Ile razy w ciągu dnia należy mierzyć ciśnienie? Mierzenie ciśnienia na ręce
W profilaktyce nadciśnienia zaleca się dokonywanie pomiarów dwa razy w ciągu dnia – rano i wieczorem. Lekarze zalecają jednocześnie, aby pomiary były wykonywane o podobnych godzinach, jako iż ciśnienie tętnicze jest w dużej mierze uwarunkowane cyklem dobowym naszego organizmu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomiary ciśnienia realizować częściej. Jeśli dysponujesz kompaktowym ciśnieniomierzem nadgarstkowym, pomiar możesz bez przeszkód wykonać w pracy, czy też w podróży. To znacznie ułatwi stałą kontrolę i monitorowanie ciśnienia tętniczego krwi.
Zobacz produkty Medel, Vitammy, Novama i Braun dostępne w naszym sklepie internetowym.
Jak przygotować się do pomiaru ciśnienia? Prawidłowy pomiar ciśnienia
Aby pomiar był w pełni wiarygodny, warto odpowiednio przygotować się do pomiaru ciśnienia. Na pół godziny przed planowanym terminem należy unikać: spożywania używek (kawa, papierosy, alkohol, napoje energetyzujące), zjadania bardzo obfitych posiłków, wysiłku fizycznego i aktywności sportowej, a także zażywania leków, które mogłyby wpłynąć na pomiar ciśnienia (chyba, że wynika to bezpośrednio z zaleceń lekarza). Ponadto, jeśli właśnie wróciłeś z dworu, odczekaj przynajmniej 20 minut przed rozpoczęciem pomiaru. Ostatni kwadrans przed pomiarem warto spędzić w wygodnej pozycji siedzącej czytając książkę lub słuchając muzyki. W ten sposób normalizujesz ciśnienie tętnicze krwi, dzięki czemu wykonany pomiar będzie najdokładniejszy.
W jakich jeszcze sytuacjach można mierzyć ciśnienie tętnicze? Włąściwy wynik pomiaru
Ciśnienie tętnicze krwi można mierzyć w wielu codziennych sytuacjach, aby sprawdzić, jak się zmienia pod wpływem określonych czynności. Tego typu pomiary często wynikają właśnie z zaleceń lekarza. Dla przykładu, kompaktowe ciśnieniomierze nadgarstkowe pozwalają mierzyć ciśnienie tętnicze w trakcie snu, co jest pomocne w eliminowaniu zaburzeń oraz poprawie jakości snu. Możesz także zmierzyć ciśnienie bezpośrednio po zakończonej aktywności fizycznej, a następnie po 15, 30 i 60 minutach, co pozwala sprawdzić, ile czasu zajmuje normalizacja ciśnienia po wysiłku. Osoby stosujące leki na nadciśnienie często sięgają po ciśnieniomierz w sytuacji, gdy wystąpią charakterystyczne objawy zbyt wysokiego ciśnienia. W ten sposób wiedzą, w którym momencie należy sięgnąć po leki.
Jak dobrać ciśnieniomierz pod kątem indywidualnych potrzeb? Prawidłowe mierzenie
Współczesne ciśnieniomierz potrafią być bardzo zaawansowanymi urządzeniami, które mierzą więcej parametrów, aniżeli tylko ciśnienie skurczowe i rozkurczowe. Dobry ciśnieniomierz mierzy także tętno, saturację, prędkość przepływu krwi, a nawet wykonuje elektrokardiogram. W naszym sklepie internetowym dostępny jest szeroki wybór nowoczesnych urządzeń firmy Vitammy, która oferuje klientom ciśnieniomierze naramienne i nadgarstkowe za rozsądną cenę. Już za kilkadziesiąt złotych możesz kupić prosty ciśnieniomierz, który zapewni wysoką precyzję pomiaru. Możesz także wybrać model za ponad 100 zł wyposażony w dodatkowe funkcje, na których Ci zależy.