Termometr to jeden z niezastąpionych elementów domowej apteczki. Pomiar temperatury ciała jest bardzo pomocny przy określaniu stanu zdrowia i w razie potrzeby – daje sygnał do podjęcia leczenia. Na rynku dostępnych jest wiele modeli aparatury do mierzenia temperatury, jednak czy termometr może się mylić? Czy i jakie błędy pomiarowe wpływają na uzyskany wynik badania?
Błędne pomiary temperatury
Większość osób z pewnością bez wahania stwierdzi, że mierzenie temperatury jest banalnie proste. Owszem, jeśli zna się wszystkie zasady pomiaru i wie, co może wpłynąć na jego zafałszowany wynik. Bez względu na to, czy wybierzesz termometr bezdotykowy, czy też cieczowy lub elektroniczny, musisz pamiętać o kilku kwestiach. Błędne wyniki przy mierzeniu temperatury mogą się zdarzać. Wpływają na to różne czynniki, począwszy od jakości sprzętu, wybranej metody pomiaru czy wreszcie techniki jego wykonania.
{#callMethod:getProductsPromotedInCategories 582#}
Przede wszystkim, zanim przystąpi się do pomiaru temperatury u danej osoby, należy znać jej normalną temperaturę. Taką, którą ma rano lub wieczorem, gdy jest w pełni zdrowa. W tym celu konieczne jest przeprowadzanie zawczasu pomiarów sprawdzających. Przy czym warto pamiętać o tym, że temperatura ciała ulega zmianie w ciągu dnia, po aktywności fizycznej. Na jej wysokość mogą także wpływać m.in. zażywane leki, spożywanie alkoholu, dzień cyklu miesiączkowego czy ciąża. Gdy normalna temperatura danej osoby jest określona, o wiele łatwiej wychwycić odstępstwa od normy i tym samym zapobiec błędnej interpretacji wyniku pomiaru. Jeśli już jesteśmy przy samej interpretacji wyników. Czasami zdarza się, że pomiar jest prawidłowy, bez błędów, ale jest błędnie zinterpretowany względem dopasowania norm temperatury do wieku osoby badanej.
Błędy pomiarowe – zwróć uwagę na warunki zewnętrzne
Błędy w pomiarze temperatury mogą się zdarzyć, jeśli nie weźmiesz pod uwagę warunków otoczenia. Chodzi zarówno o to, aby w miejscu pomiaru nie było przeciągu, jak i o to, aby zarówno termometr, jak i osoba badana spędziły w tym miejscu minimum 10 minut przed pomiarem. Czy termometr może się mylić, jeśli przechowujesz go w złych warunkach – zbyt niskiej/wysokiej temperaturze lub za wysokiej wilgotności? Tak! Zwróć uwagę na instrukcję producenta sprzętu i przechowuj termometr w odpowiednich warunkach. Wbrew pozorom ma to duży wpływ na ewentualne złe wyniki pomiaru. Zafałszowane pomiary mogą też być wynikiem złej techniki mierzenia temperatury. Jeśli chodzi o termometr na podczerwień, ważne jest właściwe ułożenie sprzętu i dopasowanie odległości między termometrem a czołem lub skronią. Sprawdź, jak prawidłowo mierzyć temperaturę przy pomocy termometru bezdotykowego. Wielu młodych rodziców stosuje do pomiarów temperatury u dzieci termometry douszne. I w tym przypadku ważne jest prawidłowe ułożenie sprzętu i stosowanie kilku zasad podczas pomiaru (więcej na ten temat przeczytasz tutaj). Warto też zdecydować się na jeden rodzaj pomiaru i przeprowadzać go w jednym miejscu (pod pachą, w jamie ustnej, na czole lub w odbycie) i o podobnych porach, aby móc dokładnie porównać wyniki.
Jaki termometr wybrać?
Jeśli nie chcesz się zastanawiać, czy termometr może się mylić, warto postawić na dobrej jakości sprzęt, który zminimalizuje błędy pomiarowe. Taki produkt, wraz z odpowiednią techniką mierzenia temperatury, zapewnia właściwy przebieg badania. Sporą popularnością cieszy się termometr elektryczny bezdotykowy, gwarantujący szybki pomiar. Nowoczesna technologia ułatwia i usprawnia mierzenie temperatury, jak i pomaga w unikaniu błędów podczas pomiaru, zapobiegając zafałszowanym wynikom. Doskonałym przykładem tego typu termometru jest termometr Braun BNT 400 z systemem Age Precision. O precyzję badania dba wrażliwy czujnik zbliżeniowy oraz innowacyjny układ optyczny (jego dokładność potwierdzają badania kliniczne). Termometr wychwytuje 2 razy więcej ciepła emitowanego przez człowieka i otrzymaną energię przelicza na odczyt wysokości temperatury. Co więcej, urządzenie wskazuje właściwą pozycję termometru i daje znać, gdy ten jest za daleko od czoła. Interpretacja wyników do wieku osoby badanej czy też możliwość przeprowadzenia badania w trybie dotykowym to kolejne zalety tego termometru. Jeśli chodzi o termometr douszny, to marka Braun ma w ofercie model IRT6516 Thermoscan 6, także wzbogacony o technologię Age Precision. Urządzenie daje sygnały świetlne i dźwiękowy, aby pomóc we właściwym umiejscowieniu termometru w uchu. O komfort podczas badania dbają podgrzewane końcówki. To tylko dwie z propozycji marki Braun. Te i inne termometry dobrej jakości możesz kupić już teraz w Apteczka24.
Elektroniczny termometr bezdotykowy na podczerwień jest medycznym urządzeniem pozwalającym na szybki i precyzyjny pomiar temperatury ciała, obiektów i cieczy. Warunkiem otrzymania wiarygodnych danych jest przeprowadzenie badania w prawidłowy sposób, w przeciwnym razie wyniki mogą być niedokładne. Podpowiadamy, jak mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym oraz jaki termometr bezdotykowy wybrać, by spełnił pokładane w nim oczekiwania.
Komu polecamy urządzenie bezdotykowe?
Ogólnie o różnych modelach termometrów pisaliśmy we wcześniejszym artykule. Wskazywaliśmy najczęstsze rozwiązania, zwłaszcza ich zalety i wady. Wśród nich na największą uwagę zasługują termometry bezdotykowe, które są uniwersalne, higieniczne i bardzo dokładne. Dobry termometr bezdotykowy powinien zmierzyć nie tylko temperaturę ciała, ale również cieczy (napoju lub wody w wanience) oraz ciał stałych (np. pokarmu).
Zalety termometrów bezdotykowych na tym się nie kończą. Niewątpliwie najważniejszą cechą jest szybki i higieniczny pomiar. Temperatura jest sprawdzana bez kontaktu z ciałem chorego, a więc nie istnieje ryzyko przenoszenia zarazków na końcówce termometru, zatem urządzenie może być wykorzystywane przez wiele osób. To zdecydowanie najlepszy wybór do szpitali i ośrodków zdrowia oraz – oczywiście – dla rodzin z dziećmi.
Jeżeli zastanawiasz się, jaki wybrać termometr dla niemowlaka, model bezdotykowy będzie strzałem w dziesiątkę. Możesz też rozważyć zakup termometru dousznego – o jego zaletach przeczytasz tutaj.
{#callMethod:getProductsData 23746,27891,10204,23164,15571,14661#}
Jaki termometr bezdotykowy wybrać?
Bez wątpienia termometry bezdotykowe są jednymi z najwygodniejszych, jednak nie należą do najtańszych, dlatego warto poświęcić chwilę i zastanowić się nad wyborem. Sprawdź dostępne modele termometrów bezdotykowych w sklepie Apteczka24.pl.
Funkcje, które powinien mieć najlepszy termometr bezdotykowy:
-
Pomiar temperatury ciała na odległość, bez dotykania skóry.
-
Szybki czas pomiaru (mniej niż 2 sekundy).
-
System wspomagający pomiar (czujnik ułatwiający prawidłowe ustawienie termometru).
-
Tryb umożliwiający pomiar temperatury żywności, napojów czy wody do kąpieli.
-
Interpretacja wyników w zależności od wieku dziecka (temperatura niemowlaka jest fizjologicznie wyższa).
-
Wbudowana pamięć pozwalająca na sprawdzenie wcześniejszych wyników.
Jak mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym?
Pomiar temperatury ciała termometrem bezdotykowym wykonywany jest na powierzchni czoła, ewentualnie na szyi.
-
Termometr należy włączyć i zbliżyć na sugerowaną przez producenta odległość (przeważnie jest to ok. 2-2,5 cm) i trzymać urządzenie prostopadle do czoła.
-
Pomiar musi być dokonany na skórze, a sensor nie może być skierowany na brwi lub włosy. Niektóre modele, np. termometr bezdotykowy Braun mają wbudowany czujnik ułatwiający dobre ustawienie miejsca pomiaru i odległości od czoła.
-
Po prawidłowym ustawieniu termometru należy zwolnić przycisk odpowiedzialny za wykonanie pomiaru i trzymać nieruchomo urządzenie przez około 2 sekundy.
-
Wynik pojawi się na wyświetlaczu w postaci liczbowej, a w niektórych modelach również w formie kolorowego podświetlenia, informującego o prawidłowej lub nieprawidłowej temperaturze.
Gorączkująca osoba mocno się poci, a pot obniża temperaturę skóry, co może zafałszowywać wynik, dlatego przed wykonaniem pomiaru warto przetrzeć czoło suchą chusteczką, by zebrać kropelki potu, możesz też wykonać pomiar na szyi – z reguły jest mniej spocona. Nie zaleca się mierzenia temperatury na kończynach i w innych nierekomendowanych przez producenta miejscach.
Pomiar temperatury cieczy lub przedmiotów można wykonywać po wybraniu odpowiedniej funkcji w ustawieniach urządzenia, o ile termometr bezdotykowy oferuje taką funkcję.
Błędy podczas mierzenia temperatury termometrem bezdotykowym
Zdarza się, że wyniki pomiaru są niedokładne. Bierze się to z błędów popełnianych podczas pomiaru temperatury termometrem bezdotykowym. Do najczęstszych uchybień należą:
-
Nieodpowiednia odległość pomiędzy urządzeniem a skórą – należy zapoznać się ze wskazaniami producenta, przeważnie zaleca się, aby odległość ta wynosiła nie więcej niż 2,5 cm, ale w niektórych urządzeniach może to być nawet 5 cm lub więcej.
-
Pomiar w nieodpowiednim miejscu.
-
Pomiary wykonywany przez włosy lub brwi.
-
Pomiar przeprowadzany na spoconej lub wilgotnej skórze.
-
Sprawdzanie temperatury zaraz po wejściu do budynku, w którym panuje inna temperatura otoczenia.
-
Korzystanie z urządzenia, które było przechowywane w temperaturze innej niż temperatura otoczenia.
-
Ustawienie złego programu.
-
Wykonanie badania w ruchu.
-
Nieuwzględnienie czynników mogących zaburzać pomiar.
-
Niebranie poprawki na wiek dziecka (niemowlaki i małe dzieci mają temperaturę wyższą niż dorośli).
-
Niestosowanie się do instrukcji obsługi.
Dobry termometr bezdotykowy ma funkcje chroniące przed zbieraniem nieprawidłowych danych, należy natomiast uważać na tanie termometry skanujące, które nie są zbyt dokładne i mogą wprowadzać w błąd. Kupując dobry termometr bezdotykowy renomowanej marki, zyskujesz pewność, że wynik będzie odpowiadał stanowi rzeczywistemu.