Inhalatory są w użyciu od czasów starożytności, a sama zasada działania nie zmieniła się przez wieki. Oczywiście zmieniła się technologia, a urządzenia mają zdecydowanie więcej możliwości. Dowiedz się, jak działa inhalator, co to jest inhalacja, kiedy się ją stosuje i na co zwrócić uwagę przy zakupie.
Jak działa inhalator i co trzeba o nim wiedzieć?
Inhalacja jest zabiegiem polegającym na wdychaniu roztworu leków lub aerozoli ułatwiających oddychanie i wykrztuszanie wydzieliny, działających przeciwzapalnie i rozkurczowo na oskrzela, a także umożliwiających podawanie niektórych antybiotyków.
Leczenie wziewne prowadzone jest za pomocą inhalatora, czyli urządzenia zmieniającego płynny lek do postaci pary wodnej lub drobnego aerozolu, który jest wdychany i wchłaniany w drogach oddechowych. Od tego jak małe są cząsteczki leku zależy to, gdzie dotrą. Cząsteczki o wielkości powyżej 8 µm wchłaniają się w górnych drogach układu oddechowego, 5 µm do 8 µm wchłaniają się w tchawicy i obrębie dużych oskrzeli, cząsteczki od 2 µm do 5 µm w oskrzelach i oskrzelikach, a do pęcherzyków płucnych docierają te o wielkości 0,5 µm do 3 µm. Do wykonywania inhalacji służy inhalator umożliwiający podawanie leku bezpośrednio do dróg oddechowych.
Na co pomaga inhalacja?
-
infekcje dróg oddechowych,
-
choroby przewlekłe dróg oddechowych,
-
kaszel,
-
zapalenie zatok,
-
zapalenie oskrzeli,
-
zapalenie płuc,
-
astma,
-
choroby alergiczne,
-
mukowiscydoza.
Pojęcie inhalator odnosi się do urządzenia służącego do rozpraszania substancji w powietrzu lub innym gazie. Natomiast nebulizator to część inhalatora, do której wprowadza się lek. To w nim dochodzi do rozpylenia cząstek o pożądanej wielkości. Nebulizator tworzy mgiełkę mikroskopijnych kropelek, dzięki czemu lek może dotrzeć jak najdalej, w nebulizatorze aerozol wytwarzany jest stale, co ułatwia podaż leku. Wiele inhalatorów ma nebulizatory, ale nie wszystkie. Dokonując zakupu, trzeba być tego świadomym.
Inhalatory – rodzaje
Wiesz już jak działa inhalator, ale to nie wszystko. Wyróżniamy kilka ich rodzajów:
-
Inhalatory ultradźwiękowe – aerozol generowany jest dzięki ultradźwiękom, wytwarzają cząsteczki poniżej 5 µm. Są ciche, mogą być zasilane bateriami i generują dobrej jakości aerozol, jednak ze względu na podwyższoną temperaturę działania nie nadają się do podawania np. antybiotyków i glikokortykosteroidów.
-
Inhalatory pneumatyczne – zastanawiając się jaki inhalator wybrać, warto rozważyć modele pneumatyczne (sprężarki) połączone z nebulizatorem. Można nimi podawać każdy rodzaj leków, cena zazwyczaj jest niska, ale są też dość głośne, co sprawia, że nie zawsze jest to najlepszy inhalator dla dzieci; chyba że dziecko nie ma problemu z głośną pracą urządzenia lub model jest dobrze wyciszony. Przeczytaj ten poradnik, jeżeli szukasz inhalatora dla dziecka.
-
Inhalatory membranowo-siateczkowe (MESH) – wydajne, kompaktowe i ciche, są to zaawansowane i bardzo dobre urządzenia, które działają na zasadzie wzbudzania w wibrację membrany, która wytwarza aerozol. Można je używać z każdym rodzajem leków, niestety są drogie, dlatego polecane są przede wszystkim dla osób cierpiących na przewlekłe schorzenia.
-
Inhalatory kieszonkowe – to zupełnie odrębna kategoria inhalatorów, do której należą modele ciśnieniowe i proszkowe. Zawierają gotowy lek do podania wziewnego.
Jaki inhalator wybrać?
Decyzja o zakupie powinna być podejmowana na podstawie tego, jak często będziesz go używać i jakie leki będziesz podawać. Najważniejsze cechy to:
-
Wskaźnik MMAD, czyli wielkość cząsteczek do jakich rozpylany jest lek,
-
Możliwy czas inhalacji i regulowanie czasu pracy,
-
Tempo rozpylania leków,
-
Rodzaj leków jakie można stosować,
-
Możliwość ciągłej pracy,
-
Głośność,
-
Dodatkowe akcesoria i rozmiary maseczek,
-
Czy inhalator ma funkcję nebulizacji,
Optymalnym wyborem dla większości osób jest inhalator Flaem 4 Neb z nebulizatorem. Jest to pneumatyczno-tłokowy inhalator dla dzieci i dla dorosłych, ułatwiający terapię aerozolową. Dzięki 4 trybom pracy nebulizatora lekarstwo może dotrzeć dokładnie tam, gdzie powinno.
-
Tryb 0 przeznaczony jest do inhalowania górnych dróg oddechowych. Produkuje cząsteczki większe niż 7 μm.
-
Tryb1 zapewnia cząsteczki większe niż 5 μm i jest właściwy do leczenia tchawicy i oskrzeli.
-
Tryb 2 zapewnia cząsteczki 3-4 μm, najlepsze do leczenia oskrzeli.
-
Tryb 3 służy do uzyskiwania najmniejszych cząsteczek 2-3 μm, aby lekarstwo docierało do pęcherzyków płuc.
Takie rozwiązanie sprawia, że model może być stosowany w wielu różnych schorzeniach, a dzięki bogatemu zestawowi akcesoriów inhalator Flaem 4 Neb jest uniwersalny i może być używany u noworodków, dzieci i dorosłych, jedynym warunkiem jest konieczność zaopatrzenia się w maseczki o odpowiednich rozmiarach.