Jak często szczotkować zęby w ciągu dnia?
Absolutnym minimum jest szczotkowanie zębów dwa razy w ciągu dnia – rano i wieczorem. Najlepsze rezultaty osiągniesz szczotkując zęby 20-30 minut po posiłku, gdy ślina zdąży już przywrócić naturalne pH w jamie ustnej. Stomatolodzy zalecają myć zęby po każdym większym posiłku, a zatem, jeśli na co dzień Twój jadłospis składa się z czterech posiłków, wówczas tyle razy powinieneś myć zęby. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ze względu na to, że niektóre posiłki jemy poza domem. W takich sytuacjach warto się wspomagać gumą do żucia, płynami do płukania jamy ustnej czy też nićmi dentystycznym. A zatem, zęby należy myć przynajmniej 2-3 razy w ciągu dnia, natomiast nie częściej niż 5 razy dziennie.
Sprawdź produkty Vitammy, Chicco i Jordan dostępne w naszym sklepie internetowym.
{#callMethod:getProductsInCategory 712#}
Ile czasu powinno trwać szczotkowanie zębów?
Szczotkowanie zębów powinno trwać 2-3 minuty. Krótsze mycie jest za mało dokładne, a ponadto nie pozwala na pełną aktywację wszystkich składników zawartych w paście do zębów. Z kolei dłuższe mycie zwiększa ryzyko podrażnienia dziąseł i uszkodzenia szkliwa (dozwolone jest jednak dłuższe mycie zębów z pomocą szczoteczki sonicznej, która posiada kilka trybów pracy). Warto również zauważyć, że szczoteczki elektryczne i soniczne posiadają timer standardowo zaprogramowany właśnie na 2 minuty – po pół minuty na każdy z czterech sektorów jamy ustnej do umycia.
Preparaty dla lepszej higieny jamy ustnej
W przypadku osób zmagających się z nadwrażliwością zębów, szczotkowanie zębów częstsze niż 2-3 razy dziennie często nasila objawy. W takich sytuacjach warto sięgnąć po inne preparaty, które wspomogą codzienną higienę jamy ustnej i pozwolą zmniejszyć częstotliwość szczotkowania. W ciągu dnia warto stosować gumy do życia, jak również płyny do płukania jamy ustnej. Szczotkowanie warto wspomagać nićmi dentystycznym, które pomogą pozbyć się resztek jedzenia z trudnodostępnych miejsc. Jest szczególnie istotne w przypadku wad uzębienia, które znacząco utrudniają dotarcie do wszystkich przestrzeni międzyzębowych. Warto także pamiętać o regularnych odwiedzinach stomatologa, który sprawdzi stan uzębienia, przeprowadzi najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne, a także podpowie optymalny sposób higieny pod kątem naszych indywidualnych potrzeb.
Dlaczego warto zakupić szczoteczkę soniczną?
Z pomocą szczoteczki sonicznej możesz dużo łatwiej zatroszczyć się o wysoki poziom higieny jamy ustnej, a wszystko za sprawą dodatkowych funkcji i trybów pracy. Szczoteczka posiada timer, który odmierza optymalny czas mycia zębów i wibracjami informuje o tym, kiedy należy zmienić szczotkowany sektor zębów. Nowoczesne szczoteczki soniczne Vitammy, dostępne w naszym sklepie online, oferują także kilka trybów pracy, jak np.: codzienna higiena, delikatne czyszczenie, usuwanie przebarwień, masaż dziąseł czy też polerowanie. W ten sposób możesz dostosować pracę urządzenia pod kątem indywidualnych oczekiwań.
Dlaczego należy zwrócić uwagę na higieniczność szczoteczki elektrycznej?
Na początek kilka słów o tym, co nam grozi w przypadku braku dostatecznej higieny szczoteczki. Otóż, nadmiar wilgoci i pokojowa temperatura sprzyja rozwojowi niebezpiecznych bakterii, wirusów oraz pleśni. A mokre włosie szczoteczki to wręcz wymarzone środowisko do ich namnażana. Z tego właśnie względu należy po każdym myciu płukać i osuszać włosie, a ponadto, wymieniać końcówkę przynajmniej raz na kwartał. Jednak drobnoustroje mogą gromadzić się na całej rękojeści, a zwłaszcza u jej podstawy, która ma kontakt z wilgotnym dnem pojemnika na szczoteczki. Dodatkowym zagrożeniem jest kamień, który często osadza się na obudowie szczoteczki. Prawidłowe mycie szczoteczki jest zatem ważne, aby uchronić się przed niebezpiecznymi drobnoustrojami, a ponadto utrzymać dobrą kondycję urządzenia przez długie lata.
Sprawdź produkty Vitammy i Chicco dostępne w naszym sklepie internetowym.
{#callMethod:getProductsInCategory 802#}
W jaki sposób dbać o szczoteczkę elektryczną? Przechowywanie szczoteczek do zębów
Po każdym myciu zębów należy odłączyć końcówkę, a następnie umyć ją pod bieżącą wodą. Warto także wstępnie osuszyć ją papierowym ręcznikiem. Następnie umieszczamy końcówkę z powrotem w szczoteczce i odkładamy na miejsce. Szczoteczka powinna znajdować się w pozycji pionowej, ponieważ w ten sposób włosie szybciej schnie. Regularnie należy czyścić także pojemnik, w którym przechowywana jest szczoteczka. Co jakiś czas należy dokładnie umyć całą szczoteczkę. W tym celu wystarczy wilgotna ściereczka. Obudowę można przetrzeć domowym środkiem czyszczącym z dodatkiem octu lub kwasku cytrynowego. To skuteczny sposób na rozprawienie się z drobnoustrojami, jak również z osadzającym się kamieniem.
Jeśli chcesz uzyskać pewność, że stosowana końcówka jest higieniczna i bezpieczna, w aptece możesz zakupić profesjonalny preparat do dezynfekcji włókien. Aby zdezynfekować włosie, wystarczy zanurzyć końcówkę w roztworze na kilka minut. Taką czynność należy powtarzać przynajmniej raz na miesiąc. Wciąż jednak należy pamiętać o potrzebie wymiany końcówek przynajmniej raz na kwartał.
Czego unikać w trakcie mycia szczoteczki elektrycznej? Końcówki szczoteczek sonicznych
Czyszcząc włosie po myciu zębów warto odłączyć końcówkę od szczoteczki. Choć urządzenia te powinny być w pełni wodoodporne, to jednak nie ma sensu narażać ich na otwarty strumień wody. Do czyszczenia rękojeści warto sięgać po domowe środki (np. ocet i kwas cytrynowy) lub po preparaty przystosowane do dezynfekcji przedmiotów codziennego użytku. Unikajmy natomiast silnych, chemicznych środków, z którymi nasza szczoteczka nie powinna mieć do czynienia. Po umyciu szczoteczki nie należy jej kłaść poziomo, a tym bardziej umieszczać w zamkniętym pojemniku. Szczoteczka powinna stać pionowo, co pozwoli szybciej wyschnąć włosiu.
Dbanie o szczoteczkę elektryczną, wymaga naszej codziennej uwagi. Po pierwsze, istotne jest czyszczenie szczoteczki elektrycznej. Pomaga ono utrzymać odpowiedni poziom, naszego urządzenia. Po drugie, mycie zębów szczoteczką elektryczną powinno być wykonywane delikatnie. Dbanie o szczoteczkę do zębów podczas mycia, to podstawa. Jak myć zęby szczoteczką elektryczną? Możesz o to zapytać swojego dentysty, lub znaleźć odpowiedni artykuł, na naszym blogu.
Dlaczego warto postawić na szczoteczkę elektryczną? Jak pomaga dbać o zdrowie dziąseł
Szczoteczki elektryczne okazują się dużo bardziej ekologiczne od szczoteczek manualnych. W przypadku tych drugich zachodzi konieczność częstego wymieniania całej szczoteczki. Natomiast w przypadku szczoteczki elektrycznej wymieniamy jedynie końcówkę zakończoną włosiem. Należy to robić przynajmniej raz na kwartał. W naszym sklepie internetowym dostępne są nowoczesne szczoteczki soniczne od firmy Vitammy. Oferują one wiele trybów pracy i funkcji, dzięki którym codzienna higiena jamy ustnej staje się dużo prostsza. Ponadto, łatwiej jest zachować wysoką higieniczność takich szczoteczek, właśnie ze względu na możliwość swobodnego mycia oraz wymieniania końcówek. Szczoteczki soniczne są także dużo bardziej efektywne, ponieważ pozwalają skuteczniej rozbijać płytkę nazębną, usuwać resztki jedzenia, a także bezpiecznie czyścić szkliwo.
Zalety szczoteczek elektrycznych nad manualnymi - zalety i wady szczoteczek elektrycznych
No dobrze, zacznijmy od tego, czy szczoteczki elektryczne rzeczywiście są lepsze od manualnych? Zdecydowanie tak i nie jest to jedynie domysł bądź twierdzenie producentów tych urządzeń. Istnieją badania kliniczne, które dowodzą, że elektryczne szczoteczki są w stanie dużo skuteczniej usuwać płytkę nazębną, a tym samym sprzyjają utrzymaniu lepszej higieny i zdrowia jamy ustnej. Ponadto, szczoteczka elektryczna znacznie łatwiej dociera do najtrudniej dostępnych zakamarków i za sprawą dużej częstotliwości ruchu obrotowego (lub wymiatania) pozwala usunąć resztki jedzenia.
Z drugiej jednak strony musimy także pamiętać o tym, że szczoteczka elektryczna na pewno nie jest złotym remedium na wszelkie dolegliwości. W dużej mierze to wciąż od jej użytkownika zależy prawidłowa higiena jamy ustnej. Ponadto, wiele zależy od jakości wybranej szczoteczki elektrycznej. A pod tym względem urządzenia potrafią być bardzo zróżnicowane.
Zobacz produkty: Vitammy i Chicco dostępne w naszym sklepie internetowym.
{#callMethod:getProductsInCategory 712#}
Jakie są największe zalety szczoteczek elektrycznych? Plusy i minusy!
Zacznijmy od argumentów przemawiających na korzyść szczoteczek elektrycznych. Patrząc bowiem obiektywnie, urządzenia te posiadają znacznie więcej zalet, aniżeli wad. Oto najważniejsze powody, dla których warto kupić szczoteczkę elektryczną:
-
skuteczniejsze usuwanie płytki nazębnej,
-
łatwiejsze szczotkowanie trudnodostępnych miejsc i usuwanie resztek jedzenia,
-
czujnik ruchu zapobiegający szczotkowaniu ze zbyt dużą siłą,
-
korzystny dla higieny jamy ustnej masaż dziąseł,
-
liczne tryby i funkcje (odmierzanie czasu, tryb wybielania, możliwość połączenia z aplikacją mobilną celem dokładniejszego mycia zębów),
-
dużo pojemniejsza i energooszczędną bateria we współczesnych szczoteczkach,
-
dodatkowa motywacja do mycia zębów dla dzieci.
Dokładna lista korzyści zawsze zależeć będzie o wybranego modelu szczoteczki elektrycznej, a dotyczy to zwłaszcza dodatkowych trybów oraz pomocnych funkcji. Wybierając najtańszą szczoteczkę elektryczną nie można liczyć na te udogodnienia, które zaoferuje markowe i droższe urządzenia.
Jakie wady posiada szczoteczka elektryczna? Aspekty higieny jamy ustnej
Decydując się na zakup szczoteczki elektrycznej warto jednak mieć na uwadze to, że urządzenia te posiadają pewne wady. A do najważniejszych z nich zaliczyć możemy:
-
konieczność systematycznego ładowania baterii,
-
większy rozmiar i większy ciężar urządzenia,
-
ryzyko uszkodzenia, rozładowania baterii lub awarii (warto mieć w zapasie szczoteczkę manualną),
-
dodatkowy wydatek, który przy lepszych urządzeniach jest dość spory.
Nie są to oczywiście minusy, które sprawiłyby, że zakup szczoteczki elektrycznej byłby złym pomysłem. Należy jednak mieć świadomość takich minusów, ponieważ w ten sposób jesteśmy w stanie dobrać lepsze urządzenie, a ponadto ubezpieczymy się w zapasową szczoteczkę manualną.
Inwestycja w dobrą szczoteczkę elektryczną – czy się opłaca?
Zdecydowanie tak! Szczoteczka elektryczna to bez wątpienia prosty sposób na usprawnienie codziennej higieny jamy ustnej. Urządzenie to pozwoli dokładnie szczotkować zęby, co może przełożyć się na rzadsze wizyty u dentysty, wyższy komfort i lepsze samopoczucie, a także atrakcyjniejszy uśmiech. Na ten moment do wyboru pozostają tradycyjne szczoteczki elektryczne (rotacyjne) oraz szczoteczki soniczne, które zamiast ruchu obrotowego wykorzystują ruch wymiatający, który pozwala łatwiej usuwać najdrobniejsze resztki jedzenia. Decydując się na zakup szczoteczki elektrycznej na pewno warto kupić lepszy model, ponieważ jest to inwestycja w przyszłość. Ponadto, dodatkowe tryby i pojemniejsza bateria znacznie ułatwią użytkowanie urządzenia.
Jeśli szukasz odpowiedniej szczoteczki, która zapewni najwyższy poziom codziennej higieny jamy ustnej, dobrym wyborem będzie szczoteczka soniczna Vitammy. Firma ta oferuje kilka modeli różniących się między sobą funkcjami oraz trybami pracy, dzięki czemu każdy może wybrać szczoteczkę w pełni przystosowaną do swoich indywidualnych potrzeb.
Kiedy i jak często należy szczotkować zęby w ciągu dnia?
Absolutnym minimum powinno być szczotkowanie zębów 2 razy w ciągu dnia – rano i wieczorem. Należy przy tym zauważyć, że bardzo duże znaczenie ma to, czy myjemy zęby przed czy po posiłku. Mycie przed posiłkiem jest niestety mało efektywne. Najlepsze rezultaty można uzyskać szczotkując zęby po każdym dużym posiłku, a zatem, po śniadaniu, po obiedzie oraz po kolacji. Mycie zębów zaleca się także po zjedzeniu słodkiej przekąski zawierającej duże ilości cukru. Najlepiej jest myć zęby ok. 20-30 minut po posiłku, gdy hormony śliny wyrównają poziom pH. Myjąc zęby od razu po posiłku wcieramy w szkliwo zębów niepożądane substancje, jak np. kwasy owocowe.
Jak często należy myć zęby - czy zbyt częste mycie zębów może być szkodliwe?
Część osób wychodzi z założenia, że warto myć zęby po każdym, nawet po małym posiłku. Rodzi się jednak pytanie, czy zbyt częste szczotkowanie zębów może być szkodliwe? Okazuje się tak. Szczotkowanie zębów ponad 5 razy w ciągu dnia może nadmiernie uszkadzać szkliwo. Oczywiście nic złego nie powinno się stać w sytuacji, gdy jednego dnia umyjesz zęby 6 czy 7 razy, ale jeśli byłby to codzienny nawyk, z pewnością nie przyniósłby on korzystnych efektów. Ponadto, zbyt częste mycie zębów może prowadzić do fluorozy, czyli nadmiaru fluoru w organizmie.
Sprawdź produkty: Vitammy, Chicco i Jordan dostępne w naszym sklepie online.
{#callMethod:getProductsInCategory 712#}
Ile czasu należy poświęcić na szczotkowanie zębów? Jak długo należy szczotkować zęby?
Stomatolodzy zalecają szczotkować zęby przez co najmniej dwie minuty, ale nie dłużej, niż trzy minuty. To optymalny czas, w którym można dokładnie umyć wszystkie zęby i dotrzeć do trudnodostępnych zakamarków. Krótsze mycie zazwyczaj oznacza niedokładność, przez co resztki jedzenia mogą być trawione przez bakterie, co jest bezpośrednią przyczyną powstawania próchnicy. Z kolei zbyt częste mycie stanowi zagrożenie dla szkliwa, a ponadto może podrażniać dziąsła. Jeśli po 2-3 minutowym myciu zębów nie masz pewności, czy udało Ci się uzyskać w pełni zadowalający efekt, zawsze możesz zastosować nić dentystyczną oraz płyn do płukania jamy ustnej.
Jak prawidłowo szczotkować zęby? O której godzinie należy szczotkować zęby?
W kontekście prawidłowego szczotkowania zębów na pewno warto wziąć sobie do serca zasadę, że częściej nie zawsze znaczy lepiej. Na pierwszym miejscu powinna bowiem stać jakość szczotkowanie. W miarę możliwości postaraj się myć zęby ok. 20-30 minut po posiłku. Szczotkuj zęby przez ok. 2-3 minuty dokładając wszelkich starań, aby dotrzeć głowicą szczoteczki w każde miejsce, zwłaszcza w trudnodostępne zakamarki, w których gromadzą się resztki jedzenia. Zadbaj także o dobrą pastę o zębów o jakościowym składzie. Jakość szczotkowania można poprawić stawiając na szczoteczkę elektroniczną lub soniczną, choć szczoteczka manualna również pozwala na uzyskanie oczekiwanych efektów. Szczotkowanie warto wspomagać nitkowaniem zębów.
Jak poprawnie myć zęby - dobra szczoteczka to podstawa
Duży wpływ na jakość higieny jamy ustnej ma odpowiednia szczoteczka do zębów. Obecnie za najlepszy wybór uchodzą szczoteczki soniczne wykonujące ruch wymiatający o dużej częstotliwości, nawet ponad 90 tys. ruchów na minutę. Częstotliwość mycia zębów sprawia, że warto szczotkować dwa razy dziennie nasze zęby. Ruch wymiatający jest bezpieczniejszy dla szkliwa, lepiej usuwa resztki jedzenia, a także bardzo skutecznie rozbija płytkę nazębną. Wyborem godnym polecenia są szczoteczki soniczne Vitammy z serii Aurum, Echo czy Pearl+. Proste szczoteczki soniczne można kupić już za ok. 40 – 80 zł, natomiast najbardziej wymagający mogą wybrać szczoteczki o większej liczbie funkcji i trybów pracy dostępne w cenie od 150 do 300 zł.