Do jakich powikłań może prowadzić nadciśnienie tętnicze? Powikłania nadciśnienia
Nadciśnienie to jedna z najczęstszych chorób układu sercowo-naczyniowego. Niestety, bardzo często bywa bagatelizowana, co może przynieść opłakane skutki. Należy pamiętać, że nieleczone nadciśnienie z czasem się pogłębia i prowadzi do wielu poważnych powikłań. Według najnowszych badań nadciśnienie jest obecnie jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów – nawet ok. 17 mln ludzi każdego roku umiera z powodu powikłań związanych z nadciśnieniem tętniczym. Oto najpoważniejsze skutki nieleczonego nadciśnienia tętniczego:
-
zawał mięśnia sercowego,
-
udar mózgu,
-
niewydolność nerek,
-
rozwarstwienie aorty,
-
niewydolność serca,
-
miażdżyca i towarzyszące jej powikłania,
-
retinopatia nadciśnieniowa.
Nieleczone nadciśnienie oznacza również konieczność znoszenia w codziennym życiu wielu uciążliwych objawów, które znacznie obniżają komfort życia. Do takich objawów zaliczyć możemy: ucisk w głowie i klatce piersiowej, zawroty głowy, stałe uczucie zmęczenia, duszności, nerwowość, zaburzenia snu. Jedno jest zatem pewne – nadciśnienia absolutnie nie należy lekceważyć.
Na czym polega profilaktyka nadciśnienia? Jak wykryć nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie to choroba cywilizacyjna, która często jest skutkiem niezdrowego trybu życia. Profilaktyka nadciśnienia w dużej mierze opiera się właśnie na prozdrowotnych nawykach, takich jak: regularna aktywność fizyczna, zdrowa i zbilansowana dieta, unikanie palenia papierosów i nadmiernego spożycia alkoholu i kawy, ograniczanie stresu i stosowanie technik relaksacyjnych. Jednym z najprostszych działań profilaktycznych jest regularne mierzenie ciśnienia tętniczego i reagowanie na wyniki niemieszczące się w normie. Do tego celu przyda się domowy ciśnieniomierz, który pozwoli szybko i wygodnie sprawdzić ciśnienie, a także prowadzić dziennik pomiarów.
Sprawdź produkty Medel, Vitammy, Novama i Braun dostępne w naszym sklepie internetowym.
Jakie zagrożenia może wykryć dobry ciśnieniomierz? Jak zapobiec nadciśnieniu tętniczemu
Współczesne ciśnieniomierze to bardzo nowoczesne i zaawansowane urządzenia, które mogą mierzyć kilka istotnych parametrów związanych z pracą naszego organizmu. Podstawą pomiaru jest oczywiście ciśnienie skurczowe i rozkurczowe. Większość ciśnieniomierzy bada także tętno. Coraz więcej urządzeń pozwala także sprawdzić saturację, czyli wskaźnik nasycenia tlenem krwi. Zbyt niski poziom saturacji świadczy o niedotlenieniu i może w porę ostrzec przed poważnymi chorobami, a szybka reakcja może nawet uratować życie.
Najbardziej zaawansowane urządzenia oferują także możliwość wykonania EKG, czyli elektrokardiogramu. Na jego podstawie można sprawdzić pracę serca i wykryć ewentualnie nieprawidłowości. Dla przykładu, specjalistyczne ciśnieniomierze elektroniczne mogą wykryć arytmię serca, a także migotanie przedsionków, które znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca. A zatem, rola współczesnego ciśnieniomierza nie ogranicza się jedynie do mierzenia ciśnienia. Jego zastosowanie jest znacznie szersze.
W jakich sytuacjach należy udać się do lekarza? Jak rozpoznać nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie diagnozuje się w sytuacji, gdy przynajmniej kilka pomiarów ciśnienia dokonanych na przestrzeni kilku tygodniu pokazało wynik ponad normę. Normy zależą od wieku, ale przyjmuje się, że prawidłowe ciśnienie mieści się w przedziale 90 – 130 mm Hg dla skurczowego i 50 – 90 mm Hg dla rozkurczowego. Dysponując prostym ciśnieniomierzem można zatem w zaciszu własnego domu sprawdzić, czy ciśnienie tętnicze mieści się w normie, czy też wymaga wizyty u lekarza. Jeśli Twoje ciśnienie często wykracza poza wyniki 140 – 90 mm Hg, wiele wskazuje na to, że zmagasz się z nadciśnieniem łagodnym. Wyniki powyżej 160 – 100 mm Hg są interpretowane jako nadciśnienie umiarkowane, natomiast powyżej 180 – 110 mm Hg jako ciężkie. Do lekarza należy się udać także w sytuacji, gdy pomiary stale okazują wyniki poniżej 100 – 60 mm Hg. Może to świadczyć o hipotensji, czyli niedociśnieniu tętniczym, które również może prowadzić do poważnych powikłań.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie ciśnieniomierza? Leczenie nadciśnienia tętniczego
Jak już mówiliśmy, jedną z najprostszych czynności profilaktycznych przeciwko nadciśnieniu są systematyczne pomiary ciśnienia tętniczego krwi. A do tego celu potrzebny jest oczywiście ciśnieniomierz. Współcześnie największym zainteresowaniem cieszą się ciśnieniomierze elektroniczne, które pozwalają na szybki i wygodny pomiar ciśnienia za sprawą naciśnięcia jednego przycisku. Ponadto, posiadają one wiele przydatnych funkcji, jak chociażby zapisywanie wyników, funkcja głosowa, czy też możliwość sparowania ciśnieniomierza z urządzeniem mobilnym. Najbardziej zaawansowane modele mogą wykonać także EKG i wykryć migotanie przedsionków oraz arytmię.
Wybór odpowiedniego ciśnieniomierza zależy zatem od indywidualnych potrzeb. W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki wybór ciśnieniomierzy Vitammy cieszących się pozytywnymi opiniami ze strony klientów. Najpopularniejsze są ciśnieniomierze naramienne wyposażone w mankiet zakładany na ramię powyżej łokcia. Wielu młodych ludzi doceni jednak kompaktowe ciśnieniomierze nadgarstkowe, które łatwo jest ze sobą zabrać w dowolne miejsce. Proste urządzenia gwarantujące wysoką precyzję pomiaru można kupić już za ok. 50 – 60 zł. To niewiele, biorąc pod uwagę, że ciśnieniomierz często pozwala wystrzec się wielu poważnych powikłań nadciśnienia.