Aż 9 na 10 mieszkańców świata żyje w miejscu, w którym jakość powietrza przekracza limity ustalone przez WHO. Codziennie jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie smogu, nie bez powodów określanego mianem cichego zabójcy. Statystyki nie kłamią – każdego roku jest on odpowiedzialny za przedwczesną śmierć ok. 7 mln osób. Jakie choroby powoduje smog i dlaczego nie można zapominać o zanieczyszczeniu powietrza w gospodarstwach domowych?
Śmierć przez smog – coraz częstszy powód zgonów
Zanieczyszczone powietrze to problem miast i wsi. Jakość powietrza z roku na rok jest coraz gorsza, a Polska jest jednym z tych krajów, w którym wskaźnik zanieczyszczeń powietrza jest znacznie przekroczony. Według WHO tak zła jakość powietrza skraca długość życia mieszkańca UE o ponad 8 miesięcy. W przypadku Polaków należy mówić aż o 10 miesiącach. Dym, spaliny, toksyny, pyły, gazy – taka mieszanka nie może pozostać obojętna dla naszego zdrowia. Jak zaznaczają specjaliści, największe zagrożenie dla organizmu niesie pył PM2,5, który przenika do pęcherzyków płucnych oraz naczyń krwionośnych. Niestety, w Polsce jego ilość jest ogromna.
{#callMethod:getProductsInCategory 611#}
Relacja smog choroby jest nieunikniona. W grupie osób szczególnie narażonych na szkodliwe działanie smogu są przede wszystkim dzieci, osoby starsze czy kobiety w ciąży. Jednak tak naprawdę każdy z nas odczuwa skutki smogu. Według WHO aż 30% nowotworów ma swoją przyczynę w zanieczyszczonym środowisku. Jakie choroby wywołuje smog?
Smog – choroby. W jaki sposób smog szkodzi długoterminowo
Choroby spowodowane smogiem to nie tylko te obejmujące górne drogi oddechowe. Owszem, zanieczyszczone powietrze znacząco wpływa na oddychanie i może być przyczyną powracających infekcji górnych dróg oddechowych. To jednak nie wszystko. Smog zwiększa ryzyko zachorowania na astmę, raka płuc czy przewlekłą chorobę obturacyjną płuc. W przypadku dzieci stwierdzono zwiększoną częstotliwość objawów alergii wziewnej. Choroby wywołane przez smog obejmują także układ krwionośny. Mowa tutaj o zwiększonym ryzyku zawału serca, występowaniu zaburzenia rytmu serca czy choroby niedokrwiennej serca. Zanieczyszczone powietrza przyczyna się również do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Choroby układu nerwowego wywoływane przez smog to kolejne zagadnienie, którego podjęli się badacze. Okazuje się, że zła jakość powietrza stanowi przyczynę szybszego starzenia się układu nerwowego. Osoby skazane na smog, częściej cierpią na demencję lub chorobę Alzheimera. Smog działa negatywnie także na wątrobę, jak i na rozwój płodu. Jak się chronić przed smogiem?
Zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego i domowego
Zła jakość powietrza na zewnątrz (atmosferycznego) to jedno, nie można jednak zapominać o zanieczyszczeniu powietrza domowego. Jeden z raportów WHO potwierdza, że zanieczyszczone powietrze w gospodarstwie domowym było przyczyną śmierci ok. 3,8 mln osób w 2016 roku. Mowa tutaj o dymie z opału czy kuchenek. Do powietrza, którym oddychamy, przedostają się także m.in. szkodliwe substancje z używanej chemii gospodarczej. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o jakość powietrza w domu. Pomocne w tej kwestii są m.in. oczyszczacze powietrza. Urządzenia te są wzbogacone o najnowsze technologie, zapewniając nie tylko lepszą jakość powietrza, ale i łatwość obsługi sprzętu czy jego konserwacji. Najlepszej jakości sprzęt nie tylko oczyszcza powietrze i usuwa z niego alergeny, ale i pozwala zapomnieć o nieprzyjemnym zapachu w pomieszczeniu. Oczyszczacz powietrza to doskonały wybór dla alergików, palaczy, właścicieli zwierząt, astmatyków i wszystkich osób, którym zależy na dobrej jakości powietrza (sprawdź, dlaczego potrzebujesz oczyszczacza powietrza w swoim domu). Warto podjąć wszelkie środki ostrożności, aby ograniczyć negatywny wpływ zanieczyszczonego powietrza na swój organizm. Już nawet krótka ekspozycja na działanie smogu lub zanieczyszczonego powietrza w domu może powodować kłopoty z oddychaniem czy prowadzić do zaostrzenia chorób przewlekłych.
Bibliografia
-
Wpływ smogu na choroby serca, medycyna.pl, data dost. 26.11.2021r.
-
Program "Oblicza Medycyny". Jak smog wpływa na organizm dziecka? [WIDEO], pulsmedycyny.pl, data dost. 26.11.2021r.
-
dr hab. n. med. Agnieszka Olszanecka, prof. dr hab. n. med. Danuta Czarnecka, Zanieczyszczenie powietrza a choroby układu sercowo-naczyniowego, podyplomie.pl, data dost. 26.11.2021r.
-
Air pollution, who.int
Osoby stojące przed decyzją o kupnie urządzenia, które poprawi jakość powietrza, często mają dylemat, co sprawdzi się lepiej: oczyszczacz, czy jonizator? A może oczyszczacz powietrza z jonizatorem? Jakie są zalety każdego z tych rozwiązań? Czy można mieć wszystko w cenie jednego urządzenia? Z myślą o zdrowiu swoim i swoich najbliższych podejmij świadomą decyzję – dowiedz się, czym jest jonizacja powietrza, co daje i czy warto iść tą drogą.
Czym jest i jak działa jonizator powietrza?
Jonizator powietrza to urządzenie, które neutralizuje zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, dostarczając świeżego i rześkiego powietrza bezpiecznego dla organizmu człowieka. Zasada jego działania różni się jednak nieco od tego, jak pracują tradycyjne oczyszczacze. Te bowiem najczęściej wykorzystują system wentylatorów i filtrów – powietrze jest zasysane do urządzenia, gdzie kolejne bariery mechaniczne zatrzymują zapachy i zanieczyszczenia: kurz, pyłki, alergeny i lotne związki organiczne. Niekiedy oczyszczacze posiadają również inne formy dezynfekcji jak właśnie jonizatory powietrza. Opinie użytkowników na temat tego typu urządzeń potwierdzają ich wysoką skuteczność w walce o lepsze powietrze. Jeśli zastanawiasz się, czy warto zainwestować w oczyszczacz lub oczyszczacz powietrza z jonizatorem, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Inaczej pracują jonizatory powietrza, które opierają swoje działanie na wytwarzaniu jonów ujemnych neutralizujących szkodliwe dla zdrowia jony dodatnie znajdujące się powietrzu. I jedne, i drugie występują naturalnie w środowisku, przy czym jony ujemne wytwarzane są między innymi przez drzewa i w trakcie wyładowań atmosferycznych, a ich duża koncentracja sprawia, że powietrze jest bardziej rześkie i świeższe. Natomiast szczególne nagromadzenie jonów dodatnich można zaobserwować w pomieszczeniach, gdzie przebywa duża liczba ludzi i działa sprzęt elektroniczny. Odpowiadają między innymi za spadek koncentracji, bóle głowy, obniżenie nastroju, czy nadmierną senność.
{#callMethod:getProductsInCategory 426#}
Zalety tych dwóch urządzeń łączy oczyszczacz powietrza z jonizatorem. Pozwala on na jeszcze skuteczniejsze oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń i jednoczesne podnoszenie jego jakości, działając jednocześnie na wielu płaszczyznach. Podobne efekty można uzyskać, inwestując w nawilżacz powietrza z jonizatorem, który emituje jony ujemne i wraz z parą wodną roznosi je po całym pokoju.
Jonizacja powietrza – co to jest?
Jonizacja jest procesem, który ma na celu osiągnięcie równowagi pomiędzy liczbą ujemnych i dodatnich jonów. Oczyszczacz powietrza z jonizatorem lub sam jonizator wytwarza jony ujemne, które w zetknięciu z bakterią, kurzem lub innym zanieczyszczeniem, niszczą jego błonę komórkową, tym samym go unieszkodliwiając. Zneutralizowane opadają na podłogę, czy inne powierzchnie, skąd są usuwane podczas sprzątania.
Z racji tego, na czym polega jonizacja powietrza, można przypisać jej liczne właściwości prozdrowotne:
-
Skutecznie usuwa bakterie, wirusy i inne szkodliwe drobnoustroje, pomagając w dolegliwościach alergicznych i astmatycznych, nadciśnieniu, migrenach, zapaleniu dróg oddechowych oraz wielu innych schorzeniach;
-
Zwiększenie zawartości jonów ujemnych w powietrzu pozytywnie wpływa na koncentrację, wydajność i ogólne samopoczucie,
-
Jony, które osiadają na skórze, mogą nawet o 6% zwiększyć poziom jej nawilżenia, co w dużym stopniu poprawia jej kondycję i hamuje starzenie;
-
Usuwa zarodniki pleśni i grzybów, ograniczając ich rozwój na ścianach i w innych zawilgoconych miejscach. Według badań przeprowadzonych przez Ishikawa Health Service Association, w ciągu godziny jonizator jest w stanie unieszkodliwić 60% grzybów pleśniowych, a po kolejnych nawet do 99%.
Jeśli szukasz najlepszego oczyszczacza powietrza z jonizatorem, warto sprawdzić ofertę sklepu internetowego Apteczka24.pl. Szeroki wybór urządzeń, w tym również modeli łączących w sobie wiele funkcji, z pewnością pomoże znaleźć najlepsze rozwiązanie do domu lub biura. A jeżeli nie masz pewności, jakiego wyboru dokonać, nasi pracownicy z chęcią Ci doradzą, wystarczy, że się skontaktujesz z naszym Biurem Obsługi Klienta.
Każdego roku w sezonie zimowym zaczyna się problem ze smogiem. W wielu miejscach w kraju normy stężenia pyłów PM 2.5 oraz PM 10 przekroczone są o kilkaset procent. Jeżeli mieszkasz w jednym z takich miast, zakup oczyszczacza powietrza jest właściwie obowiązkowy, ale i osoby mieszkające na terenach o średnim i niskim poziomie zasmogowania również powinny rozważyć zakup tego urządzenia. Kiedy warto kupić oczyszczacz powietrza?
Oczyszczacz powietrza – czy warto?
Problem smogu jest coraz bardziej nagłaśniany i całe szczęście. Jako społeczeństwo zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, jak niezdrowe jest zanieczyszczone powietrze i jak ogromny jest to kłopot. Z każdym oddechem wchłaniamy do płuc mikrocząsteczki, które nie są obojętne dla zdrowia. Szerzej o tym, dlaczego smog zabija i jakie są zdrowotne skutki smogu, przeczytasz tutaj.
{#callMethod:getProductsInCategory 426#}
O ile przed smogiem można chronić się nosząc maski antysmogowe, o tyle wewnątrz mieszkań i domów chcielibyśmy cieszyć się czystym i zdrowym powietrzem bez konieczności stosowania specjalnych środków ostrożności. Zamykanie okien tylko częściowo pomaga i to wyłącznie, gdy te są całkowicie szczelne. Ponadto najmniejsze frakcje pyłów i tak przedostają się przez wentylację, a wietrzenie mieszkania sprawia, że zanieczyszczenia przedostają się do środka. Skutek jest taki, że powietrze wewnątrz wcale nie jest w o wiele lepszym stanie niż to zewnętrzne.
Najskuteczniejszym i w zasadzie jedynym rozsądnym rozwiązaniem na pozbycie się szkodliwych cząsteczek z mieszkania jest oczyszczacz powietrza. Czy warto go kupić? Naszym zdaniem zdecydowanie tak, i to nie tylko w sytuacji, gdy mieszkasz w dużym, zasmogowanym mieście.
Kto powinien kupić oczyszczacz powietrza?
Jeżeli zastanawiasz się nad zainwestowaniem w oczyszczacz powietrza i jaki wybrać, to zapewne masz ku temu powód i prawdopodobnie go potrzebujesz. Dlaczego? Otóż oczyszczacz powietrza nie tylko usuwa szkodliwe cząsteczki PM2,5 i PM 10, ale także drobinki kurzu, pyłki, alergeny, zapachy, a nawet wirusy i zarodniki grzybów. Zastosowanie tego produktu jest więc naprawdę szerokie.
-
Oczyszczacz na smog – dobre oczyszczacze wyposażone w filtry HEPA-13 zatrzymują do 99,97% zanieczyszczeń powietrza, mających niegazową formę. Doskonale radzą sobie z frakcjami cząsteczek nawet PM1, czyli tych najdrobniejszych, które przedostają się do krwiobiegu. Smog powoduje choroby płuc, alergie, zwiększa ryzyko chorób krążenia i naraża nas na częstsze infekcje.
-
Oczyszczacz dla alergików – osoby z alergiami wziewnymi docenią oczyszczacz powietrza, za to, że usuwa alergeny. Wszelkie pyłki roślinne oraz inne alergeny znajdujące się w powietrzu można skutecznie zneutralizować właśnie przy pomocy oczyszczacza wyposażonego w filtr HEPA. Warto kupić oczyszczacz powietrza tam, gdzie utrzymują się też inne alergeny np. zarodniki grzybów, czy substancje drażniące związane z chemią gospodarczą.
-
Oczyszczacz do mieszkania z dzieckiem – niemowlaki i dzieci są szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju alergeny, pyłki i zanieczyszczenia znajdujące się w atmosferze mieszkania. Drobinki wdychane są przez maleństwa i osiadają w płucach, a ponieważ dzieci nie mają jeszcze dobrze rozwiniętych systemów ochronnych, są dla nich znacznie bardziej niebezpieczne. Chcąc zapewnić dziecku zdrową atmosferę, zastanów się, czy warto kupić oczyszczacz powietrza, a w niektórych domach przydatny będzie również nawilżacz powietrza.
-
Oczyszczacz na kurz – mimo iż oczyszczacz powietrza do domu nie pomoże w całości zlikwidować problemu kurzu, to jednak całkiem dobrze radzi sobie w ograniczeniu jego ilości w domu, zwłaszcza gdy chodzi o te najdrobniejsze frakcje kurzu. Większe drobinki zatrzymywane są na filtrze wstępnym, natomiast drobniejsze wyłapuje wspomniany już filtr HEPA. Jaki oczyszczacz powietrza do domu wybrać? Koniecznie zwróć uwagę na to, czy ma trzy podstawowe filtry: wstępny, HEPA-13 i węglowy. Bardziej zaawansowane modele mogą mieć większą liczbę filtrów, ale powyższe trzy są najważniejsze i nie może ich zabraknąć.
-
Oczyszczacz dla osób z obniżoną odpornością – zdecydowanie warto kupić oczyszczacz do domu, w którym mieszkają osoby z obniżoną odpornością. Urządzenie to usuwa większość chorobotwórczych mikroorganizmów, zwłaszcza zarodniki grzybów. Czy oczyszczacz powietrza usuwa wirusy? Wiele zależy od rodzaju oczyszczacza, sam filtr HEPA-13 jest częściowo skuteczny w wyłapywaniu wirusów, a niektóre modele mają dodatkowe filtry antybakteryjne, lampy UV oraz inne systemy niwelujące zagrożenia mikrobiologiczne. Technologia HEPA najskuteczniejsza jest w przypadku cząsteczek powyżej 0,3 µm, ale nieźle radzi sobie również z cząsteczkami o wielkości 0,1 µm.
-
Oczyszczacz dla palaczy – filtr węglowy w oczyszczaczu odpowiedzialny jest za niwelowanie przykrych zapachów, również zapachu dymu tytoniowego, zapachu chemii gospodarczej, smażenia itd. Oczyszczacz powietrza dobrze radzi sobie z filtrowaniem szkodliwego dymu i niwelowaniem przykrych zapachów.
Jeżeli zastanawiasz się, jaki oczyszczacz powietrza wybrać i który się najlepiej sprawdzi, sprawdź oczyszczacze powietrza w sklepie Apteczka24.pl. Oczyszczacze te gwarantują wysoką skuteczność, a część z nich wyposażono w lampę UV oraz inne formy dezynfekcji powietrza, co jeszcze bardziej zwiększa ich skuteczność w walce z chorobami.