Grzejniki olejowe / na podczerwień
Grzejniki olejowe – co warto wiedzieć na temat tych urządzeń?
Grzejniki olejowe są wykorzystywane jako uzupełnienie dla głównego systemu grzewczego w domu lub mieszkaniu. Mogą być wykorzystywane w te dni, w których nie potrzebujemy ogrzewać całego domu, a jedynie konkretne wnętrze. Przełoży się to na mniejsze zużycie energii i zapewni spore oszczędności. Grzejniki olejowe są bardzo cenione za to, że są urządzeniami przyjaznymi dla alergików. Nie mają wymuszonego obiegu powietrza, co oznacza zmniejszenie pyłów zawieszonych oraz innych alergenów w pomieszczeniu.
- 1
Co to jest i jak działa grzejnik olejowy?
Grzejnik olejowy swoim wyglądem przypomina tradycyjny grzejnik lub kaloryfer. Jest to jednak urządzenie mobilne, które można ustawić w dowolnym miejscu w zależności od potrzeb. We wnętrzu tego urządzenia znajduje się olej. Po podłączeniu grzejnika do prądu olej jest rozgrzewany do wysokich temperatur, co równolegle prowadzi do rozgrzania powierzchni grzejnika. W ten sposób urządzenie zaczyna emitować ciepło. Choć grzejniki olejowe nagrzewają się dość długo, to dużym atutem jest to, że potrafią przez dłuższy okres czasu utrzymywać wysoką temperaturę, nawet po odłączeniu od prądu.
Współczesne grzejniki olejowe są wyposażone w wiele nowoczesnych funkcji, które umożliwiają ich dostosowanie do indywidualnych potrzeb. Jedną z nich jest timer, który pozwala ustawić czas nagrzewania, po którym grzejnik się automatycznie wyłączy. Bardzo pomocną funkcją jest także termostat, który będzie automatycznie sterował pracą urządzenia w zależności od temperatury pomieszczenia. Nowoczesne grzejniki olejowe mogą być wyposażone także w moduł komunikacji bezprzewodowej, dzięki czemu ich pracą będzie można sterować z poziomu aplikacji mobilnej.
Jakie zastosowania posiadają grzejniki olejowe?
Grzejniki olejowe są wykorzystywane zazwyczaj jako uzupełnienie głównej instalacji grzewczej w domu. Czasami nie ma potrzeby ogrzewania całego domu, a jedynie konkretnych wnętrz. W takich sytuacjach lepszy może okazać się właśnie grzejnik olejowy, który można ustawić w dowolnym miejscu. Tego typu urządzenia przydarzą się także w najmroźniejsze dni roku, gdy instalacja grzewcza okaże się niewystarczająca do uzyskania optymalnej temperatury. Jest to zjawisko dość powszechne zwłaszcza w starym budownictwie, gdzie nie kładziono jeszcze takiego nacisku na szczelną termoizolację.
Zaletą jest to, ze grzejniki olejowe to urządzenia w pełni mobilne, które można ustawić w dowolnym miejscu, w którym jest dostęp do gniazdka elektrycznego. W ten sposób można np. dogrzewać domek letniskowy w chłodniejsze dni. Wydajność urządzenia jest bardzo wysoka. Moc należy dostosować pod kątem powierzchni pomieszczenia, w którym będzie zazwyczaj używane. Im większa powierzchnia wnętrza, tym większą moc grzejnika należy wybrać. Co ważne, grzejniki olejowe wyposażone w moduł bezprzewodowy można uruchomić na odległość, tak, aby wrócić do ciepłego domu z pracy.
Zalety grzejników olejowych
Grzejniki olejowe cieszą się sporym zainteresowaniem i są coraz częściej wykorzystywane jako wspomaganie dla głównego systemu grzewczego w domach jednorodzinnych. Ważna zaletą jest bez wątpienia ich mobilność – choć są one dość ciężkie, to wbudowane kółka umożliwiają szybkie przestawienie grzejnika i ustawienie go w miejscu, gdzie akurat będzie najbardziej potrzebny. Tego typu urządzenia można włączyć także na odległość, dzięki czemu zaczną ogrzewać dom pod Twoją nieobecność. W rezultacie wrócisz do ciepłego i przytulnego domu.
Grzejniki olejowe są także bardzo cenione przez alergików. Nie posiadają bowiem wymuszonego obiegu powietrza, dzięki czemu nie uwalniają pyłów zawieszonych oraz kurzu. Nowoczesne grzejniki olejowe posiadają wiele pomocnych funkcji, które pozwolą dostosować pracę tego urządzenia do indywidualnych potrzeb. Ich działanie jest bardzo ciche i wręcz niezauważalne, dzięki czemu nie zakłócają odpoczynku lub komfortowego snu. Są także wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia, jak chociażby automatyczny wyłącznik czy blokada przycisków. Zaletą jest także przystępna cena – nawet wysokiej jakości grzejniki olejowe z licznymi funkcjami można kupić w rozsądnej cenie.
Jakie wady posiada grzejnik olejowy?
Wadą jest spory ciężar – grzejnik olejowy może ważyć nawet ponad 30 kg, co sprawia, że jego przenoszenie może być problematyczne. Na szczęście urządzenia zazwyczaj są wyposażone w kółka, które znacznie ułatwiają ich przesuwanie. Minusem jest także spore zużycie energii elektrycznej.
Zwłaszcza w przypadku grzejników o dużej mocy trzeba liczyć się z tym, że ich długotrwała praca będzie odczuwalna na rachunku za prąd. Minusem jest również to, że grzejniki olejowe długo się nagrzewają. Minus ten rekompensuje fakt, że przy tym długo utrzymują wysoką temperaturę po nagrzaniu.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie grzejnika olejowego?
Wybierając grzejnik olejowy warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów oraz funkcji. Od tego zależeć będzie efektywność, koszty eksploatacyjna, a zarazem funkcjonalność. Oto najważniejsze aspekty, które należy uwzględnić przy zakupie:
· Moc urządzenia – im większa moc, tym większa powierzchnia, jaką ogrzewać będzie grzejnik. Przyjmuje się, że ok. 70-80 W wystarczy do ogrzania metra kwadratowego. A zatem, urządzenie o mocy 2000 W będzie ogrzewać wnętrze o powierzchni ok. 30 m2.
· Timer – obowiązkową funkcją grzejnika olejowego powinien być timer, który umożliwi jego zaprogramowanie w taki sposób, aby wyłączył się w odpowiednim momencie.
· Budowa – możemy wyróżnić grzejniki płaskie oraz żeberkowe. Grzejnik płaski nagrzewa się krócej, ale szybciej traci również temperaturę. Z kolei grzejnik żeberkowy nagrzewa się nieco dłużej, za to przez dłuższy okres czasu utrzymuje wysoką temperaturę po wyłączeniu.
· Termostat – grzejniki olejowe wyposażone w termostat można łatwo regulować w zależności od temperatury panującej w pomieszczeniu.
· Moduł bezprzewodowy – jeśli urządzenie jest wyposażone w Bluetooth lub Wi-Fi, zyskujesz możliwość sterowania jego pracą na odległość, z poziomu aplikacji mobilnej. Urządzenia z Wi-Fi można włączyć z dowolnego miejsca, dzięki czemu zaczną nagrzewać dom pod naszą nieobecność.
· Zabezpieczenia – dobry grzejnik olejowy powinien być również wyposażony w najważniejsze zabezpieczenia, takie jak automatyczny wyłącznik czy blokada przycisków.
· Wyświetlacz – grzejniki olejowe wyposażone w wyświetlacz pozwalają łatwo sprawdzić aktualną temperaturę oleju, a także temperaturę wokół grzejnika.
· Nadmuch – niektóre grzejniki olejowe są wyposażone w nadmuch, który znacznie usprawnia dystrybucję ciepłego powietrza. Niestety wzmaga to ilość pyłów zawieszonych i kurzu.
Grzejniki olejowe cieszą się coraz większą popularnością, dzięki czemu w ofercie producentów sprzętu elektronicznego można znaleźć bardzo szeroki wybór tych urządzeń. W rezultacie łatwiej jest wybrać urządzenie pod kątem indywidualnych potrzeb.
Ile kosztują grzejniki olejowe?
Cena grzejnika olejowego zależy oczywiście od jego mocy, a także od dostępnych funkcji. Za proste urządzenia o mocy 2000 W wyposażone w termostat i zabezpieczenie przed przegrzaniem trzeba zapłacić ok. 170 – 250 zł. Jeśli interesują Cię niebo bardziej funkcjonalne modele, wyposażone w timer, moduł bezprzewodowy, wspomagający ogrzewanie nadmuch, wówczas musisz liczyć się z wydatkiem rzędu ok. 400 – 800 zł.
Przy zakupie na pewno warto wziąć pod uwagę klasę energetyczną oraz wbudowane zabezpieczenia. Biorąc pod uwagę, że droższe urządzenia zużywają zwykle mniej prądu i są bezpieczniejsze w działaniu, okazują się lepszą inwestycją długoterminową.
Czy warto wyposażyć dom w grzejnik olejowy elektryczny?
Grzejniki olejowe to bardzo funkcjonalne i pomocne urządzenia, które mogą świetnie uzupełnić główną instalację grzewczą w Twoim domu. Pozwalają one nagrzewać dowolne miejsce w domu, w zależności od indywidualnych potrzeb. Nowoczesne i nieco droższe modele posiadają także szereg pomocnych funkcji, jak chociażby moduł bezprzewodowy. Z jego pomocą można włączyć urządzenie z poziomu aplikacji mobilnej, dzięki czemu będzie on nagrzewał dom pod Twoją nieobecność.
W ten sposób wrócisz do ciepłego i przytulniejszego domu. Ważnym udogodnieniem jest także timer, który umożliwi ustawienie automatycznego wyłączenia się urządzenia po upływie określonego czasu. Jest to bardzo ważne zwłaszcza, gdy włączamy grzejnik przed pójściem spać.