Katar, zatkany nos, ból gardła – brzmi znajomo? Infekcje górnych dróg oddechowych dotykają każdego, jednak w okresie jesienno-zimowym ryzyko zachorowania znacznie wzrasta. Aby je zmniejszyć lub złagodzić objawy choroby, warto wykonywać inhalacje z soli fizjologicznej.
Czy sól fizjologiczna nadaje się do inhalacji?
Tak. Sól fizjologiczna to wodny roztwór chlorku sodu (NaCl). Znajduje on zastosowanie głównie w medycynie czy kosmetologii. Jest bezpieczny dla organizmu, a lista przeciwwskazań do jego stosowania jest krótka. Chlorek sodu dba o równowagę elektrolityczną, dlatego często jest podawany w kroplówkach pacjentom skrajnie odwodnionym, po operacjach, ciężkich chorobach. Sól fizjologiczna w warunkach domowych doskonale nadaje się do przemywania ran, oczu, nosa. Stąd też wykorzystywanie jej w innej formie – wziewnej. Inhalacje z soli fizjologicznej są polecane zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Mogą je również stosować – o ile lekarz nie zadecyduje inaczej – kobiety w ciąży.
{#callMethod:getProductsInCategory 466#}
Inhalacja z soli fizjologicznej – na kaszel i nie tylko
Inhalacja to prosty i skuteczny sposób na to, aby zmniejszyć dolegliwości zdrowotne związane z chorobami układu oddechowego. Chodzi tutaj zarówno o przeziębienie, któremu towarzyszy często katar, kaszel czy ból gardła, jak i poważniejsze problemy z krtanią, zatokami. Na co pomagają inhalacje z soli fizjologicznej? Regularnie przeprowadzane inhalacje łagodzą obrzęk błony śluzowej. Nawilżają ją, zmniejszają podrażnienia. Efektem inhalacji solą fizjologiczną jest także rozrzedzenie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny, zmniejszenie bólu głowy.
Sól fizjologiczna do inhalacji jako forma leczenia chorób przewlekłych? Tak! Jest ona polecana osobom z objawami alergii, astmą, mukowiscydozą, POChP. Inhalacje są także doskonałą formą profilaktyki. Wszechobecne zanieczyszczenia, smog, suche powietrze w pomieszczeniach, bierne palenie – nasz organizm każdego dnia staje przed wieloma wyzwaniami. Co dają inhalacje z soli fizjologicznej w ramach profilaktyki? Jak wiadomo to właśnie odpowiednio nawilżona błona śluzowa nosa stanowi jedną z barier dla chorobotwórczych drobnoustrojów, oczyszcza i filtruje powietrze. Gdy błony śluzowe są podrażnione, wysuszone czy obrzęknięte, łatwiej o rozwój infekcji. Jeśli się zadba o ich nawilżenie, będą lepiej wywiązywać się ze swoich zadań.
Jak zrobić inhalacje z soli fizjologicznej – to łatwiejsze niż myślisz
Sól fizjologiczna jest łatwo dostępna, można ją kupić bez recepty w każdej aptece. Zwykle jest ona sprzedawana w niewielkich ampułkach o pojemności 5 ml. Jeśli zastanawiasz się, ile soli fizjologicznej do inhalacji potrzebujesz, przyjmij, że jedna taka ampułka starcza na jedną inhalację w przypadku osoby dorosłej lub nastolatków. U dzieci, zwłaszcza noworodków, ilość ta może być mniejsza, np. 2-3 ml, warto to skonsultować z lekarzem. Należy jednak pamiętać o tym, że sól fizjologiczna szybko traci swoją sterylność. Jeśli nie wykorzystasz całej zawartości ampułki, resztki soli wyrzuć.
Inhalacje z soli fizjologicznej można przeprowadzić, stosując dawne babcine metody. Mowa tutaj oczywiście o dodaniu soli do ciepłej wody, aby móc wdychać unoszącą się znad miski parę. Jednak znaczenie skuteczniejszą metodą jest skorzystanie z inhalatora. To niewielkie urządzenie, które zmniejsza stany zapalne dróg oddechowych. W Apteczka24 możesz kupić inhalator w wersji podstawowej lub z nebulizatorem, oba urządzenia doskonale sprawdzają się do inhalacji solą fizjologiczną. Nebulizator to niezbędny sprzęt do inhalacji z wykorzystaniem leków, w tym antybiotyków. Lekarze coraz częściej zalecają jego stosowanie w leczeniu chorób dróg oddechowych u dzieci (sprawdź, jaki inhalator dla dziecka będzie najlepszym wyborem).
Inhalator stosuj według zaleceń producenta, nie zapomnij o umyciu i wysuszeniu urządzenia po przeprowadzeniu inhalacji. U osób dorosłych inhalacje przeprowadza się z wykorzystaniem ustnika, u dzieci lub seniorów z kłopotami zdrowotnymi lepszym wyborem będą maski. Dla noworodków jako alternatywę warto użyć specjalnego smoczka do inhalatora.
Przydatne wskazówki
Sól fizjologiczna do inhalacji to cenna pomoc w zwalczaniu chorób w domowych warunkach, jednak choć NaCl jest bezpieczne, jego stosowanie podlega pewnym zasadom. Po pierwsze, nie wolno przeprowadzać inhalacji bezpośrednio przed snem lub po/przed posiłkiem. Chodzi przede wszystkim o komfort danej osoby. Chwilę po inhalacji rozrzedzona wydzielina może stać się powodem nasilonego odkrztuszania (czasami pomaga lekkie oklepywanie pleców), co zakłóca sen. Z kolei duet inhalacja i posiłek zwiększają ryzyko wystąpienia nudności oraz wymiotów. Jeśli chodzi o inhalacje z soli fizjologicznej i to, ile razy dziennie można je przeprowadzać, przyjmuje się, że 2-3 inhalacje w zupełności wystarczą, aby poczuć się lepiej. Maksymalny czas jednej inhalacji to ok.10 minut.
Przeciwwskazaniami do inhalacji z soli fizjologicznej są ropne zapalenia zatok, migdałków, choroby nowotworowe, niewydolność krążeniowa, oddechowa, a także gruźlica, krwotoki górnych dróg oddechowych i stany zapalne, którym towarzyszy wysoka gorączka.
Wdech, wydech – brzmi prosto, prawda? Niestety, coraz więcej osób ma problem ze swobodnym oddychaniem. Zanieczyszczenie powietrza czy otaczające nas alergeny wpływają na pojawienie się uciążliwych dolegliwości. Jedną z chorób układu oddechowego, która utrudnia oddychanie, jest astma. Inhalacje i nebulizacje to doskonały sposób na zmniejszenie jej objawów oraz polepszenie samopoczucia pacjenta.
Gdy oddycha się coraz trudniej…
Astma to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych. Chorować mogą na nią wszyscy, bez względu na płeć czy wiek. Głównymi przyczynami wpływającymi na jej rozwój, są m.in. zanieczyszczenia powietrza (sprawdź, jakie choroby powoduje smog), alergie, geny czy narażenie na szkodliwy dym tytoniowy. Objawami astmy są przede wszystkim napadowy kaszel, duszności oraz ucisk w klatce piersiowej. Pacjent może mieć świszczący oddech, problemy ze swobodnym nabraniem powietrza.
Nieleczona lub nieodpowiednio leczona astma jest zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjenta. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do zgonu, podobnie jak ciężka odmiana choroby, która wiąże się z częstymi zaostrzeniami objawów i jest oporna na leczenie. Osoba, u której zdiagnozowano astmę, musi być pod stałą kontrolą lekarza i postępować zgodnie z jego zaleceniami.
{#callMethod:getProductsInCategory 466#}
Astma a inhalacje – jak leczyć tę chorobę?
Inhalacje, astma, leki – już sam ten zestaw słów brzmi groźne. Leczenie astmy zależy od jej przebiegu i rodzaju, jednak nawet najłagodniejsza astma wymaga stałej, długotrwałej kontroli. Jeśli chodzi o leki, stosuje się m.in. leki rozkurczowe i przeciwzapalne. Te pierwsze są niezbędne zwłaszcza w ostrym napadzie astmy. Biorąc pod uwagę metody podawania farmaceutyków, inhalacje na astmę są zalecanym i bezpiecznym sposobem leczenia. I tutaj należy się skupić na tym, do czego służy inhalator. To urządzenie, dzięki któremu możliwe jest podanie leku w formie wziewnej.
Inhalatory i nebulizatory rozdrabiają lek do małych cząsteczek. Taka mgiełka lepiej dociera do miejsca, w którym toczy się stan zapalny, w tym przypadku błony śluzowej oskrzeli. Co więcej, lek w formie aerozolu zmniejsza ryzyko pojawienia się skutków ubocznych farmakoterapii, jak m.in. problemów z żołądkiem. Inhalacje na astmę pozwalają podać lek w mniejszej dawce.
Astma – inhalacje domowe
Co do inhalacji przy astmie jest polecane? Rodzaj leku, jego dawkę oraz częstotliwość inhalacji ustala lekarz. W przebiegu tej choroby ważne są nie tylko leki, ale i sposób ich podania. Wciąż nie każdy pacjent potrafi odpowiednio korzystać z inhalatora. Co więcej, nie każde urządzenie nadaje się do podania konkretnego rodzaju leku – tutaj ponownie kluczową rolę odgrywa lekarz prowadzący leczenie. Wielu pacjentów zastanawia się, czy inhalacje z soli fizjologicznej mogą zaszkodzić. Sól fizjologiczna to substancja oczyszczająca i nawilżająca drogi oddechowe. Jest ona zalecana dzieciom i dorosłym, sprawdza się w przeziębieniu, zatokach, ale i poważniejszych chorobach, jak astma czy mukowiscydoza. Jeśli chodzi o chorobę, jaką jest astma, inhalacje z soli fizjologicznej stosuje się w wersji solo, ale sól ta może służyć też do rozcieńczania niektórych leków do nebulizacji (lekarz o tym informuje).
Wracając do inhalatorów. Najpopularniejszymi ich rodzajami, stosowanymi przy astmie, są inhalatory ciśnieniowe oraz proszkowe. Pierwszy z nich umożliwia podanie leku w momencie naciśnięcia urządzenia, drugi uwalnia lek wraz z wdechem wykonywanym przez pacjenta. Biorąc pod uwagę fakt, że niektóre osoby, zwłaszcza dzieci, mogą mieć problem z synchronizacją wdechu i naciśnięcia inhalatora, wersja proszkowa może być łatwiejsza w stosowaniu u pewnej grupy pacjentów.
Ważne są także akcesoria do inhalatorów. Do wyboru są ustniki, maseczki – w zależności od preferencji i wieku pacjenta. Maseczki są stosowane zazwyczaj u dzieci lub osób, które mają problem z dokładnym objęciem ustami ustnika. Po zakończonej inhalacji należy przepłukać usta (jeśli była stosowana maska to także twarz), aby zapobiec uczuciu suchości w ustach czy powstaniu pleśniawek.