Jednorazowe rękawiczki ochronne to nie tylko jeden z podstawowych elementów uniformu medycznego, ale i niezastąpiony produkt w każdym gospodarstwie domowym. I choć zwykle traktujemy je jako uniwersalną ochronę dłoni, warto pamiętać, że na rynku dostępnych jest kilka rodzajów rękawiczek jednorazowych, a każdy z nich ma inne zalety i wady. Które rękawiczki sprawdzą się w celach medycznych, a które do domowych porządków?
Rękawiczki jednorazowe nitrylowe a może lateksowe?
Pandemia COVID-19 uzmysłowiła nam to, o czym wiele osób zapomniało. Rękawiczki jednorazowe to nie tylko sposób na ochronę delikatnej skóry dłoni przed zabrudzeniem, ale przede wszystkim skuteczna ochrona przed wirusami i bakteriami (sprawdź: jak chronić się przed wirusem). Warto je mieć w domowej apteczce i korzystać z nich nie tylko podczas domowych porządków czy prac w ogrodzie. Rękawiczki ochronne to nieodłączny atrybut każdego medyka, ratownika, ale i kosmetyczki, osoby pracującej w gastronomii czy tatuażysty. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów rękawiczek, różniących się między sobą właściwościami. Warto dobrać ich model do swoich potrzeb i aktywności, w której będą nam służyć. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że zapewnią nam należytą ochronę. Jakie rodzaje rękawiczek sprawdzą się w czasie domowych porządków, a jakie rękawiczki jednorazowe stosuje się w pracy z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi?
Najpopularniejszym rodzajem rękawiczek ochronnych są rękawiczki lateksowe, wykonane z kauczuku. Są to rękawiczki bardzo elastyczne, gwarantujące idealne dopasowanie do dłoni. Z tego powodu sprawdzają się w sytuacjach, w których liczy się precyzja ruchu i dobre czucie w palcach. Rękawiczki lateksowe zapewniają wysoką ochronę przed wirusami i bakteriami, dlatego są częstym wyborem medyków, są także polecane jako środek ochrony osobistej przed COVID-19. Co ważne – ten rodzaj rękawiczek jest biodegradowalny. Rękawiczki lateksowe sprawdzą się przy domowych porządkach, producenci oferują również ich wersję z nieco grubszego materiału. Wady? Rękawiczki jednorazowe lateksowe niekoniecznie sprawdzą się przy pracach z substancjami chemicznymi – tłuste smary czy rozpuszczalniki niszczą materiał. Dla wielu osób problemem może być także sam zapach lateksu. Nie można zapomnieć też o tym, że naturalny kauczuk jest częstą przyczyną podrażnienia skóry dłoni i powodem pojawienia się reakcji alergicznej. Nie są to zatem polecane rękawiczki jednorazowe dla alergików. Najlepsze rękawiczki dla alergików? W ich przypadku dobrym wyborem będą m.in. rękawiczki nitrylowe.
Rękawiczki dla alergików
Rękawiczki jednorazowe dla alergików muszą mieć przyjazny skórze materiał, przy jednoczesnym zachowaniu jego właściwości ochronnych. Rękawiczki nitrylowe są wykonane z syntetycznego kauczuku, dzięki czemu nie uczulają i nie wywołują podrażnień. Czym się różnią rękawice nitrylowe od lateksowych? W przypadku tych pierwszych materiał jest cienki, mniej elastyczny od lateksu, jednak wciąż zapewniający dobre dopasowanie do dłoni i trwałość. Rękawiczki jednorazowe nitrylowe są odporne na przekłucia, rozcięcia – dlatego często używają ich m.in. chirurdzy. Kolejną zaletą tego rodzaju rękawiczek jest fakt, że zapewniają one dobrą ochronę dłoni w kontakcie z substancjami chemicznymi. Oleje, smary, rozpuszczalniki – rękawiczki nitrylowe sprawdzą się i w pracy lekarza, i mechanika, jak i podczas domowych porządków w garażu czy pracowni artystycznej. Warto jednak dodać, że rękawiczki nie są biodegradowalne, zapewniają także mniejszą ochronę przed wirusami i bakteriami niż rękawiczki lateksowe.
Powyższe rodzaje rękawiczek jednorazowych należy uzupełnić o kolejny model. Rękawiczki winylowe to rękawiczki ochronne wykonane z polichlorku winylu, występujące także pod nazwą rękawice PCV. To kolejny przykład rękawic jednorazowych dla alergików, z bezpiecznego dla skóry materiału. Są wytrzymałe i uniwersalne – sprawdzą się w pracy z substancjami chemicznymi, podczas prac domowych, pracy w gastronomii (jednocześnie mogą ulec zniszczeniu w kontakcie z rozpuszczalnikiem). Chronią przed płynami ustrojowymi, dlatego to równie często spotykane w szpitalach rękawiczki jednorazowe medyczne. Ich wadą jest mała elastyczność, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na dobór właściwego rozmiaru rękawiczek. Materiał ten nie jest również biodegradowalny.
Rękawiczki jednorazowe bezpudrowe
Jakie są najlepsze rękawiczki do użytku domowego? Podczas zakupu rękawiczek warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Pierwszy z nich to opisywany wyżej rodzaj materiału, z których zostały wykonane. Drugi – oznaczenia. Opakowanie z symbolem CE oraz oznaczeniem normy EN 455 (składa się ona z 4 części) to gwarancja zakupu towaru wysokiej, sprawdzonej jakości. Na opakowaniu rękawic ochronnych można także znaleźć oznaczenie AQL, Acceptance Quality Limit, oznaczający ilość mikrodziurek w materiale. Im niższa wartość przy oznaczeniu, tym szczelniejsze i tym samym bezpieczniejsze są rękawiczki. Jest to szczególnie ważne w ochronie przed patogenami. Producenci oferują nam także rękawiczki jednorazowe bezpudrowe lub pudrowe. Te rodzaje rękawiczek mają takie same właściwości ochronne, różnie je natomiast komfort noszenia i użytkowania. Ich wybór zależy od osobistych preferencji. Puder zapobiega zlepianiu się rękawic, dzięki czemu łatwiej i szybciej można je założyć. Pomaga także w przypadku pocenia się dłoni – pot zmniejsza właściwości ochronne materiału. Liczy się także rozmiar rękawic – za duże nie spełnią swojej ochronnej funkcji i będą się zsuwać z dłoni. Za małe ograniczą precyzję ruchu i mogą podrażnić naskórek. Dobrej jakości rękawiczki jednorazowe ochronne, w wersji z pudrem i bez, można kupić w sklepie Apteczka24.
Jak sama nazwa wskazuje, rękawiczki ochronne jednorazowe mają swój termin przydatności. Po wykonanej pracy należy je ściągnąć i wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane. Należy także pamiętać o myciu dłoni zarówno przed włożeniem, jak i po ściągnięciu rękawiczek. Mycie rąk jako ochrona przed infekcją to prosty i sprawdzony środek w walce z przenoszeniem się bakterii i wirusów.
Jak stosować rękawiczki jednorazowe?
Prawidłowy wybór rodzaju i rozmiaru rękawiczek jednorazowych jest kluczowy do ich właściwego użytkowania. Podobnie jak sposób ich zakładania oraz zdejmowania. To właśnie wtedy najłatwiej o przedostanie się drobnoustrojów na odsłonięte fragmenty ciała. Jak zakładać rękawiczki jednorazowe? Po umyciu lub dezynfekcji dłoni wyjmij rękawiczkę z opakowania i chwyć ją na końcu - w miejscu, gdzie powinien znajdować się nadgarstek. Wsuń dłoń płynnym ruchem. Pamiętaj o tym, aby nie dotykać gołą dłonią innych części rękawiczki, w tym palców. Jeśli chcesz poprawić ułożenie rękawiczki na dłoni, zrób to wtedy, gdy założysz już drugą z nich.
Zasady zakładania rękawiczki jednorazowej na drugą dłoń są następujące. Wyjmij gołą dłonią rękawiczkę z opakowania. Dłonią w rękawiczce odwiń zewnętrzną nadgarstkową część rękawiczki i nałóż ją na drugą rękę. Jeśli chcesz, możesz teraz poprawić ułożenie rękawiczek na dłoniach. W trakcie używania rękawiczek nie dotykaj nimi włosów, twarzy, nie przecieraj oczu. To najprostszy sposób na to, aby przenieść na skórę substancje chorobotwórcze.
Jak prawidłowo zdjąć rękawiczki jednorazowe? Cóż, i tutaj musisz przestrzegać pewnych zasad. Złap rękawiczkę na wysokości nadgarstka i ściągnij ją płynnym ruchem tak, aby od razu wywrócić ją na wewnętrzną stronę. Wciąż trzymając zdjętą rękawicę w dłoni w rękawiczce, włóż goły palec między rękawiczkę a nadgarstek. Płynnym ruchem zdejmij drugą rękawiczkę, zwijając ją od środka i naciągając na tę, którą trzymasz w dłoni.
Jak już zostało wspomniane, rękawiczki wyrzuć do kosza na odpady zmieszane. Jeśli w trakcie ich noszenia miałeś kontakt z krwią lub płynami ustrojowymi, wyrzuć rękawice do pojemnika na odpady skażone. Pamiętaj o umyciu lub dezynfekcji dłoni.
Profilaktyka to podstawa troski o zdrowie, dlatego w każdym domu musi znaleźć się dobrze wyposażona apteczka pierwszej pomocy (sprawdź, co powinna zawierać). Opatrunki, leki, różne rodzaje rękawiczek jednorazowych, plastry - to tylko niektóre z jej elementów. Wszystkie powyższe akcesoria ochronne, i wiele innych, kupisz wygodnie online, w Apteczka24.