Jak działa szczoteczka elektryczna?
Szczoteczka elektryczna posiada wbudowany silnik, który napędza główkę z włosiem. Tradycyjne szczoteczki elektryczne wykonują ruch rotacyjno-pulsacyjny. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się jednak szczoteczki soniczne, które uchodzą za udoskonaloną wersję szczoteczki elektrycznej. Posiadają one nieco inną główkę i wykonują ruch wymiatająco-pulsacyjny, który uchodzi za lepszy w kontekście optymalnej higieny jamy ustnej. Sama budowa szczoteczek jest jednak bardzo zbliżona, a zatem podobne są również zasady ich eksploatacji. Zarówno szczoteczka elektryczna, jak i szczoteczka soniczna mają określoną żywotność i z czasem należy je wymienić.
Co zużywa się w szczoteczce elektrycznej?
Aby lepiej zrozumieć to, dlaczego szczoteczka elektryczna co jakiś czas musi być wymieniana, warto wiedzieć, co właściwie zużywa się w tego typu szczoteczce. Pierwszym elementem jest oczywiście silnik, który po upływie kilku lat może chodzić na dużo mniejszych obrotach, niż miało to miejsce na początku. W rezultacie spadnie częstotliwość ruchów, co oczywiście przełoży się na spadek poziomu higieny jamy ustnej. Drugi newralgiczny element to akumulator. Każda bateria w szczoteczce posiada określoną liczbę cyklów ładowania. Po pewnym czasie bateria będzie się rozładowywała dużo szybciej, niż na początku, co znacznie ograniczy wygodę użytkowania szczoteczki elektrycznej.
Zużywa się także sama końcówka z włosiem, aczkolwiek to nie stanowi problemu. Końcówki w szczoteczce elektronicznej są oczywiście wymienne, dzięki czemu możemy je wymieniać z zalecaną częstotliwością, czyli nie rzadziej niż raz na kwartał. Żywotność każdej szczoteczki elektrycznej jest ograniczona, a to wynika z warunków, w jakich pracuje szczoteczka. Jest ona narażona na wilgoć, duże wibracje, powstawanie kamienia. To całkowicie zrozumiałe, że po upływie kilku lat dostrzeżemy oznaki zużycia naszej szczoteczki elektrycznej lub sonicznej.
Zapoznaj się z produktami Vitammy dostępnymi w naszym sklepie internetowym.
{#callMethod:getProductsInCategory 802#}
Prawidłowa eksploatacja szczoteczki elektrycznej
Żywotność szczoteczki elektrycznej można nieco wydłużyć stosując kilka prostych zasad prawidłowej eksploatacji. Zacznijmy od tego, że szczoteczka powinna być przechowywana w pozycji pionowej. Co jakiś czas należy czyścić rękojeść wilgotną ściereczką. Do mycia rękojeści można użyć wodę z rozpuszczoną niewielką ilością kwasu cytrynowego lub octu jabłkowego. W ten sposób skuteczniej pozbędziemy się kamienia oraz drobnoustrojów, które mogą namnażać się na rękojeści. Pamiętajmy także o tym, aby przynajmniej raz na kwartał zmieniać końcówkę z włosiem.
Bardzo ważne jest także prawidłowe ładowanie szczoteczki sonicznej. Należy to robić w momencie, gdy jest ona bliska rozładowania. Ładowanie zawsze powinno przebiegać do momentu, aż bateria będzie całkowicie naładowana. Ponadto, nie zaleca się trzymania szczoteczki na podpiętej ładowarce, ponieważ może to znacząco skrócić żywotność baterii. Żywotność szczoteczki zmniejsza także zbyt duża częstotliwość mycia zębów. Zaleca się myć zęby minimum 2-3 razy dziennie, natomiast nie zalecane jest mycie częstsze, aniżeli 5 razy w ciągu dnia.
Jak określić, kiedy czas na zakup nowej szczoteczki?
Istnieje kilka oznak zużywania się szczoteczki elektrycznej. Pierwsza taka oznaka ma związek z nieregularną pracą silnika. Szczoteczka wyraźnie przyspiesza i zwalnia obroty, a częstotliwość ruchów nawet przy maksymalnej prędkości jest zauważalnie mniejsza, aniżeli miało to miejsce na początku. Oznacza to, że silnik naszej szczoteczki jest już mocno wyeksploatowany. Druga oznaka to bateria, która rozładowuje się znacznie szybciej. O ile zaraz po zakupie dobre szczoteczki mogą na jednym ładowaniu działać nawet kilka tygodni, o tyle po kilku latach czas ten skraca się do zaledwie kilku dni.
Szczoteczka elektryczna czy szczoteczka soniczna?
W ostatnich latach dużo większą popularnością cieszą się szczoteczki soniczne, które są postrzegane za bardziej efektywne. To zasługa ruchu wymiatająco-pulsacyjnego, który jest bezpieczniejszy dla szkliwa, a ponadto pozwala uzyskać wyższy poziom higieny jamy ustnej. Wysoka częstotliwość takich ruchów połączeniu z ultradźwiękami sprawia, że szczoteczka soniczna dużo skuteczniej rozbija płytkę nazębną oraz usuwa resztki jedzenia z trudnodostępnych miejsc. W naszym sklepie internetowym dostępny jest szeroki asortyment szczoteczek sonicznych Vitammy oferujących korzystny stosunek ceny do jakości. Najlepsze modele tej firmy można kupić już od 150 zł, a oferują one kilka trybów pracy, takich jak: codzienna higiena, delikatne szczotkowanie, polerowanie, usuwanie przebarwień, masaż dziąseł. A zatem, zakup szczoteczki sonicznej to dobra inwestycja w przyszłość.
Zdrowy uśmiech to nie tylko piękna ozdoba twarzy, ale i konieczność, jeśli chcesz zadbać o swój organizm. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe, zła higiena jamy ustnej czy też unikanie kontroli stomatologicznych prowadzą nie tylko do kłopotów z zębami. Mogą także być przyczyną rozwinięcia się innych groźnych chorób, jak chociażby zapalenie wsierdzia. Sprawdź, jakie są najczęstsze choroby dziąseł i przyzębia oraz poznaj skuteczne sposoby na ich zapobieganie.
Choroby zębów: próchnica przede wszystkim
Najczęstszy kłopot związany z zębami? Zdecydowanie próchnica. Mają ją dorośli, jak i dzieci. Próchnica to choroba bakteryjna, atakująca twarde tkanki zęba. Za jej powstanie odpowiada przede wszystkim dieta bogata w cukry oraz nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Czarne plamki z czasem prowadzą do ubytków, które należy wypełnić. To z kolei oznacza nie tylko wydatek, ale i bardzo często ból. Najlepszą profilaktyką próchnicy jest ograniczenie spożywania cukrów, regularne odwiedzanie dentysty oraz prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej. Kolejne choroby zębów oraz przyzębia, na które często skarżą się pacjenci klinik dentystycznych, to m.in. ropnie, afty czy nadwrażliwość zębów. Ta ostatnia wiąże się z dyskomfortem i bólem podczas picia ciepłych i zimnych napojów, czy jedzenia kwaśnych potraw. Odsłonięte szyjki zębowe stają się wrażliwsze na bodźce zewnętrzne, a przyczyną takiej sytuacji może być m.in. zła technika szczotkowania zębów i zbyt mocne dociskanie szczoteczki do zęba. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej może też prowadzić do m.in. halitozy, czyli problemu nieprzyjemnego zapachu z ust.
Choroby przyzębia – od obrzęku do wypadania zębów
Jeśli chodzi o choroby przyzębia, to w większości przypadków za ich powstanie odpowiada zalegająca płytka bakteryjna. Zlepek resztek pokarmów i bakterii staje się coraz większy i twardszy, przechodząc w kamień nazębny. Początkowym stadium choroby dziąseł jest zapalenie dziąseł. Mogą one stać się opuchnięte, bardziej czerwone. Z czasem pojawia się krwawienie przy szczotkowaniu. Gdy choroba przechodzi do kolejnego stadium, zapalenia przyzębia, szyjki zębowe są odsłonięte, co prowadzi do chwiania się zębów. Może się także okazać, że choroby przyzębia spowodują utratę zębów i to także tych zdrowych.
{#callMethod:getProductsInCategory 718#}
Choroby przyzębia mogą być również spowodowane innymi czynnikami, jak chociażby stosowaniem niektórych leków czy też chorobami współistniejącymi, m.in. cukrzycą. Stany zapalne dziąseł pojawiają się w też wyniku zmian hormonalnych w organizmie. To doskonale pokazuje, że musimy patrzeń na organizm całościowo – zarówno ból zęba czy dziąsła może być przyczyną poważnych chorób, jak i niektóre choroby mogą prowadzić do kłopotów z zębami i przyzębiem.
Higiena jamy ustnej
Leczenie próchnicy czy leczenie chorób przyzębia to w większości przypadków efekt zaniedbań pacjenta. Dlatego tak ważna jest profilaktyka chorób zębów i prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej. Zbilansowana dieta, uboga w cukry, powinna iść w parze z regularnymi kontrolami stomatologicznymi (2 razy w roku). Tak pozornie prosta sprawa, jak higiena jamy ustnej, okazuje się jednak dość problematyczna. Wiele osób nie szczotkuje zębów dwa razy dziennie lub robi to zbyt krótko, skracając zalecane 2 minuty do kilkunastu sekund. Liczy się także sama technika szczotkowania, polegająca na wykonywaniu ruchów wymiatających i niezbyt mocnym przykładaniu szczoteczki do zębów. Do tego używane nici dentystycznych i płynu do płukania ust (jego rodzaj, podobnie jak rodzaj pasty, należy dobierać do stanu jamy ustnej). Jeśli używanie szczoteczki manualnej nie daje dobrych efektów, warto postawić na szczoteczki soniczne.
To szczoteczki o podłużnych główkach, wykorzystujące do pracy fale dźwiękowe. Jest to sprzęt zapewniający dokładne oczyszczanie jamy ustnej, także w przypadku nadwrażliwych zębów czy dziąseł. Szczoteczki soniczne radzą sobie nawet z czyszczeniem przestrzeni miedzyzębowych, dzięki czemu są lepszym wyborem niż popularne szczoteczki elektryczne (dowiedz się więcej na ten temat). Bogata oferta producentów sprawia, że bez problemu dobierzesz ich moc działania i tryb pracy do swoich potrzeb. Co więcej, ten typ szczoteczek jest także zalecany w przypadku dzieci, które jak wiadomo, nie do końca radzą sobie z prawidłową techniką mycia zębów (sprawdź zalety szczoteczek sonicznych dla dzieci).
Szczoteczki soniczne dla każdego
Szczoteczka soniczna to sprzęt dla każdego. Jest łatwa w użyciu, a wybór dodatkowych funkcji sprawia, że z łatwością sięgniesz po szczoteczkę idealną dla siebie. Wartą uwagi ofertę prezentuje marka Vitammy, której szczoteczki soniczne kupisz w Apteczka24. Do wyboru masz modele w różnych kolorach, na przykład w odcieniu klasycznej czerni, bieli czy różu. W sprzedaży dostępne są szczoteczki z funkcją wybielania zębów czy kilkoma trybami pracy, które pozwolą na szczotkowanie z różną siłą (w tym program soft dla osób z krwawiącymi dziąsłami). Dzięki zaawansowanej technologii sprzęt podpowie Ci, kiedy przejść do czyszczenia kolejnej strefy jamy ustnej. Możesz też postawić na relaksujący masaż dziąseł czy też szczoteczkę soniczną kompaktową, idealną na podróże. Pamiętaj, że odpowiednia higiena jamy ustnej to podstawa w profilaktyce chorób zębów i przyzębia. Profilaktyce, która uchroni Cię przed bólem, jak i poważniejszymi problemami zdrowotnymi.