Sprawdź, co jest przyczyną bolesności zębów - nocne bóle zębów
W pierwszej kolejności należy sprawdzić, co jest bezpośrednią przyczyną bolących zębów. Jeśli przyczyną jest stan zapalny wywołany przez próchnicę, wówczas jedynym sposobem jest wyleczenie takiego zęba. W przypadku pojawienia się bólu nie należy zwlekać, ponieważ często jest to ostatni moment, aby uchronić się przed mało przyjemnym leczeniem kanałowym! Pamiętaj, że chore zęby z czasem nie przestaną boleć, a ból będzie się dodatkowo nasilał. Poza tym, próchnica zębów ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. W związku z tym udaj się do stomatologa, aby sprawdzić, co dokładnie powoduje problem bolesności zębów. Często jest to zwykła nadwrażliwość, którą można wyleczyć stosując odpowiednie środki.
Pamiętaj o regularnych wizytach o stomatologa - nadwrażliwość zębów
Lęk przed bólem jest całkowicie naturalny i to właśnie on sprawia, że tak wiele osób unika wizyt u stomatologa. Niestety efekt jest odwrotny, ponieważ to właśnie brak wizyt kontrolnych często prowadzi do psucia się zębów i oznacza konieczność kosztownego i mało przyjemnego leczenia. Tymczasem właściwa profilaktyka pozwala temu zapobiec. W trakcie wizyt kontrolnych stomatolog usunie kamień nazębny, a jednoczenie przeprowadzi zabieg skalingu i piaskowania. Warto przynajmniej raz do roku zdecydować się na fluoryzację. Zabieg ten zapewnia dodatkową ochronę przed próchnicą. Stomatolog może również doradzić wybór odpowiednich preparatów do higieny jamy ustnej, dzięki czemu skutecznie rozwiążesz problem bolesnych zębów.
Zadbaj o miękkie włosie w swojej szczoteczce - profilaktyka bólu zębów
W przypadku nadwrażliwości i bolesności zębów należy unikać twardych szczoteczek, które mogą dodatkowo podrażniać dziąsła i uszkadzać szkliwo. Zbyt twarde mogą okazać się nawet uniwersalne szczoteczki o średnim włosiu. W takich sytuacjach warto sprawdzić, czy objawy ustąpią po wymienieniu szczoteczki lub końcówki w szczoteczce elektrycznej na końcówkę z miękkim włosiem. Taka szczoteczka jest dużo delikatniejsza i nie nasila objawów. Minusem jest jednak to, że miękkie włosie zużywa się dużo szybciej, co oznacza konieczność częstszej wymiany, nawet co dwa miesiące.
Sprawdź produkty Vitammy, Chicco i Jordan dostępne w ofercie naszego sklepu online.
Stosuj preparaty zalecane przez stomatologa - leki na ból zębów, tabletki na ból zęba
Nadwrażliwość zębów można pokonać stosując odpowiednie preparaty. Istnieją specjalne pasty do zębów, które regenerują dziąsła, neutralizują nadwrażliwość szyjek zębowych, a jednocześnie wypełniają mikroubytki. Godne polecenia są pasty zawierające w swoim składzie hydroksyapatyt. Przy nadwrażliwości należy także stosować pasty do zębów o mniejszym współczynniku RDA (ścieralności). Przy nadwrażliwości i bolesności zębów często stosuje się również specjalne płyny do płukania jamy ustnej, jak również żele, które może nam zlecić stomatolog. Zwykle wystarczy kilkutygodniowa kuracja, aby skutecznie rozwiązać problem nadwrażliwych i bolesnych zębów.
Wybierz odpowiednią szczoteczkę do zębów
W przypadku nadwrażliwych zębów należy stosować miękkie włosie, które jest delikatniejsze i nie podrażnia wrażliwych miejsc. Bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się nowoczesna szczoteczka soniczna. Tego typu szczoteczki wykonują ruch wymiatająco-pulsacyjny, który jest dużo bezpieczniejszy dla szkliwa, skutecznie usuwa resztki pokarmu, a także efektywnie rozbija płytkę nazębną. Z pomocą szczoteczki sonicznej można zatem znacznie poprawić jakość higieny jamy ustnej. Ale to niejedyny powód, dla którego jest to dobry wybór do nadwrażliwych zębów.
Współczesne szczoteczki soniczne są wyposażone w liczne funkcje oraz kilka trybów pracy, co pozwoli dostosować pracę urządzenia pod kątem indywidualnych potrzeb. Weźmy chociażby szczoteczkę soniczną Vitammy i modele takie jak: Aurom, Pearl+ czy Symphony. Posiadają one tryb delikatnego czyszczenia zębów, w którym prędkość jest mniejsza, tak, aby nie podrażniać wrażliwych miejsc. Ponadto, posiadają one tryb masażu dziąseł, który jest bardzo wskazany przy nadwrażliwości. Poprawia bowiem ukrwienie i przyspiesza regenerację, co pozwoli szybciej pozbyć się problemu bolesnych zębów.