Inhalacje stosowane są w celu łagodzenia objawów chorób dróg oddechowych – zapobiegawczo lub leczniczo. Zabiegi te są skuteczne pod warunkiem przestrzegania pewnych zasad i prawidłowego wykonywania czynności. Czy wiesz, jak robić inhalacje i jakich błędów unikać?
Jak zrobić inhalację?
Istnieją różne rodzaje inhalacji. Te najpopularniejsze, prowadzone podczas zwykłego przeziębienia, polegają na wdychaniu oparów olejku eterycznego lub ziół zaparzonych w gorącej wodzie. Parowa inhalacja może być przeprowadzona z użyciem domowego zestawu: miski, ręcznika i naparu ziołowego. Można też wykorzystać specjalne inhalatory, które zwiększają skuteczność zabiegu. Te specjalistyczne urządzenia dodatkowo mają możliwość nebulizacji, czyli rozbijania cząsteczek pary na mikroskopijne drobinki, które łatwiej docierają do dalszych partii dróg oddechowych. Szerzej o nebulizacji przeczytasz tutaj.
O ile inhalacje na przeziębienie mogą być wykonywane domowymi sposobami, o tyle nebulizacja leków lub specjalistyczne inhalacje powinny być prowadzone w formie, jaką zalecił lekarz. Leki wziewne w formie inhalacji lub nebulizacji konieczne są w takich chorobach jak astma, rozedma płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, POChP, mukowiscydoza, zakażenie grzybicze dróg oddechowych i wiele innych. Aby inhalacje były skuteczne i bezpieczne należy przestrzegać kilku zasad, o których często się zapomina. Jak zrobić inhalacje, by przyniosły największe korzyści? Oto błędy, których należy unikać.
Najczęstsze błędy popełniane podczas inhalacji
1. Niedostateczna higiena inhalatora
Przeprowadzając inhalacje wielokrotnie w ciągu dnia, wiele osób przykłada niedostateczną uwagę do higieny, myśląc że skoro inhalator będzie używany często, to wystarczy jedynie wymieniać wkład wody lub soli fizjologicznej i leku. To duży błąd w inhalacji. W komorze inhalatora zbierają się wirusy i bakterie wyciekające wraz ze śliną i wydzieliną z nosa. Te gromadzą się i namnażają, a kolejna inhalacja może prowadzić do ponownego wchłonięcia ich do układu oddechowego. Dlatego inhalator powinien być dokładnie myty, a najlepiej dezynfekowany po każdym użyciu.
2. Zły dobór ustnika
Maseczki i ustniki dołączone do inhalatora mają konkretne zastosowanie i powinny być wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem. Ważne jest też dopasowanie wielkości twarzy, aby dobrze przylegały do skóry. Ustniki przeważnie przeznaczone są do nebulizacji, by lek trafiał bezpośrednio do dróg oddechowych. Maseczki natomiast obejmują usta i nos i pozwalają na zwiększenie ilości wdychanego naparu lub leku. Szukasz odpowiedniej maseczki lub akcesoriów do inhalatora? Sprawdź tutaj.
3. Zły dobór inhalatora
Jak robić inhalacje, aby były skuteczne? Należy używać odpowiedniego urządzenia. Błędy w inhalacjach wynikają ze złego wyboru sprzętu. Nie każdą inhalację lub nebulizację można przeprowadzić podstawowym zestawem. Istnieją inhalatory ultradźwiękowe, pneumatyczne i membranowo-siateczkowe. O tym, jaki inhalator wybrać do konkretnych zastosowań i podaży leków przeczytasz tutaj.
Pamiętaj, że wybór odpowiedniego urządzenia ma naprawdę duże znaczenie. W sklepie Apteczka24.pl mamy szeroki wybór inhalatorów oraz akcesoriów do inhalacji.
4. Nieczytanie ulotek leków
Brak znajomości zaleceń dotyczących podawanych leków, to bardzo duży błąd popełniany podczas inhalacji. Różne leki podaje się w różny sposób, jedne wymagają rozpuszczenia w soli fizjologicznej, inne dodania do wody, jeszcze inne dostarczone są w formie gotowej do podania. Niektóre leki wymagają konkretnego sposobu przechowywania i przygotowywania – to wszystko są informacje, których dowiesz się z ulotki.
5. Inhalacja na leżąco
Pozycja, jaką przyjmie osoba podczas wykonywania inhalacji, nie pozostaje bez znaczenia. Ten błąd w inhalacji dotyczy zwłaszcza rodziców, którzy podają inhalator dziecku leżącemu w łóżku. Niestety w poziomej pozycji mgiełka ma utrudnioną drogę zejścia do płuc i oskrzeli, a drobinki osadzają się na podmienieniu i w górnych drogach oddechowych. Ten błąd w inhalacji można łatwo zniwelować, wykonując zabieg na siedząco. W takiej pozycji mgiełka z lekiem jest lepiej rozprowadzana po drogach oddechowych.
Powyższe sytuacje ukazują najczęstsze błędy popełniane podczas inhalacji. Na szczęście ich wyeliminowanie jest łatwe, a pamiętając o powyższych zasadach, znacząco zwiększasz skuteczność zabiegu. Jeżeli nie masz pewności co do sposobu wykonywania inhalacji, warto zapytać lekarza o to, ile powinna trwać inhalacja, jak często ją wykonywać oraz czy lek wymaga specjalnego sposobu podaży. Stosując się do zaleceń, z pewnością nie popełnisz pomyłki, a zabieg będzie o wiele bardziej skuteczny.