Jak często szczotkować zęby w ciągu dnia?
Absolutnym minimum jest szczotkowanie zębów dwa razy w ciągu dnia – rano i wieczorem. Najlepsze rezultaty osiągniesz szczotkując zęby 20-30 minut po posiłku, gdy ślina zdąży już przywrócić naturalne pH w jamie ustnej. Stomatolodzy zalecają myć zęby po każdym większym posiłku, a zatem, jeśli na co dzień Twój jadłospis składa się z czterech posiłków, wówczas tyle razy powinieneś myć zęby. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ze względu na to, że niektóre posiłki jemy poza domem. W takich sytuacjach warto się wspomagać gumą do żucia, płynami do płukania jamy ustnej czy też nićmi dentystycznym. A zatem, zęby należy myć przynajmniej 2-3 razy w ciągu dnia, natomiast nie częściej niż 5 razy dziennie.
Sprawdź produkty Vitammy, Chicco i Jordan dostępne w naszym sklepie internetowym.
{#callMethod:getProductsInCategory 712#}
Ile czasu powinno trwać szczotkowanie zębów?
Szczotkowanie zębów powinno trwać 2-3 minuty. Krótsze mycie jest za mało dokładne, a ponadto nie pozwala na pełną aktywację wszystkich składników zawartych w paście do zębów. Z kolei dłuższe mycie zwiększa ryzyko podrażnienia dziąseł i uszkodzenia szkliwa (dozwolone jest jednak dłuższe mycie zębów z pomocą szczoteczki sonicznej, która posiada kilka trybów pracy). Warto również zauważyć, że szczoteczki elektryczne i soniczne posiadają timer standardowo zaprogramowany właśnie na 2 minuty – po pół minuty na każdy z czterech sektorów jamy ustnej do umycia.
Preparaty dla lepszej higieny jamy ustnej
W przypadku osób zmagających się z nadwrażliwością zębów, szczotkowanie zębów częstsze niż 2-3 razy dziennie często nasila objawy. W takich sytuacjach warto sięgnąć po inne preparaty, które wspomogą codzienną higienę jamy ustnej i pozwolą zmniejszyć częstotliwość szczotkowania. W ciągu dnia warto stosować gumy do życia, jak również płyny do płukania jamy ustnej. Szczotkowanie warto wspomagać nićmi dentystycznym, które pomogą pozbyć się resztek jedzenia z trudnodostępnych miejsc. Jest szczególnie istotne w przypadku wad uzębienia, które znacząco utrudniają dotarcie do wszystkich przestrzeni międzyzębowych. Warto także pamiętać o regularnych odwiedzinach stomatologa, który sprawdzi stan uzębienia, przeprowadzi najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne, a także podpowie optymalny sposób higieny pod kątem naszych indywidualnych potrzeb.
Dlaczego warto zakupić szczoteczkę soniczną?
Z pomocą szczoteczki sonicznej możesz dużo łatwiej zatroszczyć się o wysoki poziom higieny jamy ustnej, a wszystko za sprawą dodatkowych funkcji i trybów pracy. Szczoteczka posiada timer, który odmierza optymalny czas mycia zębów i wibracjami informuje o tym, kiedy należy zmienić szczotkowany sektor zębów. Nowoczesne szczoteczki soniczne Vitammy, dostępne w naszym sklepie online, oferują także kilka trybów pracy, jak np.: codzienna higiena, delikatne czyszczenie, usuwanie przebarwień, masaż dziąseł czy też polerowanie. W ten sposób możesz dostosować pracę urządzenia pod kątem indywidualnych oczekiwań.
Przewaga szczoteczek elektrycznych nad manualnymi
No dobrze, zacznijmy od tego, czy szczoteczki elektryczne rzeczywiście są lepsze od manualnych? Zdecydowanie tak i nie jest to jedynie domysł bądź twierdzenie producentów tych urządzeń. Istnieją badania kliniczne, które dowodzą, że elektryczne szczoteczki są w stanie dużo skuteczniej usuwać płytkę nazębną, a tym samym sprzyjają utrzymaniu lepszej higieny i zdrowia jamy ustnej. Ponadto, szczoteczka elektryczna znacznie łatwiej dociera do najtrudniej dostępnych zakamarków i za sprawą dużej częstotliwości ruchu obrotowego (lub wymiatania) pozwala usunąć resztki jedzenia.
Z drugiej jednak strony musimy także pamiętać o tym, że szczoteczka elektryczna na pewno nie jest złotym remedium na wszelkie dolegliwości. W dużej mierze to wciąż od jej użytkownika zależy prawidłowa higiena jamy ustnej. Ponadto, wiele zależy od jakości wybranej szczoteczki elektrycznej. A pod tym względem urządzenia potrafią być bardzo zróżnicowane.
Zobacz produkty: Vitammy i Chicco dostępne w naszym sklepie internetowym.
{#callMethod:getProductsInCategory 712#}
Jakie korzyści może zaoferować szczoteczka elektryczna?
Zacznijmy od argumentów przemawiających na korzyść szczoteczek elektrycznych. Patrząc bowiem obiektywnie, urządzenia te posiadają znacznie więcej zalet, aniżeli wad. Oto najważniejsze powody, dla których warto kupić szczoteczkę elektryczną:
- skuteczniejsze usuwanie płytki nazębnej,
- łatwiejsze szczotkowanie trudnodostępnych miejsc i usuwanie resztek jedzenia,
- czujnik ruchu zapobiegający szczotkowaniu ze zbyt dużą siłą,
- korzystny dla higieny jamy ustnej masaż dziąseł,
- liczne tryby i funkcje (odmierzanie czasu, tryb wybielania, możliwość połączenia z aplikacją mobilną celem dokładniejszego mycia zębów),
- dużo pojemniejsza i energooszczędną bateria we współczesnych szczoteczkach,
- dodatkowa motywacja do mycia zębów dla dzieci.
Dokładna lista korzyści zawsze zależeć będzie o wybranego modelu szczoteczki elektrycznej, a dotyczy to zwłaszcza dodatkowych trybów oraz pomocnych funkcji. Wybierając najtańszą szczoteczkę elektryczną nie można liczyć na te udogodnienia, które zaoferuje markowe i droższe urządzenia.
Jakie wady posiada szczoteczka elektryczna?
Decydując się na zakup szczoteczki elektrycznej warto jednak mieć na uwadze to, że urządzenia te posiadają pewne wady. A do najważniejszych z nich zaliczyć możemy:
- konieczność systematycznego ładowania baterii,
- większy rozmiar i większy ciężar urządzenia,
- ryzyko uszkodzenia, rozładowania baterii lub awarii (warto mieć w zapasie szczoteczkę manualną),
- dodatkowy wydatek, który przy lepszych urządzeniach jest dość spory.
Nie są to oczywiście minusy, które sprawiłyby, że zakup szczoteczki elektrycznej byłby złym pomysłem. Należy jednak mieć świadomość takich minusów, ponieważ w ten sposób jesteśmy w stanie dobrać lepsze urządzenie, a ponadto ubezpieczymy się w zapasową szczoteczkę manualną.
Inwestycja w dobrą szczoteczkę elektryczną – czy się opłaca?
Zdecydowanie tak! Szczoteczka elektryczna to bez wątpienia prosty sposób na usprawnienie codziennej higieny jamy ustnej. Urządzenie to pozwoli dokładnie szczotkować zęby, co może przełożyć się na rzadsze wizyty u dentysty, wyższy komfort i lepsze samopoczucie, a także atrakcyjniejszy uśmiech. Na ten moment do wyboru pozostają tradycyjne szczoteczki elektryczne (rotacyjne) oraz szczoteczki soniczne, które zamiast ruchu obrotowego wykorzystują ruch wymiatający, który pozwala łatwiej usuwać najdrobniejsze resztki jedzenia. Decydując się na zakup szczoteczki elektrycznej na pewno warto kupić lepszy model, ponieważ jest to inwestycja w przyszłość. Ponadto, dodatkowe tryby i pojemniejsza bateria znacznie ułatwią użytkowanie urządzenia.
Jeśli szukasz odpowiedniej szczoteczki, która zapewni najwyższy poziom codziennej higieny jamy ustnej, dobrym wyborem będzie szczoteczka soniczna Vitammy. Firma ta oferuje kilka modeli różniących się między sobą funkcjami oraz trybami pracy, dzięki czemu każdy może wybrać szczoteczkę w pełni przystosowaną do swoich indywidualnych potrzeb.
Jak często w ciągu dnia należy myć zęby?
Absolutnym minimum powinno być szczotkowanie zębów 2 razy w ciągu dnia – rano i wieczorem. Należy przy tym zauważyć, że bardzo duże znaczenie ma to, czy myjemy zęby przed czy po posiłku. Mycie przed posiłkiem jest niestety mało efektywne. Najlepsze rezultaty można uzyskać szczotkując zęby po każdym dużym posiłku, a zatem, po śniadaniu, po obiedzie oraz po kolacji. Mycie zębów zaleca się także po zjedzeniu słodkiej przekąski zawierającej duże ilości cukru. Najlepiej jest myć zęby ok. 20-30 minut po posiłku, gdy hormony śliny wyrównają poziom pH. Myjąc zęby od razu po posiłku wcieramy w szkliwo zębów niepożądane substancje, jak np. kwasy owocowe.
Czy zbyt częste mycie zębów może być szkodliwe?
Część osób wychodzi z założenia, że warto myć zęby po każdym, nawet po małym posiłku. Rodzi się jednak pytanie, czy zbyt częste szczotkowanie zębów może być szkodliwe? Okazuje się tak. Szczotkowanie zębów ponad 5 razy w ciągu dnia może nadmiernie uszkadzać szkliwo. Oczywiście nic złego nie powinno się stać w sytuacji, gdy jednego dnia umyjesz zęby 6 czy 7 razy, ale jeśli byłby to codzienny nawyk, z pewnością nie przyniósłby on korzystnych efektów. Ponadto, zbyt częste mycie zębów może prowadzić do fluorozy, czyli nadmiaru fluoru w organizmie.
Sprawdź produkty: Vitammy, Chicco i Jordan dostępne w naszym sklepie online.
{#callMethod:getProductsInCategory 712#}
Ile czasu należy poświęcić na szczotkowanie zębów?
Stomatolodzy zalecają szczotkować zęby przez co najmniej dwie minuty, ale nie dłużej, niż trzy minuty. To optymalny czas, w którym można dokładnie umyć wszystkie zęby i dotrzeć do trudnodostępnych zakamarków. Krótsze mycie zazwyczaj oznacza niedokładność, przez co resztki jedzenia mogą być trawione przez bakterie, co jest bezpośrednią przyczyną powstawania próchnicy. Z kolei zbyt częste mycie stanowi zagrożenie dla szkliwa, a ponadto może podrażniać dziąsła. Jeśli po 2-3 minutowym myciu zębów nie masz pewności, czy udało Ci się uzyskać w pełni zadowalający efekt, zawsze możesz zastosować nić dentystyczną oraz płyn do płukania jamy ustnej.
Jak prawidłowo szczotkować zęby?
W kontekście prawidłowego szczotkowania zębów na pewno warto wziąć sobie do serca zasadę, że częściej nie zawsze znaczy lepiej. Na pierwszym miejscu powinna bowiem stać jakość szczotkowanie. W miarę możliwości postaraj się myć zęby ok. 20-30 minut po posiłku. Szczotkuj zęby przez ok. 2-3 minuty dokładając wszelkich starań, aby dotrzeć głowicą szczoteczki w każde miejsce, zwłaszcza w trudnodostępne zakamarki, w których gromadzą się resztki jedzenia. Zadbaj także o dobrą pastę o zębów o jakościowym składzie. Jakość szczotkowania można poprawić stawiając na szczoteczkę elektroniczną lub soniczną, choć szczoteczka manualna również pozwala na uzyskanie oczekiwanych efektów. Szczotkowanie warto wspomagać nitkowaniem zębów.
Dobra szczoteczka to podstawa
Duży wpływ na jakość higieny jamy ustnej ma odpowiednia szczoteczka do zębów. Obecnie za najlepszy wybór uchodzą szczoteczki soniczne wykonujące ruch wymiatający o dużej częstotliwości, nawet ponad 90 tys. ruchów na minutę. Ruch wymiatający jest bezpieczniejszy dla szkliwa, lepiej usuwa resztki jedzenia, a także bardzo skutecznie rozbija płytkę nazębną. Wyborem godnym polecenia są szczoteczki soniczne Vitammy z serii Aurum, Echo czy Pearl+. Proste szczoteczki soniczne można kupić już za ok. 40 – 80 zł, natomiast najbardziej wymagający mogą wybrać szczoteczki o większej liczbie funkcji i trybów pracy dostępne w cenie od 150 do 300 zł.
Marzec to miesiąc pełen okazji do świętowania i wręczania podarunków bliskim osobom. Podczas gdy kobiety swoje święto obchodzą 8 marca, dzień mężczyzny przypada dwa dni później, czyli 10 marca. Wiele kobiet wręcza prezenty panom 30 września, jednak warto dodać, że data ta jest w Polsce powiązana z dniem chłopaka. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować niespodziankę panom w każdym z wymienionych terminów! Przygotowaliśmy inspiracje na prezent dla mężczyzn, stawiając na praktyczne produkty i gadżety, które z pewnością chętnie przetestują. Sprawdź, który pomysł na prezent i upominek będzie najlepszy dla bliskiego Ci mężczyzny.
Co kupić na dzień mężczyzny?
Większość panów uwielbia testować najnowsze gadżety, które ułatwiają im wykonywanie codziennych obowiązków lub sprawdzą się w realizacji ich pasji. Bez względu na to, czy planujesz kupić prezent na dzień mężczyzny dla osoby, która jest aktywna fizycznie, kocha przygody, czy może jest typowym domatorem, ciekawe inspiracje znajdziesz na Apteczka24. Upominek na dzień mężczyzny nie musi być drogi, lecz powinien przemyślany.
{#callMethod:getProductsInCategory 712#}
Męska pielęgnacja
Prezent na dzień mężczyzny może być związany z pielęgnacją ciała, włosów czy zarostu. Idealną propozycją w tej kategorii będzie Remington – zestaw męski do pielęgnacji. Trymer z wymiennymi nakładkami i doskonałej jakości stalowym ostrzem pozwala na precyzyjne strzyżenie brody, wąsów oraz włosów. Zestaw uzupełnia grzebień umożliwiający regulację długości strzyżenia włosów czy zarostu. Urządzenie jest zasilane bateryjnie. Trafiony upominek dla dzień mężczyzny to także trymer do brody i włosów Panasonic. Wodoodporny produkt sprawdzi się w strzyżeniu i cieniowaniu włosów, ma do wyboru 5 długości strzyżeń w zakresie 3-15 mm. Dobrej jakości sprzętem, niezastąpionym w codziennej męskiej pielęgnacji, jest też golarka foliowa Braun. Bezprzewodowa, elektryczna golarka została wyposażona w system tnący potrójnego działania. Idealnie dopasowuje się do kształtu twarzy i jest delikatna dla skóry. Golarka jest wodoodporna, dzięki czemu można jej używać nawet pod prysznicem i czyścić pod bieżącą wodą.
Dzień mężczyzny – prezenty z kategorii sportowej
Jeśli chodzi o dzień mężczyzny, pomysły na prezent praktyczny zdecydowanie obejmują kategorię sportową. I nie chodzi nam tylko o upominki dla zapalonych sportowców, ale też i gadżety, które powalają sprawdzić na co dzień poziom swojej aktywności fizycznej i przy okazji parametry życiowe. Co warto kupić na dzień mężczyzny? Prezentem praktycznym jest m.in. pulsometr Beurer PM 25 w formie zegarka o sportowym designie, w eleganckim czarnym kolorze. Zegarek doskonale sprawdzi się u osób uprawiających sport rekreacyjnie, choć nie tylko. Funkcje sprzętu obejmują pomiar częstotliwości bicia serca, zużycia kalorii, spalania tkanki tłuszczowej. Do tego budzik, stoper i oczywiście kalendarz, a wszystko to jest dobrze widoczne na podświetlanym wyświetlaczu. Zegarek jest wodoszczelny, w zestawie znajduje się też pokrowiec.
Prezent na dzień mężczyzny dla miłośnika aktywności fizycznej to m.in. ADE FitVigo opaska monitorująca aktywność z funkcją Bluetooth. Elegancka opaska na rękę mierzy pokonany dystans, kroki i spalone kalorie, kontroluje puls oraz sen. Dzięki połączeniu z telefonem możliwe jest otrzymywanie powiadomień o połączeniach czy wiadomościach.
Czas na relaks…
Czy na dzień mężczyzny prezent w postaci relaksu to dobry wybór? Zdecydowanie tak! W Apteczka24 dostępny jest wysokiej jakości sprzęt, którego stosowanie odpręża i pomaga zrelaksować się po dniu pełnym emocji. Tego typu urządzeniem jest m.in. Beurer MG16 masażer wibracyjny. Niewielki sprzęt można używać w domu lub w pracy, z łatwością zmieści się on w plecaku czy teczce. Masażer poradzi sobie z rozluźnieniem napiętych mięśni, jest przeznaczony do masażu karku, pleców, ramion, nóg. Na uwagę zasługuje nie tylko jego funkcjonalność, ale i design. Podświetlane głowice i czerwony akcent zdecydowanie przykuwają uwagę.
A gdyby tak relaks połączyć z treningiem? Jest to możliwe dzięki Medel MYO-TENS elektrostymulatorowi mięśni. Przenośnie urządzenie składa się z elektrod oraz pilota z dużym wyświetlaczem. Sprzęt pozwala nie tylko na stymulację mięśni, ale i łagodzi ból. Do wyboru jest aż 25 różnych intensywności treningów, a urządzenie jest zasilane na baterie. Taki trening w domowym zaciszu, na wygodnym fotelu, to z pewnością propozycja, która przekona nawet największych przeciwników modelowania sylwetki na siłowni.
To tylko niektóre nasze inspiracje na prezent z okazji dnia mężczyzny. Więcej propozycji upominków znajdziesz na Apteczka24.
Nawet niewielkie zmiany w jamie ustnej mogą stać się przyczyną bolesnych dolegliwości, a z biegiem czasu będą rozwijać się stany chorobowe. Nadżerki i drobne urazy sprzyjają zapaleniu dziąseł i infekcjom oraz rozwojowi paradontozy. Nieleczone infekcje, w tym grzybica jamy ustnej, prowadzą do poważnych konsekwencji zdrowotnych, chorób dziąseł, zębów, a w krytycznych sytuacjach nawet do zakażeń ogólnoustrojowych. Jak unikać chorób jamy ustnej i jak dbać o jej higienę?
Powszechne choroby jamy ustnej – bakterie są wszędzie
Jamę ustną zamieszkuje nawet 700 gatunków różnych mikroorganizmów. Większość z nich żyje z nami w symbiozie, nie zagrażając nam albo wręcz pomagając; inne zwykle nie są groźne, ale gdy zanadto się namnożą lub dostaną się do miazgi zębów, nerwów lub krwiobiegu mogą atakować inne struktury. Najbardziej niebezpieczne są mikroorganizmy, których nie powinno być w jamie ustnej, ale dostały się tam i zaczęły namnażać; są to zwłaszcza grzyby czy bakterie z rodziny Streptococcus (u zdrowych osób mogą występować w niewielkiej ilości i dopóki układ odpornościowy jest w pełni sprawny, nie wywołują objawów).
Najczęstsze choroby i zmiany w jamie ustnej to:
Zmiany w jamie ustnej – wszystko zaczyna się od mikroorganizmów
Gdyby nie mikroorganizmy, większość drobnych urazów i innych zmian szybko by się goiła i nie pozostawałby po nich żaden ślad. Jednak to właśnie bakterie i grzyby żyjące w ustach ciągle oddziałują na błonę śluzową i okoliczne tkanki.
Brak higieny jamy ustnej oraz osłabienie układu odpornościowego, jak również używanie niektórych leków, powodują namnażanie się flory, zakażenia i zmiany chorobowe w jamie ustnej, zwłaszcza zapalenia dziąseł, próchnicę, drożdżycę czy paradontozę. Błona śluzowa jamy ustnej ma chronić dziąsła przed wnikaniem patogenów, ale urazy i podrażnienia osłabiają śluzówkę, ułatwiając wnikanie bakterii. Zatem jak unikać zapalenia dziąseł, paradontozy i grzybicy?
Najważniejsza jest higiena
Aby zapobiegać rozwojowi paradontozy, zapalenia dziąseł czy grzybicy istotne jest utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Niestety wiele osób lekceważy ten aspekt, w konsekwencji dochodzi do szybkiego namnażania się bakterii, atakowania zębów i dziąseł. Próchnica niszczy pojedynczy ząb, natomiast choroby przyzębia i dziąseł stopniowo obejmują całą szczękę. Paradontoza jest infekcyjną chorobą przyzębia, której jedną z przyczyn jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. To nie tylko na samo szczotkowanie, ale również używanie nici dentystycznej, porządne płukanie (sprawdź polecane irygatory do jamy ustnej), masaż dziąseł i czyszczenie języka. Warto też ograniczyć spożycie alkoholu, cukru i słodkich napojów, a także rzucić palenie.
{#callMethod:getProductsInCategory 712#}
Aby prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, należy zaopatrzyć się w dobrą pastę do zębów oraz szczoteczkę. Jeżeli nie ma wskazań do używania specjalistycznej pasty, każda będzie dobra, jednak szczoteczka do zębów to bardziej złożone zagadnienie. Najpopularniejsze są trzy rodzaje: tradycyjne szczoteczki manualne, szczoteczki elektryczne rotacyjne lub rotacyjno-pulsacyjne oraz szczoteczki soniczne. Szczególnie polecamy soniczne, które wymiatają resztki jedzenia, rozbijają płytkę nazębną, a fale soniczne docierają tam, gdzie włosie nie jest w stanie dostać się fizycznie. O zaletach sonicznych szczoteczek przeczytasz też tutaj, a jeżeli zastanawiasz się nad zakupem szczoteczki dla dziecka, zapoznaj się z naszym poradnikiem.
W celu ograniczenia rozwoju grzybicy jamy ustnej najważniejsza jest eliminacja czynników sprzyjających rozwojowi kandydozy – unikanie zakażeń, rezygnacja ze słodkich pokarmów i napojów (cukier sprzyja grzybicy), stosowanie diety bogatej w produkty zawierające witaminy, minerały i wzbogacające naturalną mikroflorę organizmu. Trzeba też pamiętać, że antybiotyki i wziewne sterydy mogą sprzyjać grzybicy.
Jak uniknąć chorób jamy ustnej? Wzmacnianie odporności
W przeważającej większości przypadków układ immunologiczny świetnie radzi sobie z utrzymywaniem równowagi i nie dopuszcza do tego, by mikroorganizmy zbytnio się namnażały i atakowały tkanki. Aby tak się działo, musi być sprawny. Z tego względu ważne jest, aby dbać o dietę i spożywać pokarmy bogate w witaminy i minerały wzmacniające odporność. Należą do nich zwłaszcza: cynk, miedź, żelazo, selen wapń, koenzym Q10, witamina C, witaminy z grupy B (gównie B1 i B6), witamina D, witamina E. Pamiętaj też o odpowiednim nawadnianiu organizmu, gdyż odwodnienie powoduje wysuszanie błony śluzowej i łatwiejsze przenikanie przez nią patogenów wywołujących choroby jamy ustnej.
Bibliografia
-
Iwona M. Tomaszewska, Higiena jamy ustnej dorosłych pacjentów, portal mp.pl dla pacjentów (17.08.2016);
-
Kowalski J., Wpływ czynników na choroby przyzębia – przegląd literatury, Nowa Stomatol., 2008, 1, 19-23;
-
Iwona M. Tomaszewska, Zapalenia przyzębia, portal mp.pl dla pacjentów (15.03.2017);
-
Dorota Gajdzik-Plutecka, Maria Wacińska-Drabińska, Dorota Olczak- Kowalczyk, Grzybica jamy ustnej – patogeneza, obraz kliniczny, Borgis - Nowa Stomatologia 1-2/2009, s. 17-20;