Na co zwrócić uwagę wybierając szczoteczkę dla dziecka?
Szukając odpowiedniej szczoteczki dla dziecka trzeba wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Musi to być szczoteczka o dostatecznie miękkim włosiu, a jednocześnie jej rozmiar oraz rękojeść muszą być dostosowane do mniejszej dłoni dziecka. Mniejsza musi być również sama główka z włosiem, tak, aby szczotkowanie mniejszych ząbków dziecka było dużo prostsze. Producenci szczoteczek do zębów dbają o to, aby ich produkty posiadały stosowne oznaczenie wieku. I to główna wskazówka, która pozwoli rodzicowi wybrać odpowiednią szczoteczkę do zębów. Nie bez znaczenia jest jej wygląd! Pamiętajmy o tym, że obowiązek szczotkowania zębów nie zawsze kojarzy się dziecku pozytywnie. Kolorowa szczoteczka o fantazyjnym wyglądzie na pewno zachęci dziecko do mycia zębów.
Sprawdź produkty Vitammy, Chicco i Jordan dostępne w naszym sklepie internetowym.
{#callMethod:getProductsInCategory 713#}
Wybór odpowiedniego poziomu miękkości włosia
Jednym z ważniejszych kryteriów jest twardość włosia. Wyróżnić możemy szczoteczki miękkie (soft) o średnicy włosia 0,18 – 0,20 mm, szczoteczki średnie (medium) o średnicy włosia 0,20 – 0,25 mm, jak również szczoteczki twarde (hard) o średnicy włosia 0,25 – 0,30 mm. Szczoteczki dla dzieci powinny posiadać włosie miękkie. Stosujemy je u dzieci od 4 miesiąca nawet do 12 roku życia. W wieku nastoletnim można powoli przejść na szczoteczkę średnią lub z zrobić to szybciej, jeśli takie będzie zalecenie ze strony stomatologa. Miękkie włosie jest dużo delikatniejsze, dzięki czemu zachodzi mniejsze ryzyko uszkodzenia szkliwa lub podrażnienia dziąseł. A musimy pamiętać, że zarówno zęby, jak i dziąsła dziecka są dużo bardziej wrażliwe i bardziej podatne na uszkodzenia od zębów osoby dorosłej.
Wybór szczoteczki najlepiej dostosowanej do małych rąk
Szczoteczki dla dzieci powinny odznaczać się ergonomiczną i małą rękojeścią, dostosowaną do mniejszych dłoni dziecka. Ponadto, rękojeść powinna być pokryta antypoślizgową powłoką. Musimy bowiem pamiętać, że u dzieci poniżej 7. roku życia zdolności manualne wciąż się kształtują, a chwyt dziecka nie jest tak pewny, jak u osoby dorosłej. A zatem, jeśli zależy nam na tym, aby dziecko od najmłodszych lat uczyło się prawidłowego szczotkowania zębów, powinniśmy zatroszczyć się o szczoteczkę z odpowiednim uchwytem. Jak już mówiliśmy, rodzice nie muszą samodzielnie oceniać, czy dana rękojeść jest odpowiednia – wystarczy zwrócić uwagę na sygnaturę wieku na opakowaniu.
Pierwsza szczoteczka soniczna dla dziecka – kiedy można ją kupić?
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się szczoteczki soniczne, które obecnie są postrzegane za najlepsze w kwestii wysokiego poziomu higieny jamy ustnej. Jest to udoskonalana wersja szczoteczek elektrycznych. Ich główka jest podłużna i bardziej zbliżona do kształtu szczoteczki manualnej, a ponadto, szczoteczka wykonuje ruch wymiatająco-pulsacyjny, który jest uważany za najkorzystniejszy. Taki ruch w połączeniu z ultradźwiękami bardzo skutecznie rozbija płytkę nazębną, usuwa resztki jedzenia z trudnodostępnych miejsc, a także jest bezpieczniejszy dla szkliwa. Dlatego szczoteczka soniczna to dobre rozwiązanie także dla dzieci.
Pierwszą szczoteczkę soniczną dla dziecka można kupić stosunkowo wcześnie, bo już dla czterolatka. Tego typu modele szczoteczek są dostępne w naszym sklepie internetowym. Firma Vitammy zadbała o ergonomiczną, antypoślizgową rączkę, odpowiednio wyprofilowaną główkę, jak również kolorowy wygląd, który zachęci dziecko do samodzielnego szczotkowania. Ogromnym atutem jest możliwość sparowania lepszych szczoteczek sonicznych z aplikacją mobilną w telefonie. Dziecko może obserwować na ekranie postępy i łatwiej umyć pominięte obszary. To dodatkowy motywator, który znacząco ułatwi wypracowanie prozdrowotnych nawyków związanych z higieną jamy ustnej.
Higiena jamy ustnej u dzieci do 2 roku życia - dziecko nie chce myć zębów
U noworodków wystarczy po karmieniu delikatnie wyczyścić dziąsła miękką szmatką lub specjalną, silikonową szczoteczką nakładaną na palec. Na tym etapie nie używamy pasty do zębów. U dzieci w wieku 4-6 miesięcy należy stosować szczoteczkę z miękkim włosiem. Zwilżamy włosie i nakładamy niewielką ilość pasty do zębów. Wykonuj koliste ruchy, tak jak podczas szczotkowania własnych zębów, ale unikaj zbyt szybkich ruchów, aby nie uszkodzić szkliwa. Pamiętaj o wyborze pasty dla niemowlaków o łagodniejszym smaku i odpowiednim stężeniu fluoru. Po umyciu zębów usuń nadmiar pasty.
Taka higiena jamy ustnej utrzymuje się do 24 miesiąca życia dziecka. Zęby dziecka należy szczotkować maksymalnie przez 2 minuty, dwa razy dziennie – w ciągu dnia i wieczorem po ostatnim posiłku. Sposób dbania o higienę jamy ustnej nie zmienia się także u starszych dzieci, powyżej 2 roku życia, aczkolwiek można już wprowadzać zwyczaj porannego mycia zębów, a także uczyć dziecko samodzielnego szczotkowania, oczywiście stale nadzorując tą czynność.
Sprawdź produkty Vitammy, Chicco i Jordan dostępne w naszym sklepie internetowym.
{#callMethod:getProductsInCategory 713#}
Kiedy można nauczyć dziecko mycia zębów? Kiedy zacząć myć zęby dziecku?
Dzieci powyżej 2 roku życia można już uczyć samodzielnego trzymania i szczotkowania zębów. Oczywiście czynność ta musi być cały czas nadzorowana. I to zmieni się aż do 7 roku życia, ponieważ dopiero w tym wieku dziecko jest na tyle sprawne manualnie, aby móc w pełni samodzielnie prawidłowo wyszczotkować zęby w sposób gwarantujący wysoki poziom higieny jamy ustnej. Możesz także włączyć swojemu dziecku bajkę lub kreskówkę edukacyjną, w której pokazana jest prawidłowa technika szczotkowania zębów. Pamiętajmy o tym, że nawyki, których dziecko nabędzie w tym wieku znacznie zwiększają szanse zdrowe i mocne zęby w dorosłym życiu.
Wybór odpowiedniej szczoteczki dla dziecka - mycie zębów dla dzieci
Do trzeciego roku życia zęby dziecka powinny być myte z pomocą szczoteczki manualnej o miękkim włosiu. Taką szczoteczkę należy wymieniać nawet co dwa miesiące. Sięgajmy po szczoteczki stworzone z myślą o dzieciach w określonym wieku, ponieważ ich konstrukcja jest lepiej dostosowana do uzębienia dzieci, które stale się rozwija. Natomiast po ukończeniu trzeciego roku życia można pomyśleć o zakupie pierwszej szczoteczki elektrycznej. Na korzyść tego rozwiązania przemawia wiele argumentów.
Zacznijmy od tego, że dobrze dobrana szczoteczka soniczna wykonuje ruchy, które są bezpieczne dla szkliwa, a jednocześnie bardzo skutecznie rozbijają płytkę nazębną oraz usuwają resztki jedzenia. Z pomocą takiej szczoteczki dziecko może samodzielnie umyć zęby przy asyście rodzica. Szczoteczki soniczne dla dzieci w wieku powyżej 3 lat od uznanej firmy Vitammy są dostępne w naszym sklepie internetowym. Tego typu szczoteczki mogą się łączyć z aplikacją mobilną, która instruuje dziecko i pokazuje miejsca, które trzeba jeszcze umyć. To dodatkowy motywator do regularnego mycia zębów!
Jak wygląda prawidłowa technika szczotkowania zębów? Technika mycia zębów u dzieci
Zęby należy szczotkować wykonując kuliste ruchy omiatające przestrzenie międzyzębowe. Ruchy te powinny być krótkie i delikatne. Szczególną uwagę należy zwracać na mycie zębów w okolicach linii dziąseł, a także z tyłu jamy ustnej. Dziecko powinno także przyswoić sobie nawyk szczotkowania zębów przez odpowiednio długi czas (2-3 minuty), a także dzielić jamę ustną na cztery strefy szczotkowane po kolei. Szczoteczka soniczna znacznie ułatwia sprawę, ponieważ urządzenie samo dba o właściwy ruch włosia, a dziecko jedynie przesuwa szczoteczkę po zębach. Nawet jeśli dziecko używa szczoteczki sonicznej, powinno znać prawidłową technikę użytkowania szczoteczki manualnej. W końcu nie zawsze istnieje możliwość użycia szczoteczki sonicznej.
Jesteś rodzicem? Zastanów się, czy odpowiednio dbasz o uśmiech swojej pociechy. Próchnica zębów u dzieci to powszechne zjawisko. Alarmujące statystyki stomatologów i ich rady kontra powtarzany od lat mit, że mlecznych zębów nie warto leczyć. Po której stronie jesteś? Niestety, wciąż wielu rodziców nie przywiązuje wagi do higieny jamy ustnej dzieci. To błąd. Choroba ta niesie za sobą szereg zdrowotnych konsekwencji, wpływając nawet na ogólną kondycję organizmu w latach późniejszych. W jaki sposób można zapobiegać próchnicy zębów?
Początek próchnicy u dzieci
Grymaszenie, ślinotok, gorączka - moment wyrzynania się zębów u dziecka to dość stresujący czas i dla malucha, i dla jego rodziców. Dzień, w którym zauważysz u swojej pociechy pierwszego ząbka, to najlepszy czas na umówienie pierwszej wizyty u stomatologa dziecięcego. Tyle teorii, ponieważ w praktyce wielu rodziców odkłada ją na później. Nawet i o… 3 lub 4 lata! Pojawiające się regularnie statystyki na temat stanu zdrowia zębów u najmłodszych nie napawają optymizmem. Znaczna część dzieci i młodzieży ma próchnicę. Co więcej, nie jest ona odpowiednio leczona, a i działania profilaktyczne kuleją. Początek próchnicy u dzieci tuż po wyrżnięciu się zęba? To możliwe! Próchnica wczesna ma szybki przebieg. Sprzyja jej słabe uwapnienie tkanek zęba u dzieci, choć nie tylko. Do listy zwiększającej ryzyko jej pojawienia się można dodać m.in. wcześniactwo, ciążę bliźniaczą czy nawet nieodpowiednią dietę u przyszłej mamy.
{#callMethod:getProductsInCategory 441#}
Zęby z próchnicą u dzieci najmłodszych to również problem, który pojawia się w wyniku pewnych błędów w żywieniu pociechy. Mowa oczywiście o przedłużonym karmieniu naturalnym, pozwalaniu na zasypianie dziecka z butelką, dieta bogata w słodkie przekąski i napoje. Na szczycie tej listy znajduje się nieodpowiednia higiena jamy ustnej. W końcu ile razy Twoje zmęczenie było wymówką, aby pozwolić dziecku iść spać bez umycia zębów? Warto też zwrócić uwagę na dość powszechne zjawisko, jak całowanie dziecka w usta czy oblizywanie jego smoczka przez rodziców. To najprostsza droga do przejścia bakterii z jamy ustnej dorosłego do jamy ustnej dziecka.
Objawy próchnicy u dzieci - na co zwrócić uwagę?
Aby próchnica miała odpowiednie warunki do rozwoju, muszą współistnieć ze sobą pewne czynniki. Wspomnieliśmy już o cukrze i słabym zmineralizowaniu zębów dzieci. Nie można jednak pominąć płytki bakteryjnej na zębach oraz … czasu. Bakterie uwielbiają cukier. Spokojnie się namnażają, a wytwarzające się kwasy rozpoczynają proces niszczenia zęba.
Objawy próchnicy u dzieci można łatwo przeoczyć. Zwłaszcza jeśli obejmuje ona zęby zlokalizowane daleko w łuku zębowym. W początkowej fazie na szkliwie pojawiają się plamki próchnicowe. Mają one charakterystyczne kredowobiałe zabarwienie. Z czasem ich miejsce zastępuje dziura, czyli ubytek w zębie. O ile leczenie plamek próchnicowych polega głównie na stosowaniu pasty do zębów dla dzieci z fluorem i na przykład fluoryzacji, o tyle ubytki leczy się z pomocą wiertła i plomby. To dawka stresu dla dziecka. Stresu, którego można uniknąć.
Powikłania próchnicy
Próchnica zębów u dzieci i młodzieży może mieć poważne konsekwencje. Próchnica wczesna zwiększa ryzyko pojawienie się próchnicy na zębach stałych. Nie trzeba chyba przypominać, że stan jamy ustnej ma ogromny wpływ na kondycję organizmu. Wszelkie stany zapalne mogą prowadzić w skrajnych przypadkach nawet do sepsy, chorób serca, nerek. Fińscy naukowcy zwracają uwagę na to, że zęby z próchnicą u dzieci zwiększają ryzyko miażdżycy w wieku dorosłym. Dla dziecka w wieku nastoletnim duże znaczenie ma też to, jak wygląda. Próchnica u dzieci, podobnie jak u dorosłych, może być nawet powodem usunięcia zęba. Z kolei zbyt wczesna utrata zębów mlecznych niesie za sobą ryzyko pojawienia się wad zgryzu zębów stałych.
Jak uchronić dziecko przed próchnicą?
Kluczem w tym przypadku jest właściwa higiena jamy ustnej, którą należy rozpocząć na długo przed okresem ząbkowania. Przemywanie dziąseł gazikiem to także doskonała metoda na przygotowanie dziecka do późniejszego stosowania szczoteczki do zębów. Pierwsza wizyta u stomatologa powinna przypadać na 6-12 miesiąc życia malucha. Dieta? Jedną z najlepszych odpowiedzi na pytanie, co na próchnicę u dzieci, to… brak cukru. Jak najmniej słodkich przekąsek, napojów, chrupek oblepiających zęby. Profilaktyka próchnicy u dzieci ma ogromne znaczenie. Jednak okazuje się, że nawet dobór szczoteczki dla dziecka sprawia problemy wielu rodzicom. Kolejną trudnością jest nauka właściwej techniki mycia zębów. Jest jednak rozwiązanie, które im zaradzi. Chodzi oczywiście o szczoteczki soniczne dla dzieci.
Urządzenia te wykorzystują działanie fal dźwiękowych. Dlaczego warto wybrać dla dziecka szczoteczkę soniczną? Dociera ona do przestrzeni międzyzębowych, z których tak trudno usunąć resztki pokarmów. O wiele skuteczniej i dokładniej radzi sobie z usuwaniem płytki nazębnej, przy okazji masując dziąsła. W Apteczka24 masz do wyboru wiele modeli szczoteczki sonicznej, możesz więc z łatwością dobrać wielkość główki, rodzaj włosia i tryby pracy do potrzeb i wieku swojej pociechy (sprawdź, na co zwrócić uwagę, kupując szczoteczkę soniczną dla dziecka). W przypadku najmłodszych nie bez znaczenia jest także design. Kolorowa obudowa, wizerunek postaci bajkowych, a na dodatek ergonomiczny, przystosowany do ręki dziecka kształt szczoteczki. To wszystko sprawia, że mycie zębów może przemienić się w naprawdę fajną zabawę! Zapobieganie próchnicy u dzieci to zadanie niekoniecznie łatwe, ale nie niemożliwe. A nagroda w postaci pięknego uśmiechu Twojej pociechy jest tego zdecydowanie warta!
Biblliografia:
-
Dorota Olczak-Kowalczyk, Dariusz Gozdowski, Urszula Kaczmarek, Próchnica zębów stałych u dzieci w wieku 5 i 7 lat w Polsce i jej związek z próchnicą zębów mlecznych [w:] Nowa Stomatologia 3/2017, s. 129-141.
-
Zakażenia jamy ustnej przebyte w dzieciństwie zwiększają ryzyko miażdżycy w wieku dorosłym, pulsmedycyny.pl, data dost. 28.05.2022r.
-
prof. dr hab. med. Barbara Adamowicz-Klepalska, Próchnica zębów mlecznych, mp.pl, data dost. 28.05.2022r.