Jakie są objawy nadciśnienia tętniczego?
Na wstępnie zacznijmy od omówienia najważniejszych objawów nadciśnienia tętniczego. Osoby zmagające się z tą dolegliwością często odczuwają charakterystyczny ucisk i tępy ból w głowie. Powszechnie pojawiają się także zawroty głowy, nerwowość, duszności, łomotanie serca, ucisk w klatce piersiowej. Przy bardzo wysokim ciśnieniu może pojawić się również krwawienie z nosa. Ponadto, osoby zmagające się z nadciśnieniem mogą doświadczać zaburzeń snu, a jednocześnie ciągłego uczucia zmęczenia, nawet gdy nie podejmują żadnego wysiłku. Objawy nadciśnienia znacząco utrudniają normalne funkcjonowanie i obniżają komfort życia. Należy także pamiętać, że nieleczone nadciśnienie może prowadzić do wielu poważnych schorzeń.
Zobacz produkty Vitammy, Novama i Braun dostępne w naszym sklepie online.
W jaki sposób można doraźnie obniżyć ciśnienie?
Zbyt wysokie ciśnienie tętnicze może wystąpić u każdego człowieka. Często jest to po prostu reakcja na silny stres i zdenerwowanie. Czasem może to być także reakcja na warunki atmosferyczne panujące tego dnia za oknem. W takich sytuacjach warto poznać doraźne sposoby na obniżenie ciśnienia. Wśród najpopularniejszych metod wymienić możemy:
- Przy wysokim ciśnieniu należy dążyć do wyciszenia i odprężenia. Bardzo pomocne mogą okazać się ćwiczenia z oddechem oraz inne techniki relaksacyjne.
- Weź ciepłą kąpiel trwającą ok. 20 minut. Ciepło rozszerza naczynia krwionośne i pozwala rozluźnić tętnicze, czego wynikiem powinien być spadek ciśnienia.
- Bardzo dobrym remedium doraźnym może być gorzka czekolada (przynajmniej 60% kakao). Skutecznie obniża ciśnienie tętnicze i rozszerza naczynia krwionośne.
- Dobre rezultaty może przynieść stosowanie herbat i naparów ziołowych. Przy nadciśnieniu dobrze sprawdza się pokrzywa zwyczajna, bez czarny oraz lubczyk.
- Zrób coś, co sprawia Ci przyjemność i pozwala się zrelaksować, np. sięgnij po ulubioną książkę lub posłuchaj spokojnej muzyki w wygodnej pozycji siedzącej.
Warto posiadać w domu ciśnieniomierz, który pozwoli sprawdzić, czy podjęte działania okazały się skuteczne i pozwoliły obniżyć ciśnienie tętnicze. Drugi pomiar kontrolny warto przeprowadzić ok. godzinę po podjęciu powyższych czynności.
Jak przeciwdziałać nadciśnieniu w perspektywie długofalowej?
O ile zbyt wysokie ciśnienie może pojawić się u każdego człowieka w różnych sytuacjach, o tyle nadciśnienie to problem przewlekły, który powtarza się w szerszym ujęciu czasu. W takich sytuacjach sposoby doraźne to o wiele za mało. Aby skutecznie powstrzymać nadciśnienie tętnicze należy zmienić codzienne nawyki i zadbać o zdrowszy styl życia. Profilaktyka nadciśnienia obejmuje:
- Regularną aktywność fizyczna trwająca przynajmniej 30 minut dziennie.
- Redukcję stresu i stosowanie sprawdzonych technik relaksacyjnych.
- Stosowanie ziół i suplementów diety pomagających przy nadciśnieniu.
- Ograniczenie używek, takich jak: kawa, papierosy, alkohol, napoje energetyzujące.
- Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta, w której ograniczone zostaną produkty zwiększające ciśnienie.
- Regularne pomiary ciśnienia tętniczego w celu kontrolowania swojego stanu zdrowia.
Zmiana trybu życia na zdrowszy to zdecydowanie najlepszy sposób na przeciwdziałanie objawom nadciśnienia, a jednocześnie zmniejszenie ryzyka wystąpienia poważnych powikłań. W niektórych sytuacjach potrzebne będzie również leczenie farmakologiczne.
Nie unikaj wizyty u lekarza
Jeśli zaobserwujesz u siebie zbyt wysokie ciśnienie tętnicze pojawiające się w szerszej perspektywie czasu (pomiary wskazujące wyniki ponad normę na przestrzeni kilku tygodni), wówczas koniecznie udaj się do lekarza. Specjalista zleci badania, które pozwolą precyzyjnie zdiagnozować przyczyny nadciśnienia. Zdarzają się bowiem sytuacje, że nadciśnienie może być powikłaniem innej choroby, np. niedoczynności tarczycy. Lekarz na pewno zaleci zmiany w codziennym trybie życia, ale ponadto przypisze leczenie farmakologiczne i doradzi, co robić przy nagłym skoku ciśnienia tętniczego.
Jak wybrać ciśnieniomierz do profilaktycznego pomiaru ciśnienia?
Jedną z najważniejszych czynności profilaktycznych przy nadciśnieniu jest regularne dokonywanie pomiarów i zapisywanie wyników. W ten sposób możesz reagować na wzmożony problem zbyt wysokiego ciśnienia, a także śledzić rezultaty podjętych działań. W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki asortyment nowoczesnych ciśnieniomierzy znanej marki Vitammy. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się ciśnieniomierze elektroniczne, które znacznie ułatwiają i usprawniają codzienne pomiary. Możemy je podzielić na dwie grupy: naramienne i nadgarstkowe. Ciśnieniomierz naramienny jest najdokładniejszy, z kolei zaletą ciśnieniomierza nadgarstkowego są jego kompaktowe rozmiary, które pozwalają go zabrać w dowolne miejsce. Warto pamiętać, że specjaliści zalecają dwa profilaktyczne pomiary każdego dnia – rano i wieczorem o podobnych porach.