Jak w praktyce wygląd pomiar ciśnienia tętniczego?
Ciśnieniomierz to urządzenie medyczne, które pozwala zmierzyć nacisk wywierany przez przepływającą krew na ścianki tętnic. Pomiar obejmuje ciśnienie skurczowe (mierzone w momencie skurczu serca mięśniowego i wyprowadzenia krwi do aorty) oraz ciśnienie rozkurczowe (mierzone w sytuacji, gdy mięsień sercowy wypełnia się krwią. Dawniej jedyną opcją wykonania pomiaru były ciśnieniomierze manualne, nazywane także zegarowymi. Dziś są one stosowane przede wszystkim przez lekarzy, ze względu na bardzo wysoką precyzję pomiaru. Natomiast w zaciszu domu częściej stosowane są ciśnieniomierze elektroniczne, które automatycznie mierzą ciśnienie po naciśnięciu guzika. Zasada działania ciśnieniomierza zależy zatem od rodzaju urządzenia.
Sprawdź produkty Medel, Vitammy, Novama i Braun dostępne w ofercie naszego sklepu internetowego.
{#callMethod:getProductsInCategory 469#}
Ciśnieniomierz zegarowy (lekarski)
Ciśnieniomierz zegarowy to ciśnieniomierz w pełni manualny. Składa się z mankietu, słuchawek, pompki oraz zegara (manometru). Mankiet zakłada się na ramię powyżej łokcia, a następnie wypełnia powietrzem z pomocą pompki. Przewód słuchawek jest wbudowany w mankiet, dzięki czemu pozwalają one dokładnie usłyszeć przepływ krwi. Po napełnieniu mankietu odkręca się powoli zawór, co sprawi, że powietrze zacznie opuszczać mankiet. Pierwsze tony usłyszane po odkręceniu powietrza to ciśnienie skurczowe, natomiast w momencie gdy tony stają się ledwie słyszalne mierzymy ciśnienie rozkurczowe. Wynik jest pokazywany na zegarze, czyli manometrze. Ciśnieniomierz zegarowy jest uważany za najdokładniejszy, a ponadto nie wymaga żadnego zasilania. Wykonanie dokładnego pomiaru wymaga jednak pewnej wiedzy i wprawy, a co za tym idzie, ten typ ciśnieniomierza jest najczęściej wykorzystywany przez lekarzy.
Ciśnieniomierz półautomatyczny
Znacznie prostszy w obsłudze jest ciśnieniomierz półautomatyczny, który składa się z urządzenia pomiarowego, mankietu oraz pompki. Mankiet zakładamy na rękę, a następnie samodzielnie wypełniamy go powietrzem z pomocą pompki. Urządzenie posiada automatyczny manometr, który zmierzy ciśnienie skurczowe i rozkurczowe w momencie, gdy odkręcimy zawór celem opróżnienia mankietu z powietrza. Urządzenie to jest dużo prostsze w obsłudze, niż ciśnieniomierz zegarowy, a ponadto gwarantuje wysoką precyzję pomiaru. Mniej elektroniki oznacza także znacznie mniejsze zużycie energii, przez co baterie wystarczają na dłużej. Osoby stosujące ciśnieniomierz półautomatyczny muszą mieć jednak nieco wprawy, aby wiedzieć, kiedy przestać pompować powietrze do mankietu. Urządzenie jest zatem bardziej podatne na błędy pomiarowe wynikające z nieprawidłowego wykorzystania.
Ciśnieniomierz elektroniczny
Obecnie największą popularnością cieszą się ciśnieniomierze elektroniczne, które są dużo prostsze w obsłudze. Najczęstszym wyborem jest automatyczny ciśnieniomierz naramienny. Wystarczy jedynie założyć mankiet na ramię i nacisnąć właściwy przycisk. Urządzenie samo wypełnia mankiet odpowiednią ilością powietrza, a następnie mierzy ciśnienie, które zostanie wyświetlone na ekranie. Takie urządzenia często potrafią mierzyć także tętno, a nawet wykonać elektrokardiogram, dzięki czemu dostarczają znacznie więcej informacji, które są przydatne w codziennej profilaktyce.
Innym rodzajem ciśnieniomierza elektronicznego jest ciśnieniomierz nadgarstkowy. Posiada on mankiet, do którego doczepione jest urządzenie pomiarowe. Mankiet zapinamy na nadgarstku, a następnie klikamy właściwy przycisk. Dokładność pomiaru jest nieco niższa, niż w przypadku ciśnieniomierza naramiennego, ponieważ przepływ krwi jest mierzony w cieńszej tętnicy. Zaletą tego urządzenia jest jednak kompaktowy rozmiar, dzięki czemu można go ze sobą zabrać w dowolne miejsce, aby zawsze móc monitorować ciśnienie tętnicze.
Jaki ciśnieniomierz jest najlepszy?
Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb każdego z nas. Jeśli zależy Ci wyłącznie na profilaktycznych pomiarów, które pozwolą upewnić się, że ciśnienie tętnicze mieści się w normie, w zupełności wystarczy prosty ciśnieniomierz za ok. 50 – 60 zł. W ofercie naszego sklepu internetowego dostępne są także bardziej zaawansowane ciśnieniomierze. Dużą popularnością cieszą się urządzenia Vitammy, które mogą nawet wykonać elektrokardiogram w zaciszu domu. W pierwszej kolejności powinieneś zatem ustalić, jakiego urządzenia dokładnie potrzebujesz, a następnie wybrać ciśnieniomierz oferujący wszystkie funkcje, na których Ci zależy.
Jakie są objawy nadciśnienia tętniczego?
Na wstępnie zacznijmy od omówienia najważniejszych objawów nadciśnienia tętniczego. Osoby zmagające się z tą dolegliwością często odczuwają charakterystyczny ucisk i tępy ból w głowie. Powszechnie pojawiają się także zawroty głowy, nerwowość, duszności, łomotanie serca, ucisk w klatce piersiowej. Przy bardzo wysokim ciśnieniu może pojawić się również krwawienie z nosa. Ponadto, osoby zmagające się z nadciśnieniem mogą doświadczać zaburzeń snu, a jednocześnie ciągłego uczucia zmęczenia, nawet gdy nie podejmują żadnego wysiłku. Objawy nadciśnienia znacząco utrudniają normalne funkcjonowanie i obniżają komfort życia. Należy także pamiętać, że nieleczone nadciśnienie może prowadzić do wielu poważnych schorzeń.
Zobacz produkty Vitammy, Novama i Braun dostępne w naszym sklepie online.
{#callMethod:getProductsInCategory 469#}
W jaki sposób można doraźnie obniżyć ciśnienie?
Zbyt wysokie ciśnienie tętnicze może wystąpić u każdego człowieka. Często jest to po prostu reakcja na silny stres i zdenerwowanie. Czasem może to być także reakcja na warunki atmosferyczne panujące tego dnia za oknem. W takich sytuacjach warto poznać doraźne sposoby na obniżenie ciśnienia. Wśród najpopularniejszych metod wymienić możemy:
- Przy wysokim ciśnieniu należy dążyć do wyciszenia i odprężenia. Bardzo pomocne mogą okazać się ćwiczenia z oddechem oraz inne techniki relaksacyjne.
- Weź ciepłą kąpiel trwającą ok. 20 minut. Ciepło rozszerza naczynia krwionośne i pozwala rozluźnić tętnicze, czego wynikiem powinien być spadek ciśnienia.
- Bardzo dobrym remedium doraźnym może być gorzka czekolada (przynajmniej 60% kakao). Skutecznie obniża ciśnienie tętnicze i rozszerza naczynia krwionośne.
- Dobre rezultaty może przynieść stosowanie herbat i naparów ziołowych. Przy nadciśnieniu dobrze sprawdza się pokrzywa zwyczajna, bez czarny oraz lubczyk.
- Zrób coś, co sprawia Ci przyjemność i pozwala się zrelaksować, np. sięgnij po ulubioną książkę lub posłuchaj spokojnej muzyki w wygodnej pozycji siedzącej.
Warto posiadać w domu ciśnieniomierz, który pozwoli sprawdzić, czy podjęte działania okazały się skuteczne i pozwoliły obniżyć ciśnienie tętnicze. Drugi pomiar kontrolny warto przeprowadzić ok. godzinę po podjęciu powyższych czynności.
Jak przeciwdziałać nadciśnieniu w perspektywie długofalowej?
O ile zbyt wysokie ciśnienie może pojawić się u każdego człowieka w różnych sytuacjach, o tyle nadciśnienie to problem przewlekły, który powtarza się w szerszym ujęciu czasu. W takich sytuacjach sposoby doraźne to o wiele za mało. Aby skutecznie powstrzymać nadciśnienie tętnicze należy zmienić codzienne nawyki i zadbać o zdrowszy styl życia. Profilaktyka nadciśnienia obejmuje:
- Regularną aktywność fizyczna trwająca przynajmniej 30 minut dziennie.
- Redukcję stresu i stosowanie sprawdzonych technik relaksacyjnych.
- Stosowanie ziół i suplementów diety pomagających przy nadciśnieniu.
- Ograniczenie używek, takich jak: kawa, papierosy, alkohol, napoje energetyzujące.
- Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta, w której ograniczone zostaną produkty zwiększające ciśnienie.
- Regularne pomiary ciśnienia tętniczego w celu kontrolowania swojego stanu zdrowia.
Zmiana trybu życia na zdrowszy to zdecydowanie najlepszy sposób na przeciwdziałanie objawom nadciśnienia, a jednocześnie zmniejszenie ryzyka wystąpienia poważnych powikłań. W niektórych sytuacjach potrzebne będzie również leczenie farmakologiczne.
Nie unikaj wizyty u lekarza
Jeśli zaobserwujesz u siebie zbyt wysokie ciśnienie tętnicze pojawiające się w szerszej perspektywie czasu (pomiary wskazujące wyniki ponad normę na przestrzeni kilku tygodni), wówczas koniecznie udaj się do lekarza. Specjalista zleci badania, które pozwolą precyzyjnie zdiagnozować przyczyny nadciśnienia. Zdarzają się bowiem sytuacje, że nadciśnienie może być powikłaniem innej choroby, np. niedoczynności tarczycy. Lekarz na pewno zaleci zmiany w codziennym trybie życia, ale ponadto przypisze leczenie farmakologiczne i doradzi, co robić przy nagłym skoku ciśnienia tętniczego.
Jak wybrać ciśnieniomierz do profilaktycznego pomiaru ciśnienia?
Jedną z najważniejszych czynności profilaktycznych przy nadciśnieniu jest regularne dokonywanie pomiarów i zapisywanie wyników. W ten sposób możesz reagować na wzmożony problem zbyt wysokiego ciśnienia, a także śledzić rezultaty podjętych działań. W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki asortyment nowoczesnych ciśnieniomierzy znanej marki Vitammy. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się ciśnieniomierze elektroniczne, które znacznie ułatwiają i usprawniają codzienne pomiary. Możemy je podzielić na dwie grupy: naramienne i nadgarstkowe. Ciśnieniomierz naramienny jest najdokładniejszy, z kolei zaletą ciśnieniomierza nadgarstkowego są jego kompaktowe rozmiary, które pozwalają go zabrać w dowolne miejsce. Warto pamiętać, że specjaliści zalecają dwa profilaktyczne pomiary każdego dnia – rano i wieczorem o podobnych porach.
Co pokazują współczesne ciśnieniomierze?
Ciśnieniomierze elektroniczne mogą mierzyć kilka parametrów, z czego najważniejsze jest oczywiście ciśnienie tętnicze, które możemy podzielić na skurczowe oraz rozkurczowe. Nowoczesne urządzenia mogą jednak monitorować więcej parametrów, na podstawie których można ocenić aktualny stan zdrowia. Dzięki temu profilaktyka staje się dużo dokładniejsza. Już przy zakupie ciśnieniomierza warto zatem sprawdzić, jakie wskaźniki będzie można monitorować przy pomocy tego konkretnego modelu. Zazwyczaj najwięcej opcji oferują ciśnieniomierze nadgarstkowe. Dostępne są nawet wielofunkcyjne opaski, które na bieżąco monitorują różne parametry naszego zdrowia w ciągu dnia i w trakcie snu.
Sprawdź produkty Medel, Vitammy, Novama i Braun dostępne w ofercie naszego sklepu internetowego.
{#callMethod:getProductsInCategory 469#}
Ciśnienie tętnicze skurczowe
Ciśnienie tętnicze skurczowe jest mierzone w momencie skurczu lewej komory serca. W momencie, gdy krew jest wypychana do aorty ciśnienie w tętnicach jest najwyższe. Prawidłowe ciśnienie skurczowe zależy od płci oraz wieku, ale przyjmuje się, że pomiar w przedziale od 90 do 135 mm Hg jest prawidłowy. Za niedociśnienie (hipotensję) uważa się wynik poniżej 100 mm Hg, natomiast nadciśnienie w stopniu łagodnym zaczyna się powyżej 140 mm Hg. Pomiar powyżej 180 mm Hg jest interpretowany jako nadciśnienie ciężkie wymagające pilnej interwencji. Ciśnienie tętnicze skurczowe, nazywane także górnym, jest mierzone jako pierwsze.
Ciśnienie tętnicze rozkurczowe
Ciśnienie rozkurczowe (dolne) jest mierzone w momencie gdy serce się rozkurcza i wypełnia krwią, przez co ciśnienie w tętnicach automatycznie spada. Prawidłowe ciśnienie w chwili rozkurczu mieści się mniej więcej w przedziale 50 – 90 mm Hg. O nadciśnieniu rozkurczowym możemy mówić, gdy pomiar pokaże wynik powyżej 90 mm Hg, natomiast wynik powyżej 110 mm Hg jest uważany za bardzo wysoki i wymagający interwencji. Z kolei o niedociśnieniu rozkurczowym możemy mówić w sytuacji, gdy pomiary regularnie pokazują poniżej 50 – 60 mm Hg. Ciśnienie tętnicze rozkurczowe jest mierzone przez ciśnieniomierz jako drugie.
Prędkość przepływu krwi
Współczesne ciśnieniomierze mogą pokazywać prędkość przepływu krwi. Ta wartość jest uzależniona w dużej mierze od tego, jakie jest zapotrzebowanie energetyczne naszego organizmu w danym momencie. Podczas aktywności fizycznej prędkość przepływu krwi rośnie, jako iż potrzebny jest sprawny przepływ tlenu. We śnie, gdy nasz organizm jest odprężony i pozostaje bez ruchu prędkość przepływu krwi jest wyraźnie wolniejsza. Przyjmuje się, że prawidłowa prędkość przepływu krwi mieści się w przedziale 0,8 – 1 m/s, ale w praktyce wiele zależy od indywidualnych uwarunkowań.
Tętno i saturacja krwi
Tętno to ruch naczyń tętniczych uzależniony od skurczów serca oraz od elastyczności ścian tętniczych. Wraz ze wzrostem intensywności wysiłku rośnie także tętno. W sytuacji gdy jesteśmy rozluźnieni i spokojni, tętno jest najniższe. Ciśnieniomierz powinien mierzyć nasze tętno spoczynkowe, które utrzymuje się przez większość dnia. Normy w dużej mierze zależą od wieku – u płodu normalne jest tętno na poziomie 110 – 150 uderzeń na minutę. U dzieci w wieku ok. 7 lat tętno spoczynkowe spada do ok. 100 uderzeń na minutę. U osób dorosłych jest to ok. 70 ud/minutę, natomiast u ludzi starszych tętno spoczynkowe może spadać poniżej 60 ud/minutę.
Z kolei saturacja krwi to inaczej wysycenie krwi tlenem. To bardzo ważny wskaźnik, który monituje się u osób poddawanych różnym zabiegom, jak również sportowcom wyczynowym (np. wspinaczom). Wartość saturacji krwi tlenem u zdrowych ludzi wynosi ok. 95 – 100%. U osób nałogowo palących papierosy wartość ta jest niższa. Poniżej 90% zaczyna się niedotlenienie i należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Wartość krytyczna zagrażająca życiu to ok. 70%.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie ciśnieniomierza?
Decydując się na zakup ciśnieniomierza warto zatem zastanowić się nad tym, jakich pomiarów oczekujemy – czy wystarczy nam jedynie ciśnienie tętnicze i tętno, czy też potrzebujemy dodatkowych parametrów. Dwa pierwsze parametry mierzy niemal każdy ciśnieniomierz naramienny, z kolei więcej parametrów może zaoferować ciśnieniomierz nadgarstkowy. W naszym sklepie internetowym dostępne są nowoczesne ciśnieniomierze elektroniczne Vitammy, oferujące wysoką precyzję pomiaru i liczne funkcje za przystępną cenę. Warto postawić na ciśnieniomierz zasilany przez USB, w którym nie musimy wymieniać baterii – wystarczy pamiętać o regularnym ładowaniu. Gdy urządzenie się rozładuje, wystarczy je podłączyć do sieci, aby można było od razu wykonać pomiar. Niektóre ciśnieniomierze można sparować ze smartfonem, aby wyniki pomiarów były zapisywane.
Co jest nam potrzebne do pomiaru ciśnienia tętniczego?
Do pomiaru ciśnienia potrzebny jest ciśnieniomierz. To bardzo proste urządzenie, które można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Do wyboru pozostaje kilka rodzajów urządzeń, a mianowicie: ciśnieniomierze zegarowe (tzw. lekarskie), ciśnieniomierze półautomatyczne, a także ciśnieniomierze elektroniczne, które dzielimy na naramienne oraz nadgarstkowe.
Najczęściej wybierane są oczywiście ciśnieniomierze elektroniczne gwarantujące dużą wygodę pomiaru. Za najlepsze i najdokładniejsze uważa się ciśnieniomierze naramienne z mankietem, który zakłada się na ramię powyżej łokcia. Ciśnienie mierzone na głównych tętnicach zawsze daje najbardziej wiarygodne wyniki. Nieco mniej dokładne są natomiast ciśnieniomierze nadgarstkowe, ale ich ogromnym atutem jest kompaktowość. Są bardzo małe, dzięki czemu można je mieć przy sobie praktycznie cały czas. Istnieją już nawet inteligentne zegarki, które mogą mierzyć tętno, saturację krwi, ciśnienie, jak również wykonać EKG. To przenośny asystent, który pozwoli zadbać o zdrowie.
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia
Biorąc pod uwagę, że najczęściej wykorzystywany jest ciśnieniomierz naramienny i to przy nim najłatwiej o błędy, które zaburzą dokładność badania, warto poznać zasady prawidłowego korzystania z tego urządzenia. Przede wszystkim przed dokonaniem pomiaru należy się chwilę wcześniej rozluźnić. W tym celu wystarczy wziąć kilka głębokich wdechów. Ręka powinna spoczywać na blacie, tak, aby ramię, na którym założymy mankiet znajdywało się mniej więcej na wysokości serca.
Mankiet ciśnieniomierza zakładamy na ramię kilka centymetrów ponad stawem łokciowym. Zapinamy go tak, aby dobrze przylegał do skóry i nie miał kontaktu z ubraniem. Nie musisz ciasno zapinać mankietu, ponieważ w momencie dokonywania pomiaru mankiet będzie się zacieśniał samoistnie. W przypadku urządzeń elektronicznych sprawa jest prosta – wystarczy uruchomić urządzenie, które dokona pomiaru i wyświetli wynik na ekranie – najpierw ciśnienie skurczowe, a następnie rozkurczowe. Badanie warto powtórzyć chwilę później, aby sprawdzić powtarzalność.
Nieco trudniejsze w obsłudze są natomiast ciśnieniomierze półautomatyczne, ale ich atutem jest to, że nie musimy martwić się o to, że urządzenie rozładuje się w najmniej oczekiwanym momencie. Procedura wygląda podobnie. Po założeniu mankietu zatykamy zawór znajdujący się przy pompce połączonej z mankietem. Następnie ściskamy pompę, aż mankiet wypełni się powietrzem (manometr powinien pokazywać ciśnienie o 30 mm Hg wyższe, niż spodziewany przez nas wynik). Gdy mamy problem z oszacowaniem, pompujemy do poziomu 210 mm Hg. Teraz powoli spuszczamy powietrze z mankietu i wsłuchujemy się w pracę serca. Pierwszy ton, który usłyszymy to moment, w którym zapisujemy ciśnienie skurczowe. Gdy tony serca stają się ledwo słyszalne, zapisujemy ciśnienie rozkurczowe. Korzystanie z tego typu ciśnieniomierza niewątpliwie wymaga pewnej wprawy.
{#callMethod:getProductsInCategory 469#}
Co może wpłynąć na poprawność pomiaru?
Nieprecyzyjny pomiar ciśnienia ma związek przede wszystkim z nieprawidłowym użyciem ciśnieniomierza. Pamiętaj o tym, aby ręka była swobodnie oparta na blacie, tak, aby ramię znajdywało się na poziomie serca. Upewnij się także, że mankiet szczelnie otacza skórę na ramieniu i nie ma kontaktu z ubraniem. Pomiar może być także zaburzony ze względu na pewne czynności wykonane w krótkim czasie poprzedzającym pomiar. Na pół godziny przed badaniem nie należy pić kawy, palić papierosów i przyjmować leków odpowiedzialnych za wyższe lub niższe ciśnienie. Należy także unikać wysiłku i aktywności fizycznej (chyba, że celem badania jest zmierzenie ciśnienia tętniczego zaraz po zakończonej aktywności).
Jak interpretować wyniki pomiaru ciśnienia?
Za książkowe ciśnienie tętnicze uchodzi 120/80 mm Hg, gdzie 120 to ciśnienie skurczowe, natomiast 80 to ciśnienie rozkurczowe. W praktyce jednak, przedziały dla prawidłowego ciśnienia są dość duże i zależą od wieku oraz od płci. Z tego względu należy sprawdzić normy indywidualnie. Za górną granicę ciśnienia skurczowego uważa się 140 mmHg, natomiast rozkurczowego 90 mmHg. Powyżej tego wyniku zaczyna się nadciśnienie łagodne. Za nadciśnienie ciężkie uważa się pomiar powyżej 180/110 mmHg (przy czym zdarzają się sytuacje, że tylko jeden z pomiarów jest wyraźnie zawyżony). Rzadsze od nadciśnienia jest natomiast niedociśnienie (hipotensja). O takim stanie możemy mówić, gdy pomiar ciśnienia pokaże wynik poniżej 100/60 mm Hg.
Jeśli pomiary ciśnienia regularnie wskazują na nadciśnienie lub niedociśnienie, niezwłocznie należy udać się do lekarza. Oba stany są bowiem niebezpieczne i z czasem mogą prowadzić do poważnych chorób. Należy zatem podjąć leczenie i zastosować się do wskazówek lekarza.
Jak wybrać odpowiedni ciśnieniomierz?
Wybór odpowiedniego ciśnieniomierza to w dużej mierze kwestia indywidualna. Najczęściej wybieranym urządzeniem jest ciśnieniomierz naramienny, który gwarantuje najwyższą precyzję pomiaru. Jest on jednak dość duży, przez co zwykle stosujemy go jedynie w domu. Znacznie mniejsze są natomiast ciśnieniomierze nadgarstkowe, które można bez problemu zabrać ze sobą do pracy czy w podróż. Bywają one jednak nieco mniej dokładne, zwłaszcza przy dużym nadciśnieniu lub niedociśnieniu. W naszym sklepie internetowym dostępny jest szeroki wybór ciśnieniomierzy Vitammy cieszących się pozytywnymi opiniami ze strony klientów. Posiadamy zarówno klasyczne ciśnieniomierze naramienne, ciśnieniomierze nadgarstkowe, jak również tradycyjne ciśnieniomierze zegarowe.