Latem, gdy nagrzane powietrze stoi w pomieszczeniach i jest tak gęste, że niemalże można je kroić nożem, prawdziwą ulgę przynosi ożywczy wiaterek wzbudzany przez domowy wentylator. Jaki wybrać, by spełnił pokładane w nim nadzieje i faktycznie chłodził, a nie dmuchał niemrawym strumieniem powietrza? Przeczytaj nasz poradnik: jaki wentylator kupić?
Wentylator czy klimatyzator?
Szukasz ochłody w cieplejsze dni? Z pomocą przychodzą sprawdzone urządzenia, dzięki którym odczujesz przyjemny powiew chłodnego powietrza. Mowa o wentylatorach i klimatyzatorach, a zanim przejdziemy do głównego bohatera tekstu, czyli wentylatora, warto wskazać, że każdy ze sprzętów ma swoich zwolenników i przeciwników. O ile uzyskany efekt pracy tych urządzeń (czyli uczucie przyjemnego chłodu w dusznym pomieszczeniu) jest porównywalny, o tyle warto pamiętać, że klimatyzator faktycznie obniża temperaturę powietrza. To z kolei może być utrudnieniem dla osób wrażliwych na różnicę temperatur i powodować u nich m.in. infekcje dróg oddechowych. Ból gardła latem? Nierzadko przyczyną takiej sytuacji jest korzystanie właśnie z klimatyzatora. Bezpieczniejszym wyborem dla osób wrażliwych na zmiany temperatur jest wentylator. Co więcej, jest to sprzęt prostszy w obsłudze i czyszczeniu. Można go kupić w korzystniejszej cenie. Wentylator do użytku domowego lub biurowego nie wymaga serwisu, wymiany filtrów (to kolejne koszty), a w razie potrzeby można go szybko schować lub przenieść.
{#callMethod:getProductsInCategory 423#}
Jaki wentylator kupić do domu? Oferta jest duża, jednak największą popularnością cieszą się wentylatory kolumnowe oraz stojące, w tym podłogowe. To sprzęt, który pozwoli Ci ochłodzić większą powierzchnię, jednak jeśli zależy Ci na urządzeniu małym i przenośnym, a do tego działającym punktowo, dobrym wyborem będzie wentylator biurkowy. Niewielkich rozmiarów sprzęt przyniesie Ci ulgę podczas upałów, jeśli na przykład pracujesz zdalnie lub gotujesz posiłek dla rodziny. Modele z klipsem można z łatwością zamontować na brzegu blatu, dzięki czemu nie zajmują powierzchni stołu czy biurka.
Chłodne powietrze w trakcie upałów
Mimo iż wentylator fizycznie nie obniża temperatury powietrza, lecz wzbudza je w ruch, to wystarczy, byśmy odczuli wrażenie ożywczego chłodu. O tym, dlaczego wentylator chłodzi i na jakie parametry zwracać uwagę, napisaliśmy w artykule porównującym wentylatory kolumnowe ze stojącymi. Te pierwsze z nich to idealna propozycja dla osób ceniących sobie nie tylko funkcjonalność, ale i design sprzętu. Wąskie wentylatory z ciekawą obudową znakomicie wkomponują się w nowoczesne wnętrza i pasują do najbardziej eleganckiego salonu czy domowego biura. Wentylatory stojące to bardziej klasyczna propozycja, zarówno pod względem funkcji, jak i wyglądu. Jednak warto zaznaczyć, że to, jaki wentylator kupić do domu zależy od tego, na jakich parametrach urządzenia Ci zależy. W skrócie warto wymienić te najważniejsze, czyli moc wentylatora oraz poziom hałasu podczas pracy. Do tego regulacja kąta nadmuchu i siły nawiewu. Pamiętaj, że im większe śmigło w wentylatorze stojącym, tym skuteczniej on działa, zapewniając większe pole nadmuchu.
Najnowsze modele wentylatorów na rynku to sprzęt zarówno dla koneserów, jak i użytkowników, którym zależy na podstawowych funkcjach urządzenia. Dlatego też obok regulacji prędkości czy wyboru rodzaju śmigła, możesz wziąć pod uwagę takie dodatkowe udogodnienia, jak chociażby funkcję nawilżania, oczyszczania powietrza, aromatoterapii, możliwość sterowania pilotem lub przy pomocy telefonu czy wbudowane podświetlenie. Brzmi dobrze, prawda? Jaki wentylator wybrać z tak dużej oferty? Kończymy z ogólnymi opisami, czas na szczegóły i ranking wentylatorów stojących oraz kolumnowych. Tym razem skupimy się na konkretnych modelach i odpowiemy na pytanie: jaki wentylator domowy wybrać?
Chociaż wystarczy przejść się do dowolnego marketu z wyposażeniem wnętrz lub sklepu z RTV i AGD, by przebierać w wielu modelach wiatraków, to jednak decyzja nie jest prosta. Najtańsze modele z reguły są niewiele warte, z drugiej strony nie każdy może sobie pozwolić na drogie wiatraki, które wzbudzają wichurę; zresztą nie zawsze jest to potrzebne. Wentylator pokojowy do salonu powinien charakteryzować się dużą mocą, a wentylator do sypialni musi być przede wszystkim cichy, by umożliwiał spokojny sen. Natomiast wentylator domowy, który będzie przenoszony z miejsca na miejsce w zależności od tego, gdzie akurat przebywasz, powinien mieć funkcję elastycznej zmiany parametrów i dostosowywania się do naszych preferencji.
Oto nasz ranking wentylatorów polecanych do użytku domowego. Jeżeli nie wiesz, jaki wentylator kupić, a chcesz mieć najlepszy możliwy model w rozsądnej cenie, ten poradnik zakupu wentylatorów powinien Ci nieco ułatwić wybór.
Ranking – jaki wentylator kupić?
1. Honeywell HT900E4 TURBO FAN – wydajny cyrkulator podłogowy
Jaki wentylator wybrać do mniejszego M? Cyrkulator podłogowy Honeywell HT900E4 jest urządzeniem o stosunkowo niewielkich rozmiarach i dużej mocy nawiewu. Dzięki pochylonej głowicy z obrotem do 90 stopni zapewnia maksymalny efekt chłodzenia i równomierną cyrkulację powietrza w całym lokalu. Jest to wentylator domowy o mocy 40W, wydajności 740 m3/h z trzystopniową regulacją prędkości nawiewu. Niewielkie rozmiary sprawiają, że można go ustawić w każdej przestrzeni i nie będzie zajmował wiele miejsca. Cicha praca (39 dB) sprawia, że może być to wentylator do sypialni lub do pomieszczenia biurowego. To najtańsza z propozycji, a niska cena jest w tym wypadku sporym atutem.

2. Honeywell Quiet Set HSF1630E – stojący wiatrak o niesamowitej mocy
Na wyróżnienie zasługuje model Honeywell Quiet Set HSF1630E, to najlepszy wentylator stojący w formie wiatraka, na jaki możesz się zdecydować w tej kategorii cenowej. Jest wydajny i cichy (51dB), Ma 3 prędkości pracy, moc 45W, a funkcja oscylacji i możliwość nachylenia wirnika i regulacja wysokości zapewniają, że ożywczy wiaterek dotrze do każdego zakątka pomieszczenia. Jest to wentylator pokojowy polecany szczególnie do obszernych przestrzeni, dla osób poszukujących uniwersalnego rozwiązania. Jeśli więc zastanawiasz się, jaki wentylator kupić do domu, aby móc zapewnić komfort wszystkim gościom podczas spotkania w dużym salonie, dobrze trafiłeś.
3. Honeywell HYF260E4 – kolumnowy wentylator sterowany pilotem
Jaki wentylator domowy sprawdzi się w przypadku nowoczesnych wnętrz? Dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na minimalistyczny design, a taką alternatywą dla wentylatorów stojących są modele kolumnowe, przez wielu uznawane za najlepsze wentylatory do użytku domowego. Model Honeywell HYF260E4 jest cichy i mocny (30W), ma zaprogramowane 5 poziomów kontroli mocy oraz timer umożliwiający ustawienie wentylatora na 1, 2, 4 lub 8 godzin, co może być przydatne zwłaszcza w nocy. Wszystkimi funkcjami można sterować za pomocą pilota. Wentylator kolumnowy ma wiatraki ułożone pionowo i oscyluje w zakresie 80 stopni, dzięki czemu skutecznie chłodzi całą przestrzeń przed sobą. Jest estetyczny, cichy i można go wkomponować w aranżację, dzięki czemu staje się prawie niedostrzegalny.

4. Honeywell HYF500E – wentylator kolumnowy z cyrkulatorem. Wybór dla wymagających
Na koniec zostawiliśmy najlepsze – Honeywell HYF500E to wyjątkowy wentylator kolumnowy dla osób, które cenią sobie dużą moc chłodzenia, elegancki design i wszechstronne możliwości. Wentylator domowy o mocy aż 58W z cyrkulatorem, oscylatorem i pracą w trybie Turbo, zapewnia idealny poziom nawiewu o każdej porze dnia i nocy. Wydajność (przepływ powietrza) to 611 m3 na godzinę, a dzięki połączeniu dwóch nawiewów poruszających się w różnych kierunkach, chłodzenie jest jeszcze skuteczniejsze. To najdroższy model z całego zestawienia, ale wart swojej ceny. Jeżeli więc zastanawiasz się, jaki wentylator kupić, by spełniał najbardziej wygórowane oczekiwania, polecamy ten model.
Gdzie kupić wiatrak/wentylator do mieszkania?
Zastanawiając się nad tym, jaki wentylator wybrać, zwróć uwagę nie tylko na cenę urządzenia, ale i dopasowanie jego parametrów do swoich potrzeb. Oprócz wentylatorów kolumnowych i stojących, na uwagę zasługują też inne modele, jak chociażby wspomniany już wentylator biurkowy. Ciekawą opcją są wentylatory bezłopatkowe, czyli modele bez wiatraka. Z kolei popularne za granicą wentylatory sufitowe czy ścienne to rozwiązanie, które pomoże Ci zaoszczędzić więcej przestrzeni.
Mamy nadzieję, że nasz ranking wentylatorów stojących i kolumnowych pomoże Ci w wyborze sprzętu, który spełni Twoje oczekiwania. Wszystkie przedstawione wyżej modele są godne polecenia i znajdziesz je w sklepie internetowym Apteczka24.pl. Jednak jeżeli nadal zastanawiasz się nad wyborem, koniecznie sprawdź również inne wentylatory z naszego asortymentu, być może właśnie tam znajdziesz najlepszy wentylator dla siebie, z którym spędzisz najbliższe lato.
Odpowiedni mikroklimat w domu ma znaczenie dla zdrowia i samopoczucia mieszkańców. Wiele czynników wpływa na warunki życia, w tym temperatura w pomieszczeniu, wilgotność powietrza oraz jego czystość. Jak zadbać o dobrą atmosferę w mieszkaniu, jaka temperatura w domu jest odpowiednia i dlaczego to ma znaczenie?
Co wpływa na mikroklimat mieszkania?
Zdrowy mikroklimat poprawia samopoczucie i jakość życia. Wiele zależy od samej konstrukcji budynku, gdyż niektóre rozwiązania poprawiające kondycję atmosfery wewnątrz, muszą być zaplanowane już na etapie projektu. Zaliczają się do nich między innymi odpowiednia wentylacja pomieszczeń, stosowanie energooszczędnych rozwiązań, budownictwo w taki sposób, by ściany mogły oddychać, nie ulegały zagrzybieniu i zawilgoceniu. Na mikroklimat wpływ ma również czystość powietrza i jego ogólny stan – nie może być ani za suche, ani za wilgotne, powinno być pozbawione szkodliwych cząstek PM10 i PM 2.5 oraz mikroorganizmów.
W tym celu warto zainwestować w dobry oczyszczacz powietrza, zwłaszcza mieszkając w miejscowościach mających problem ze smogiem. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj artykuł o tym, czy potrzebujesz oczyszczacz powietrza w domu.
Dwa najważniejsze czynniki, odpowiadające za mikroklimat mieszkania to temperatura i wilgotność. Jaka temperatura powinna panować w mieszkaniu i jaki poziom wilgotności utrzymywać?
Temperatura i wilgotność w mieszkaniu
Ogólne zalecenia mówią, że należy utrzymywać temperaturę pomiędzy 18°C a 22°C, jednak tak naprawdę warto różnicować ją w zależności od pomieszczenia, gdyż organizm różnie reaguje na pewne przedziały.
Dla dobrego samopoczucia w salonie temperatura powinna wynosić 20-22°C. Przy takim ustawieniu większość ludzi odczuwa komfort cieplny i nie jest im ani za chłodno, ani za gorąco. W łazience temperatura powinna oscylować w granicy 22-24°C, aby zapewnić przyjemne warunki do kąpieli. Natomiast w sypialni komfortowa temperatura do spania to 17-18°C, w kuchni zaś w okolicy 19°C, gdyż pomieszczenie i tak jest regularnie dogrzewane przez znajdujące się w nim urządzenia.
Temperatura w mieszkaniu to zagadnienie bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać. Jeżeli w pomieszczeniach będzie za zimno, będzie się do wiązało to z niskim komfortem termicznym i narażeniem na infekcje. Zbyt ciepło również nie jest zdrowe i grozi wysychaniem błon śluzowych nosa i gardła, a także zwiększonym ryzykiem infekcji.
Temperatura pomieszczenia powinna współgrać z wilgotnością, gdyż te dwa czynniki mocno na siebie oddziałują. W mieszkaniu poziom wilgotności powinien wynosić między 40% a 60% i nie być niższy niż 30%. Zbyt suche powietrze powoduje wysuszanie śluzówek i jest szkodliwe dla zdrowia. Natomiast zbyt wysoka wilgotność sprzyja namnażaniu się grzybów i mikroorganizmów chorobotwórczych. Wysoka temperatura i wysoka wilgotność w pomieszczeniu tworzą razem mikroklimat niekorzystny dla człowieka, za to bardzo korzystny dla rozwoju różnego rodzaju pleśni, grzybów i mikroorganizmów.
{#callMethod:getProductsInCategory 423#}
Jak utrzymywać prawidłową temperaturę i wilgotność w mieszkaniu?
Istnieje wiele możliwości sterowania warunkami klimatycznymi w pomieszczeniach – od tych najprostszych uwzględniających ręczne wietrzenie, przykręcanie grzejników, wieszanie nawilżaczy na kaloryferach; aż po te zaawansowane w postaci inteligentnych i współpracujących ze sobą systemów. Aby utrzymywać dobrą temperaturę i wilgotność w mieszkaniu wcale nie trzeba od razu inwestować w rozbudowane systemy. Wystarczy kilka przydatnych urządzeń lub nawet jedno, które będzie łączyło różne funkcje. Dobrym przykładem są klimatyzatory, które ochładzają i nawilżają powietrze, a jeżeli takie urządzenie będzie wyposażone w oczyszczacz powietrza, zadba o jego czystość. Budżetowym, ale też skutecznym sposobem na ochłodzenie mieszkania jest też klimator albo nawet wydajny wentylator lub wiatrak kolumnowy. Wszystkie te urządzenia znajdziesz w sklepie Apteczka24.pl wśród produktów, które pomagają poprawić klimat w domu.
Warto zainwestować w wentylator, klimatyzator lub klimator do domu, zwłaszcza teraz, gdy zbliżają się fale letnich upałów i coraz częściej będziesz szukać sposobu na to, jak obniżyć temperaturę w domu. Zamiast męczyć się, zasłaniać okna i szukać odrobiny cienia, zadbaj o dobry mikroklimat – temperaturę i wilgotność powietrza – czynniki, które poprawią komfort mieszkania i samopoczucie domowników.
W biurze powinny panować takie warunki, aby możliwa była wygodna i przyjemna praca. A to oznacza między innymi zachowanie komfortu termicznego. Zbliża się lato, a temperatury powędrują w górę na skali termometru. Już wkrótce nie tylko na zewnątrz, ale i w zamkniętych pomieszczeniach zrobi się nieznośnie gorąco. Sposobów na radzenie sobie ze zbyt wysoką temperaturą jest wiele. Najskuteczniejszym, ale też najdroższym i nie zawsze możliwym do zainstalowania rozwiązaniem jest klimatyzacja. Dlatego warto rozejrzeć się za uniwersalną alternatywą, czyli za wentylatorem. Jaki wentylator do biura wybrać, czy zapewni on skuteczne chłodzenie i na co zwracać uwagę, by być zadowolonym z zakupu?
Czy potrzebujesz wentylatora do biura?
Chociaż przepisy BHP nie normują, jaka powinna być temperatura w biurze, to przyjmuje się, że nie powinna być wyższa niż 30°C, jeżeli wykonywane są prace biurowe, a 28°C, gdy w pomieszczeniu wykonuje się pracę fizyczną. To i tak sporo, biorąc pod uwagę, że komfortowa dla człowieka temperatura wynosi między 22°C a 26°C.
Latem, gdy pomieszczenia nagrzewają się od okien, a gorące powietrze napływa z zewnątrz, temperatura w lokalach potrafi sięgnąć 30-35°C – jakakolwiek praca w takich warunkach jest bardzo uciążliwa, a może być nawet niebezpieczna. Pracodawcy starają się więc w jakiś sposób zapewnić lepsze warunki. Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, najskuteczniejsza pod tym względem jest klimatyzacja, ale niestety nie zawsze jest możliwość jej instalacji. Dlatego dobrą alternatywą, a przy tym tańszą są wentylatory biurowe.
Wentylator do biura – na co zwrócić uwagę?
Wentylatory biurowe różnią się nieco od tych domowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby to były te same modele, ale bierze się pod uwagę nieco inne parametry. Na przykład wygląd – w przypadku wentylatora domowego będzie miał o tyle znaczenie, że powinien się komponować z wystrojem wnętrza, może być nawet elementem dekoracyjnym, podczas gdy wentylator do biura powinien raczej nie rzucać się w oczy, choć oczywiście też może być częścią wystroju.
{#callMethod:getProductsInCategory 423#}
Wybierając wentylator do biura, warto kierować się jego mocą i wydajnością, które to parametry przekładają się na efektywność. Większość urządzeń cechuje się mocą od 40W do 70W – im wyższa, tym lepiej. Dobry wentylator biurowy musi mieć też wielostopniową regulację prędkości pracy, tak by można było dobrać moc do aktualnych potrzeb. Średnica śmigła odpowiada za efektywność i zasięg. Stojący wiatrak biurowy powinien mieć średnicę śmigła przynajmniej 40 cm. Jednocześnie nie można zapomnieć o takim parametrze jak głośność, gdyż co z tego, że wiatrak będzie generował huragan, skoro będzie tak hałasował, że praca stanie się niemożliwa. Zaleca się, aby natężenie hałasu nie przekraczało 60dB. Wentylatory do biura i domu powinny mieć też możliwość regulacji wysokości, konta nachylenia głowicy oraz oscylacji.
To, czego nie musi mieć natomiast wentylator biurowy, to tryb nocny, który przewidziany jest typowo do zastosowań domowych – jest najcichszy, ale i najmniej wydajny, więc w lokalu raczej się nie przyda.
Zobacz też: Jaki wentylator domowy wybrać?
Wentylatory biurowe – dodatkowe opcje
Powyższe parametry to taki must-have podstawowych funkcjonalności. Jednak tego typu urządzenia mogą być wyposażone również w inne, dodatkowe opcje. Przyda się na przykład jonizator, który poprawi jakość powietrza w pomieszczeniu, sprawi że będzie bardziej świeże. Pomocne mogą być też wentylatory biurowe z odświeżaczami i nawilżaczami, które również poprawiają stan powietrza w pomieszczeniu, a przez to wpływają na lepszą efektywność pracy.
Jaki wentylator do biura – kolumnowy czy stojący?
Dwa podstawowe rodzaje wentylatorów to stojące i kolumnowe. Ten pierwszy jest klasyczny o typowej konstrukcji wiatraka na statywie, natomiast drugi ma wygląd prostej kolumny, wewnątrz której znajduje się kilka mniejszych wiatraków. Wentylatory kolumnowe z reguły są mniejsze i ładniejsze wizualnie, ale oba rozwiązania są równie dobre, należy więc zwracać uwagę przede wszystkim na ich parametry. Dokładniejsze porównanie wentylatorów kolumnowych i stojących znajdziesz w tym artykule.
Oprócz dużych wentylatorów do biura można wziąć pod rozwagę również niewielkie wentylatory biurkowe do ustawienia na blacie. Te osobiste urządzenia zapewnią przyjemny powiew bezpośrednio na tułów i twarz. Można je stosować na przykład jako uzupełnienie dla dużego wentylatora stacjonarnego, chłodzącego biuro. W ten sposób z pewnością każdy pracownik będzie zadowolony.
Duży wybór wentylatorów do biura, a także do zastosowań domowych znajdziesz w sklepie Apteczka24.pl – sprawdź wentylatory biurowe i przygotuj się na nadejście lata.