Co pokazują współczesne ciśnieniomierze?
Ciśnieniomierze elektroniczne mogą mierzyć kilka parametrów, z czego najważniejsze jest oczywiście ciśnienie tętnicze, które możemy podzielić na skurczowe oraz rozkurczowe. Nowoczesne urządzenia mogą jednak monitorować więcej parametrów, na podstawie których można ocenić aktualny stan zdrowia. Dzięki temu profilaktyka staje się dużo dokładniejsza. Już przy zakupie ciśnieniomierza warto zatem sprawdzić, jakie wskaźniki będzie można monitorować przy pomocy tego konkretnego modelu. Zazwyczaj najwięcej opcji oferują ciśnieniomierze nadgarstkowe. Dostępne są nawet wielofunkcyjne opaski, które na bieżąco monitorują różne parametry naszego zdrowia w ciągu dnia i w trakcie snu.
Sprawdź produkty Medel, Vitammy, Novama i Braun dostępne w ofercie naszego sklepu internetowego.
Ciśnienie tętnicze skurczowe - monitorowanie i kontrola temperatury
Ciśnienie tętnicze skurczowe jest mierzone w momencie skurczu lewej komory serca. W momencie, gdy krew jest wypychana do aorty ciśnienie w tętnicach jest najwyższe. Prawidłowe ciśnienie skurczowe zależy od płci oraz wieku, ale przyjmuje się, że pomiar w przedziale od 90 do 135 mm Hg jest prawidłowy. Za niedociśnienie (hipotensję) uważa się wynik poniżej 100 mm Hg, natomiast nadciśnienie w stopniu łagodnym zaczyna się powyżej 140 mm Hg. Pomiar powyżej 180 mm Hg jest interpretowany jako nadciśnienie ciężkie wymagające pilnej interwencji. Ciśnienie tętnicze skurczowe, nazywane także górnym, jest mierzone jako pierwsze.
Ciśnienie tętnicze rozkurczowe
Ciśnienie rozkurczowe (dolne) jest mierzone w momencie gdy serce się rozkurcza i wypełnia krwią, przez co ciśnienie w tętnicach automatycznie spada. Prawidłowe ciśnienie w chwili rozkurczu mieści się mniej więcej w przedziale 50 – 90 mm Hg. O nadciśnieniu rozkurczowym możemy mówić, gdy pomiar pokaże wynik powyżej 90 mm Hg, natomiast wynik powyżej 110 mm Hg jest uważany za bardzo wysoki i wymagający interwencji. Z kolei o niedociśnieniu rozkurczowym możemy mówić w sytuacji, gdy pomiary regularnie pokazują poniżej 50 – 60 mm Hg. Ciśnienie tętnicze rozkurczowe jest mierzone przez ciśnieniomierz jako drugie.
Prędkość przepływu krwi
Współczesne ciśnieniomierze mogą pokazywać prędkość przepływu krwi. Ta wartość jest uzależniona w dużej mierze od tego, jakie jest zapotrzebowanie energetyczne naszego organizmu w danym momencie. Podczas aktywności fizycznej prędkość przepływu krwi rośnie, jako iż potrzebny jest sprawny przepływ tlenu. We śnie, gdy nasz organizm jest odprężony i pozostaje bez ruchu prędkość przepływu krwi jest wyraźnie wolniejsza. Przyjmuje się, że prawidłowa prędkość przepływu krwi mieści się w przedziale 0,8 – 1 m/s, ale w praktyce wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań.
Tętno i saturacja krwi
Tętno to ruch naczyń tętniczych uzależniony od skurczów serca oraz od elastyczności ścian tętniczych. Wraz ze wzrostem intensywności wysiłku rośnie także tętno. W sytuacji gdy jesteśmy rozluźnieni i spokojni, tętno jest najniższe. Ciśnieniomierz powinien mierzyć nasze tętno spoczynkowe, które utrzymuje się przez większość dnia. Normy w dużej mierze zależą od wieku – u płodu normalne jest tętno na poziomie 110 – 150 uderzeń na minutę. U dzieci w wieku ok. 7 lat tętno spoczynkowe spada do ok. 100 uderzeń na minutę. U osób dorosłych jest to ok. 70 ud/minutę, natomiast u ludzi starszych tętno spoczynkowe może spadać poniżej 60 ud/minutę.
Z kolei saturacja krwi to inaczej wysycenie krwi tlenem. To bardzo ważny wskaźnik, który monituje się u osób poddawanych różnym zabiegom, jak również sportowcom wyczynowym (np. wspinaczom). Wartość saturacji krwi tlenem u zdrowych ludzi wynosi ok. 95 – 100%. U osób nałogowo palących papierosy wartość ta jest niższa. Poniżej 90% zaczyna się niedotlenienie i należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Wartość krytyczna zagrażająca życiu to ok. 70%.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie ciśnieniomierza?
Decydując się na zakup ciśnieniomierza warto zatem zastanowić się nad tym, jakich pomiarów oczekujemy – czy wystarczy nam jedynie ciśnienie tętnicze i tętno, czy też potrzebujemy dodatkowych parametrów. Dwa pierwsze parametry mierzy niemal każdy ciśnieniomierz naramienny, z kolei więcej parametrów może zaoferować ciśnieniomierz nadgarstkowy. W naszym sklepie internetowym dostępne są nowoczesne ciśnieniomierze elektroniczne Vitammy, oferujące wysoką precyzję pomiaru i liczne funkcje za przystępną cenę. Warto postawić na ciśnieniomierz zasilany przez USB, w którym nie musimy wymieniać baterii – wystarczy pamiętać o regularnym ładowaniu. Gdy urządzenie się rozładuje, wystarczy je podłączyć do sieci, aby można było od razu wykonać pomiar. Niektóre ciśnieniomierze można sparować ze smartfonem, aby wyniki pomiarów były zapisywane.