W biurze powinny panować takie warunki, aby możliwa była wygodna i przyjemna praca. A to oznacza między innymi zachowanie komfortu termicznego. Zbliża się lato, a temperatury powędrują w górę na skali termometru. Już wkrótce nie tylko na zewnątrz, ale i w zamkniętych pomieszczeniach zrobi się nieznośnie gorąco. Sposobów na radzenie sobie ze zbyt wysoką temperaturą jest wiele. Najskuteczniejszym, ale też najdroższym i nie zawsze możliwym do zainstalowania rozwiązaniem jest klimatyzacja. Dlatego warto rozejrzeć się za uniwersalną alternatywą, czyli za wentylatorem. Jaki wentylator do biura wybrać, czy zapewni on skuteczne chłodzenie i na co zwracać uwagę, by być zadowolonym z zakupu?
Czy potrzebujesz wentylatora do biura?
Chociaż przepisy BHP nie normują, jaka powinna być temperatura w biurze, to przyjmuje się, że nie powinna być wyższa niż 30°C, jeżeli wykonywane są prace biurowe, a 28°C, gdy w pomieszczeniu wykonuje się pracę fizyczną. To i tak sporo, biorąc pod uwagę, że komfortowa dla człowieka temperatura wynosi między 22°C a 26°C.
Latem, gdy pomieszczenia nagrzewają się od okien, a gorące powietrze napływa z zewnątrz, temperatura w lokalach potrafi sięgnąć 30-35°C – jakakolwiek praca w takich warunkach jest bardzo uciążliwa, a może być nawet niebezpieczna. Pracodawcy starają się więc w jakiś sposób zapewnić lepsze warunki. Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, najskuteczniejsza pod tym względem jest klimatyzacja, ale niestety nie zawsze jest możliwość jej instalacji. Dlatego dobrą alternatywą, a przy tym tańszą są wentylatory biurowe.
Wentylator do biura – na co zwrócić uwagę?
Wentylatory biurowe różnią się nieco od tych domowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby to były te same modele, ale bierze się pod uwagę nieco inne parametry. Na przykład wygląd – w przypadku wentylatora domowego będzie miał o tyle znaczenie, że powinien się komponować z wystrojem wnętrza, może być nawet elementem dekoracyjnym, podczas gdy wentylator do biura powinien raczej nie rzucać się w oczy, choć oczywiście też może być częścią wystroju.
Wybierając wentylator do biura, warto kierować się jego mocą i wydajnością, które to parametry przekładają się na efektywność. Większość urządzeń cechuje się mocą od 40W do 70W – im wyższa, tym lepiej. Dobry wentylator biurowy musi mieć też wielostopniową regulację prędkości pracy, tak by można było dobrać moc do aktualnych potrzeb. Średnica śmigła odpowiada za efektywność i zasięg. Stojący wiatrak biurowy powinien mieć średnicę śmigła przynajmniej 40 cm. Jednocześnie nie można zapomnieć o takim parametrze jak głośność, gdyż co z tego, że wiatrak będzie generował huragan, skoro będzie tak hałasował, że praca stanie się niemożliwa. Zaleca się, aby natężenie hałasu nie przekraczało 60dB. Wentylatory do biura i domu powinny mieć też możliwość regulacji wysokości, konta nachylenia głowicy oraz oscylacji.
To, czego nie musi mieć natomiast wentylator biurowy, to tryb nocny, który przewidziany jest typowo do zastosowań domowych – jest najcichszy, ale i najmniej wydajny, więc w lokalu raczej się nie przyda.
Zobacz też: Jaki wentylator domowy wybrać?
Wentylatory biurowe – dodatkowe opcje
Powyższe parametry to taki must-have podstawowych funkcjonalności. Jednak tego typu urządzenia mogą być wyposażone również w inne, dodatkowe opcje. Przyda się na przykład jonizator, który poprawi jakość powietrza w pomieszczeniu, sprawi że będzie bardziej świeże. Pomocne mogą być też wentylatory biurowe z odświeżaczami i nawilżaczami, które również poprawiają stan powietrza w pomieszczeniu, a przez to wpływają na lepszą efektywność pracy.
Jaki wentylator do biura – kolumnowy czy stojący?
Dwa podstawowe rodzaje wentylatorów to stojące i kolumnowe. Ten pierwszy jest klasyczny o typowej konstrukcji wiatraka na statywie, natomiast drugi ma wygląd prostej kolumny, wewnątrz której znajduje się kilka mniejszych wiatraków. Wentylatory kolumnowe z reguły są mniejsze i ładniejsze wizualnie, ale oba rozwiązania są równie dobre, należy więc zwracać uwagę przede wszystkim na ich parametry. Dokładniejsze porównanie wentylatorów kolumnowych i stojących znajdziesz w tym artykule.
Oprócz dużych wentylatorów do biura można wziąć pod rozwagę również niewielkie wentylatory biurkowe do ustawienia na blacie. Te osobiste urządzenia zapewnią przyjemny powiew bezpośrednio na tułów i twarz. Można je stosować na przykład jako uzupełnienie dla dużego wentylatora stacjonarnego, chłodzącego biuro. W ten sposób z pewnością każdy pracownik będzie zadowolony.
Duży wybór wentylatorów do biura, a także do zastosowań domowych znajdziesz w sklepie Apteczka24.pl – sprawdź wentylatory biurowe i przygotuj się na nadejście lata.