Odpowiedni mikroklimat w domu ma znaczenie dla zdrowia i samopoczucia mieszkańców. Wiele czynników wpływa na warunki życia, w tym temperatura w pomieszczeniu, wilgotność powietrza oraz jego czystość. Jak zadbać o dobrą atmosferę w mieszkaniu, jaka temperatura w domu jest odpowiednia i dlaczego to ma znaczenie?
Co wpływa na mikroklimat mieszkania?
Zdrowy mikroklimat poprawia samopoczucie i jakość życia. Wiele zależy od samej konstrukcji budynku, gdyż niektóre rozwiązania poprawiające kondycję atmosfery wewnątrz, muszą być zaplanowane już na etapie projektu. Zaliczają się do nich między innymi odpowiednia wentylacja pomieszczeń, stosowanie energooszczędnych rozwiązań, budownictwo w taki sposób, by ściany mogły oddychać, nie ulegały zagrzybieniu i zawilgoceniu. Na mikroklimat wpływ ma również czystość powietrza i jego ogólny stan – nie może być ani za suche, ani za wilgotne, powinno być pozbawione szkodliwych cząstek PM10 i PM 2.5 oraz mikroorganizmów.
W tym celu warto zainwestować w dobry oczyszczacz powietrza, zwłaszcza mieszkając w miejscowościach mających problem ze smogiem. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj artykuł o tym, czy potrzebujesz oczyszczacz powietrza w domu.
Dwa najważniejsze czynniki, odpowiadające za mikroklimat mieszkania to temperatura i wilgotność. Jaka temperatura powinna panować w mieszkaniu i jaki poziom wilgotności utrzymywać?
Temperatura i wilgotność w mieszkaniu
Ogólne zalecenia mówią, że należy utrzymywać temperaturę pomiędzy 18°C a 22°C, jednak tak naprawdę warto różnicować ją w zależności od pomieszczenia, gdyż organizm różnie reaguje na pewne przedziały.
Dla dobrego samopoczucia w salonie temperatura powinna wynosić 20-22°C. Przy takim ustawieniu większość ludzi odczuwa komfort cieplny i nie jest im ani za chłodno, ani za gorąco. W łazience temperatura powinna oscylować w granicy 22-24°C, aby zapewnić przyjemne warunki do kąpieli. Natomiast w sypialni komfortowa temperatura do spania to 17-18°C, w kuchni zaś w okolicy 19°C, gdyż pomieszczenie i tak jest regularnie dogrzewane przez znajdujące się w nim urządzenia.
Temperatura w mieszkaniu to zagadnienie bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać. Jeżeli w pomieszczeniach będzie za zimno, będzie się do wiązało to z niskim komfortem termicznym i narażeniem na infekcje. Zbyt ciepło również nie jest zdrowe i grozi wysychaniem błon śluzowych nosa i gardła, a także zwiększonym ryzykiem infekcji.
Temperatura pomieszczenia powinna współgrać z wilgotnością, gdyż te dwa czynniki mocno na siebie oddziałują. W mieszkaniu poziom wilgotności powinien wynosić między 40% a 60% i nie być niższy niż 30%. Zbyt suche powietrze powoduje wysuszanie śluzówek i jest szkodliwe dla zdrowia. Natomiast zbyt wysoka wilgotność sprzyja namnażaniu się grzybów i mikroorganizmów chorobotwórczych. Wysoka temperatura i wysoka wilgotność w pomieszczeniu tworzą razem mikroklimat niekorzystny dla człowieka, za to bardzo korzystny dla rozwoju różnego rodzaju pleśni, grzybów i mikroorganizmów.
Jak utrzymywać prawidłową temperaturę i wilgotność w mieszkaniu?
Istnieje wiele możliwości sterowania warunkami klimatycznymi w pomieszczeniach – od tych najprostszych uwzględniających ręczne wietrzenie, przykręcanie grzejników, wieszanie nawilżaczy na kaloryferach; aż po te zaawansowane w postaci inteligentnych i współpracujących ze sobą systemów. Aby utrzymywać dobrą temperaturę i wilgotność w mieszkaniu wcale nie trzeba od razu inwestować w rozbudowane systemy. Wystarczy kilka przydatnych urządzeń lub nawet jedno, które będzie łączyło różne funkcje. Dobrym przykładem są klimatyzatory, które ochładzają i nawilżają powietrze, a jeżeli takie urządzenie będzie wyposażone w oczyszczacz powietrza, zadba o jego czystość. Budżetowym, ale też skutecznym sposobem na ochłodzenie mieszkania jest też klimator albo nawet wydajny wentylator lub wiatrak kolumnowy. Wszystkie te urządzenia znajdziesz w sklepie Apteczka24.pl wśród produktów, które pomagają poprawić klimat w domu.
Warto zainwestować w wentylator, klimatyzator lub klimator do domu, zwłaszcza teraz, gdy zbliżają się fale letnich upałów i coraz częściej będziesz szukać sposobu na to, jak obniżyć temperaturę w domu. Zamiast męczyć się, zasłaniać okna i szukać odrobiny cienia, zadbaj o dobry mikroklimat – temperaturę i wilgotność powietrza – czynniki, które poprawią komfort mieszkania i samopoczucie domowników.