Nie ulega wątpliwości, że apteczka pierwszej pomocy musi znaleźć się w każdym domu; co więcej, powinna nie tylko BYĆ, ale przede wszystkim SŁUŻYĆ, a żeby tak się stało, musi zostać dobrze wyposażona. Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy?
Po co Ci domowa apteczka?
Wypadki się zdarzają, i chociaż nie życzymy tego nikomu, trzeba być przygotowanym na awaryjne sytuacje. To właśnie w domu, w mieszkaniu i w okolicach statystycznie przydarza się najwięcej wypadków. Zazwyczaj są to niegroźne sytuacje: skaleczenia, otarcia, stłuczenia, niewielkie oparzenia, czy przeziębienia i to pod ich kątem należy w pierwszej kolejności planować skład apteczki w domu. Nie można jednak bagatelizować groźniejszych sytuacji, więc domowa apteczka powinna być uzupełniona również o akcesoria „cięższego kalibru”, na wypadek poważnych ran, krwotoków, złamań kończyn czy rozległych oparzeń.
Odrębną kwestią jest zaplanowanie kącika z lekami dla osób cierpiących na przewlekłe choroby; w ich przypadku trzeba zadbać o rozsądny zapas leków przypisanych przez lekarza oraz niezbędne akcesoria medyczne (glukometr, ciśnieniomierz, inhalator itp.). Wszystko to powinno znaleźć się w apteczce w domu.
Skład apteczki domowej może się także nieco różnić ze względu na wiek domowników. Inne leki są zalecane dla osób dorosłych, inne dla dzieci. Kompletując apteczkę, warto mieć to uwadze. Zawartość apteczki domowej to pierwszy wybór w przypadku nagłych problemów zdrowotnych, zwłaszcza w dni świąteczne lub w nocy, kiedy wizyta u lekarza rodzinnego jest niemożliwa. Oczywiście konsultacja ze specjalistą może być nieunikniona, zwłaszcza w przypadku problemów zdrowotnych u najmłodszych. Mimo to leki z domowej apteczki pozwalają poprawić komfort chorego, który czeka na wizytę lekarską.
A czego w niej nie trzymać?
Z całą pewnością nie wolno przechowywać przeterminowanych leków i akcesoriów medycznych ani żadnych lekarstw na receptę, które nie są zapisane przez lekarza dla któregoś z domowników. Nie ma sensu też planować wyposażenia apteczki w zaawansowane akcesoria medyczne kupowane „na wszelki wypadek”, ale z których prawdopodobnie nie będziesz korzystać; nie dlatego że nie można, ale dlatego, żeby w apteczce trzymać tylko to, co faktycznie używasz. Zasadą użytkowania apteczki domowej jest to, aby korzystanie z niej było maksymalnie łatwe.
Apteczka pierwszej pomocy – gotowy zestaw vs. samodzielnie skompletowana.
Dostępne są trzy podstawowe możliwości:
-
Zakup skompletowanej apteczki – gotowa apteczka pierwszej pomocy jest podstawowym zestawem, w skład którego wchodzą najpotrzebniejsze produkty, zwykle: kompresy, plastry, bandaże, środek dezynfekujący, nożyczki, plus kilka dodatkowych elementów. Jej zaletą jest to, że znajduje się w niewielkim, wygodnym opakowaniu, można ją przechowywać w szafce, w plecaku lub w bagażniku samochodu. Istnieją rozbudowane, gotowe komplety dla profesjonalnych zastosowań, ale te są drogie. Kupując zestaw, upewnij się, że spełnia przyjęte normy. Na przykład apteczki samochodowe muszą spełniać normę DIN 13164, a przemysłowe, normę DIN 13157. Wprawdzie dla apteczek domowych nie ma ustalonych reguł, ale warto sugerować się wytycznymi, wynikającymi z norm UE.
-
Zakup apteczki i doposażenie – to rozwiązanie pośrednie, polecane dla tych, którzy nie chcą kompletować zestawu od nowa, a jedynie uzupełnić już gotowy.
-
Domowa apteczka skompletowana według własnych potrzeb – to, naszym zdaniem, najlepsze rozwiązanie, umożliwiające dobranie składu apteczki pierwszej pomocy w domu do potrzeb mieszkańców. Wprawdzie trzeba poświęcić nieco czasu na jej skompletowanie, ale warto to zrobić. Nieoryginalne opakowanie takiego zestawu trzeba podpisać i wyraźnie oznaczyć, że jest to apteczka.
Skład apteczki pierwszej pomocy w domu
Jak już ustaliliśmy, skład apteczki pierwszej pomocy w domu musi być dobrany z myślą o domownikach, więc należy na nią patrzeć dwojako: 1) jako na ogólną apteczkę PP oraz 2) jako personalny zestaw ratunkowy wyposażony w osobiste leki. Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy?
Sprawdź: produkty ze sklepu Apteczka24.pl
Ogólna zawartość apteczki pierwszej pomocy:
-
Jednorazowe rękawiczki (lateksowe, winylowe lub nitrylowe), najlepiej kilka par w różnych rozmiarach.
-
Bandaże o różnej szerokości, w tym bandaże dziane do opatrywania ran i skaleczeń oraz bandaże elastyczne do opatrywania zwichnięć, stłuczeń oraz innego rodzaju urazów.
-
Jałowe gazy opatrunkowe i gaziki w różnych wielkościach, po kilka z każdego rodzaju.
-
Plastry z opatrunkiem, najlepiej sprawdzają się plastry do cięcia.
-
Rolka z plastrem bez opatrunku.
-
Elastyczna siatka opatrunkowa w różnych wielkościach
-
Nożyczki.
-
Środek służący do odkażania ran i środek do dezynfekcji rąk.
-
Termometr zwykły elektroniczny lub bezdotykowy (przeczytaj więcej na temat termometrów do apteczki).
-
Jednorazowa maseczka do sztucznego oddychania.
Leki i akcesoria jako wyposażenie apteczki pierwszej pomocy w domu
Oprócz powyższych produktów zawartość apteczki pierwszej pomocy na użytek domowy powinna obejmować: leki przeciwbólowe, leki przeciwgorączkowe dla dorosłych id dla dzieci (jeśli potrzebne), środku przeciwbiegunkowe, na ból brzucha, leki przeciwalergiczne (antyhistaminowe), maści na stłuczenia, termofor, a jeżeli jest taka potrzeba, również akcesoria medyczne takie jak: inhalator z nebulizacją, ciśnieniomierz czy glukometr. Leki przepisane przez lekarza powinny znaleźć się w osobnym miejscu, wydzielone i zabezpieczone przed użyciem przez niepożądane osoby, zwłaszcza przez dzieci. Dobrą praktyką jest przechowywanie leków w oryginalnych opakowaniach wraz z ulotką do nich dołączoną. To najprostszy sposób na to, aby uniknąć ryzyka sięgnięcia po zły lek. Zawarte w ulotce informacje pomagają także w dobraniu dawki leku i są cenną wskazówką w przypadku konieczności stosowania wielu medykamentów jednocześnie. Nieprzestrzeganie zasad łączenia różnych substancji leczniczych może doprowadzić nawet do zagrożenia zdrowia i życia chorego. Skład apteczki domowej bardzo często uzupełniają krople do oczu lub inne preparaty, które można stosować przez określony czas po otwarciu opakowania leku. Warto zapisać na nim datę pierwszego użycia medykamentu i wyliczoną datę końca jego ważności. Na koniec jeszcze jedna ważna kwestia. Zawartość apteczki domowej należy regularnie sprawdzać. Wyrzucać przeterminowane leki, uzupełniać zapasy.
Wyposażenie domowej apteczki pierwszej pomocy – produkty dla dzieci
Skład apteczki domowej – w przypadku rodzin z dziećmi – jest bardziej rozbudowany. Najmłodsi domownicy dopiero budują swój układ odpornościowy, często wracają z przedszkola lub szkoły z infekcjami. Nie można również zapominać o drobnych urazach towarzyszących dziecięcemu odkrywaniu świata. Wyposażenie apteczki domowej dla dziecka jest oczywiście zależne od wieku pociechy. Są jednak produkty, które stosuje się bez względu na kryteria wiekowe. W tej grupie znajdują się wymieniane już wcześniej bandaże, opatrunki jałowe, środki do dezynfekcji, plastry. Jeśli chodzi o termometr, u dzieci najlepiej sprawdza się termometr do ucha. Łatwy w stosowaniu nawet wtedy, gdy dziecko śpi. Higieniczne końcówki umożliwiają stosowanie urządzenia przez całą rodzinę. Warto także podkreślić, że termometr do ucha pozwala uzyskać wynik jak najbardziej zbliżony do faktycznej temperatury wewnętrznej organizmu. Biorąc pod uwagę intensywny rozwój dzieci oraz położenie geograficzne Polski, skład apteczki domowej należy uzupełnić o witaminę D3, oczywiście w formie leku. W przypadku najmłodszych lepszym wyborem będzie produkt w kroplach.
Wyposażenie apteczki domowej dla dziecka musi uwzględniać leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Dla niemowląt i noworodków, a także kilkulatków, polecane są produkty w formie czopków, syropów. Tabletki zwykle stosuje się dopiero u dzieci w wieku szkolnym. Apteczka pierwszej pomocy dla dzieci obejmuje takie produkty, jak m.in. żel na ząbkowanie, sól fizjologiczną, a także urządzenia typu gruszki i odciągacze kataru lub aspiratory do nosa. Ten ostatni z nich jest nowocześniejszą i wygodniejszą w użyciu alternatywą klasycznej gruszki. Elektrycznie urządzenie pozwala szybko oczyścić nos dziecka, a dodatkowe funkcje jak granie wesołych melodii czy wreszcie kolorowy design aspiratora pozwalają nieco uspokoić dziecko w trakcie zabiegu.
Co powinno być w apteczce domowej dla dzieci?
Z pewnością niezastąpionym elementem apteczki domowej jest inhalator dla dziecka – najlepiej od razu z funkcją nebulizacji. Obecnie lekarze przepisują leki, w tym antybiotyki, które podaje się dziecku drogą wziewną. Pozwala to ograniczyć dawki leku, zmniejszyć ryzyko grzybicy jamy ustnej czy dolegliwości żołądkowych. W sklepie Apteczka24 dostępne są różne modele inhalatorów i nebulizatorów, w tym zestawy dla całej rodziny.
Wyposażenie apteczki domowej dla dziecka obejmuje także wszelkie maści lub spray na ukąszenia owadów, spray/maść chłodzącą, stosowaną po urazach. Podobne działanie zapewniają kompresy, a te z funkcją ciepło-zimno dają więcej możliwości użycia. Ciepły kompres sprawdzi się przy bólu brzucha lub w trakcie przeziębienia. Zimny do leczenia stłuczonego kolana lub zmniejszenia bólu po zdarciu skóry z łokcia. Latem domowa apteczka pierwszej pomocy musi zostać uzupełniona o produkty leczące oparzenia słoneczne, z pantenolem w składzie.
Chcesz skompletować apteczkę dziecka na wakacje? Koniecznie przeczytaj jakie produkty powinna mieć każda mama na urlopie z dzieckiem.