O tym, czy maski na twarz chronią przed wirusami, pisaliśmy w artykule, w którym wskazywaliśmy na to, że funkcją tych bawełnianych jest przede wszystkim ograniczenie transmisji wirusa. A jakie maski faktycznie chronią przed wirusami i czynnikami szkodliwymi? Te oznaczone klasami FFP2 i FFP2. Co oznaczają te skróty i które maseczki najlepiej chronią przed wirusami? Tego dowiesz się poniżej.
Maska masce nierówna
Od początku pandemii COVID-19 rynek został dosłownie zalany różnego rodzaju maseczkami ochronnymi zasłaniającymi usta i nos. Początkowe braki z dostępnością zostały dość szybko rozwiązane, a obecnie produkty te sprzedawane są niemal wszędzie. Mimo tego nie wszyscy zdają sobie do końca sprawę z faktycznych właściwości masek ochronnych, myląc ochronę przed wirusem z ograniczeniem jego transmisji.
Maski bawełniane lub podobne, niemające przeznaczenia medycznego i ochronnego, nieoznaczone klasami bezpieczeństwa, nie służą do ochrony przed wirusami, lecz do zapobiegania jego transmisji na dalekie odległości. Ich zadaniem jest ograniczenie rozprzestrzenianie się wirusów, które byłyby uwalniane np. podczas kichnięcia lub mówienia. Odległość zarażania zmniejsza się z 4-6 metrów do około 1,5 m lub mniej, co oznacza, że dwie osoby rozmawiające ze sobą twarzą w twarz w odległości około 1,5 metra (pod warunkiem, że obie noszą maseczki) nie będą wymieniały pomiędzy sobą wirusów, gdyby okazało się, że któraś z nich jest chora. Nie oznacza to równocześnie, że ryzyka zakażenia nie ma, gdyż nadal wirusy i lotne substancje mogą przeniknąć do układu oddechowego. W takim razie, jakie maski chronią przed wirusami?
Maski filtrujące FFP2 i FFP3 – skuteczna ochrona
Głównym zadaniem maski filtrującej FFP2 i FFP3 jest ochrona dróg oddechowych przed wnikaniem szkodliwych substancji do układu oddechowego, zwłaszcza pyłów, cząstek stałych aerozoli i znajdujących się w nich patogenów, a także cząstek o charakterze radioaktywnym, toksycznym i rakotwórczym. Muszą być więc wykonane z odpowiedniego rodzaju materiału (włókniny), a znajdujące się w masce filtry powinny działać dwukierunkowo.
Istnieją trzy klasy FFP (filtering face piece) dla półmasek ochronnych
-
Maska typu FFP1 nie nadaje się jako środek ochrony przed wirusami, jest to produkt przeznaczony do ochrony dróg oddechowych przed pyłami i cząstkami stałymi, używany w przemyśle, to tzw. Maska przeciwpyłowa. Niestety nieraz można spotkać się z wprowadzającym w błąd opisem, że maska FFP1 jest maską antywirusową.
-
Maski typu FFP2 stanowią skuteczną ochronę przed czynnikami mikrobiologicznymi. Chronią drogi oddechowe, zapewniają co najmniej 94% efektywność filtrowania cząsteczek o wielkości do wielkości 0,6 μm przy maksymalnym 10-krotnym przekroczeniu norm, a ich maksymalny przeciek wewnętrzny wynosi nie więcej niż 11%.
-
Najlepszą ochronę zapewniają maski FFP3, przeznaczone do pracy w trudnych warunkach np. na oddziałach zakaźnych. Maska przeciwwirusowa FFP3 zapewnia minimum 99% skuteczność w filtrowaniu cząsteczek do wielkości 0,6 μm nawet przy 30-krotnie przekroczonej normie, a całkowity przeciek wewnętrzny wynosi maksymalnie 5%.
Maski FFP3 są bardzo skuteczne, jednak dla standardowych potrzeb wystarczą modele oznaczone jako maska FFP2. Pod warunkiem, że taka maska faktycznie będzie spełniała normy i wymagania FFP2, a nie jedynie udawała, że je spełnia. Warto przy tym zaznaczyć, że maski FFP2 w Niemczech i w Austrii zostały wprowadzone jako środek koniecznej ochrony, a być może i kolejne kraje pójdą tym śladem.
Jak rozpoznać maseczki filtrujące na twarz FFP2 i FFP3?
Maski respiratorowe zapewniające odpowiedni poziom ochrony muszą być przede wszystkim certyfikowane jako środki ochrony indywidualnej. Efektywność filtracji musi być zgodna z normą EN 149, natomiast jeżeli maska spełnia normę EN 13795, to oznacza, że producent jest odpowiedzialny za spełnienie warunków dla produktów medycznych, a stopień filtracji odpowiada rzeczywistości. Maska musi zawierać oznaczenia producenta, klasy FFP, CE z numerem oraz normę EU, certyfikaty figurujące w bazie NANDO wydane w EFTA. Ponadto dobre maski respiratorowe, które chronią przed wirusami nie mogą być cytotoksyczne, powinny mieć niski opór oddechowy i być produkowane w czystych warunkach.
Aby być pewnym wyboru, maseczki przeciwwirusowe należy kupować u sprawdzonych sprzedawców, którzy dbają o to, by w asortymencie znajdowały się certyfikowane środki ochrony indywidualnej. W sklepie Apteczka24.pl znajdują się wyłącznie takie maseczki przeciwirusowe, które zapewniają skuteczną ochronę dróg oddechowych.
Bibliografia:
1. Sui Huang, COVID-19: why we should all wear masks — there is new scientific rationale, medium.com (27.03.2020);
2. MW, Czy maseczki ochronne zapobiegają zakażeniu koronawirusem?, mp.pl (05.02.2020);
3. MW, Koronawirus: jak prawidłowo używać masek ochronnych? mp.pl (05.02.2020);
4. Paweł Wernicki, Szymon Zdziebłowski/PAP, WHO: same maseczki nie wystarczą do ochrony przed koronawirusem, pulsmedycyny.pl (11.03.2020);