Ile razy w ciągu dnia należy mierzyć ciśnienie?
W profilaktyce nadciśnienia zaleca się dokonywanie pomiarów dwa razy w ciągu dnia – rano i wieczorem. Lekarze zalecają jednocześnie, aby pomiary były wykonywane o podobnych godzinach, jako iż ciśnienie tętnicze jest w dużej mierze uwarunkowane cyklem dobowym naszego organizmu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomiary ciśnienia realizować częściej. Jeśli dysponujesz kompaktowym ciśnieniomierzem nadgarstkowym, pomiar możesz bez przeszkód wykonać w pracy, czy też w podróży. To znacznie ułatwi stałą kontrolę i monitorowanie ciśnienia tętniczego krwi.
Zobacz produkty Medel, Vitammy, Novama i Braun dostępne w naszym sklepie internetowym.
{#callMethod:getProductsInCategory 469#}
Jak przygotować się do pomiaru ciśnienia?
Aby pomiar był w pełni wiarygodny, warto odpowiednio przygotować się do pomiaru ciśnienia. Na pół godziny przed planowanym terminem należy unikać: spożywania używek (kawa, papierosy, alkohol, napoje energetyzujące), zjadania bardzo obfitych posiłków, wysiłku fizycznego i aktywności sportowej, a także zażywania leków, które mogłyby wpłynąć na pomiar ciśnienia (chyba, że wynika to bezpośrednio z zaleceń lekarza). Ponadto, jeśli właśnie wróciłeś z dworu, odczekaj przynajmniej 20 minut przed rozpoczęciem pomiaru. Ostatni kwadrans przed pomiarem warto spędzić w wygodnej pozycji siedzącej czytając książkę lub słuchając muzyki. W ten sposób normalizujesz ciśnienie tętnicze krwi, dzięki czemu wykonany pomiar będzie najdokładniejszy.
W jakich jeszcze sytuacjach można mierzyć ciśnienie tętnicze?
Ciśnienie tętnicze krwi można mierzyć w wielu codziennych sytuacjach, aby sprawdzić, jak się zmienia pod wpływem określonych czynności. Tego typu pomiary często wynikają właśnie z zaleceń lekarza. Dla przykładu, kompaktowe ciśnieniomierze nadgarstkowe pozwalają mierzyć ciśnienie tętnicze w trakcie snu, co jest pomocne w eliminowaniu zaburzeń oraz poprawie jakości snu. Możesz także zmierzyć ciśnienie bezpośrednio po zakończonej aktywności fizycznej, a następnie po 15, 30 i 60 minutach, co pozwala sprawdzić, ile czasu zajmuje normalizacja ciśnienia po wysiłku. Osoby stosujące leki na nadciśnienie często sięgają po ciśnieniomierz w sytuacji, gdy wystąpią charakterystyczne objawy zbyt wysokiego ciśnienia. W ten sposób wiedzą, w którym momencie należy sięgnąć po leki.
Jak dobrać ciśnieniomierz pod kątem indywidualnych potrzeb?
Współczesne ciśnieniomierz potrafią być bardzo zaawansowanymi urządzeniami, które mierzą więcej parametrów, aniżeli tylko ciśnienie skurczowe i rozkurczowe. Dobry ciśnieniomierz mierzy także tętno, saturację, prędkość przepływu krwi, a nawet wykonuje elektrokardiogram. W naszym sklepie internetowym dostępny jest szeroki wybór nowoczesnych urządzeń firmy Vitammy, która oferuje klientom ciśnieniomierze naramienne i nadgarstkowe za rozsądną cenę. Już za kilkadziesiąt złotych możesz kupić prosty ciśnieniomierz, który zapewni wysoką precyzję pomiaru. Możesz także wybrać model za ponad 100 zł wyposażony w dodatkowe funkcje, na których Ci zależy.
Do jakich powikłań może prowadzić nadciśnienie tętnicze?
Nadciśnienie to jedna z najczęstszych chorób układu sercowo-naczyniowego. Niestety, bardzo często bywa bagatelizowana, co może przynieść opłakane skutki. Należy pamiętać, że nieleczone nadciśnienie z czasem się pogłębia i prowadzi do wielu poważnych powikłań. Według najnowszych badań nadciśnienie jest obecnie jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów – nawet ok. 17 mln ludzi każdego roku umiera z powodu powikłań związanych z nadciśnieniem tętniczym. Oto najpoważniejsze skutki nieleczonego nadciśnienia tętniczego:
- zawał mięśnia sercowego,
- udar mózgu,
- niewydolność nerek,
- rozwarstwienie aorty,
- niewydolność serca,
- miażdżyca i towarzyszące jej powikłania,
- retinopatia nadciśnieniowa.
Nieleczone nadciśnienie oznacza również konieczność znoszenia w codziennym życiu wielu uciążliwych objawów, które znacznie obniżają komfort życia. Do takich objawów zaliczyć możemy: ucisk w głowie i klatce piersiowej, zawroty głowy, stałe uczucie zmęczenia, duszności, nerwowość, zaburzenia snu. Jedno jest zatem pewne – nadciśnienia absolutnie nie należy lekceważyć.
Na czym polega profilaktyka nadciśnienia?
Nadciśnienie to choroba cywilizacyjna, która często jest skutkiem niezdrowego trybu życia. Profilaktyka nadciśnienia w dużej mierze opiera się właśnie na prozdrowotnych nawykach, takich jak: regularna aktywność fizyczna, zdrowa i zbilansowana dieta, unikanie palenia papierosów i nadmiernego spożycia alkoholu i kawy, ograniczanie stresu i stosowanie technik relaksacyjnych. Jednym z najprostszych działań profilaktycznych jest regularne mierzenie ciśnienia tętniczego i reagowanie na wyniki niemieszczące się w normie. Do tego celu przyda się domowy ciśnieniomierz, który pozwoli szybko i wygodnie sprawdzić ciśnienie, a także prowadzić dziennik pomiarów.
Sprawdź produkty Medel, Vitammy, Novama i Braun dostępne w naszym sklepie internetowym.
{#callMethod:getProductsInCategory 469#}
Jakie zagrożenia może wykryć dobry ciśnieniomierz?
Współczesne ciśnieniomierze to bardzo nowoczesne i zaawansowane urządzenia, które mogą mierzyć kilka istotnych parametrów związanych z pracą naszego organizmu. Podstawą pomiaru jest oczywiście ciśnienie skurczowe i rozkurczowe. Większość ciśnieniomierzy bada także tętno. Coraz więcej urządzeń pozwala także sprawdzić saturację, czyli wskaźnik nasycenia tlenem krwi. Zbyt niski poziom saturacji świadczy o niedotlenieniu i może w porę ostrzec przed poważnymi chorobami, a szybka reakcja może nawet uratować życie.
Najbardziej zaawansowane urządzenia oferują także możliwość wykonania EKG, czyli elektrokardiogramu. Na jego podstawie można sprawdzić pracę serca i wykryć ewentualnie nieprawidłowości. Dla przykładu, specjalistyczne ciśnieniomierze elektroniczne mogą wykryć arytmię serca, a także migotanie przedsionków, które znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca. A zatem, rola współczesnego ciśnieniomierza nie ogranicza się jedynie do mierzenia ciśnienia. Jego zastosowanie jest znacznie szersze.
W jakich sytuacjach należy udać się do lekarza?
Nadciśnienie diagnozuje się w sytuacji, gdy przynajmniej kilka pomiarów ciśnienia dokonanych na przestrzeni kilku tygodniu pokazało wynik ponad normę. Normy zależą od wieku, ale przyjmuje się, że prawidłowe ciśnienie mieści się w przedziale 90 – 130 mm Hg dla skurczowego i 50 – 90 mm Hg dla rozkurczowego. Dysponując prostym ciśnieniomierzem można zatem w zaciszu własnego domu sprawdzić, czy ciśnienie tętnicze mieści się w normie, czy też wymaga wizyty u lekarza. Jeśli Twoje ciśnienie często wykracza poza wyniki 140 – 90 mm Hg, wiele wskazuje na to, że zmagasz się z nadciśnieniem łagodnym. Wyniki powyżej 160 – 100 mm Hg są interpretowane jako nadciśnienie umiarkowane, natomiast powyżej 180 – 110 mm Hg jako ciężkie. Do lekarza należy się udać także w sytuacji, gdy pomiary stale okazują wyniki poniżej 100 – 60 mm Hg. Może to świadczyć o hipotensji, czyli niedociśnieniu tętniczym, które również może prowadzić do poważnych powikłań.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie ciśnieniomierza?
Jak już mówiliśmy, jedną z najprostszych czynności profilaktycznych przeciwko nadciśnieniu są systematyczne pomiary ciśnienia tętniczego krwi. A do tego celu potrzebny jest oczywiście ciśnieniomierz. Współcześnie największym zainteresowaniem cieszą się ciśnieniomierze elektroniczne, które pozwalają na szybki i wygodny pomiar ciśnienia za sprawą naciśnięcia jednego przycisku. Ponadto, posiadają one wiele przydatnych funkcji, jak chociażby zapisywanie wyników, funkcja głosowa, czy też możliwość sparowania ciśnieniomierza z urządzeniem mobilnym. Najbardziej zaawansowane modele mogą wykonać także EKG i wykryć migotanie przedsionków oraz arytmię.
Wybór odpowiedniego ciśnieniomierza zależy zatem od indywidualnych potrzeb. W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki wybór ciśnieniomierzy Vitammy cieszących się pozytywnymi opiniami ze strony klientów. Najpopularniejsze są ciśnieniomierze naramienne wyposażone w mankiet zakładany na ramię powyżej łokcia. Wielu młodych ludzi doceni jednak kompaktowe ciśnieniomierze nadgarstkowe, które łatwo jest ze sobą zabrać w dowolne miejsce. Proste urządzenia gwarantujące wysoką precyzję pomiaru można kupić już za ok. 50 – 60 zł. To niewiele, biorąc pod uwagę, że ciśnieniomierz często pozwala wystrzec się wielu poważnych powikłań nadciśnienia.
Rodzaje ciśnieniomierzy – jaki mamy wybór?
W poszukiwaniu odpowiedniego ciśnieniomierza warto najpierw sprawdzić, jakie urządzenia pozostają do naszej dyspozycji. Wyróżnić możemy trzy najważniejsze typy ciśnieniomierzy, a mianowicie:
- Ciśnieniomierz zegarowy – jest stosowany przez lekarzy, ze względu na bardzo wysoką dokładność pomiaru i możliwość precyzyjnego osłuchiwania serca. Składa się z mankietu, pompki, wskaźnika zegarowego oraz słuchawek. Nie posiada w sobie żadnej elektroniki – wszystko odbywa się to manualnie. Prawidłowe stosowanie takiego ciśnieniomierza wymaga wiedzy i doświadczenia. Dlatego jest ona nazywany ciśnieniomierzem lekarskim.
- Ciśnieniomierz półautomatyczny – jest zbliżony do zegarowego, ale posiada elektroniczny manometr, który wskaże nam wynik po wtłoczeniu odpowiedniej ilości powietrza od mankietu. Nasza rola ogranicza się zatem do użycia pompki, a następnie do odczytania wyniku. Do wykonania dokładnego pomiaru trzeba odrobiny wprawy, aby wiedzieć, ile powietrza wtłoczyć.
- Ciśnieniomierz elektroniczny – zdecydowanie najwygodniejszy i najprostszy w obsłudze. Wszystko opiera się na naciśnięciu jednego guzika i odczytaniu wyników z ekranu urządzenia. Możemy wskazać elektroniczne ciśnieniomierze naramienne oraz nadgarstkowe. Jedyną wadą jest tak naprawdę konieczność posiadania baterii lub ładowania urządzenia.
Który ciśnieniomierz okaże się najlepszy? To oczywiście zależy od indywidualnych potrzeb konkretnych grup pacjentów. Jednak zdecydowana większość osób sięga po ciśnieniomierze elektroniczne, które ze względu na automatyczną pracę i prostą obsługę są odpowiednie dla różnych grup wiekowych.
Jakie są najlepsze ciśnieniomierze samodzielnego użytku?
Do samodzielnego użytku najlepsze są ciśnieniomierze elektroniczne, w których wystarczy jedynie nacisnąć odpowiedni przycisk, aby rozpocząć pomiar. Nowoczesne urządzenia zapisują nawet do stu ostatnich pomiarów, co może być dużym udogodnieniem dla seniorów, którzy mają problemy z pamięcią. Ciśnieniomierz naramienny to dobry wybór dla tych osób, które będą dokonywać pomiaru ciśnienia niemal wyłącznie w zaciszu swojego domu. Urządzenie to posiada mankiet, który zakłada się na ramię, kilka centymetrów powyżej łokcia. Z kolei w przypadku ciśnieniomierza nadgarstkowego mankiet zakłada się na nadgarstek. Urządzenie to jest dużo mniejsze, dzięki czemu łatwo je zabrać w dowolne miejsce, aby w każdej chwili móc dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego.
Sprawdź produkty Medel, Vitammy, Novama i Braun dostępne w asortymencie naszego sklepu online.
{#callMethod:getProductsInCategory 469#}
Ciśnieniomierze dla ludzi w różnym wieku
W zasadzie nie ma podziału na ciśnieniomierze przeznaczone dla osób w różnych grupach wiekowych, aczkolwiek warto zwrócić uwagę na pewne istotne funkcje. Jeśli wybieramy ciśnieniomierz dla dziecka, w zestawie powinien znaleźć się odpowiednio mały mankiet, który pozwoli zachować wysoką dokładność pomiaru. Ponadto, biorąc pod uwagę, że pomiaru dokonywał będzie rodzic lub opiekun, w tym przypadku można wybrać manualny ciśnieniomierz zegarowy. Osoby młode często preferują ciśnieniomierze nadgarstkowe, które można zabrać ze sobą w dowolne miejsce, co przy zabieganym trybie życia może być ogromnym ułatwieniem. Z kolei wybierając ciśnieniomierz dla seniora warto zwrócić uwagę na to, czy posiada on funkcję zapisywania pomiarów, a także, czy pozwala w porę ostrzegać przed niebezpiecznymi powikłaniami. Dla osób niedowidzących dobrym rozwiązaniem będzie ciśnieniomierz wyposażony w funkcje głosowe.
Specjalistyczne ciśnieniomierze dla konkretnych grup osób
Specjalistyczne ciśnieniomierze elektroniczne mogą mierzyć wiele parametrów poza ciśnieniem tętniczym, w tym np. tętno, szybkość przepływu krwi, saturację. W rezultacie, najlepsze ciśnieniomierze mogą w porę ostrzegać w przypadku wykrycia takich zagrożeń, jak chociażby migotanie przedsionków czy arytmia. Najbardziej zaawansowane urządzenia są także w stanie wykonać EKG w domowych warunkach. Tego typu specjalistyczne ciśnieniomierze można zatem polecić wszystkim osobom, które zmagają się już z określonymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego.
Jak wybrać odpowiedni ciśnieniomierz?
W naszym sklepie internetowym dostępny jest szeroki wybór nowoczesnych ciśnieniomierzy elektronicznych, które pomogą w codziennej profilaktyce nadciśnienia. Godne polecenia są ciśnieniomierze Vitammy oferujące korzystny stosunek ceny do jakości. Już za kilkadziesiąt złotych można zakupić prosty ciśnieniomierz, który zaoferuje bardzo wysoką dokładność pomiaru. W naszej ofercie dostępne są także specjalistyczne ciśnieniomierze, które mogą w porę wykryć powikłania związane ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym. Jeśli szukasz największej precyzji pomiaru, wybierz elektroniczny ciśnieniomierz naramienny. Jeśli priorytetem jest dla Ciebie możliwość korzystania z urządzenia w dowolnym miejscu i czasie, dobrym wyborem okaże się ciśnieniomierz nadgarstkowy.
Do czego służy nam ciśnieniomierz?
Ciśnieniomierz to urządzenie, z pomocą którego można sprawdzić ciśnienie tętnicze, jak również tętno. To podstawowe parametry, na podstawie których możliwa jest ocena ogólnego stanu zdrowia. Jedną z najpoważniejszych współczesnych chorób cywilizacyjnych jest nadciśnienie. W wielu przypadkach jest to wynik przewlekłego stresu. Posiadając w domu prosty w obsłudze ciśnieniomierz elektroniczny możemy na bieżąco mierzyć nasze ciśnienie, aby sprawdzać, czy wszystko jest w porządku. W sytuacji, gdy pomiary będą wskazywać na nadciśnienie lub niedociśnienie możemy szybko udać się do lekarza, który przypisze leki oraz zaleci zmiany w trybie życia. Regulując ciśnienie tętnicze można skutecznie obniżyć ryzyko wystąpienia wielu poważnych schorzeń.
Zobacz produkty Medel, Vitammy, Novama i Braun dostępny w ofercie naszego sklepu online.
{#callMethod:getProductsInCategory 469#}
Jak działają nowoczesne ciśnieniomierze?
Większość osób do pomiaru ciśnienia wykorzystuje obecnie ciśnieniomierze elektroniczne. Są to proste w obsłudze urządzenia, które zmierzą nasze ciśnienie po naciśnięciu właściwego przycisku. Możemy wymienić ciśnieniomierze naramienne z mankietem oraz ciśnieniomierze nadgarstkowe. Te pierwsze oferują najbardziej precyzyjny pomiar ciśnienia, ale są dość duże, przez co najczęściej stosujemy je w domu. Z kolei ciśnieniomierze nadgarstkowe bywają nieco mniej dokładne, ale są małe i poręczne, więc można je zawsze mieć przy sobie. Nowoczesne ciśnieniomierze mogą być zasilane bateriami, ale coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest akumulator, który można ładować przez USB.
Jakie funkcje dodatkowe mogą posiadać współczesne ciśnieniomierz?
Współczesne ciśnieniomierze mają do zaoferowania szereg nowoczesnych funkcji, dzięki czemu są jeszcze bardziej przydatne i praktyczne. Poza ciśnieniem tętniczym ciśnieniomierz może mierzyć również tętno, prędkość przepływu krwi czy saturację. Najbardziej zaawansowane modele mogą nawet wykryć arytmię i migotanie przedsionków. Wiele współczesnych modeli można sparować z telefonem komórkowym, dzięki czemu pomiary są automatycznie zapisywane w telefonie, a aplikacja pozwala wygodnie monitorować i porównywać wyniki w szerszym ujęciu czasu. Dużym ułatwieniem jest także możliwość zasilania urządzenia przez USB, dzięki czemu nie trzeba się martwić bateriami.
W jakiej cenie można kupić dobry ciśnieniomierz?
Jeśli przymierzasz się do zakupu ciśnieniomierza, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Takie urządzenie medyczne można kupić w przystępnej cenie. Za proste urządzenia, które zaoferują wysoką dokładność pomiaru wystarcz zapłacić ok. 50 – 70 zł. W tej cenie dostępne są sprawdzone i pozytywnie oceniane ciśnieniomierze elektroniczne Vitammy. Z kolei najlepsze modele oferujące pomiar większej liczby parametrów oraz wyposażone w więcej nowoczesnych funkcji, np. możliwość sparowania urządzenia z telefonem, można kupić w przedziale od 120 do 200 zł. Wybór jest zatem bardzo szeroki i każdy z nas może dobrać ciśnieniomierz pod kątem indywidualnych potrzeb.
Co może wpłynąć na błędy w pomiarze ciśnienia?
Zacznijmy od tego, że ciśnienie tętnicze jest w dużej mierze związane z cyklem dobowym. Jest najwyższe rano i wieczorem i najniższe w środku dnia. A zatem, jeśli chcemy prowadzić historię pomiarów i wyciągać wnioski w szerszej perspektywie czasu, pomiary powinny być realizowane o podobnych porach. Przed dokonaniem pomiaru należy się wyciszyć i chwilę odpocząć, a ponadto unikać używek (alkoholu, kawy, herbaty, papierosów, napojów energetyzujących), które mają wpływ na wynik. Wyniki mogą być przekłamane także wtedy, gdy przed pomiarem weźmiesz leki mające wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego. Nieprecyzyjny pomiar ciśnienia tętniczego otrzymasz także zaraz po powrocie do domu z dworu lub po niedawno zakończonej aktywności fizycznej.
Zobacz produkty: Medel, Vitammy, Novama i Braun dostępne w naszym sklepie online.
Zasady odpoczynku przed pomiarem ciśnienia
Przed pomiarem ciśnienia należy przyjąć wygodną pozycję siedzącą (ale nie leżącą!) i zastosować technikę relaksacyjną związaną ze spokojnym, głębokim oddychaniem. Pozwala to unormować pracę układu sercowo-naczyniowego, dzięki czemu można uniknąć nieprecyzyjnego pomiaru. Jeśli właśnie wróciłeś do domu, pomiaru dokonaj przynajmniej 15 – 20 minut po przyjściu z dworu. Unikaj także wysiłku i aktywności fizycznej, które podnoszą ciśnienie. Wzrost ciśnienia tętniczego po wysiłku może utrzymywać się nawet przez kilkadziesiąt minut. Dlatego tak ważne jest, aby przed samym pomiarem się zrelaksować i odprężyć. To dobry moment, aby poczytać książkę lub gazetę.
{#callMethod:getProductsInCategory 469#}
Czego unikać przed pomiarem ciśnienia tętniczego?
Ciśnienie tętnicze najczęściej jest mierzone systematycznie, co pozwala wyciągać wnioski na podstawie szerszej historii pomiarów. Zawsze zdarzają się bowiem nieprecyzyjne pomiary związane chociażby z dyspozycją dnia czy warunkami atmosferycznymi. Nadciśnienie lub niedociśnienie może być stwierdzone tylko wtedy, gdy dysponujemy kilkoma niezależnymi pomiarami dokonanymi na przestrzeni kilku tygodni. Jak uzyskać wiarygodne wyniki? Unikaj następujących błędów:
- przyjmowanie używek (kawa, herbata, napoje energetyzujące, alkohol, papierosy) na pół godziny przed planowanym pomiarem ciśnienia;
- realizowanie pomiaru w różnych porach dnia, bez uwzględnienia cyklu dobowego;
- przyjmowanie leków wpływających na ciśnienie tętnicze przed pomiarem (chyba, że takie zalecenia wydał lekarz);
- mierzenie ciśnienia zaraz po wysiłku lub aktywności fizycznej;
- mierzenie ciśnienia bezpośrednio po przyjściu z dworu;
- mierzenie ciśnienia w momencie, gdy jesteś zdenerwowany jakąś sytuacją (chyba, że chcesz sprawdzić reakcje organizmu na bodziec stresowy);
Jeśli wykonujesz pomiar ciśnienia po raz pierwszy, dokładnie zapoznaj się z instrukcją urządzenia, aby uniknąć błędów związanych z nieprawidłowym użytkowaniem ciśnieniomierza.
Dobry ciśnieniomierz to podstawa
Jeśli chcesz włączyć systematyczne pomiary ciśnienia tętniczego do codziennych, prozdrowotnych nawyków, potrzebujesz sprawdzonego urządzenia. Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście ciśnieniomierze elektroniczne, które pozwalają automatycznie zmierzyć ciśnienie po naciśnięciu właściwego przycisku. Takie ciśnieniomierze dzielimy na naramienne oraz nadgarstkowe. Ciśnieniomierz naramienny oferuje największą precyzję pomiaru, ale jest dość duży, przez co jego użytkowanie ogranicza się w zasadzie wyłączne do domowego. Ciśnieniomierz nadgarstkowy jest mały i poręczny, ale dokładność pomiaru może być nieco słabsza, zwłaszcza przy skrajnych wynikach.
W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki wybór ciśnieniomierzy elektronicznych od uznanej firmy Vitammy. Urządzenia te oferują korzystny stosunek ceny do jakości i na pewno pomogą w uzyskaniu wiarygodnych pomiarów na co dzień. Ciśnieniomierze elektroniczne często wykonują trzy różne pomiary i podają uśredniony wynik. Niektóre z nich posiadają wbudowaną pamięć, co pozwala sprawdzić historię pomiarów. Warto postawić na ciśnieniomierz, który posiada funkcję zasilania USB, dzięki czemu nie trzeba mieć pod ręką baterii.