Aparaty słuchowe
Odbiór bodźców słuchowych jest jednym z najważniejszych elementów warunkujących odbiór otaczającej rzeczywistości i postrzeganie przez nas świata. Zaburzenia słuchu wpływają na dyskomfort codziennego funkcjonowania i budowanie relacji. Bagatelizowanie wady znacząco wpływa na jakość życia i swobodę komunikacji, a co za tym idzie – ma negatywny wpływ na psychikę chorego. Aparaty słuchowe okazują się w tym przypadku nieocenioną pomocą. Jak wybrać jednak aparat słuchowy? Gdzie się w niego zaopatrzyć? Czy sklep online odpowie na moje potrzeby, czy lepiej poszukać takiego sprzętu stacjonarnie?
Czym jest aparat słuchowy?
Aparat słuchowy to urządzenie, które wzmacnia dźwięk przenoszony przez błonę bębenkową. Nowoczesne aparaty słuchowe wyposażone są w niewielki mikrofon oraz element, przypominający głośniczek. Dzięki nim bodźce słuchowe stają się głośniejsze i wyraźniejsze.
Czy aparaty słuchowe pomagają przy każdym rodzaju wady?
Najczęściej występujące zaburzenia słyszenia wiążą się z uszkodzeniem ucha wewnętrznego w obrębie ślimaka. Z tego względu po dotarciu do tego miejsca – dalsza droga przekazywania dźwięku nie jest prawidłowa. W większości przypadków taka wada jest możliwa do zniwelowania poprzez wspomniany aparat słuchowy. Inaczej wygląda kwestia całkowitej utraty słuchu. W tym przypadku aparaty słuchowe nie będą spełniały swojego zadania.
Jaka jest cena aparatu słuchowego?
Jest wiele czynników, które powstrzymują pacjentów przed zaopatrzeniem się w aparat słuchowy. Bardzo często pacjenci zadają sobie pytanie „Jakie będą opinie innych, kiedy zobaczą takie urządzenie?”. Pojawia się wątpliwość „Czy cena aparatu nie jest zbyt wysoka jak na moje możliwości?”. Drugie pytanie pojawia się niezwykle często. Ceny aparatów słuchowych różnią się w zależności od modelu i stopnia zaawansowania urządzenia. Ostateczny koszt produktu uzależniony jest od funkcji, typu, wielkości oraz wyposażenia.
- 1
Aparaty słuchowe podstawowej klasy spełniają swoje główne zadanie, a ich cena jest zdecydowanie przystępna, liczona w setkach złotych. To niewielki koszt w porównaniu do bardziej zaawansowanych funkcjonalnie urządzeń. Ceny aparatów słuchowych z półki „premium” to koszt aż kilku tysięcy złotych.
Przy zakupie aparatu słuchowego pojawia się również wątpliwość związana z miejscem sprzedaży. Zakup specjalistycznego sprzętu przez sklep internetowy wydaje się skomplikowany, tym bardziej, że grupą, którą interesują aparaty słuchowe są zwykle osoby starsze, niemające styczności ze sprzedażą online. Oferta sklepów internetowych niejednokrotnie jest dużo bardziej bogata niż ta, którą posiadają sklepy stacjonarne. Ponadto dzięki zakupom online możemy poznać opinie innych i wybrać produkt najwyższej jakości, odpowiadający jednocześnie przyjętym przez nas ramom budżetowym.
Podsumowując – ceny aparatów słuchowych mieszczą się w bardzo szerokim zakresie, jednak w odniesieniu do poprawy jakości życia – cena zdaje się być tu kwestią drugorzędną.
Aparaty słuchowe otwierają nowe możliwości dla osób niedosłyszących. To urządzenia, które oprócz poprawy odbioru bodźców ze specjalistycznego punktu widzenia – pomagają prowadzić normalne, niezależne życie i dbać o komunikację, która jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka.
Aparaty słuchowe – skuteczne remedium na słaby słuch
Aparaty słuchowe to proste urządzenie coraz częściej stosowane nie tylko przez seniorów, ale również osoby młode, które wcześniej doświadczają problemów ze słuchem. Może to być związanie z niezdrowym trybem życia, zbyt głośnym słuchaniem muzyki w słuchawkach, jak również częstym narażeniem na hałasy. Aparat słuchowy pozwala skutecznie wzmocnić słuch i zapewnić poczucie wysokiego komfortu w każdej sytuacji. Miniaturowe wymiary współczesnych aparatów słuchowych gwarantują również użytkownikom większą dyskrecję.
Jak działają nowoczesne aparaty słuchowe?
Większość aparatów słuchowych poprawia słuch poprzez wzmacnianie bodźców dźwiękowych przenoszonych przez błonę bębenkową. Elektronika jest zamknięta w niewielkiej obudowie w cielistym kolorze. Umieszcza się ją za uchem. Od obudowy wychodzi cienki przewód zakończony słuchawką, którą umieszcza się w uchu. Elektronika aparatu przetwarza dźwięki, oczyszcza je, a następnie przekazuje do słuchawki, która przenosi drgania bezpośrednio do błony bębenkowej. W ten sposób można skutecznie wzmocnić odbierane dźwięki, tak, aby ich zrozumienie i przetworzenie było dużo prostsze. Aparaty słuchowe w dużej mierze opierają się zatem na mikrofonie, przetwornikach oraz głośniczku wbudowanym w słuchawce. Najnowocześniejsze urządzenia odznaczają się bardzo niewielkimi rozmiarami, do znacznie poprawia komfort, ale również dyskrecję podczas używania aparatu.
W jakich sytuacjach aparat słuchowy jest skuteczny?
Aparaty słuchowe powinny być dostosowane do wady słuchu. Najprostsze urządzenia, które są nazywane również wzmacniaczami słuchu, takie jak chociażby Beurer HA20, są adresowane do osób, u których ubytek słuchu jest lekki, czyli mieści się w przedziale 21 – 40 db. Zadaniem aparatu jest bowiem wzmocnienie dźwięku i przekazanie go bezpośrednio do błony bębenkowej, co ułatwia mózgowi przetworzenie docierających bodźców dźwiękowych. W przypadku umiarkowanego lub znacznego ubytku słuchu niezbędne są dużo bardziej zaawansowane aparaty słuchowe. Aparat słuchowy nie pomoże natomiast przy całkowitej utracie słuchu.
Poznaj nasze produkty Vitammy dostępne w sklepie Apteczka24.pl.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze aparatu słuchowego? Rodzaje aparatów słuchowych
Możemy wyróżnić kilka rodzajów aparatów słuchowych – douszne, zauszne oraz nauszne. Wzmacniacze słuchu wykorzystywane przy lekkich ubytkach słuchu to zazwyczaj aparaty zauszne. Obudowę zakłada się na górną i tylną część małżowiny usznej, a słuchawkę umieszcza w uchu. Podstawowym parametrem pracy jest oczywiście skala wzmocnienia bodźców dźwiękowych. Proste urządzenia, które można kupić w cenie ok. 100 zł mogą zagwarantować wzmocnienie dźwięku nawet do 40 db, co zatem jest zbieżne z lekkim ubytkiem słuchu. Istotnym parametrem jest także maksymalna głośność.
Aby aparaty słuchowe skutecznie poprawiały słuch, powinny oferować dostatecznie szeroki zakres częstotliwości. Przy aparatach stosowanych do lekkich ubytków słuchu jest to zazwyczaj od 200 do 5000 hz. Na komfort użytkowania duży wpływ może mieć zasilanie urządzenia. Do wyboru dostępne są aparaty słuchowe zasilane niewielkimi bateriami lub też aparaty, które można ładować. Zaletą aparatów na baterie jest możliwość stosowania w każdej sytuacji – wystarczy wziąć ze sobą zapasowe baterie. W przypadku urządzeń ładowanych zaletą są oczywiście niższe koszty eksploatacyjne.
Jak wybrać odpowiedni aparat słuchowy? Najlepsze aparaty słuchowe
Jeśli borykasz się z lekkimi problemami, które objawiają się tym, że nie zawsze wyraźnie słyszysz to, co ktoś do Ciebie mówi lub masz problem z dosłyszeniem dźwięków o niskim natężeniu, odpowiednim wyborem będą proste aparaty słuchowe, które często określa się mianem wzmacniaczy słuchu. Są one w stanie wzmocnić bodźce dźwiękowe nawet o 40 db, co w przypadku lekkich ubytków okaże się w pełni wystarczające. Proste aparaty słuchowe pomagają także w skutecznym rozróżnieniu dźwięków na zewnątrz, gdy do naszych uszu dociera wiele rozmaitych bodźców.
W przypadku umiarkowanego lub głębokiego ubytku słuchu wybór aparatu należy skonsultować z lekarzem. Wiele zależy bowiem od dokładnej specyfiki wady słuchu, a także wyraźności słyszenia w zależności od częstotliwości bodźców dźwiękowych. W tym przypadku aparat słuchowy musi być w pełni dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika, a wybór jest możliwy właśnie na podstawie specjalistycznych badań przeanalizowanych przez specjalistę.
Ile kosztują cyfrowe aparaty słuchowe? Rodzaje aparatów, rozwiązanie słuchowe
Ceny aparatów słuchowych są bardzo zróżnicowane. Najprostsze urządzenia, które dobrze sprawdzą się przy lekkim niedosłuchu w codziennych sytuacjach można kupić już za ok. 100 zł. Dobrym przykładem są chociażby aparaty słuchowe Beurer HA 20 i HA 50. Za najbardziej specjalistyczne aparaty słuchowe przeznaczone do głębszych ubytków i poważnych wad słuchu trzeba zapłacić kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych. Tego typu urządzenia wybiera się jednak dopiero po konsultacjach z lekarzem.
Sprawdź również inne produkty dostępne w Apteczka24.pl od takich producentów, jak np.: Braun, Medel czy Revlon.