Powiew chłodnego powietrza przynosi prawdziwą ulgę podczas letnich upałów, a wentylator jest skutecznym sposobem na ochłodzenie temperatury w pomieszczeniu. Jaki wentylator wybrać do mieszkania, do biura lub do pracy i czy lepiej sprawdzi się wentylator kolumnowy, czy stojący? Jaka jest różnica między wentylatorem a cyrkulatorem?
Dobry sposób na upały
Wentylatory są skutecznymi i polecanymi urządzeniami wzbudzającymi ruch powietrza, zapewniającymi wrażenie obniżenia temperatury w pomieszczeniu, choć same w sobie nie schładzają powietrza. To jednak wystarczy, by przynieść ulgę i dać wytchnienie podczas upalnego dnia i gorącej nocy. Ruch powietrza przyspiesza odparowywanie potu, w ten sposób dochodzi do odprowadzania nadmiernej temperatury z powierzchni skóry. Mechanizm jest prosty i wszystkim dobrze znany – wieje wiatr, jest chłodniej, nawet jeżeli temperatura ogólna się nie zmienia, a im większa prędkość i obszar objęty ruchem, tym lepiej. Jaki wentylator wybrać i czym różni się wentylator kolumnowy a cyrkulator? Oba urządzenia są ze sobą często mylone. Warto jednak pamiętać, że wentylator działa miejscowo, chyba że postawisz na sprzęt z funkcją oscylacji, aby zwiększyć chłodzony obszar. Cyrkulator ma nieco większy zasięg działania, możesz go także stosować zimą do ogrzewania powietrza. Co lepsze wiatrak czy wentylator kolumnowy? Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Jeśli nie planujesz ogrzewać powietrza w chłodniejsze dni, to sprawdź ofertę wentylatorów. Dobrej jakości wentylator sprawdzi się zarówno w domu, jak i w biurze, jest także tańszy niż wiatrak. Możesz także kupić termowentylator, który przyda się w domu o każdej porze roku.
{#callMethod:getProductsInCategory 423#}
Jeśli zastanawiasz się, czy kupić wiatrak lub jaki wentylator kolumnowy czy stojący wybrać, jeszcze przed zakupem pamiętaj o kilku ważnych zasadach użytkowania tego typu sprzętu. Zarówno wiatrak, jak i wentylator to urządzenia wprawiające powietrze w ruch. Zimny powiew przynosi ulgę, jednak stanie za blisko wiatraka wysusza skórę, jak i powoduje, że wdychasz kurz, który unosi się w powietrzu. Nie jest polecane także spanie całą noc przy włączonym wentylatorze. Łatwo o przeziębienie, ponieważ wysuszona śluzówka nosa i gardła to pierwszy krok do kataru i kaszlu. Biorąc to pod uwagę, postaw na sprzęt, który nie dość, że chłodzi duży obszar (nie będzie Cię korciło, aby podejść pod niego), jak i jest wyposażony w funkcję timera, czyli automatyczne wyłączenie po danym czasie. Taki wiatrak lub wentylator pozwolą Ci w bezpieczny sposób cieszyć się z przyjemnego uczucia ochłody.
Wentylator stojący – cechy i zastosowanie
Klasyczny stojący wentylator ma prostą konstrukcję wiatraka na statywie i właściwie nie trzeba niczego innego, gdyż takie urządzenie będzie spełniało swoją funkcję. Wiatrak (cyrkulator) ma ruchome śmigło złożone z 3 lub 4 łopatek. Im większa średnica, tym pole nadmuchu będzie większe. Podstawowe modele zapewniają kilka poziomów nawiewu, cyrkulację i regulację kąta nadmuchu; zaawansowane mają tych funkcji więcej np. specjalne tryby nocne do cichej pracy, tryb turbo, czy możliwość czasowego włączania i wyłączania. Odmianą wentylatorów stojących są wentylatory biurkowe oraz mini wiatraki, które ze względu na mniejsze gabaryty idealnie nadadzą się do chłodzenia w trakcie pracy (dowiedz się więcej na temat tego, jaki wentylator wybrać do biura).
Wiatrak/cyrkulator stojący polecany jest osobom, poszukującym klastycznego wentylatora o dużej mocy. Tego typu produkty sprawdzą się w sklepie, w biurze czy w domu. Podczas zakupu zwróć uwagę na moc urządzenia oraz jego wielkość – im większa dostępna moc, tym chłodzenie będzie skuteczniejsze. Polecamy na przykład oryginalne wentylatory Honeywell. Jeśli chodzi o ich wiatrak kolumnowy, opinie klientów mówią same za siebie. To niezawodne urządzenia.
Wentylator kolumnowy – cechy i zastosowanie
Alternatywą dla tradycyjnych wiatraków są wyróżniające się pionowym (kolumnowym) kształtem oraz układem wiatraków. W takim urządzeniu zazwyczaj nie ma jednego śmigła, lecz zamontowanych jest kilka umocowanych do obracającego się walca. Dostępne są też modele z dodatkowym wiatrakiem umieszczonym u góry, wprawiającym powietrze w dodatkowy ruch cyrkulacyjny.
Czy wentylator kolumnowy jest dobry? Zaletą wentylatorów kolumnowych jest to, że są zdecydowanie mniejsze i estetyczniejsze, można je łatwo wkomponować w wystrój pomieszczenia lub ustawić gdzieś, gdzie nie będą rzucały się w oczy. Jeżeli zastanawiasz się jaki wentylator do mieszkania wybrać, to modele kolumnowe (np. wentylator Honeywell), będą trafionym wyborem, z jednym zastrzeżeniem: nie ma wielkich różnic w funkcjonalności pomiędzy wentylatorami stojącymi a kolumnowymi w tej samej kategorii cenowej. Wentylatory kolumnowe prezentują się lepiej i zajmują mniej miejsca, z reguły są też nieco droższe ze względu na inny design i konstrukcję.
Jaki wentylator do pokoju – na co zwrócić uwagę?
-
Moc – najogólniej mówiąc, im większa, tym lepsza. Standardowe urządzenia dysponują mocą od 40W do 70W, wybierając wentylator do mieszkania lepiej szukać urządzenia plasującego się w górnej granicy.
-
Regulacja prędkości i tryb nocny (cichy) – wentylator do mieszkania powinien umożliwiać regulację siły nawiewu w minimum 3 zakresach. Warto wybrać model oferujący tzw. tryb cichy lub nocny. Natężenie hałasu w nocy powinno wynosić poniżej 60dB, najlepiej żeby było zbliżone do ok. 50dB.
-
Średnica śmigła – duże śmigła mają lepszą efektywność, pod warunkiem, że urządzenie ma odpowiednią moc. Do warunków domowych średnica śmigła powinna wynosić min. 40 cm.
-
Oscylacja i regulacja nachylenia – to funkcje umożliwiające dopasowanie kąta oraz obszaru podmuchu powietrza.
-
Dodatkowe możliwości – zaawansowane modele mogą oferować wiele ciekawych opcji: funkcję nawilżacza powietrza, jonizator, aromaterapię, programator czasu pracy, sterowanie pilotem, sterowanie smartfonem.
Nie wiesz, jaki wentylator pionowy lub stojący nadaje się do użytku domowego? Sprawdź, jaki wentylator do domu kupić i nie przepłacaj za model, który nie spełni Twoich oczekiwań.
Najlepszy wentylator do mieszkania to...
Prawie każdy klient sklepu z tego typu sprzętem zastanawia się, co lepsze wiatrak czy wentylator kolumnowy. Jeśli obsługa sklepu od razu podsuwa Ci konkretne modele do wyboru, warto pamiętać, aby dobrze przemyśleć zakup. Dlaczego? Na pytanie: jaki wentylator do mieszkania wybrać, wiatrak czy wentylator kolumnowy, nie ma łatwej odpowiedzi. Tak, jak już zostało wspomniane, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Jeżeli zależy Ci na stylowym wyglądzie, niewielkich rozmiarach i możliwości zakupu urządzenia z dodatkowymi funkcjami (w wyższej półce cenowej) wybierz wentylator kolumnowy; jeżeli natomiast chcesz kupić proste, ale wydajne urządzenie do chłodzenia powietrza, tradycyjny wiatrak w zupełności spełni te oczekiwania. Wiatrak kolumnowy opinie ma bardzo dobre, nawet w przypadku konieczności ochłodzenia dużej powierzchni w domu lub biurze.
Oferta sklepu Apteczka24
W naszym sklepie internetowym możesz kupić dobrej jakości wentylator kolumnowy lub wiatrak oscylacyjny. Bogaty wybór produktów, jak i zróżnicowane ceny, to gwarancja tego, że Twoje zakupy będą udane. Chcesz kupić wentylator do pokoju o średniej lub dużej powierzchni? Dobrym wyborem będzie wentylator podłogowy Turbo Force marki Honeywell. Urządzenie jest nie tylko niezawodne, ale przykuwa uwagę samym designem. Głęboka czerń doskonale pasuje do eleganckich, nowoczesnych wnętrz, co więcej ewentualne zabrudzenia na wentylatorze nie są tak bardzo widoczne. Wentylator ma zasilanie sieciowe i 3 prędkości pracy do wyboru. Urządzeniem sterujesz zdalnie, przy pomocy pilota. Udogodnieniem jest timer, który pozwala ustalić czas wyłączenia wentylatora po 1, 2 lub 4 godzinach. Oscylacja 75% zapewnia chłodzenie szerokiego obszaru, z kolei zdejmowana kratka gwarantuje bezproblemowe czyszczenie sprzętu.
Dobrej jakości wentylator kolumnowy z funkcją chłodzenia, ale w bardziej kompaktowym rozmiarze, to wentylator biurkowy Honeywell. Ten model ma intuicyjny panel z wyświetlaczem, 4 ustawienia nawiewu, a jego ogromną zaletą jest nie tylko smukłość i elegancki design, ale i cicha praca - 40-6 dB. To zatem idealny sprzęt na stolik nocny, do pracy w biurze. Tak cichy wentylator kolumnowy nie obudzi dziecka, jak i pozwoli skupić się na wykonywaniu obowiązków zawodowych.
Jeśli chodzi o stojący wiatrak, udane zakupy gwarantuje wiatrak oscylacyjny Honeywell. I w tym przypadku na uwagę zasługuje czarny, elegancki design. Urządzenie ma 3 prędkości do wyboru, regulację wysokości, stabilną podstawę oraz siatkę ochronną, która zabezpiecza śmigło. Siatkę można łatwo zdemontować, aby wyczyścić wiatrak. Ruch obrotowy pozwala ochłodzić powietrze na dużym obszarze, dlatego tego typu wiatrak sprawdzi się nawet w dużym salonie.