Aż 9 na 10 mieszkańców świata żyje w miejscu, w którym jakość powietrza przekracza limity ustalone przez WHO. Codziennie jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie smogu, nie bez powodów określanego mianem cichego zabójcy. Statystyki nie kłamią – każdego roku jest on odpowiedzialny za przedwczesną śmierć ok. 7 mln osób. Jakie choroby powoduje smog i dlaczego nie można zapominać o zanieczyszczeniu powietrza w gospodarstwach domowych?
Śmierć przez smog – coraz częstszy powód zgonów
Zanieczyszczone powietrze to problem miast i wsi. Jakość powietrza z roku na rok jest coraz gorsza, a Polska jest jednym z tych krajów, w którym wskaźnik zanieczyszczeń powietrza jest znacznie przekroczony. Według WHO tak zła jakość powietrza skraca długość życia mieszkańca UE o ponad 8 miesięcy. W przypadku Polaków należy mówić aż o 10 miesiącach. Dym, spaliny, toksyny, pyły, gazy – taka mieszanka nie może pozostać obojętna dla naszego zdrowia. Jak zaznaczają specjaliści, największe zagrożenie dla organizmu niesie pył PM2,5, który przenika do pęcherzyków płucnych oraz naczyń krwionośnych. Niestety, w Polsce jego ilość jest ogromna.
Relacja smog choroby jest nieunikniona. W grupie osób szczególnie narażonych na szkodliwe działanie smogu są przede wszystkim dzieci, osoby starsze czy kobiety w ciąży. Jednak tak naprawdę każdy z nas odczuwa skutki smogu. Według WHO aż 30% nowotworów ma swoją przyczynę w zanieczyszczonym środowisku. Jakie choroby wywołuje smog?
Smog – choroby. W jaki sposób smog szkodzi długoterminowo
Choroby spowodowane smogiem to nie tylko te obejmujące górne drogi oddechowe. Owszem, zanieczyszczone powietrze znacząco wpływa na oddychanie i może być przyczyną powracających infekcji górnych dróg oddechowych. To jednak nie wszystko. Smog zwiększa ryzyko zachorowania na astmę, raka płuc czy przewlekłą chorobę obturacyjną płuc. W przypadku dzieci stwierdzono zwiększoną częstotliwość objawów alergii wziewnej. Choroby wywołane przez smog obejmują także układ krwionośny. Mowa tutaj o zwiększonym ryzyku zawału serca, występowaniu zaburzenia rytmu serca czy choroby niedokrwiennej serca. Zanieczyszczone powietrza przyczyna się również do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Choroby układu nerwowego wywoływane przez smog to kolejne zagadnienie, którego podjęli się badacze. Okazuje się, że zła jakość powietrza stanowi przyczynę szybszego starzenia się układu nerwowego. Osoby skazane na smog, częściej cierpią na demencję lub chorobę Alzheimera. Smog działa negatywnie także na wątrobę, jak i na rozwój płodu. Jak się chronić przed smogiem?
Zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego i domowego
Zła jakość powietrza na zewnątrz (atmosferycznego) to jedno, nie można jednak zapominać o zanieczyszczeniu powietrza domowego. Jeden z raportów WHO potwierdza, że zanieczyszczone powietrze w gospodarstwie domowym było przyczyną śmierci ok. 3,8 mln osób w 2016 roku. Mowa tutaj o dymie z opału czy kuchenek. Do powietrza, którym oddychamy, przedostają się także m.in. szkodliwe substancje z używanej chemii gospodarczej. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o jakość powietrza w domu. Pomocne w tej kwestii są m.in. oczyszczacze powietrza. Urządzenia te są wzbogacone o najnowsze technologie, zapewniając nie tylko lepszą jakość powietrza, ale i łatwość obsługi sprzętu czy jego konserwacji. Najlepszej jakości sprzęt nie tylko oczyszcza powietrze i usuwa z niego alergeny, ale i pozwala zapomnieć o nieprzyjemnym zapachu w pomieszczeniu. Oczyszczacz powietrza to doskonały wybór dla alergików, palaczy, właścicieli zwierząt, astmatyków i wszystkich osób, którym zależy na dobrej jakości powietrza (sprawdź, dlaczego potrzebujesz oczyszczacza powietrza w swoim domu). Warto podjąć wszelkie środki ostrożności, aby ograniczyć negatywny wpływ zanieczyszczonego powietrza na swój organizm. Już nawet krótka ekspozycja na działanie smogu lub zanieczyszczonego powietrza w domu może powodować kłopoty z oddychaniem czy prowadzić do zaostrzenia chorób przewlekłych.
Bibliografia
-
Wpływ smogu na choroby serca, medycyna.pl, data dost. 26.11.2021r.
-
Program "Oblicza Medycyny". Jak smog wpływa na organizm dziecka? [WIDEO], pulsmedycyny.pl, data dost. 26.11.2021r.
-
dr hab. n. med. Agnieszka Olszanecka, prof. dr hab. n. med. Danuta Czarnecka, Zanieczyszczenie powietrza a choroby układu sercowo-naczyniowego, podyplomie.pl, data dost. 26.11.2021r.
-
Air pollution, who.int