Osoby stojące przed decyzją o kupnie urządzenia, które poprawi jakość powietrza, często mają dylemat, co sprawdzi się lepiej: oczyszczacz, czy jonizator? A może oczyszczacz powietrza z jonizatorem? Jakie są zalety każdego z tych rozwiązań? Czy można mieć wszystko w cenie jednego urządzenia? Z myślą o zdrowiu swoim i swoich najbliższych podejmij świadomą decyzję – dowiedz się, czym jest jonizacja powietrza, co daje i czy warto iść tą drogą.
Czym jest i jak działa jonizator powietrza?
Jonizator powietrza to urządzenie, które neutralizuje zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, dostarczając świeżego i rześkiego powietrza bezpiecznego dla organizmu człowieka. Zasada jego działania różni się jednak nieco od tego, jak pracują tradycyjne oczyszczacze. Te bowiem najczęściej wykorzystują system wentylatorów i filtrów – powietrze jest zasysane do urządzenia, gdzie kolejne bariery mechaniczne zatrzymują zapachy i zanieczyszczenia: kurz, pyłki, alergeny i lotne związki organiczne. Niekiedy oczyszczacze posiadają również inne formy dezynfekcji jak właśnie jonizatory powietrza. Opinie użytkowników na temat tego typu urządzeń potwierdzają ich wysoką skuteczność w walce o lepsze powietrze. Jeśli zastanawiasz się, czy warto zainwestować w oczyszczacz lub oczyszczacz powietrza z jonizatorem, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Inaczej pracują jonizatory powietrza, które opierają swoje działanie na wytwarzaniu jonów ujemnych neutralizujących szkodliwe dla zdrowia jony dodatnie znajdujące się powietrzu. I jedne, i drugie występują naturalnie w środowisku, przy czym jony ujemne wytwarzane są między innymi przez drzewa i w trakcie wyładowań atmosferycznych, a ich duża koncentracja sprawia, że powietrze jest bardziej rześkie i świeższe. Natomiast szczególne nagromadzenie jonów dodatnich można zaobserwować w pomieszczeniach, gdzie przebywa duża liczba ludzi i działa sprzęt elektroniczny. Odpowiadają między innymi za spadek koncentracji, bóle głowy, obniżenie nastroju, czy nadmierną senność.
Zalety tych dwóch urządzeń łączy oczyszczacz powietrza z jonizatorem. Pozwala on na jeszcze skuteczniejsze oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń i jednoczesne podnoszenie jego jakości, działając jednocześnie na wielu płaszczyznach. Podobne efekty można uzyskać, inwestując w nawilżacz powietrza z jonizatorem, który emituje jony ujemne i wraz z parą wodną roznosi je po całym pokoju.
Jonizacja powietrza – co to jest?
Jonizacja jest procesem, który ma na celu osiągnięcie równowagi pomiędzy liczbą ujemnych i dodatnich jonów. Oczyszczacz powietrza z jonizatorem lub sam jonizator wytwarza jony ujemne, które w zetknięciu z bakterią, kurzem lub innym zanieczyszczeniem, niszczą jego błonę komórkową, tym samym go unieszkodliwiając. Zneutralizowane opadają na podłogę, czy inne powierzchnie, skąd są usuwane podczas sprzątania.
Z racji tego, na czym polega jonizacja powietrza, można przypisać jej liczne właściwości prozdrowotne:
-
Skutecznie usuwa bakterie, wirusy i inne szkodliwe drobnoustroje, pomagając w dolegliwościach alergicznych i astmatycznych, nadciśnieniu, migrenach, zapaleniu dróg oddechowych oraz wielu innych schorzeniach;
-
Zwiększenie zawartości jonów ujemnych w powietrzu pozytywnie wpływa na koncentrację, wydajność i ogólne samopoczucie,
-
Jony, które osiadają na skórze, mogą nawet o 6% zwiększyć poziom jej nawilżenia, co w dużym stopniu poprawia jej kondycję i hamuje starzenie;
-
Usuwa zarodniki pleśni i grzybów, ograniczając ich rozwój na ścianach i w innych zawilgoconych miejscach. Według badań przeprowadzonych przez Ishikawa Health Service Association, w ciągu godziny jonizator jest w stanie unieszkodliwić 60% grzybów pleśniowych, a po kolejnych nawet do 99%.
Jeśli szukasz najlepszego oczyszczacza powietrza z jonizatorem, warto sprawdzić ofertę sklepu internetowego Apteczka24.pl. Szeroki wybór urządzeń, w tym również modeli łączących w sobie wiele funkcji, z pewnością pomoże znaleźć najlepsze rozwiązanie do domu lub biura. A jeżeli nie masz pewności, jakiego wyboru dokonać, nasi pracownicy z chęcią Ci doradzą, wystarczy, że się skontaktujesz z naszym Biurem Obsługi Klienta.