Jesteś rodzicem? Zastanów się, czy odpowiednio dbasz o uśmiech swojej pociechy. Próchnica zębów u dzieci to powszechne zjawisko. Alarmujące statystyki stomatologów i ich rady kontra powtarzany od lat mit, że mlecznych zębów nie warto leczyć. Po której stronie jesteś? Niestety, wciąż wielu rodziców nie przywiązuje wagi do higieny jamy ustnej dzieci. To błąd. Choroba ta niesie za sobą szereg zdrowotnych konsekwencji, wpływając nawet na ogólną kondycję organizmu w latach późniejszych. W jaki sposób można zapobiegać próchnicy zębów?
Początek próchnicy u dzieci
Grymaszenie, ślinotok, gorączka - moment wyrzynania się zębów u dziecka to dość stresujący czas i dla malucha, i dla jego rodziców. Dzień, w którym zauważysz u swojej pociechy pierwszego ząbka, to najlepszy czas na umówienie pierwszej wizyty u stomatologa dziecięcego. Tyle teorii, ponieważ w praktyce wielu rodziców odkłada ją na później. Nawet i o… 3 lub 4 lata! Pojawiające się regularnie statystyki na temat stanu zdrowia zębów u najmłodszych nie napawają optymizmem. Znaczna część dzieci i młodzieży ma próchnicę. Co więcej, nie jest ona odpowiednio leczona, a i działania profilaktyczne kuleją. Początek próchnicy u dzieci tuż po wyrżnięciu się zęba? To możliwe! Próchnica wczesna ma szybki przebieg. Sprzyja jej słabe uwapnienie tkanek zęba u dzieci, choć nie tylko. Do listy zwiększającej ryzyko jej pojawienia się można dodać m.in. wcześniactwo, ciążę bliźniaczą czy nawet nieodpowiednią dietę u przyszłej mamy.
{#callMethod:getProductsInCategory 441#}
Zęby z próchnicą u dzieci najmłodszych to również problem, który pojawia się w wyniku pewnych błędów w żywieniu pociechy. Mowa oczywiście o przedłużonym karmieniu naturalnym, pozwalaniu na zasypianie dziecka z butelką, dieta bogata w słodkie przekąski i napoje. Na szczycie tej listy znajduje się nieodpowiednia higiena jamy ustnej. W końcu ile razy Twoje zmęczenie było wymówką, aby pozwolić dziecku iść spać bez umycia zębów? Warto też zwrócić uwagę na dość powszechne zjawisko, jak całowanie dziecka w usta czy oblizywanie jego smoczka przez rodziców. To najprostsza droga do przejścia bakterii z jamy ustnej dorosłego do jamy ustnej dziecka.
Objawy próchnicy u dzieci - na co zwrócić uwagę?
Aby próchnica miała odpowiednie warunki do rozwoju, muszą współistnieć ze sobą pewne czynniki. Wspomnieliśmy już o cukrze i słabym zmineralizowaniu zębów dzieci. Nie można jednak pominąć płytki bakteryjnej na zębach oraz … czasu. Bakterie uwielbiają cukier. Spokojnie się namnażają, a wytwarzające się kwasy rozpoczynają proces niszczenia zęba.
Objawy próchnicy u dzieci można łatwo przeoczyć. Zwłaszcza jeśli obejmuje ona zęby zlokalizowane daleko w łuku zębowym. W początkowej fazie na szkliwie pojawiają się plamki próchnicowe. Mają one charakterystyczne kredowobiałe zabarwienie. Z czasem ich miejsce zastępuje dziura, czyli ubytek w zębie. O ile leczenie plamek próchnicowych polega głównie na stosowaniu pasty do zębów dla dzieci z fluorem i na przykład fluoryzacji, o tyle ubytki leczy się z pomocą wiertła i plomby. To dawka stresu dla dziecka. Stresu, którego można uniknąć.
Powikłania próchnicy
Próchnica zębów u dzieci i młodzieży może mieć poważne konsekwencje. Próchnica wczesna zwiększa ryzyko pojawienie się próchnicy na zębach stałych. Nie trzeba chyba przypominać, że stan jamy ustnej ma ogromny wpływ na kondycję organizmu. Wszelkie stany zapalne mogą prowadzić w skrajnych przypadkach nawet do sepsy, chorób serca, nerek. Fińscy naukowcy zwracają uwagę na to, że zęby z próchnicą u dzieci zwiększają ryzyko miażdżycy w wieku dorosłym. Dla dziecka w wieku nastoletnim duże znaczenie ma też to, jak wygląda. Próchnica u dzieci, podobnie jak u dorosłych, może być nawet powodem usunięcia zęba. Z kolei zbyt wczesna utrata zębów mlecznych niesie za sobą ryzyko pojawienia się wad zgryzu zębów stałych.
Jak uchronić dziecko przed próchnicą?
Kluczem w tym przypadku jest właściwa higiena jamy ustnej, którą należy rozpocząć na długo przed okresem ząbkowania. Przemywanie dziąseł gazikiem to także doskonała metoda na przygotowanie dziecka do późniejszego stosowania szczoteczki do zębów. Pierwsza wizyta u stomatologa powinna przypadać na 6-12 miesiąc życia malucha. Dieta? Jedną z najlepszych odpowiedzi na pytanie, co na próchnicę u dzieci, to… brak cukru. Jak najmniej słodkich przekąsek, napojów, chrupek oblepiających zęby. Profilaktyka próchnicy u dzieci ma ogromne znaczenie. Jednak okazuje się, że nawet dobór szczoteczki dla dziecka sprawia problemy wielu rodzicom. Kolejną trudnością jest nauka właściwej techniki mycia zębów. Jest jednak rozwiązanie, które im zaradzi. Chodzi oczywiście o szczoteczki soniczne dla dzieci.
Urządzenia te wykorzystują działanie fal dźwiękowych. Dlaczego warto wybrać dla dziecka szczoteczkę soniczną? Dociera ona do przestrzeni międzyzębowych, z których tak trudno usunąć resztki pokarmów. O wiele skuteczniej i dokładniej radzi sobie z usuwaniem płytki nazębnej, przy okazji masując dziąsła. W Apteczka24 masz do wyboru wiele modeli szczoteczki sonicznej, możesz więc z łatwością dobrać wielkość główki, rodzaj włosia i tryby pracy do potrzeb i wieku swojej pociechy (sprawdź, na co zwrócić uwagę, kupując szczoteczkę soniczną dla dziecka). W przypadku najmłodszych nie bez znaczenia jest także design. Kolorowa obudowa, wizerunek postaci bajkowych, a na dodatek ergonomiczny, przystosowany do ręki dziecka kształt szczoteczki. To wszystko sprawia, że mycie zębów może przemienić się w naprawdę fajną zabawę! Zapobieganie próchnicy u dzieci to zadanie niekoniecznie łatwe, ale nie niemożliwe. A nagroda w postaci pięknego uśmiechu Twojej pociechy jest tego zdecydowanie warta!
Biblliografia:
-
Dorota Olczak-Kowalczyk, Dariusz Gozdowski, Urszula Kaczmarek, Próchnica zębów stałych u dzieci w wieku 5 i 7 lat w Polsce i jej związek z próchnicą zębów mlecznych [w:] Nowa Stomatologia 3/2017, s. 129-141.
-
Zakażenia jamy ustnej przebyte w dzieciństwie zwiększają ryzyko miażdżycy w wieku dorosłym, pulsmedycyny.pl, data dost. 28.05.2022r.
-
prof. dr hab. med. Barbara Adamowicz-Klepalska, Próchnica zębów mlecznych, mp.pl, data dost. 28.05.2022r.
Słodycze, kosmetyki a może po prostu kwiaty? Każdy z nas ma czasami problem z doborem prezentu dla bliskiej osoby. Są jednak upominki, które sprawdzą się u każdego i na praktycznie każdą okazję. Jedną z ich propozycji są szczoteczki do zębów. Pewnie ktoś od razu pomyśli, szczoteczka jako prezent? Tak! Obecne szczoteczki to nie tylko praktyczny podarunek, ale i przede wszystkim nowoczesny gadżet, który zadowoli i dzieci, i dorosłych!
Prezent dla małych i dużych
Zdrowy uśmiech to podstawa dobrego samopoczucia oraz samooceny. Od dziecka jesteśmy uczeni, aby odpowiednio dbać o zęby – regularne mycie, stosowanie nici dentystycznych, płynów do płukania, kontrole u dentysty to must have, jeśli zależy nam na zdrowym uśmiechu. Szczoteczka do zębów jest niejako bazą, jeśli chodzi o higienę jamy ustnej. Skoro używamy jej codziennie, i to dwa razy, warto postawić na niezawodny sprzęt, polecany przed dentystów. Jeszcze nie tak dawno większość osób używała klasycznej szczoteczki manualnej. Obecnie coraz większa grupa stawia na szczoteczki elektryczne. I trzeba przyznać, że to znakomity prezent dla zębów! W gronie szczoteczek elektrycznych na szczególną uwagę zasługują szczoteczki soniczne, uważane przez specjalistów z branży za znacznie dokładniejsze, niż szczoteczki elektryczne z okrągłymi główkami (dowiedz się więcej na ten temat).
{#callMethod:getProductsInCategory 713#}
Szczoteczki soniczne wykorzystują działanie fali dźwiękowych. Nowoczesna technologia, zapewniająca kilkadziesiąt tysięcy drgań na minutę, to gwarancja dokładnego oczyszczenia zębów z osadu, bakterii i płytki nazębnej. Co więcej, szczoteczki soniczne, w przeciwieństwie do innych rodzajów szczoteczek, docierają nawet do przestrzeni międzyzębowych. To właśnie tam gromadzą się resztki jedzenia i bakterie, które trudno usunąć klasycznymi szczoteczkami czy nawet nićmi dentystycznymi. Na pytanie, czy warto stosować szczoteczkę soniczną, odpowiedź może być tylko jedna – TAK! Są one zalecane zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Z tego modelu szczoteczek mogą korzystać też osoby z implantami, noszące aparaty korekcyjne, jak i mające problemy z wrażliwymi zębami czy delikatnymi dziąsłami. Szczoteczka soniczna to praktyczny, nowoczesny gift. Urządzenia te kosztują więcej niż szczoteczki manualne, dlatego też nie każdy może sobie na nie pozwolić. Warto zatem wyręczyć bliską osobę w zakupach i podarować jej prezent, który zadba o jej uśmiech. To wszystko zapewni dobrej jakości szczoteczka soniczną. Jaką wybrać?
Jaką wybrać szczoteczkę soniczną?
Kolorowa czy klasyczna szczoteczka soniczna? Prezent musi być nie tylko funkcjonalny, ale i przykuwać uwagę designem. Takie właśnie są najnowsze modele szczoteczek. Nie dość, że mają odpowiednie parametry i dodatkowe funkcje, to są dostępne w różnych kolorach, a w przypadku szczoteczek dla dzieci – różnych kształtach. Jak wybrać szczoteczkę soniczną? Najmłodsi zdecydowanie chętniej zamienią nudne mycie zębów na kolorową zabawę ze szczoteczką przypominającą na przykład kotka czy dinozaura – jeśli interesują Cię te propozycje, koniecznie sprawdź modele Smile oraz Dino marki Vitammy. Miłośnik klasyki z pewnością zadowoli się szczoteczką w kolorze czerni, z kolei zwolenniczka najnowszych trendów uśmiechnie się na widok szczoteczki w kolorze szampańskim!
Wróćmy jednak do samych parametrów, jakie ma dobra szczoteczka soniczna. Podarunek musi być niezawodny, a to gwarantuje dobrej jakości baterie i akumulator. Niezwykle ważna jest także częstotliwość drgań – im większa, tym więcej ruchów model wykonuje. Jeśli nie wiesz, jaki tryb pracy szczoteczki będzie najlepszy dla danej osoby, postaw na klasyczne modele ze standardowym trybem lub szczoteczki z kilkoma trybami pracy do wyboru. Doskonałym tego przykładem jest szczoteczka Platinum Vitammy – użytkownik może w niej wybrać jeden z następujących trybów: czyszczenie, polerowanie, wybielanie, masaż oraz tryb delikatny. Wiesz dokładnie, jakie potrzeby ma osoba obdarowywana? Sięgnij po model szczoteczki wzbogacony o tę konkretną funkcję, na przykład szczoteczkę Aurum Vitammy z funkcją polerowania czy szczoteczkę Pearl z funkcją polerowania (te i inne modele znajdziesz w Apteczka24).
Sprawdź:
Warto także dodać, że jedna szczoteczka soniczna sprawdzi się jako prezent dla pary. Dlaczego? Takie modele szczoteczek mają wymienne końcówki, dzięki czemu każda osoba może korzystać ze swojej własnej. Szczoteczka jako prezent to zdecydowanie dobry pomysł. Praktyczny, pozwalający zadbać o własne zdrowie. Tego typu podarunek-gadżet, działający skuteczniej od pozostałych szczoteczek, z pewnością będzie mieć honorowe miejsce w każdej łazience!
Zdrowy uśmiech to nie tylko piękna ozdoba twarzy, ale i konieczność, jeśli chcesz zadbać o swój organizm. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe, zła higiena jamy ustnej czy też unikanie kontroli stomatologicznych prowadzą nie tylko do kłopotów z zębami. Mogą także być przyczyną rozwinięcia się innych groźnych chorób, jak chociażby zapalenie wsierdzia. Sprawdź, jakie są najczęstsze choroby dziąseł i przyzębia oraz poznaj skuteczne sposoby na ich zapobieganie.
Choroby zębów: próchnica przede wszystkim
Najczęstszy kłopot związany z zębami? Zdecydowanie próchnica. Mają ją dorośli, jak i dzieci. Próchnica to choroba bakteryjna, atakująca twarde tkanki zęba. Za jej powstanie odpowiada przede wszystkim dieta bogata w cukry oraz nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Czarne plamki z czasem prowadzą do ubytków, które należy wypełnić. To z kolei oznacza nie tylko wydatek, ale i bardzo często ból. Najlepszą profilaktyką próchnicy jest ograniczenie spożywania cukrów, regularne odwiedzanie dentysty oraz prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej. Kolejne choroby zębów oraz przyzębia, na które często skarżą się pacjenci klinik dentystycznych, to m.in. ropnie, afty czy nadwrażliwość zębów. Ta ostatnia wiąże się z dyskomfortem i bólem podczas picia ciepłych i zimnych napojów, czy jedzenia kwaśnych potraw. Odsłonięte szyjki zębowe stają się wrażliwsze na bodźce zewnętrzne, a przyczyną takiej sytuacji może być m.in. zła technika szczotkowania zębów i zbyt mocne dociskanie szczoteczki do zęba. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej może też prowadzić do m.in. halitozy, czyli problemu nieprzyjemnego zapachu z ust.
Choroby przyzębia – od obrzęku do wypadania zębów
Jeśli chodzi o choroby przyzębia, to w większości przypadków za ich powstanie odpowiada zalegająca płytka bakteryjna. Zlepek resztek pokarmów i bakterii staje się coraz większy i twardszy, przechodząc w kamień nazębny. Początkowym stadium choroby dziąseł jest zapalenie dziąseł. Mogą one stać się opuchnięte, bardziej czerwone. Z czasem pojawia się krwawienie przy szczotkowaniu. Gdy choroba przechodzi do kolejnego stadium, zapalenia przyzębia, szyjki zębowe są odsłonięte, co prowadzi do chwiania się zębów. Może się także okazać, że choroby przyzębia spowodują utratę zębów i to także tych zdrowych.
{#callMethod:getProductsInCategory 718#}
Choroby przyzębia mogą być również spowodowane innymi czynnikami, jak chociażby stosowaniem niektórych leków czy też chorobami współistniejącymi, m.in. cukrzycą. Stany zapalne dziąseł pojawiają się w też wyniku zmian hormonalnych w organizmie. To doskonale pokazuje, że musimy patrzeń na organizm całościowo – zarówno ból zęba czy dziąsła może być przyczyną poważnych chorób, jak i niektóre choroby mogą prowadzić do kłopotów z zębami i przyzębiem.
Higiena jamy ustnej
Leczenie próchnicy czy leczenie chorób przyzębia to w większości przypadków efekt zaniedbań pacjenta. Dlatego tak ważna jest profilaktyka chorób zębów i prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej. Zbilansowana dieta, uboga w cukry, powinna iść w parze z regularnymi kontrolami stomatologicznymi (2 razy w roku). Tak pozornie prosta sprawa, jak higiena jamy ustnej, okazuje się jednak dość problematyczna. Wiele osób nie szczotkuje zębów dwa razy dziennie lub robi to zbyt krótko, skracając zalecane 2 minuty do kilkunastu sekund. Liczy się także sama technika szczotkowania, polegająca na wykonywaniu ruchów wymiatających i niezbyt mocnym przykładaniu szczoteczki do zębów. Do tego używane nici dentystycznych i płynu do płukania ust (jego rodzaj, podobnie jak rodzaj pasty, należy dobierać do stanu jamy ustnej). Jeśli używanie szczoteczki manualnej nie daje dobrych efektów, warto postawić na szczoteczki soniczne.
To szczoteczki o podłużnych główkach, wykorzystujące do pracy fale dźwiękowe. Jest to sprzęt zapewniający dokładne oczyszczanie jamy ustnej, także w przypadku nadwrażliwych zębów czy dziąseł. Szczoteczki soniczne radzą sobie nawet z czyszczeniem przestrzeni miedzyzębowych, dzięki czemu są lepszym wyborem niż popularne szczoteczki elektryczne (dowiedz się więcej na ten temat). Bogata oferta producentów sprawia, że bez problemu dobierzesz ich moc działania i tryb pracy do swoich potrzeb. Co więcej, ten typ szczoteczek jest także zalecany w przypadku dzieci, które jak wiadomo, nie do końca radzą sobie z prawidłową techniką mycia zębów (sprawdź zalety szczoteczek sonicznych dla dzieci).
Szczoteczki soniczne dla każdego
Szczoteczka soniczna to sprzęt dla każdego. Jest łatwa w użyciu, a wybór dodatkowych funkcji sprawia, że z łatwością sięgniesz po szczoteczkę idealną dla siebie. Wartą uwagi ofertę prezentuje marka Vitammy, której szczoteczki soniczne kupisz w Apteczka24. Do wyboru masz modele w różnych kolorach, na przykład w odcieniu klasycznej czerni, bieli czy różu. W sprzedaży dostępne są szczoteczki z funkcją wybielania zębów czy kilkoma trybami pracy, które pozwolą na szczotkowanie z różną siłą (w tym program soft dla osób z krwawiącymi dziąsłami). Dzięki zaawansowanej technologii sprzęt podpowie Ci, kiedy przejść do czyszczenia kolejnej strefy jamy ustnej. Możesz też postawić na relaksujący masaż dziąseł czy też szczoteczkę soniczną kompaktową, idealną na podróże. Pamiętaj, że odpowiednia higiena jamy ustnej to podstawa w profilaktyce chorób zębów i przyzębia. Profilaktyce, która uchroni Cię przed bólem, jak i poważniejszymi problemami zdrowotnymi.