Pulsoksymetry dla dorosłych
Zachowanie samokontroli ma ogromne znaczenie dla zachowania optymalnej kondycji naszego organizmu. W przypadku, kiedy pacjent zmaga się już z komplikacjami zdrowotnymi – indywidualne monitorowanie parametrów życiowych jest jeszcze bardziej istotne i może stanowić pierwszy krok do podjęcia koniecznej terapii.
Grupą narzędzi umożliwiających wspomnianą samokontrolę są pulsoksymetry, które służą do pomiaru wysycenia krwi tlenem (saturacji). Na rynku istnieją urządzenia stacjonarne oraz pulsoksymetry napalcowe. Zaletą drugiego typu bez wątpienia jest stosunkowo niska cena, intuicyjna obsługa i niewielkie rozmiary. Z tego względu aparaty zakładane na palec z powodzeniem mogą być stosowane w warunkach domowych.
- 1
- 2
Pulsoksymetry posiadają czujniki, które mierzą zdolność hemoglobiny do absorpcji światła. Na tej podstawie urządzenie określa procentowy poziom utlenowania krwi. Norma saturacji powinna mieścić się w przedziale 95-99%. Oczywiście wartości te mogą ulegać wahaniom z uwagi na wiek pacjenta, nałogi lub stosowaną terapię.
Pulsoksymetry pozwalają na ocenę stanu zdrowia szczególnie u pacjentów z chorobami układu oddechowego. Ponadto na podstawie ich pomiarów istnieje możliwość oceny wydolności organizmu sportowców. Badanie przy użyciu aparatu napalcowego trwa zwykle kilka sekund i wykonywane jest na palcu wskazującym.
Cena tego typu urządzenia zwykle nie przekracza 150zł, jednak przed zakupem warto zwrócić uwagę na dokładność pomiaru, zasilanie, system oznaczania nieprawidłowości, a także prezentację wyniku. Cena aparatów stacjonarnych jest zdecydowanie wyższa, jednak w warunkach domowych pulsoksymetr napalcowy jest w pełni wystarczający.
Pulsoksymetry to urządzenia pozwalające na wykrycie niepokojących sygnałów, które mogą wskazywać na poważny problem zdrowotny.