Gorączka – dla jednych jest sygnałem do umówienia wizyty u lekarza, inni reagują na nią spokojnie i obserwują swój organizm. Czy podwyższona temperatura ciała zawsze wymaga interwencji lekarskiej? O czym świadczy stan podgorączkowy, a o czym świadczy gorączka i jaka jest jej podstawowa funkcja?
Czy gorączka zawsze oznacza chorobę?
Nie, chociaż w większości przypadków wysoka temperatura jest odpowiedzią na toczący się stan chorobowy. Co oznacza gorączka? Przede wszystkim nie jest ona objawem, ale odpowiedzią na chorobę. Gorączka to mechanizm obronny organizmu, którego głównym zadaniem jest wsparcie układu odpornościowego w określonych sytuacjach. Zwykle podwyższona temperatura ciała pojawia się w momencie zakażenia, czy to wirusowego, czy też bakteryjnego. Jej pojawienie się jest sygnałem, że organizm wyczuwa zagrożenie i chce je wyeliminować. Bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty – to główni winowajcy gorączki, choć niejedyni. O czym świadczy gorączka? Wyższa temperatura może być wynikiem przegrzania organizmu, jest to szczególnie często zauważane w przypadku małych dzieci. Kolejnym powodem może być ząbkowanie, reakcja na szczepienie, która samoczynnie ustąpi po kilku godzinach lub 1-2 dniach. Co oznacza gorączka, jeśli wykluczone zostały wszelkie czynniki w postaci chorobotwórczych drobnoustrojów? To, o czym świadczy gorączka, może być ściśle powiązane z trybem życia. Czasami brak snu, zmęczenie, stres i wyrzut adrenaliny w organizmie prowadzi do podwyższenia temperatury, ciśnienia i przyspieszenia pulsu. Wyższa temperatura jest efektem reakcji alergicznej, owulacji, ciąży czy wyrwania zęba lub aktywności fizycznej. Są to jednak stany przejściowe, warto jednak dodać, że czasami mimo pogłębionej diagnostyki lekarze nie są w stanie poinformować pacjenta, o czym świadczy długo utrzymująca się gorączka. Mowa tutaj o sytuacji, kiedy temperatura powyżej 38 stopni utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie. Niekiedy jest to oznaka poważnych chorób, bywa jednak i tak, że jej przyczyna pozostaje niewyjaśniona.
{#callMethod:getProductsData 13889, 23164, 28668, 23691#}
Gorączka, a może stan podgorączkowy?
Kiedy występuje gorączka, o jakiej temperaturze ciała mówimy? Za prawidłową temperaturę ciała uznaje się wartość 36,6 st. C (temperatura mierzona pod pachą). Jednak tak naprawdę mało kto może się pochwalić taką normą. Jak już zostało wspomniane, temperatura ciała zmienia się w ciągu dnia (rano jest najniższa), w wyniku aktywności fizycznej, emocji, stresującego wydarzenia. Na jej wysokość wpływa także m.in. dzień cyklu. Niezwykle ważne są też same termometry - dobrej jakości sprzęt pozwala uzyskać miarodajne wyniki pomiaru, ten z gorszej półki cenowej może się mylić. Jeśli chcesz kupić termometr najnowszej technologii, wzbogacony o funkcje dodatkowe ułatwiające precyzyjny pomiar, sprawdź ofertę Apteczki24.
W przypadku temperatury w przedziale 37,1-38 st. C mówi się o stanie podgorączkowym. Mianem gorączki określa się temperaturę powyżej 38 st. C. Kiedy gorączka jest niebezpieczna? Wartości powyżej 40 st. C stanowią zagrożenie dla zdrowia pacjenta, mogąc prowadzić do przegrzania organizmu. W przypadku temperatury 43 st. C pacjent może zapaść w śpiączkę.
O czym informuje nas stan podgorączkowy?
Podwyższona temperatura jest wyraźnym sygnałem, że organizm uaktywnił swoje mechanizmy obronne, aby zahamować wzrost i namnażanie się bakterii, wirusów, grzybów czy pasożytów. O czym może świadczyć stan podgorączkowy, jeśli nie jest związany z rozwojem infekcji? Lekko podwyższona temperatura w upalny dzień czy wieczorem zwykle nie jest powodem do niepokoju. Czasami jest ona wynikiem zjedzenia pikantnych potraw, wypicia gorącego napoju. Może być jednak związana z odwodnieniem czy przygrzaniem organizmu, owulacją, ukończonym treningiem, reakcją na zażyty lek, alergen czy stres.
O czym świadczy długo utrzymujący się stan podgorączkowy?
Stan podgorączkowy może utrzymywać się nawet kilka dni lub tygodni. To, o czym świadczy stan podgorączkowy w każdym z przypadków, wymaga interpretacji dodatkowych objawów ze strony organizmu, dokładnej diagnostyki pacjenta. Trwający kilka dni stan podgorączkowy niekiedy zwiastuje zapalenie krtani, zapalenie ucha środkowego, COVID-19. Stan ten może być również efektem boreliozy, zatrucia pokarmowego. O czym może świadczyć stan podgorączkowy, jeśli wykluczy się infekcje? Może być on efektem zaburzeń hormonalnych, zwłaszcza nadczynności tarczycy.
Ile może trwać gorączka u dorosłego?
Na pytanie, ile może trwać gorączka u dorosłego, nie ma jednej odpowiedzi. W przypadku infekcji wirusowych wysoka temperatura utrzymuje się zwykle kilka dni. Dobrym tego przykładem jest grypa. Choroba ta pojawia się nagle i szybko rozwija, o czym świadczy gorączka powyżej 38 st. C, która utrzymuje się ok. 3-4 dni. Jeśli gorączka trwa powyżej kilku dni, nagle wzrasta, konieczna jest konsultacja lekarska. W niektórych przypadkach lekarze nie wiedzą, o czym świadczy wysoka gorączka, jednak są to rzadkie sytuacje. U większości pacjentów dodatkowe badania pozwalają postawić trafną diagnozę choremu.
O czym świadczy wysoka gorączka?
W wielu przypadkach gorączka pojawia się w wyniku infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Mowa tutaj o m.in. grypie, anginie, zapaleniu ucha, zapaleniu płuc. Może także towarzyszyć zatruciu pokarmowemu, sezonowej alergii, być wynikiem zażycia pewnych leków (np. przeciwhistaminowych). Wysoka gorączka pojawia się także przy sepsie. To tylko niektóre z możliwości, lista ta jest naprawdę długa, dlatego przy diagnozie bierze się pod uwagę m.in. objawy towarzyszące gorączce, ogólny stan pacjenta, to, czy temperatura szybko i nagle rośnie. Problem pojawia się, kiedy weźmiemy pod lupę to, o czym świadczy długo utrzymująca się gorączka. Zwykle jest ona objawem poważniejszych schorzeń, jak choroby nowotworowe, stany zapalne związane z chorobami autoimmunologicznymi, gruźlica.
O czym świadczy wysoka gorączka u dzieci w wieku niemowlęcym? Najczęściej jest to objaw infekcji bakteryjnej, wymagającej interwencji lekarskiej. Wiesz, o czym świadczy gorączka w Twoim przypadku, ale nie wiesz, kiedy sięgnąć po leki przeciwgorączkowe? Jak już zostało wspomniane, gorączka świadczy o podjęciu walki przez organizm, dlatego jej zwalczanie nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli temperatura ciała wynosi poniżej 38 st. C, zazwyczaj nie wprowadza się leków przeciwgorączkowych, ponieważ zamiast sobie pomóc, nieświadomie można doprowadzić do wydłużenia choroby. Obniżenie temperatury ciała poprzez zażycie odpowiednich leków jest zalecane w przypadku temperatury ciała wynoszącej powyżej 38 st. C.
Utrzymująca się podwyższona temperatura u dzieci, zwłaszcza niemowląt, zawsze jest sygnałem do konsultacji z pediatrą. Warto pamiętać, że najmłodsi nie są w stanie poinformować rodziców o tym, że źle się czują. Należy zatem m.in. regularnie mierzyć im temperaturę. Doskonałym wyborem będą termometry bezdotykowe, które gwarantują szybki pomiar i to nawet w trakcie snu maluszka.
Sprawdź, czy gorączkę trzeba zbijać.
Kiedy gorączka jest niebezpieczna dla zdrowia?
Mając na uwadze to, o czym świadczy długo utrzymująca się gorączka, stan ten wymaga bacznej obserwacji organizmu i dodatkowych badań. W tym miejscu należy wspomnieć również o hipertermii, czyli momencie, w którym temperatura ciała wynosi 40-42 st. C. O czym świadczy wysoka gorączka w tym przypadku? To sytuacja zagrażająca zdrowiu i życiu, wymagająca natychmiastowej pomocy lekarskiej. Bóle i zawroty głowy, duszności, utrata przytomności, zaburzenia świadomości - to tylko niektóre z objawów niebezpiecznej dla zdrowia gorączki.
Analizując to, o czym świadczy długo utrzymująca się gorączka lub stan podgorączkowy, należy brać pod uwagę wiek danej osoby, jej reakcje na wzrost temperatury, objawy współistnieją. Gdy ce domowe sposoby i leki bez recepty zawodzą, zgłoś się do lekarza.
Bibliografia:
-
Gorączka może być potrzebna, portal zdrowie.pap.pl, data dost. 30.09.2021.
-
Dr hab. n. med. Piotr Kopiński, Gorączka, portal mp.pl, data dost. 30.09.2021.
-
Prof. Kozak: leki obniżające gorączkę nie służą do profilaktyki przeciwwirusowej, portal naukawpolsce.pap.pl, data dost. 30.09.2021.
Termometr to jeden z niezastąpionych elementów domowej apteczki. Pomiar temperatury ciała jest bardzo pomocny przy określaniu stanu zdrowia i w razie potrzeby – daje sygnał do podjęcia leczenia. Na rynku dostępnych jest wiele modeli aparatury do mierzenia temperatury, jednak czy termometr może się mylić? Czy i jakie błędy pomiarowe wpływają na uzyskany wynik badania? Czy coraz popularniejszy termometr bezdotykowy jest dokładny?
Czemu termometr pokazuje różne wartości?
Większość osób z pewnością bez wahania stwierdzi, że mierzenie temperatury jest banalnie proste. Owszem, jeśli zna się wszystkie zasady pomiaru i wie, co może wpłynąć na jego zafałszowany wynik. Czy termometr może się mylić? Bez względu na to, czy wybierzesz termometr bezdotykowy, czy też cieczowy lub elektroniczny, musisz pamiętać o kilku kwestiach. Błędne wyniki przy mierzeniu temperatury mogą się zdarzać. Wpływają na to różne czynniki, począwszy od jakości sprzętu, wybranej metody pomiaru czy wreszcie techniki jego wykonania. Masz pewność, że Twój termometr dotykowy czy termometr bezdotykowy jest dokładny, a pomiar przeprowadzony prawidłowo? Jeśli tak, to czemu termometr pokazuje różne wartości przy kolejnych pomiarach, wykonywanych w krótkich odstępach? Cóż, i tutaj możliwości jest kilka. Być może za każdym razem mierzysz temperaturę w innym miejscu. Warto pamiętać, że temperatura w otworach ciała jest wyższa niż na skórze. Niższe wartości wskaże pomiar pod pachą w porównaniu z pomiarem na czole. Jeśli stawiasz na pomiar w uchu, a wydaje Ci się, że termometr elektroniczny źle mierzy, zwróć uwagę na to, czy mierzysz temperaturę w tym samym uchu, czy w uchu nie ma woskowiny.
{#callMethod:getProductsData 13889, 23164, 28668, 23691#}
Jak wyeliminować ryzyko, że termometr dotykowy czy termometr elektroniczny źle mierzy? Przede wszystkim, zanim przystąpi się do pomiaru temperatury u danej osoby, należy znać jej normalną temperaturę. Taką, którą ma rano lub wieczorem, gdy jest w pełni zdrowa. W tym celu konieczne jest przeprowadzanie zawczasu pomiarów sprawdzających. Przy czym warto pamiętać o tym, że temperatura ciała ulega zmianie w ciągu dnia, po aktywności fizycznej. Na jej wysokość mogą także wpływać m.in. zażywane leki, spożywanie alkoholu, dzień cyklu miesiączkowego czy ciąża. Gdy normalna temperatura danej osoby jest określona, o wiele łatwiej wychwycić odstępstwa od normy i tym samym zapobiec błędnej interpretacji wyniku pomiaru. Jeśli już jesteśmy przy samej interpretacji wyników. Czasami zdarza się, że pomiar jest prawidłowy, bez błędów, ale jest błędnie zinterpretowany względem dopasowania norm temperatury do wieku osoby badanej.
Jak sprawdzić, czy termometr jest dobry?
Przede wszystkim kupując termometry gabinetowe lub do użytku domowego, sprawdź, które termometry są najdokładniejsze. Granica błędu nie powinna być większa niż +/- 0,1-0,2 stopnie. Prym wiedzie tutaj termometr bezdotykowy. Jest dokładny, szybki w użyciu, chętnie sięga po niego personel medyczny. Polecane urządzenie z tej kategorii to m.in. termometr bezdotykowy BRAUN BNT 400 B. Model wyróżnia podwójna technologia - pomiar na czole bezdotykowy i dotykowy, a także cichy tryb pracy. O precyzję badania dba wrażliwy czujnik zbliżeniowy oraz innowacyjny układ optyczny (jego dokładność potwierdzają badania kliniczne). Termometr wychwytuje 2 razy więcej ciepła emitowanego przez człowieka i otrzymaną energię przelicza na odczyt wysokości temperatury. Pomiar trwa zaledwie 2 sekundy. Co więcej, urządzenie wskazuje właściwą pozycję termometru i daje znać, gdy ten jest za daleko od czoła.
Błędy w pomiarze temperatury mogą się zdarzyć, jeśli nie weźmiesz pod uwagę warunków otoczenia. Chodzi zarówno o to, aby w miejscu pomiaru nie było przeciągu, jak i o to, aby zarówno termometr, jak i osoba badana spędziły w tym miejscu minimum 10 minut przed pomiarem. Czy termometr może się mylić, jeśli przechowujesz go w złych warunkach – zbyt niskiej/wysokiej temperaturze lub za wysokiej wilgotności? Tak! Zwróć uwagę na instrukcję producenta sprzętu i przechowuj termometr w odpowiednich warunkach. Wbrew pozorom ma to duży wpływ na ewentualne złe wyniki pomiaru. Zafałszowane pomiary mogą też być wynikiem złej techniki mierzenia temperatury. Jeśli chodzi o termometr na podczerwień, ważne jest właściwe ułożenie sprzętu i dopasowanie odległości między termometrem a czołem lub skronią.
Sprawdź: jak prawidłowo mierzyć temperaturę przy pomocy termometru bezdotykowego.
Wielu młodych rodziców stosuje do pomiarów temperatury u dzieci termometry douszne. I w tym przypadku ważne jest prawidłowe ułożenie sprzętu i stosowanie kilku zasad podczas pomiaru (więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Jak mierzyć temperaturę ciała za pomocą termometru dousznego?. Warto też zdecydować się na jeden rodzaj pomiaru i przeprowadzać go w jednym miejscu (pod pachą, w jamie ustnej, na czole lub w odbycie) i o podobnych porach, aby móc dokładnie porównać wyniki.
Czy termometr rtęciowy może się mylić?
Stosowany przez wiele lat termometr rtęciowy pozwalał na przeprowadzenie dokładnego pomiaru, choć minusem była tutaj długość badania - ok. 10 minut. Obecnie ten typ termometru jest wycofany z użycia, jednak w wielu domostwach wciąż jest on obowiązkowym elementem domowej apteczki. Czy termometr rtęciowy może się mylić? Ewentualne błędy pomiarowe są wynikiem złego użytkowania sprzętu. Braku strzepnięcia termometru przed użyciem, zbyt krótkiego czasu mierzenia temperatury. To, czy termometr może się mylić w tym przypadku, zależy też od ewentualnego uszkodzenia obudowy urządzenia. Nawet niewielkie pęknięcia czy wylew rtęci stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i oczywiście wpływa na wynik pomiaru.
Termometr dotykowy, czy bezdotykowy?
Jeśli nie chcesz się zastanawiać, czy termometr może się mylić, warto postawić na dobrej jakości sprzęt, który zminimalizuje błędy pomiarowe. Taki produkt, wraz z odpowiednią techniką mierzenia temperatury, zapewnia właściwy przebieg badania. Sporą popularnością cieszy się termometr elektryczny bezdotykowy, gwarantujący szybki pomiar. Czy termometr bezdotykowy jest bezpieczny i dokładny? Nowoczesna technologia ułatwia i usprawnia mierzenie temperatury, jak i pomaga w unikaniu błędów podczas pomiaru, zapobiegając zafałszowanym wynikom. Chcesz kupić dobre termometry bezdotykowe, dostępne w Apteczka24? Dokładny pomiar na czole zapewnia wspomniany już model BTN 400 marki Braun. Wolisz termometry do ucha? Jeśli chodzi o termometr douszny, to marka Braun ma w ofercie model IRT6516 Thermoscan 6, także wzbogacony o technologię Age Precision. Urządzenie daje sygnały świetlne i dźwiękowy, aby pomóc we właściwym umiejscowieniu termometru w uchu. O komfort podczas badania dbają podgrzewane końcówki. To tylko dwie z propozycji marki Braun. Te i inne termometry dobrej jakości możesz kupić już teraz w Apteczka24.
Biorąc pod lupę termometry dotykowe, obok szklanego termometru z rtęcią lub bez rtęci, oferta producentów obejmuje też termometry paskowe i naklejkowe. Pomiar z ich zastosowaniem jest jednak obarczony sporym ryzykiem błędu, stanowi więc raczej sposób na kontrolę temperatury w nagłej sytuacji, a podwyższony wynik daje sygnał do przeprowadzenia pomiaru z użyciem termometru szklanego lub elektronicznego.
Sprawdź, jaki termometr do domowej apteczki warto wybrać.
Czy termometr bezdotykowy jest bezpieczny?
Mając do wyboru termometr dotykowy czy bezdotykowy, coraz więcej osób stawia na drugi ze sprzętów. Powodów jest kilka. Szybki pomiar, łatwość stosowania urządzenia czy wreszcie funkcje dodatkowe, mające wpływ na precyzję pomiaru. Czy termometr bezdotykowy jest bezpieczny? Obecnie jest to najbezpieczniejszy wybór, który ogranicza kontakt z drobnoustrojami chorego. Pomiar z odległości 2-3 cm zapewnia precyzję, oczywiście to, czy termometr może się mylić, zależy od sposobu jego użytkowania. Instrukcja obsługi, dołączona od producenta, pomaga w prawidłowym stosowaniu sprzętu. Wiele osób ich nie czyta, jednak warto podkreślić, że nie ma lepszej metody na to, jak sprawdzić, czy termometr jest dobry, niż używanie go według zaleceń producenta. Wtedy łatwiej wychwycić moment, gdy termometr elektroniczny źle mierzy np. w wyniku niskiego poziomu baterii czy błędów w kalibracji.
Opieka nad niemowlęciem to nie tylko zaspokojenie potrzeb maluszka, ale i jego baczna obserwacja. Wszelkie niepokojące objawy należy skonsultować z pediatrą. Jednym z parametrów życiowych regularnie sprawdzanych u najmłodszych jest temperatura. Gdzie mierzyć temperaturę dziecku i czy każde odchylenie od normy z tabelki książkowej jest powodem do niepokoju?
Temperatura u niemowlaka – o czym warto pamiętać
Jak mierzyć temperaturę niemowlakowi? Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że powtarzane od lat normy temperatury ciała stanowią pewną umowną skalę, dzięki której łatwiej oszacować stan zdrowia danej osoby. Klasyczne 36,6 st. C? Tak naprawdę każdy organizm ma własną, indywidualną podstawową temperaturę ciała i nie musi to być wspomniana wartość. Na wynik pomiaru ma wpływ także szereg czynników, a mierzenie temperatury u niemowlaka musi być ściśle powiązane z ich analizą.
Wysokość temperatury ciała jest uzależniona nie tylko od wieku i płci, ale i warunków pomiaru. Liczy się temperatura pomieszczenia, w którym przeprowadzany jest pomiar, to, czy mierzenie temperatury u niemowlaka odbywa się w odpowiednim odstępie od kąpieli, a nawet i zakończenia zabawy. Podwyższona temperatura u niemowlaka może być efektem zwiększonej aktywności fizycznej, zjedzenia ciepłego pokarmu, emocji, płaczu czy powrotu do domu po spacerze w słoneczny, upalny dzień. Stan podgorączkowy towarzyszy też procesowi ząbkowania. Temperatura u noworodka bywa powiązana z reakcją poszczepienną, przegrzaniem, a w przypadku niższych wartości – wychłodzeniem organizmu. Jeśli za wyższą temperaturą stoi choroba, zwykle są to infekcje bakteryjne. W przypadku niemowląt wymagają one natychmiastowej interwencji lekarza. Może też wystąpić gorączka będąca sygnałem przewlekłej choroby czy gorączka o nieznanej przyczynie.
{#callMethod:getProductsData 13889, 23164, 28668, 23691#}
Gdzie mierzyć temperaturę niemowlakowi?
Pomiar temperatury ciała u człowieka można przeprowadzić, wkładając termometr do jamy ustnej, pod pachę, do odbytu, ucha lub przykładając specjalny termometr bezdotykowy do czoła. Jeśli chodzi o to, jak mierzyć temperaturę niemowlakowi, najdokładniejsze wyniki pomiaru zapewnia metoda doodbytnicza i douszna, wiele osób decyduje się także na pomiar temperatury na czole u niemowlaka. Nie zaleca się natomiast mierzenia temperatury w jamie ustnej dziecka. Każda z metod ma swoje plusy i minusy. Co równie ważne – w przypadku każdej z nich bierze się pod uwagę nieco inny zakres norm dla temperatury.
W przypadku dzieci normy dla temperatury mierzonej w uchu wynoszą 35,6-37,7 st. C, w odbycie – 36,6-38. Zakres temperatury dla pomiaru na czole to 35,6-37,9, z kolei pomiar w pachwinie u niemowląt jest raczej traktowany jako typowo orientacyjny pomiar, z możliwością lekkiego zafałszowania wyniku. Normy dla tej metody mierzenia temperatury u niemowląt to 35,6-37,2. Bez względu na rodzaj pomiaru, temperatura 38 st. C u niemowlaka jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej, podobnie jak utrzymujący się dłużej stan podgorączkowy.
Pomiar temperatury na czole u niemowlaka
W ostatnim czasie coraz popularniejszym wyborem stają się termometry bezdotykowe, dzięki którym pomiar temperatury na czole u niemowlaka jest łatwy i trwa zaledwie 1-2 sekundy. To spore ułatwienie dla rodziców, zwłaszcza jeśli sprawdzają temperaturę w nocy, kiedy dziecko śpi. Jak mierzyć temperaturę za pomocą termometru bezdotykowego? Decydując się na tę metodę pomiaru, warto pamiętać o tym, że pot czy kosmyki włosów na skórze czoła wpływają negatywnie na wynik. Przed pierwszym użyciem termometru należy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi urządzenia. Pozornie drobne rzeczy, jak chociażby przeniesienie termometru z pokoju np. z niższą temperaturą powietrza do sypialni dziecka, gdzie temperatura jest wyższa, mogą zafałszować wynik pomiaru.
Wiele osób, które kupiło termometr na podczerwień zastanawia się, gdzie mierzyć temperaturę dziecka – na czole czy skroni? Odpowiedź jest prosta. Końcówkę termometru należy ustawić w niewielkiej odległości od środka czoła. Najnowsze modele urządzeń są wzbogacone o specjalne czujniki, które pomagają w prawidłowym ułożeniu termometru w trakcie pomiaru. Jest to przydatne także w przypadku termometru dousznego. Należy podkreślić, że pomiar w tym miejscu pozwala uzyskać wynik jak najbardziej zbliżony do temperatury wewnątrz organizmu. Sprawdź, jaki termometr douszny dla niemowlaka warto kupić.
Jak mierzyć temperaturę niemowlakowi termometrem dotykowym?
Termometr elektroniczny dotykowy to uniwersalne urządzenie, dzięki któremu można przeprowadzić pomiar temperatury różnymi metodami. Sprzęt sprawdzi się w przypadku pomiaru w pachwinie czy odbycie (starsze dzieci i dorośli mogą mierzyć nim także temperaturę w jamie ustnej). Mierzenie temperatury u niemowlaka w odbycie powinno poprzedzić nałożenie kremu lub oliwki na końcówkę termometru. Urządzenie delikatnie wsuwa się do odbytu. Warto kupić model, który pomaga w prawidłowym umiejscowieniu termometru, bez ryzyka zbyt głębokiego wsunięcia końcówki.
Warto pamiętać o tym, aby dany model termometru stosować do jednej metody pomiaru, na przykład w odbycie. Chodzi oczywiście o kwestie higieny, ale stawianie na jeden sposób mierzenia temperatury u dziecka pozwala także szybciej wychwycić nawet niewielkie zmiany w wysokości temperatury. Temperatura u niemowlaka powinna być mierzona regularnie, o tych samych porach, rano i wieczorem. W przypadku stanu podgorączkowego lub gorączki pomiary przeprowadza się częściej, aby kontrolować stan zdrowia dziecka, jak i jego reakcje na ewentualne leczenie.