Zalety szczoteczek elektrycznych nad manualnymi - zalety i wady szczoteczek elektrycznych
No dobrze, zacznijmy od tego, czy szczoteczki elektryczne rzeczywiście są lepsze od szczoteczek manualnych? Zdecydowanie tak i nie jest to jedynie domysł bądź twierdzenie producentów tych urządzeń. Istnieją badania kliniczne, które dowodzą, że elektryczne szczoteczki są w stanie dużo skuteczniej usuwać płytkę nazębną, a tym samym sprzyjają utrzymaniu lepszej higieny i zdrowia jamy ustnej. Ponadto, szczoteczka elektryczna znacznie łatwiej dociera do najtrudniej dostępnych zakamarków i za sprawą dużej częstotliwości ruchu obrotowego (lub wymiatania) pozwala usunąć resztki jedzenia.
Z drugiej jednak strony musimy także pamiętać o tym, że szczoteczka elektryczna na pewno nie jest złotym remedium na wszelkie dolegliwości. W dużej mierze to wciąż od jej użytkownika zależy prawidłowa higiena jamy ustnej. Ponadto, wiele zależy od jakości wybranej szczoteczki elektrycznej. A pod tym względem urządzenia potrafią być bardzo zróżnicowane.
Zobacz produkty: Vitammy i Chicco dostępne w naszym sklepie internetowym.
Jakie są największe zalety szczoteczek elektrycznych? Plusy i minusy!
Zacznijmy od argumentów przemawiających na korzyść szczoteczek elektrycznych. Patrząc bowiem obiektywnie, urządzenia te posiadają znacznie więcej zalet, aniżeli wad. Oto najważniejsze powody, dla których warto kupić szczoteczkę elektryczną:
-
skuteczniejsze usuwanie płytki nazębnej,
-
łatwiejsze szczotkowanie trudnodostępnych miejsc i usuwanie resztek jedzenia,
-
czujnik ruchu zapobiegający szczotkowaniu ze zbyt dużą siłą,
-
korzystny dla higieny jamy ustnej masaż dziąseł,
-
liczne tryby i funkcje (odmierzanie czasu, tryb wybielania, możliwość połączenia z aplikacją mobilną celem dokładniejszego mycia zębów),
-
dużo pojemniejsza i energooszczędną bateria we współczesnych szczoteczkach,
-
dodatkowa motywacja do mycia zębów dla dzieci.
Dokładna lista korzyści zawsze zależeć będzie o wybranego modelu szczoteczki elektrycznej, a dotyczy to zwłaszcza dodatkowych trybów oraz pomocnych funkcji. Wybierając najtańszą szczoteczkę elektryczną nie można liczyć na te udogodnienia, które zaoferuje markowe i droższe urządzenia.
Jakie wady posiada szczoteczka elektryczna? Aspekty higieny jamy ustnej
Decydując się na zakup szczoteczki elektrycznej warto jednak mieć na uwadze to, że urządzenia te posiadają pewne wady. A do najważniejszych z nich zaliczyć możemy:
-
konieczność systematycznego ładowania baterii,
-
większy rozmiar i większy ciężar urządzenia,
-
ryzyko uszkodzenia, rozładowania baterii lub awarii (warto mieć w zapasie szczoteczkę manualną),
-
dodatkowy wydatek, który przy lepszych urządzeniach jest dość spory.
Nie są to oczywiście minusy, które sprawiłyby, że zakup szczoteczki elektrycznej byłby złym pomysłem. Należy jednak mieć świadomość takich minusów, ponieważ w ten sposób jesteśmy w stanie dobrać lepsze urządzenie, a ponadto ubezpieczymy się w zapasową szczoteczkę manualną.
Inwestycja w dobrą szczoteczkę elektryczną – czy się opłaca?
Zdecydowanie tak! Szczoteczka elektryczna to bez wątpienia prosty sposób na usprawnienie codziennej higieny jamy ustnej. Urządzenie to pozwoli dokładnie szczotkować zęby, co może przełożyć się na rzadsze wizyty u dentysty, wyższy komfort i lepsze samopoczucie, a także atrakcyjniejszy uśmiech. Na ten moment do wyboru pozostają tradycyjne szczoteczki elektryczne (rotacyjne) oraz szczoteczki soniczne, które zamiast ruchu obrotowego wykorzystują ruch wymiatający, który pozwala łatwiej usuwać najdrobniejsze resztki jedzenia. Decydując się na zakup szczoteczki elektrycznej na pewno warto kupić lepszy model, ponieważ jest to inwestycja w przyszłość. Ponadto, dodatkowe tryby i pojemniejsza bateria znacznie ułatwią użytkowanie urządzenia.
Jeśli szukasz odpowiedniej szczoteczki, która zapewni najwyższy poziom codziennej higieny jamy ustnej, dobrym wyborem będzie szczoteczka soniczna Vitammy. Firma ta oferuje kilka modeli różniących się między sobą funkcjami oraz trybami pracy, dzięki czemu każdy może wybrać szczoteczkę w pełni przystosowaną do swoich indywidualnych potrzeb.