Jakie czynniki wpływają na wyniki pomiaru ciśnienia?
Na ciśnienie tętnicze w ciągu dnia wpływa wiele czynników. Zacznijmy od samego cyklu dobowego – ciśnienie jest zazwyczaj najwyższe rano po przebudzeniu, po czym stabilizuje się i utrzymuje na w miarę równym poziomie przez większość dnia. Wieczorem ponownie staje się nieco wyższe, a podczas snu jest najniższe. Wpływ cyklu dobowego sprawia, że systematyczne pomiary ciśnienia należy realizować o podobnych porach. Wpływ na wyniki pomiaru ma również stan naszego organizmu w danym momencie, a także spożyte w ciągu ostatniej godziny produkty. Dlatego też, przed dokonaniem pomiaru warto zadbać o normalizację warunków, w których będziemy mierzyć ciśnienie.
Niewłaściwe użycie i obsługa ciśnieniomierza
Przed pierwszym użyciem ciśnieniomierza należy dokładnie zapoznać się z instrukcją załączoną przez producenta. Bardzo dużo błędów w pomiarze wynika właśnie z nieprawidłowej obsługi, np. złej pozycji ciała lub niewłaściwego zapięcia mankietu w przypadku ciśnieniomierza naramiennego. W przypadku wielu ciśnieniomierzy elektronicznych po pierwszym uruchomieniu potrzebna jest także konfiguracja. Dlatego też, profilaktykę z użyciem ciśnieniomierza zawsze należy rozpoczynać od dokładnego zapoznania się z instrukcją.
Sprawdź produkty Medel, Vitammy, Novama i Braun dostępne w naszym sklepie online.
Pomiar dokonany w niewłaściwym momencie - 10 najczęstszych błędów początkujących przedsiębiorców
Błędne wyniki pomiaru ciśnienia tętniczego często są również rezultatem wykonania takiego pomiaru w niewłaściwym czasie. Dlatego należy zadbać o to, aby pomiary były realizowane w podobnych warunkach każdego dnia. Oto najczęściej popełniane błędy:
-
pomiar ciśnienia zaraz po wypiciu kawy, herbaty lub napoju energetyzującego;
-
pomiar dokonany zaraz po przyjściu z dworu;
-
pomiar dokonany w momencie silnego stresu lub zdenerwowania;
-
pomiar realizowany zaraz po zakończonym wysiłku lub aktywności fizycznej;
-
pomiar wykonany po zażyciu leków, które mogą wpływać na ciśnienie;
-
realizowanie pomiarów o różnych porach dnia.
Aby pomiar ciśnienia był wiarygodny, na pół godziny wcześniej unikaj zażywania produktów oraz leków, które mogą wpływać na wyniki. Przynajmniej na 10 minut przed badaniem usiądź wygodnie i zrelaksuj się, aby znormalizować ciśnienie. Pamiętaj także o tym, aby odczekać ok. pół godziny od przyjścia z dworu lub po zakończeniu wysiłku. Dobry ciśnieniomierz elektroniczny wykonuje trzy pomiary jednocześnie, a następnie podaje nam uśredniony wynik.
Jak sprawdzić, czy ciśnieniomierz podaje prawidłowe wartości?
Jeśli masz wątpliwości, czy Twój ciśnieniomierz działa prawidłowo, możesz wykonać prosty test, który pozwoli zweryfikować jego działanie. Wystarczy udać się do lekarza lub do apteki i wykonać bezpłatny pomiar ciśnienia, a następnie wykonać drugi pomiar z pomocą swojego ciśnieniomierza. Jeśli wyniki będą zgodne, wówczas masz pewność, że urządzenie działa w sposób prawidłowy. Jeśli pojawią się odchylenia, zwróć swój ciśnieniomierz do producenta lub do autoryzowanego serwisu w celu kalibracji.
Dlaczego warto zainwestować w dobry ciśnieniomierz?
Na dokładność pomiarów ciśnienia bez wątpienia wpływa również jakość samego urządzenia. Do systematycznych pomiarów ciśnienia tętniczego warto zatem zakupić sprawdzony ciśnieniomierz od zaufanego producenta. Takim producentem jest firma Vitammy oferująca swoim klientom ciśnieniomierze naramienne oraz ciśnieniomierze nadgarstkowe. W naszym sklepie internetowym dostępny jest szeroki asortyment urządzeń, poczynając od tych najprostszych za 50 – 70 zł, a kończąc na najbardziej zaawansowanych za ponad 200 zł. Jednak już przy zakupie prostego ciśnieniomierza za kilkadziesiąt złotych można liczyć na bardzo precyzyjne pomiary. Droższe modele posiadają po prostu więcej funkcji, dzięki czemu codzienne użytkowanie staje się dużo prostsze.