Wyglądasz przez okno, a tam szaro i ponuro. Zastanawiasz się – to mgła czy smog? Niestety z dużym prawdopodobieństwem to drugie. Problem smogu i jego skutki są szczególnie widoczne w miastach oraz na terenach osłoniętych od wiatru. Tam dym i zanieczyszczenia potrafią utrzymywać się całymi tygodniami. Choć podejmowanych jest wiele działań w kierunku zminimalizowania efektów zanieczyszczenia atmosfery, wciąż daleko do sytuacji idealnej. Jak więc chronić się przed smogiem, gdy stacje pogodowe wyświetlają alert „zły stan powietrza”?
Przyczyny i skutki smogu
Co to jest smog? To zawieszone w powietrzu pyły i zanieczyszczenia powstałe ze związków takich jak tlenki siarki, tlenek azotu, substancje stałe i kancerogenne. Szczególnie niebezpieczne są pyły PM10 i PM2,5. Tworzą one charakterystyczną mgłę, nazywaną smogiem. Ten nie zawsze jest widoczny, dlatego jest tak zdradliwy. Nawet jeżeli go nie widać i nie czuć, to i tak może być szkodliwy. Dlatego zwracaj uwagę na komunikaty meteorologiczne przedstawiające stan powietrza w danym dniu.
Przyczyny smogu to zwłaszcza spaliny samochodowe, dym z pieców opalanych węglem, spaliny z fabryk, odpady przetwórcze, spalanie śmieci i wiele innych. Mimo iż świat podejmuje walkę z tym zjawiskiem, a przyczyny smogu są mocno ograniczane, to wciąż daleko nam do zwycięstwa. A skoro tak, to trzeba w jakiś sposób ograniczyć działanie smogu na organizm, bo skutki smogu mogą być opłakane: znaczne skrócenie długości życia, ograniczenie jakości życia, zwiększone ryzyko chorób układu oddechowego, krążenia, nerwowego, a także nowotworów i wystąpienia patologii ciąży. Rocznie z powodu smogu może umierać w Polsce ponad 48 000 osób. A to jeszcze nie wszystkie skutki smogu. Prowadzi on również do zanieczyszczenia gleby i wody, co podnosi poziom niebezpiecznych substancji w glebie rolnej i uprawach. Tak więc smog bardzo negatywnie wpływa na ludzi, w takim razie, jak chronić się przed smogiem? Jest na to kilka skutecznych metod.
Ochrona przed smogiem – sposoby
1. Monitoruj stan powietrza – bądź na bieżąco z informacją, jaki jest aktualny stan powietrza w Twojej okolicy, zwłaszcza w okresie smogowym, czyli jesienią i zimą, gdy trwa sezon grzewczy, a warunki atmosferyczne sprzyjają długiemu utrzymywaniu się zanieczyszczeń w jednym miejscu. Dane podawane są w wiadomościach pogodowych, w internecie na stronach śledzących pogodę, a w miastach wyświetlane są na tablicach informacyjnych np. na przystankach, aby każdy miał dostęp do takiej informacji.
2. Ogranicz przebywanie na zewnątrz i unikaj ruchliwych ulic – gdy jakość powietrza jest zła, staraj się ograniczyć do minimum przebywanie na zewnątrz, a w szczególności przy ruchliwych ulicach, gdzie stężenie zanieczyszczeń jest największe. Smog w Polsce zauważalny jest w całym kraju, choć na szczęście z roku na rok problem ten jest ograniczany. Niemniej jednak w okresie zwiększonego stężenia pyłów zawieszonych w powietrzu zaleca się zminimalizowanie czasu przebywania na zewnątrz.
3. Zaopatrz się w maseczkę z filtrem – aby ograniczyć skutki smogu, ale móc przebywać na zewnątrz i bezpiecznie poruszać się po mieście, warto kupić maseczkę antysmogową z filtrem węglowym. Maski antysmogowe zostały tak zaprojektowane, aby efektywnie filtrowały pyły zawieszone w powietrzu, zwłaszcza pyły PM10 i PM2,5, a także związki kancerogenne znajdujące się w atmosferze. Maski antysmogowe występują w różnych wersjach od podstawowych maseczek na twarz, do zaawansowanych systemów filtrujących.
Trzeba przy tym zaznaczyć, że maski antysmogowe to nie są antywirusowe i nie mogą ich zastąpić. Zarówno maska antywirusowa nie może pełnić funkcji maski antysmogowej, jak i odwrotnie, gdyż są to różne systemy filtrowania. Na ten temat więcej przeczytasz tutaj.
4. Używaj dobrych oczyszczaczy – powietrze ma to do siebie, że przenika do pomieszczeń przez szczeliny w oknach, systemy wentylacji itd. Jeżeli jakość powietrza na zewnątrz jest zła, to również w mieszkaniu taka będzie, a nie da się przecież nosić maski antysmogowej przez cały czas, również w pomieszczeniach zamkniętych. Jest na to znacznie lepszy sposób – oczyszczacz powietrza. Smog można łatwo filtrować, gdyż składa się z większych i mniejszych cząsteczek, które mogą być zatrzymywane przez filtry. Oczyszczacze powietrza mają kilka filtrów np. wstępny, HEPA, węglowy, a także takie funkcje jak jonizacja czy nawilżanie; zakres funkcji zależy od modelu.
Smog w Polsce to poważny problem, a ponieważ skutki smogu mogą być dramatyczne dla naszego zdrowia, lepiej podjąć odpowiednie kroki i nie liczyć na to, że smog kiedyś sam zniknie. Maski antysmogowe i oczyszczacze powietrza są skuteczne i zapewniają dobrą ochronę. Zachęcamy do zapoznania się z produktami dostępnymi w sklepie Apteczka24.pl.
Bibliografia
-
Michalina Treder, „Smog zagrożeniem bezpieczeństwa zdrowotnego w Polsce.” Rocznik Bezpieczeństwa Międzynarodowego 11.1 (2017): 190-204;
-
Jakub Jędrak, Łukasz Adamkiewicz, Ewa Konduracka, Krystyna Pawlas, Wybrane skutki zdrowotne zanieczyszczenia powietrza, mp.pl (23.03.2015);
-
Karolina Krawczyk, Pokonać smog, mp.pl (13.12.2019);