Zdrowy uśmiech to nie tylko piękna ozdoba twarzy, ale i konieczność, jeśli chcesz zadbać o swój organizm. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe, zła higiena jamy ustnej czy też unikanie kontroli stomatologicznych prowadzą nie tylko do kłopotów z zębami. Mogą także być przyczyną rozwinięcia się innych groźnych chorób, jak chociażby zapalenie wsierdzia. Sprawdź, jakie są najczęstsze choroby dziąseł i przyzębia oraz poznaj skuteczne sposoby na ich zapobieganie.
Choroby zębów: próchnica przede wszystkim
Najczęstszy kłopot związany z zębami? Zdecydowanie próchnica. Mają ją dorośli, jak i dzieci. Próchnica to choroba bakteryjna, atakująca twarde tkanki zęba. Za jej powstanie odpowiada przede wszystkim dieta bogata w cukry oraz nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Czarne plamki z czasem prowadzą do ubytków, które należy wypełnić. To z kolei oznacza nie tylko wydatek, ale i bardzo często ból. Najlepszą profilaktyką próchnicy jest ograniczenie spożywania cukrów, regularne odwiedzanie dentysty oraz prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej. Kolejne choroby zębów oraz przyzębia, na które często skarżą się pacjenci klinik dentystycznych, to m.in. ropnie, afty czy nadwrażliwość zębów. Ta ostatnia wiąże się z dyskomfortem i bólem podczas picia ciepłych i zimnych napojów, czy jedzenia kwaśnych potraw. Odsłonięte szyjki zębowe stają się wrażliwsze na bodźce zewnętrzne, a przyczyną takiej sytuacji może być m.in. zła technika szczotkowania zębów i zbyt mocne dociskanie szczoteczki do zęba. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej może też prowadzić do m.in. halitozy, czyli problemu nieprzyjemnego zapachu z ust.
Choroby przyzębia – od obrzęku do wypadania zębów
Jeśli chodzi o choroby przyzębia, to w większości przypadków za ich powstanie odpowiada zalegająca płytka bakteryjna. Zlepek resztek pokarmów i bakterii staje się coraz większy i twardszy, przechodząc w kamień nazębny. Początkowym stadium choroby dziąseł jest zapalenie dziąseł. Mogą one stać się opuchnięte, bardziej czerwone. Z czasem pojawia się krwawienie przy szczotkowaniu. Gdy choroba przechodzi do kolejnego stadium, zapalenia przyzębia, szyjki zębowe są odsłonięte, co prowadzi do chwiania się zębów. Może się także okazać, że choroby przyzębia spowodują utratę zębów i to także tych zdrowych.
Choroby przyzębia mogą być również spowodowane innymi czynnikami, jak chociażby stosowaniem niektórych leków czy też chorobami współistniejącymi, m.in. cukrzycą. Stany zapalne dziąseł pojawiają się w też wyniku zmian hormonalnych w organizmie. To doskonale pokazuje, że musimy patrzeń na organizm całościowo – zarówno ból zęba czy dziąsła może być przyczyną poważnych chorób, jak i niektóre choroby mogą prowadzić do kłopotów z zębami i przyzębiem.
Higiena jamy ustnej
Leczenie próchnicy czy leczenie chorób przyzębia to w większości przypadków efekt zaniedbań pacjenta. Dlatego tak ważna jest profilaktyka chorób zębów i prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej. Zbilansowana dieta, uboga w cukry, powinna iść w parze z regularnymi kontrolami stomatologicznymi (2 razy w roku). Tak pozornie prosta sprawa, jak higiena jamy ustnej, okazuje się jednak dość problematyczna. Wiele osób nie szczotkuje zębów dwa razy dziennie lub robi to zbyt krótko, skracając zalecane 2 minuty do kilkunastu sekund. Liczy się także sama technika szczotkowania, polegająca na wykonywaniu ruchów wymiatających i niezbyt mocnym przykładaniu szczoteczki do zębów. Do tego używane nici dentystycznych i płynu do płukania ust (jego rodzaj, podobnie jak rodzaj pasty, należy dobierać do stanu jamy ustnej). Jeśli używanie szczoteczki manualnej nie daje dobrych efektów, warto postawić na szczoteczki soniczne.
To szczoteczki o podłużnych główkach, wykorzystujące do pracy fale dźwiękowe. Jest to sprzęt zapewniający dokładne oczyszczanie jamy ustnej, także w przypadku nadwrażliwych zębów czy dziąseł. Szczoteczki soniczne radzą sobie nawet z czyszczeniem przestrzeni miedzyzębowych, dzięki czemu są lepszym wyborem niż popularne szczoteczki elektryczne (dowiedz się więcej na ten temat). Bogata oferta producentów sprawia, że bez problemu dobierzesz ich moc działania i tryb pracy do swoich potrzeb. Co więcej, ten typ szczoteczek jest także zalecany w przypadku dzieci, które jak wiadomo, nie do końca radzą sobie z prawidłową techniką mycia zębów (sprawdź zalety szczoteczek sonicznych dla dzieci).
Szczoteczki soniczne dla każdego
Szczoteczka soniczna to sprzęt dla każdego. Jest łatwa w użyciu, a wybór dodatkowych funkcji sprawia, że z łatwością sięgniesz po szczoteczkę idealną dla siebie. Wartą uwagi ofertę prezentuje marka Vitammy, której szczoteczki soniczne kupisz w Apteczka24. Do wyboru masz modele w różnych kolorach, na przykład w odcieniu klasycznej czerni, bieli czy różu. W sprzedaży dostępne są szczoteczki z funkcją wybielania zębów czy kilkoma trybami pracy, które pozwolą na szczotkowanie z różną siłą (w tym program soft dla osób z krwawiącymi dziąsłami). Dzięki zaawansowanej technologii sprzęt podpowie Ci, kiedy przejść do czyszczenia kolejnej strefy jamy ustnej. Możesz też postawić na relaksujący masaż dziąseł czy też szczoteczkę soniczną kompaktową, idealną na podróże. Pamiętaj, że odpowiednia higiena jamy ustnej to podstawa w profilaktyce chorób zębów i przyzębia. Profilaktyce, która uchroni Cię przed bólem, jak i poważniejszymi problemami zdrowotnymi.