl
W ofercie sklepu internetowego Apteczka24.pl dostępny jest szeroki asortyment produktów związanych z ochroną zdrowia. Wśród nich dostępne są również ortezy stawów biodrowych, które można wykorzystać przy fizjoterapii oraz w trakcie rekonwalescencji po przebytych urazach oraz chorobach stawów biodrowych. Ortezy na staw biodrowy znanej marki Qmed Life można zakupić w naszym sklepie za 275 zł. W naszym asortymencie dostępne są również jakościowe suplementy diety, z pomocą których można dostarczyć organizmowi wszystkich substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania stawów.
Zobacz również inne produkty marek Flaem, Braun, Medel i Vitammy dostępne w naszej ofercie.