Skręcenie stawu podczas domowych porządków lub spaceru? To możliwe! Choć większości osób skręcenie i stłuczenie stawu kojarzą się z poważniejszymi wypadkami i urazami, do tych nieprzyjemnych kontuzji może dość nawet podczas relaksu w domu. Chwila nieuwagi, złe postawienie stopy - tyle wystarczy, aby narazić się na problem ze stawem. Jak wygląda pierwsza pomoc przy tego typu urazach? Kiedy zgłosić się do lekarza?
Kontuzje stawów
Każdego dnia Twoje stawy są narażone na przeciążenie i kontuzje. I choć zdarzają się one głównie sportowcom czy osobom uprawiającym sport rekreacyjnie, skręcenie stawu w trakcie chociażby zwykłego mycia podłogi jest możliwe. Upadek, nieprawidłowa pozycja ciała, bieganie po niestabilnym podłożu, brak rozgrzewki przed treningiem - to tylko niektóre z czynników, które zwiększają ryzyko kontuzji stawów.
Jednym z niegroźnych obrażeń jest stłuczenie stawu. Dochodzi do niego wtedy, gdy siła działa na tkanki miękkie. Wystarczy uderzenie twardszym przedmiotem, aby na skórze pojawił się charakterystyczny krwiak. Objawy stłuczenia stawu to przede wszystkim ból i obrzęk, otarcie naskórka, jak i wspomniany już krwiak. Początkowo ma on kolor ciemnoczerwony, z czasem jaśnieje, aż do odcienia żółto-zielonego. Pierwsza pomoc w przypadku stłuczenia stawu obejmuje głównie stosowanie zimnych okładów oraz maści lub żeli o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Zimne okłady stosuje się w pierwszej fazie leczenia, przez 2-3 dni. Zimno obkurcza naczynia krwionośne, zmniejszając ryzyko zwiększenia się krwiaka, jak i skutecznie zmniejsza ból. Nieco poważniej sprawa wygląda, jeśli mowa o skręceniu stawu.
Skręcenie a zwichnięcie stawu
Skręcenie stawu często jest nieprawidłowo terminem stosowanym zamiennie ze zwichnięciem stawu. Warto jednak pamiętać, że są to dwie różne kontuzje. W pierwszym przypadku skręcenie stawu polega na urazie torebki stawowej i więzadeł, w wyniku którego doszło do rozciągnięcia, częściowego lub całkowitego rozerwania więzadeł. Kontuzja nie wiąże się jednak z przemieszczeniem stawu i zdeformowaniem kończyny. Z kolei zwichnięcie stawu to uraz wspominanych tkanek miękkich związany z przemieszczeniem powierzchni stawowych względem siebie.
Do najczęstszych kontuzji skręcenia stawu należy skręcenie stawu skokowego (potocznie określane jako skręcenie kostki) oraz skręcenie stawu kolanowego. Objawy w obu przypadkach są praktycznie takie same. Pojawia się ból, obrzęk w miejscu urazu, pacjent - w zależności od stopnia urazu - ma mniej lub bardziej ograniczony zakres ruchu. Skóra jest ciepła, może być również zaczerwieniona. Wspomniany podział na stopień skręcenia stawu to trzystopniowa skala. Najlżejszą kontuzją do wyleczenia jest skręcenie stawu z rozciągnięcie więzadeł. Stopień drugi to uraz z częściowym rozerwaniem wiązadeł, stopień trzeci określa skręcenie stawu z całkowitym rozerwaniem wiązadeł, co wiąże się z niestabilnością stawu.
Co zrobić po skręceniu stawu?
Pierwsza pomoc w leczeniu skręcenia stawu obejmuje stosowanie zimnych okładów oraz usztywnienie stawu. Rodzaj zastosowanego uruchomienia różni się ze względu na stopień kontuzji. W cięższych przypadkach stosowany jest gips, w lżejszych sprawdzi się ochrona stawu w postaci zastosowania opatrunku uciskowego. Warto zatem uzupełnić domową apteczkę o materiały opatrunkowe, a także kompresy i gazy, dzięki którym usztywnienie stawu będzie możliwe. Doskonałą alternatywą dla gipsu, jeśli lekarz tak zadecyduje, jest orteza. Skutecznie stabilizuje ona staw, jest znacznie bardziej komfortowa w noszeniu i nie ogranicza mobilności pacjenta. Komfort noszenia idzie w parze z łatwością utrzymania higieny w miejscu urazu. Dobrej jakości ortezy na staw kolanowy i ortezy na staw skokowy kupisz wygodnie online w Apteczka24.
Pierwsze dni po urazie to czas na odpoczynek i leczenie objawowe. Okłady, maści, żele i tabletki przeciwbólowe przynoszą ulgę oraz zapobiegają powiększaniu się stanu zapalnego. Należy jednak dodać, że jeśli chodzi o skręcenie stawu, rehabilitacja odgrywa tutaj ważną rolę. To dzięki niej przywrócisz odpowiednią ruchomość stawu, jak i zapobiegniesz nawrotowi kontuzji.
Jak długo leczy się skręcenie stawu?
Leczenie skręcenia stawu jest uzależnione od tego, z jak poważną kontuzją zmaga się pacjent. Można jednak przyjąć, że cały proces trwa kilka tygodni. Rehabilitacja po skręceniu stawu obejmuje głównie masaże i ćwiczenia. Warto zwrócić się o pomoc do fizjoterapeuty, który podpowie, jakie ćwiczenia wykonywać w domu. Skuteczną formą terapii jest także kinesiotaping. W tym celu stosuje się taśmy kino, które przykleja się na skórę w odpowiednim miejscu. Taśmy zmniejszają ból, obrzęk, stabilizują staw, jak i korygują jego niewłaściwą pozycję. Nosi się je 24/h na dobę, dzięki czemu znacząco wpływają one na szybkość regeneracji stawu. Zdarza się i tak, że skręcenie stawu niesie za sobą konieczność poddania się operacji, co wiąże się z dłuższym okresem rekonwalescencji.
Wszystkie niezbędne elementy wyposażenia apteczki domowej, przydatne w leczeniu stłuczenia lub skręcenia stawu, kupisz w Apteczka24. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z naszym biurem obsługi.
Bibliografia:
-
dr n. med. Marek Libura, Urazy stawu kolanowego, mp.pl, dost. 29.06.2022 r.
-
dr hab. n. med. Jerzy Sułko, Skręcenie stawu skokowego, mp.pl, data dost. 29.06.2022 r.
-
Brzezińska P., Mieszkowski J., Kompleksowe postępowanie fizjoterapeutyczne w skręceniu stawu skokowego, Journal of Education, Health and Sport, 5/2015.