Co może wpłynąć na błędy w pomiarze ciśnienia?
Zacznijmy od tego, że ciśnienie tętnicze jest w dużej mierze związane z cyklem dobowym. Jest najwyższe rano i wieczorem i najniższe w środku dnia. A zatem, jeśli chcemy prowadzić historię pomiarów i wyciągać wnioski w szerszej perspektywie czasu, pomiary powinny być realizowane o podobnych porach. Przed dokonaniem pomiaru należy się wyciszyć i chwilę odpocząć, a ponadto unikać używek (alkoholu, kawy, herbaty, papierosów, napojów energetyzujących), które mają wpływ na wynik. Wyniki mogą być przekłamane także wtedy, gdy przed pomiarem weźmiesz leki mające wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego. Nieprecyzyjny pomiar ciśnienia tętniczego otrzymasz także zaraz po powrocie do domu z dworu lub po niedawno zakończonej aktywności fizycznej.
Zobacz produkty: Medel, Vitammy, Novama i Braun dostępne w naszym sklepie online.
Zasady odpoczynku przed pomiarem ciśnienia
Przed pomiarem ciśnienia należy przyjąć wygodną pozycję siedzącą (ale nie leżącą!) i zastosować technikę relaksacyjną związaną ze spokojnym, głębokim oddychaniem. Pozwala to unormować pracę układu sercowo-naczyniowego, dzięki czemu można uniknąć nieprecyzyjnego pomiaru. Jeśli właśnie wróciłeś do domu, pomiaru dokonaj przynajmniej 15 – 20 minut po przyjściu z dworu. Unikaj także wysiłku i aktywności fizycznej, które podnoszą ciśnienie. Wzrost ciśnienia tętniczego po wysiłku może utrzymywać się nawet przez kilkadziesiąt minut. Dlatego tak ważne jest, aby przed samym pomiarem się zrelaksować i odprężyć. To dobry moment, aby poczytać książkę lub gazetę.
Czego unikać przed pomiarem ciśnienia tętniczego?
Ciśnienie tętnicze najczęściej jest mierzone systematycznie, co pozwala wyciągać wnioski na podstawie szerszej historii pomiarów. Zawsze zdarzają się bowiem nieprecyzyjne pomiary związane chociażby z dyspozycją dnia czy warunkami atmosferycznymi. Nadciśnienie lub niedociśnienie może być stwierdzone tylko wtedy, gdy dysponujemy kilkoma niezależnymi pomiarami dokonanymi na przestrzeni kilku tygodni. Jak uzyskać wiarygodne wyniki? Unikaj następujących błędów:
- przyjmowanie używek (kawa, herbata, napoje energetyzujące, alkohol, papierosy) na pół godziny przed planowanym pomiarem ciśnienia;
- realizowanie pomiaru w różnych porach dnia, bez uwzględnienia cyklu dobowego;
- przyjmowanie leków wpływających na ciśnienie tętnicze przed pomiarem (chyba, że takie zalecenia wydał lekarz);
- mierzenie ciśnienia zaraz po wysiłku lub aktywności fizycznej;
- mierzenie ciśnienia bezpośrednio po przyjściu z dworu;
- mierzenie ciśnienia w momencie, gdy jesteś zdenerwowany jakąś sytuacją (chyba, że chcesz sprawdzić reakcje organizmu na bodziec stresowy);
Jeśli wykonujesz pomiar ciśnienia po raz pierwszy, dokładnie zapoznaj się z instrukcją urządzenia, aby uniknąć błędów związanych z nieprawidłowym użytkowaniem ciśnieniomierza.
Dobry ciśnieniomierz to podstawa
Jeśli chcesz włączyć systematyczne pomiary ciśnienia tętniczego do codziennych, prozdrowotnych nawyków, potrzebujesz sprawdzonego urządzenia. Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście ciśnieniomierze elektroniczne, które pozwalają automatycznie zmierzyć ciśnienie po naciśnięciu właściwego przycisku. Takie ciśnieniomierze dzielimy na naramienne oraz nadgarstkowe. Ciśnieniomierz naramienny oferuje największą precyzję pomiaru, ale jest dość duży, przez co jego użytkowanie ogranicza się w zasadzie wyłączne do domowego. Ciśnieniomierz nadgarstkowy jest mały i poręczny, ale dokładność pomiaru może być nieco słabsza, zwłaszcza przy skrajnych wynikach.
W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki wybór ciśnieniomierzy elektronicznych od uznanej firmy Vitammy. Urządzenia te oferują korzystny stosunek ceny do jakości i na pewno pomogą w uzyskaniu wiarygodnych pomiarów na co dzień. Ciśnieniomierze elektroniczne często wykonują trzy różne pomiary i podają uśredniony wynik. Niektóre z nich posiadają wbudowaną pamięć, co pozwala sprawdzić historię pomiarów. Warto postawić na ciśnieniomierz, który posiada funkcję zasilania USB, dzięki czemu nie trzeba mieć pod ręką baterii.