Katar, zatkany nos, ból gardła – brzmi znajomo? Infekcje górnych dróg oddechowych dotykają każdego, jednak w okresie jesienno-zimowym ryzyko zachorowania znacznie wzrasta. Aby je zmniejszyć lub złagodzić objawy choroby, warto wykonywać inhalacje z soli fizjologicznej.
Czy sól fizjologiczna nadaje się do inhalacji?
Tak. Sól fizjologiczna to wodny roztwór chlorku sodu (NaCl). Znajduje on zastosowanie głównie w medycynie czy kosmetologii. Jest bezpieczny dla organizmu, a lista przeciwwskazań do jego stosowania jest krótka. Chlorek sodu dba o równowagę elektrolityczną, dlatego często jest podawany w kroplówkach pacjentom skrajnie odwodnionym, po operacjach, ciężkich chorobach. Sól fizjologiczna w warunkach domowych doskonale nadaje się do przemywania ran, oczu, nosa. Stąd też wykorzystywanie jej w innej formie – wziewnej. Inhalacje z soli fizjologicznej są polecane zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Mogą je również stosować – o ile lekarz nie zadecyduje inaczej – kobiety w ciąży.
{#callMethod:getProductsInCategory 466#}
Inhalacja z soli fizjologicznej – na kaszel i nie tylko
Inhalacja to prosty i skuteczny sposób na to, aby zmniejszyć dolegliwości zdrowotne związane z chorobami układu oddechowego. Chodzi tutaj zarówno o przeziębienie, któremu towarzyszy często katar, kaszel czy ból gardła, jak i poważniejsze problemy z krtanią, zatokami. Na co pomagają inhalacje z soli fizjologicznej? Regularnie przeprowadzane inhalacje łagodzą obrzęk błony śluzowej. Nawilżają ją, zmniejszają podrażnienia. Efektem inhalacji solą fizjologiczną jest także rozrzedzenie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny, zmniejszenie bólu głowy.
Sól fizjologiczna do inhalacji jako forma leczenia chorób przewlekłych? Tak! Jest ona polecana osobom z objawami alergii, astmą, mukowiscydozą, POChP. Inhalacje są także doskonałą formą profilaktyki. Wszechobecne zanieczyszczenia, smog, suche powietrze w pomieszczeniach, bierne palenie – nasz organizm każdego dnia staje przed wieloma wyzwaniami. Co dają inhalacje z soli fizjologicznej w ramach profilaktyki? Jak wiadomo to właśnie odpowiednio nawilżona błona śluzowa nosa stanowi jedną z barier dla chorobotwórczych drobnoustrojów, oczyszcza i filtruje powietrze. Gdy błony śluzowe są podrażnione, wysuszone czy obrzęknięte, łatwiej o rozwój infekcji. Jeśli się zadba o ich nawilżenie, będą lepiej wywiązywać się ze swoich zadań.
Jak zrobić inhalacje z soli fizjologicznej – to łatwiejsze niż myślisz
Sól fizjologiczna jest łatwo dostępna, można ją kupić bez recepty w każdej aptece. Zwykle jest ona sprzedawana w niewielkich ampułkach o pojemności 5 ml. Jeśli zastanawiasz się, ile soli fizjologicznej do inhalacji potrzebujesz, przyjmij, że jedna taka ampułka starcza na jedną inhalację w przypadku osoby dorosłej lub nastolatków. U dzieci, zwłaszcza noworodków, ilość ta może być mniejsza, np. 2-3 ml, warto to skonsultować z lekarzem. Należy jednak pamiętać o tym, że sól fizjologiczna szybko traci swoją sterylność. Jeśli nie wykorzystasz całej zawartości ampułki, resztki soli wyrzuć.
Inhalacje z soli fizjologicznej można przeprowadzić, stosując dawne babcine metody. Mowa tutaj oczywiście o dodaniu soli do ciepłej wody, aby móc wdychać unoszącą się znad miski parę. Jednak znaczenie skuteczniejszą metodą jest skorzystanie z inhalatora. To niewielkie urządzenie, które zmniejsza stany zapalne dróg oddechowych. W Apteczka24 możesz kupić inhalator w wersji podstawowej lub z nebulizatorem, oba urządzenia doskonale sprawdzają się do inhalacji solą fizjologiczną. Nebulizator to niezbędny sprzęt do inhalacji z wykorzystaniem leków, w tym antybiotyków. Lekarze coraz częściej zalecają jego stosowanie w leczeniu chorób dróg oddechowych u dzieci (sprawdź, jaki inhalator dla dziecka będzie najlepszym wyborem).
Inhalator stosuj według zaleceń producenta, nie zapomnij o umyciu i wysuszeniu urządzenia po przeprowadzeniu inhalacji. U osób dorosłych inhalacje przeprowadza się z wykorzystaniem ustnika, u dzieci lub seniorów z kłopotami zdrowotnymi lepszym wyborem będą maski. Dla noworodków jako alternatywę warto użyć specjalnego smoczka do inhalatora.
Przydatne wskazówki
Sól fizjologiczna do inhalacji to cenna pomoc w zwalczaniu chorób w domowych warunkach, jednak choć NaCl jest bezpieczne, jego stosowanie podlega pewnym zasadom. Po pierwsze, nie wolno przeprowadzać inhalacji bezpośrednio przed snem lub po/przed posiłkiem. Chodzi przede wszystkim o komfort danej osoby. Chwilę po inhalacji rozrzedzona wydzielina może stać się powodem nasilonego odkrztuszania (czasami pomaga lekkie oklepywanie pleców), co zakłóca sen. Z kolei duet inhalacja i posiłek zwiększają ryzyko wystąpienia nudności oraz wymiotów. Jeśli chodzi o inhalacje z soli fizjologicznej i to, ile razy dziennie można je przeprowadzać, przyjmuje się, że 2-3 inhalacje w zupełności wystarczą, aby poczuć się lepiej. Maksymalny czas jednej inhalacji to ok.10 minut.
Przeciwwskazaniami do inhalacji z soli fizjologicznej są ropne zapalenia zatok, migdałków, choroby nowotworowe, niewydolność krążeniowa, oddechowa, a także gruźlica, krwotoki górnych dróg oddechowych i stany zapalne, którym towarzyszy wysoka gorączka.
Przyroda rozkwita, a Ty oficjalnie rozpoczynasz sezon na kichanie i nieżyt nosa? Zabawa z psem sąsiada kończy się kaszlem i łzawieniem oczu? To może być alergia wziewna. I choć niejednej osobie uprzykrzyła już życie, można nauczyć się nią akceptować. A nawet trzeba. Odpowiednie leczenie sprawi, że zapomnisz o objawach alergii i odzyskasz dobre samopoczucie.
Co to jest alergia wziewna?
Alergia wziewna to reakcja organizmu na kontakt z potencjalnie nieszkodliwymi dla większości osób cząsteczkami, w tym przypadku określanych mianem alergenu. To, co dla innych nie jest żadnym zagrożeniem pod względem zdrowotnym, u innych może wywołać ostrą odpowiedź układu immunologicznego. Pojawienie się stanu zapalnego jest obroną organizmu, który uważa, że został zaatakowany przez alergen. Co może wywołać alergię wziewną? Ta odmiana alergii polega na przedostaniu się alergenu do organizmu poprzez układ oddechowy. Oznacza to, że potencjalnymi alergenami mogą być m.in. pyłki drzew, krzewów, traw, sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego, pleśń/grzyby.
{#callMethod:getProductsInCategory 444#}
Biorąc pod uwagę rodzaj alergenu, można określić, co powoduje alergię wziewną sezonową, a co całoroczną. Do tej pierwszej grupy zaliczmy właśnie pyłki roślin, warto dodać, że pierwsze drzewa i krzewy rozpoczynają pylić już w styczniu. Z kolei sierść zwierząt czy roztocza kurzu domowego są czynnikami, przez które alergia wziewna u niektórych osób trwa cały rok. W końcu na tego rodzaju alergeny jesteśmy narażeni nieustannie.
Alergia wziewna - objawy
Choroba zapalna górnych dróg oddechowych, jaką jest alergia wziewna, objawy ma dość charakterystyczne. Łatwo jednak je pomylić z przeziębieniem. Co może wywołać alergia zwiewna? Intensywność odpowiedzi układu immunologicznego na kontakt z alergenem może być różna. U większości osób pojawia się łzawienie oczu, kichanie, suchy kaszel czy katar (skąd się bierze katar?). Do listy objawów zalicza się też problemy skórne, jak pokrzywkę czy świąd skóry. Nie można też zapomnieć o ogólnym zmęczeniu, braku koncentracji i gorszej kondycji oraz samopoczuciu.
Kiedy pojawia się alergia wziewna, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Mowa oczywiście o alergologu. Choć objawy alergii nie muszą znacząco wpływać na Twoje samopoczucie, musisz pamiętać, że nieleczona alergia wziewna może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, jak przewlekłego zmęczenia, nieżytu nosa czy astmy. Szczególnie niebezpieczna może być alergia wziewna u dzieci, która nieleczona prowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej w wieku nastoletnim. A ta, jak wiadomo, znacząco obniża jakość życia.
Astma alergiczna objawia się kłopotami z oddychaniem. Pacjenci skarżą się na duszności, ucisk w klatce piersiowej. Ich oddech może być świszczący, a uporczywy kaszel nie daje spokoju. Każdy atak astmy wiąże się też z przyspieszonym biciem serca, a stąd droga do niepokoju i lęku jest już bardzo krótka i prosta.
Diagnostyka w kierunku alergii wziewnej
Jeśli charakterystyczne dla alergii wziewnej objawy utrzymują się przez kilka dni, warto zasięgnąć porady lekarza. Gdy ten będzie podejrzewać u Ciebie alergię, zleci dalsze badania. Mogą to być testy skórne lub oznaczenie poziomu przeciwciał IgE. Ważne jest, aby dowiedzieć się, który alergen wywołuje alergię, aby móc ograniczyć z nim kontakt i skutecznie się leczyć, na przykład z pomocą odpowiednich leków. Niektórzy alergicy decydują się także na odczulanie, które pozwala im zapomnieć o alergii na dłuższy czas.
Jak się bronić przed objawami alergii?
Gdy wiesz, co Cię uczula, łatwiej z tym walczyć. Jeśli są to pyłki, kontroluj kalendarz pyleń. Gdy Twój alergen staje się aktywny, ogranicz z nim kontakt. Choć na spacery po deszczu, który wypłukuje pyłki z powietrza. Zmieniaj ubranie po powrocie do domu, myj częściej włosy, wydmuchuj nos. Gdy alergenem są pyłki, ale i na przykład pleść, grzyby, sierść ukochanego zwierzaka, roztocza kurzu domowego, zadbaj też o czystość i jakość powietrza w domu. Z pewnością przyda Ci się oczyszczacz powietrza, który filtruje powietrze, jak i je nawilża. To duet idealny w Twoim przypadku (sprawdź, dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza). Bez względu na rodzaj alergenu, warto sięgnąć po inhalatory. Te niewielkie urządzenia pozwalają na skuteczne usuwanie zanieczyszczeń z górnych dróg oddechowych. Inhalacje z dodatkiem olejku eukaliptusowego czy soli fizjologicznej z pewnością przyniosą Ci ulgę. Wszystkie te akcesoria znajdziesz w sklepie Apteczka24.pl – zachęcamy do zapoznania się z ofertą.
Alergia wziewna u dziecka to spory problem z zalegającą w nosie wydzieliną. Należy ją regularnie usuwać, aby pociecha mogła swobodniej oddychać. Zamiast klasycznej gruszki, postaw na aspiratory do nosa. Wspomagaj także układ odpornościowy, aby lepiej radził sobie ze stanami zapalnymi. Dieta, aktywność fizyczna, rzucenie palenia, sprawdzenie poziomu witaminy D. To wszystko ma znaczenie i pozwala zmniejszyć objawy alergii wziewnej!
Infekcje dróg oddechowych to nie tylko domena chłodniejszych pór roku. W leczeniu pomocniczym przeziębienia, grypy czy problemów z zatokami doskonale sprawdza się inhalator. To niewielkie urządzenie jest również niezastąpione w leczeniu m.in. astmy czy łagodzeniu skutków wdychania zanieczyszczonego powietrza, które towarzyszy nam praktycznie codziennie. Jaki inhalator domowy kupić i czy jego cena jest kluczowa w określeniu jakości urządzenia?
Dobry inhalator domowy
Inhalator staje się podstawowym wyposażeniem apteczki domowej. Tego rodzaju sprzęt stanowi skuteczny sposób na zmniejszenie stanów zapalnych dróg oddechowych i działa wspomagającą przy leczeniu takich chorób, jak chociażby mukowiscydoza czy POChP. Na rynku dostępne są różnego rodzaju modele inhalatorów – począwszy od takich podstawowych, za pomocą których wykonamy inhalację z użyciem olejków elektrycznych, aż po te, które dzięki części w postaci nebulizatora umożliwiają podawanie leków drogą wziewną. Poszczególne modele różnią się między sobą parametrami i funkcjami dodatkowymi, nie bez znaczenia jest też sam design. To wszystko wpływa oczywiście na ich ceny. Ile kosztuje inhalator? Czy sprzęt do użytku domowego musi być z wyższej półki?
{#callMethod:getProductsInCategory 485#}
Cechy inhalatora – zwróć uwagę na te parametry
Dobry inhalator domowy to sprzęt wydajny i skuteczny. Nie oznacza to, że musi być najdroższy. Podczas zakupu urządzenia należy kierować się jego parametrami i swoimi potrzebami. Najważniejsze parametry, mówiące nam wiele o standardzie inhalatora, to MMAD oraz FPF%. Pod pierwszym ze skrótów kryje się wielkość cząsteczki, do której rozbijany jest lek czy dana substancja. Powinna ona wynosić mniej niż 5 mikrometrów, a najlepszy wybór to między 1 a 3 mikrometry. Z kolei FPF% to frakcja respirabilna. Parametr ten wskazuje, ile procent cząsteczek wytwarzanych przez urządzenie ma właściwy rozmiar. Im większa wartość, tym lepiej, zaleca się, aby była ona większa niż 70%.
Kolejne cechy inhalatora, na które warto zwrócić uwagę, to przepływ gazu – im lepszy, tym lepsza, wydajniejsza i krótsza inhalacja (normy to 8-16 l/m). Do tego poziom hałasu, który towarzyszy pracy urządzenia – jest to ważne zwłaszcza w przypadku małych dzieci, których głośne dźwięki mogą wystraszyć (45-55 dBa powinno być zadowalającą opcją). Inhalator do domu może być kupiony z myślą o dziecku lub całej rodzinie. W przypadku używania go przez więcej niż jedną osobę warto zdecydować się na sprzęt z funkcją pracy ciągłej. Już te kilka cech inhalatorów pozwalają posegregować je według ceny.
Jakie są ceny inhalatorów?
Cena za inhalator jest uzależniona od kilku czynników. Są to oczywiście parametry urządzenia, jakość użytych materiałów czy dodanie do inhalatora części wymiennych lub… nazwa producenta. Jeśli chodzi o inhalator dla dorosłych, cena może być porównywalna z kwotą, którą należy zapłacić za model dla dzieci. Oczywiście w przypadku inhalatorów dla najmłodszych liczą się także takie kwestie, jak kolorowy design, kształt postaci z bajek, wygodny uchwyt czy podświetlane elementy inhalatora.
A ile kosztuje inhalator w przypadku zdecydowania się na najzwyklejszy model urządzenia? Najniższe ceny charakteryzują inhalator parowy bez dodatkowych funkcji. Kwota ta może wynosić już mniej niż 50 zł. Kompaktowe urządzenie z pomocą gorącej wody i tabletek nasyconych olejkami eterycznymi sprawdzi się wspomagającą przy leczeniu przeziębienia. Do klasycznej inhalacji można jednak kupić inhalator do domu w znacznie wyższej cenie, powyżej 100 zł. W tym przypadku będą to już modele z większym pojemnikiem na wodę i dodatkowymi funkcjami, jak chociażby zmienność intensywności pary, automatyczne wyłączanie się przy braku wody czy zapasowymi wkładami mentolowymi. Jedno i drugie urządzenie spełni swoje zadanie odpowiednio, choć droższe zapewnia większy komfort użytkowania. Znacznie większe różnice w funkcjach i cenie dotyczą inhalatorów z nebulizatorem, czyli urządzeń, którymi można podawać leki.
Czy tani inhalator jest dobry?
Inhalator domowy może być z niższej półki cenowej, jednak w takim przypadku urządzenie zwykle nie ma części wymiennych w zestawie i nie pracuje w trybie ciągłym. Gorszą jakość może mieć również maska czy ustnik (co wpływa na skuteczność inhalacji), a praca urządzenia oznacza raczej większy hałas. To wszystko oczywiście wpływa też na komfort użytkowania sprzętu. Jeśli chodzi o tani inhalator, cena może wynosić poniżej 100 zł. Modele ze średniej półki to już wydatek powyżej 100 zł, natomiast jeśli mamy na myśli drogi inhalator, cena za niego kształtuje się na poziomie kilkuset złotych.
To, czy inhalacja będzie skuteczna i wydajna zależy od wspomnianych wcześniej parametrów związanych z wytwarzanymi przez urządzenie cząsteczkami. Jednak droższe modele sprawiają, że inhalator domowy jest także łatwiejszy w użyciu, czyszczeniu i przechowywaniu, a sama inhalacja może być krótsza. Co więcej, w wyższej cenie otrzymujemy także możliwość używania jednego urządzenia do podawania różnego typu leków (dzięki kilku trybom pracy). Do tego możliwość wyboru modelu rodzinnego, który mogą używać zarówno dorośli, jak i dzieci – oczywiście przy użyciu wymiennych masek i ustników. Modele z najwyższej półki mają także opcję podawania leku tylko w fazie wdechu, co wyklucza problem marnowania leku podczas jego wydzielania się w fazie wydechu.
W sklepie Apteczka24 oferujemy bogaty wybór inhalatorów domowych, dostępnych w różnych przedziałach cenowych. Wybierz inhalator odpowiadający swoim potrzebom, z dodatkowymi udogodnieniami lub w wersji klasycznej.
Inhalatory są w użyciu od czasów starożytności, a sama zasada działania nie zmieniła się przez wieki. Oczywiście zmieniła się technologia, a urządzenia mają zdecydowanie więcej możliwości. Dowiedz się, jak działa inhalator, co to jest inhalacja, kiedy się ją stosuje i na co zwrócić uwagę przy zakupie.
Jak działa inhalator i co trzeba o nim wiedzieć?
Inhalacja jest zabiegiem polegającym na wdychaniu roztworu leków lub aerozoli ułatwiających oddychanie i wykrztuszanie wydzieliny, działających przeciwzapalnie i rozkurczowo na oskrzela, a także umożliwiających podawanie niektórych antybiotyków.
{#callMethod:getProductsInCategory 466#}
Leczenie wziewne prowadzone jest za pomocą inhalatora, czyli urządzenia zmieniającego płynny lek do postaci pary wodnej lub drobnego aerozolu, który jest wdychany i wchłaniany w drogach oddechowych. Od tego jak małe są cząsteczki leku zależy to, gdzie dotrą. Cząsteczki o wielkości powyżej 8 µm wchłaniają się w górnych drogach układu oddechowego, 5 µm do 8 µm wchłaniają się w tchawicy i obrębie dużych oskrzeli, cząsteczki od 2 µm do 5 µm w oskrzelach i oskrzelikach, a do pęcherzyków płucnych docierają te o wielkości 0,5 µm do 3 µm. Do wykonywania inhalacji służy inhalator umożliwiający podawanie leku bezpośrednio do dróg oddechowych.
Na co pomaga inhalacja?
-
infekcje dróg oddechowych,
-
choroby przewlekłe dróg oddechowych,
-
kaszel,
-
zapalenie zatok,
-
zapalenie oskrzeli,
-
zapalenie płuc,
-
astma,
-
choroby alergiczne,
-
mukowiscydoza.
Pojęcie inhalator odnosi się do urządzenia służącego do rozpraszania substancji w powietrzu lub innym gazie. Natomiast nebulizator to część inhalatora, do której wprowadza się lek. To w nim dochodzi do rozpylenia cząstek o pożądanej wielkości. Nebulizator tworzy mgiełkę mikroskopijnych kropelek, dzięki czemu lek może dotrzeć jak najdalej, w nebulizatorze aerozol wytwarzany jest stale, co ułatwia podaż leku. Wiele inhalatorów ma nebulizatory, ale nie wszystkie. Dokonując zakupu, trzeba być tego świadomym.
Inhalatory – rodzaje
Wiesz już jak działa inhalator, ale to nie wszystko. Wyróżniamy kilka ich rodzajów:
-
Inhalatory ultradźwiękowe – aerozol generowany jest dzięki ultradźwiękom, wytwarzają cząsteczki poniżej 5 µm. Są ciche, mogą być zasilane bateriami i generują dobrej jakości aerozol, jednak ze względu na podwyższoną temperaturę działania nie nadają się do podawania np. antybiotyków i glikokortykosteroidów.
-
Inhalatory pneumatyczne – zastanawiając się jaki inhalator wybrać, warto rozważyć modele pneumatyczne (sprężarki) połączone z nebulizatorem. Można nimi podawać każdy rodzaj leków, cena zazwyczaj jest niska, ale są też dość głośne, co sprawia, że nie zawsze jest to najlepszy inhalator dla dzieci; chyba że dziecko nie ma problemu z głośną pracą urządzenia lub model jest dobrze wyciszony. Przeczytaj ten poradnik, jeżeli szukasz inhalatora dla dziecka.
-
Inhalatory membranowo-siateczkowe (MESH) – wydajne, kompaktowe i ciche, są to zaawansowane i bardzo dobre urządzenia, które działają na zasadzie wzbudzania w wibrację membrany, która wytwarza aerozol. Można je używać z każdym rodzajem leków, niestety są drogie, dlatego polecane są przede wszystkim dla osób cierpiących na przewlekłe schorzenia.
Jaki inhalator wybrać?
Decyzja o zakupie powinna być podejmowana na podstawie tego, jak często będziesz go używać i jakie leki będziesz podawać. Najważniejsze cechy to:
-
Wskaźnik MMAD, czyli wielkość cząsteczek do jakich rozpylany jest lek,
-
Możliwy czas inhalacji i regulowanie czasu pracy,
-
Tempo rozpylania leków,
-
Rodzaj leków jakie można stosować,
-
Możliwość ciągłej pracy,
-
Głośność,
-
Dodatkowe akcesoria i rozmiary maseczek,
-
Czy inhalator ma funkcję nebulizacji,

Optymalnym wyborem dla większości osób jest inhalator Flaem 4 Neb z nebulizatorem. Jest to pneumatyczno-tłokowy inhalator dla dzieci i dla dorosłych, ułatwiający terapię aerozolową. Dzięki 4 trybom pracy nebulizatora lekarstwo może dotrzeć dokładnie tam, gdzie powinno.
-
Tryb 0 przeznaczony jest do inhalowania górnych dróg oddechowych. Produkuje cząsteczki większe niż 7 μm.
-
Tryb1 zapewnia cząsteczki większe niż 5 μm i jest właściwy do leczenia tchawicy i oskrzeli.
-
Tryb 2 zapewnia cząsteczki 3-4 μm, najlepsze do leczenia oskrzeli.
-
Tryb 3 służy do uzyskiwania najmniejszych cząsteczek 2-3 μm, aby lekarstwo docierało do pęcherzyków płuc.
Takie rozwiązanie sprawia, że model może być stosowany w wielu różnych schorzeniach, a dzięki bogatemu zestawowi akcesoriów inhalator Flaem 4 Neb jest uniwersalny i może być używany u noworodków, dzieci i dorosłych, jedynym warunkiem jest konieczność zaopatrzenia się w maseczki o odpowiednich rozmiarach.
Pierwsze inhalacje, jakie stosowano dawniej to sauna parowa. Zauważono jej korzystny wpływ na drogi oddechowe. Do inhalacji dodawano zioła lecznicze. Obecnie do inhalacji i nebulizacji stosuje się lekarstwa lub sól fizjologiczną, czyli wodny roztwór chlorku sodu. Inhalacja u dzieci pomaga w nawilżaniu śluzówek oraz przy nawracających infekcjach dróg oddechowych. Stosuje się ją w szpitalach i domach. Obecnie dostępne są: inhalatory proszkowe, pneumatyczne oraz ultradźwiękowe. Najpopularniejszym inhalatorem jest ten pneumatyczny. W odróżnieniu od inhalatorów ultradźwiękowych ma on uniwersalne zastosowanie.
{#callMethod:getProductsInCategory 466#}
Inhalator jaki wybrać - po co inhalować w czasie infekcji?
Inhalacje parą wodną nawilżają błony śluzowe. Nebulizacja udrażnia nos oraz obniża lepkość śluzu. Dzięki nebulizacji kaszel staje się bardziej efektywny. Po inhalacji oskrzela oczyszczają się, a oddychanie jest łatwiejsze. Stosuje się inhalacje z samej pary wodnej, by nawilżyć błony układu oddechowego. Nebulizacje stosuje się z lekarstwami lub solą fizjologiczną. Nie obciążamy żołądka tabletkami, a lekarstwo dociera do zainfekowanego narządu. Inhalator dla dzieci nadaje się również dla dorosłych.
Inhalator jaki wybrać - czy przydają się tryby w nebulizatorze?
Nebulizator jest najważniejszym elementem inhalatora. We wnętrzu nebulizatora cząsteczki zmieniają się w parę. Nebulizator może działać w jednym trybie lub kilku. Tryby w nebulizatorze to ustawienia zmieniające wielkość MMAD. Miejsce, gdzie dociera lek, zależy od wielkości cząsteczki MMAD. Im większa cząsteczka, tym wyżej w układzie oddechowym jest wchłaniana. MMAD większe niż 7 μm wchłaniają się w nosie i gardle. Cząsteczki większe niż 5 μm pomagają w leczenia obszaru tchawicznego. Oskrzela leczymy MMAD między 3 a 4 μm. Przy przewlekłych chorobach płuc używamy cząsteczki między 2 a 3 μm. Inhalator dla dzieci i dorosłych Flaem 4Neb jako jedyny na rynku posiada 4 tryby nebulizacji. Uniwersalność tego urządzenia sprawia, że przyda się przy wszystkich chorobach wymagających nebulizacji. Opinie o inhalatorze nie są tak ważne, jak wielkość cząsteczek wytwarzanych przez nebulizator. Najlepiej jak MMAD jest potwierdzone badaniami. Flaem 4Neb został przebadany przez niemiecki instytut badawczy TÜV Rheinland. Badania potwierdziły wytwarzanie cząsteczki, która dociera do płuc. W inhalatorach dla dzieci przydają się wszystkie tryby nebulizatora.

Po co maseczki w inhalatorach?
Cena inhalatora zależy od jego możliwości technicznych, ale też od jakości wykonania. Inhalatory dla dzieci i dorosłych Flaem są produkowane we Włoszech. Wszystkie elementy nie zawierają ftalanów i BPA. Ma to szczególne znaczenie przy maseczkach, które bezpośrednio dotykają twarzy dziecka. W inhalatorze pneumatyczno- tłokowym Flaem 4Neb maseczki wykonane są miękkiego tworzywa. Maseczki pomagają w inhalacji dzieci i zmniejsza ilość zmarnowanego lekarstwa. Inhalator dla dzieci ze smoczkiem może być z powodzeniem zastąpiony mała maseczka, która sprawdzi się przy nebulizacji najmłodszych.
Dodatkowe elementy, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru inhalatora
Kupując inhalator dla dziecka, szczególną uwagę należy zwrócić na certyfikaty urządzenia. To ile kosztuje inhalator dla dzieci, ma mniejsze znaczenie, gdy producent gwarantuje jego działanie. Rozmiar cząstek Flaem 4Neb jest certyfikowany przez TUV Rheinland. Dla rodziców ważne jest też, by inhalator dla dzieci był cichy. Flaem 4Neb pracuje z natężeniem dźwięku 55 dB. Dobry inhalator dla dzieci jest sprawdzony przez niezależne instytucje. Urządzenie i akcesoria Flaem 4Neb wykonane są z materiałów antyalergicznych, bez ftalanów i BPA, przetestowane zgodnie z europejskimi normami EN 10993-1 „Ocena biologiczna wyroby medyczne ”oraz w 93/42 / EWG Europejskiej Dyrektywa dotycząca wyrobów medycznych. Dzięki potwierdzeniu jakości inhalatora przez certyfikaty masz pewność, że nebulizacja przyniesie oczekiwane efekty.