Rodzaje ciśnieniomierzy – jaki mamy wybór?
W poszukiwaniu odpowiedniego ciśnieniomierza warto najpierw sprawdzić, jakie urządzenia pozostają do naszej dyspozycji. Wyróżnić możemy trzy najważniejsze typy ciśnieniomierzy, a mianowicie:
- Ciśnieniomierz zegarowy – jest stosowany przez lekarzy, ze względu na bardzo wysoką dokładność pomiaru i możliwość precyzyjnego osłuchiwania serca. Składa się z mankietu, pompki, wskaźnika zegarowego oraz słuchawek. Nie posiada w sobie żadnej elektroniki – wszystko odbywa się to manualnie. Prawidłowe stosowanie takiego ciśnieniomierza wymaga wiedzy i doświadczenia. Dlatego jest ona nazywany ciśnieniomierzem lekarskim.
- Ciśnieniomierz półautomatyczny – jest zbliżony do zegarowego, ale posiada elektroniczny manometr, który wskaże nam wynik po wtłoczeniu odpowiedniej ilości powietrza od mankietu. Nasza rola ogranicza się zatem do użycia pompki, a następnie do odczytania wyniku. Do wykonania dokładnego pomiaru trzeba odrobiny wprawy, aby wiedzieć, ile powietrza wtłoczyć.
- Ciśnieniomierz elektroniczny – zdecydowanie najwygodniejszy i najprostszy w obsłudze. Wszystko opiera się na naciśnięciu jednego guzika i odczytaniu wyników z ekranu urządzenia. Możemy wskazać elektroniczne ciśnieniomierze naramienne oraz nadgarstkowe. Jedyną wadą jest tak naprawdę konieczność posiadania baterii lub ładowania urządzenia.
Który ciśnieniomierz okaże się najlepszy? To oczywiście zależy od indywidualnych potrzeb konkretnych grup pacjentów. Jednak zdecydowana większość osób sięga po ciśnieniomierze elektroniczne, które ze względu na automatyczną pracę i prostą obsługę są odpowiednie dla różnych grup wiekowych.
Jakie są najlepsze ciśnieniomierze samodzielnego użytku?
Do samodzielnego użytku najlepsze są ciśnieniomierze elektroniczne, w których wystarczy jedynie nacisnąć odpowiedni przycisk, aby rozpocząć pomiar. Nowoczesne urządzenia zapisują nawet do stu ostatnich pomiarów, co może być dużym udogodnieniem dla seniorów, którzy mają problemy z pamięcią. Ciśnieniomierz naramienny to dobry wybór dla tych osób, które będą dokonywać pomiaru ciśnienia niemal wyłącznie w zaciszu swojego domu. Urządzenie to posiada mankiet, który zakłada się na ramię, kilka centymetrów powyżej łokcia. Z kolei w przypadku ciśnieniomierza nadgarstkowego mankiet zakłada się na nadgarstek. Urządzenie to jest dużo mniejsze, dzięki czemu łatwo je zabrać w dowolne miejsce, aby w każdej chwili móc dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego.
Sprawdź produkty Medel, Vitammy, Novama i Braun dostępne w asortymencie naszego sklepu online.
{#callMethod:getProductsInCategory 469#}
Ciśnieniomierze dla ludzi w różnym wieku
W zasadzie nie ma podziału na ciśnieniomierze przeznaczone dla osób w różnych grupach wiekowych, aczkolwiek warto zwrócić uwagę na pewne istotne funkcje. Jeśli wybieramy ciśnieniomierz dla dziecka, w zestawie powinien znaleźć się odpowiednio mały mankiet, który pozwoli zachować wysoką dokładność pomiaru. Ponadto, biorąc pod uwagę, że pomiaru dokonywał będzie rodzic lub opiekun, w tym przypadku można wybrać manualny ciśnieniomierz zegarowy. Osoby młode często preferują ciśnieniomierze nadgarstkowe, które można zabrać ze sobą w dowolne miejsce, co przy zabieganym trybie życia może być ogromnym ułatwieniem. Z kolei wybierając ciśnieniomierz dla seniora warto zwrócić uwagę na to, czy posiada on funkcję zapisywania pomiarów, a także, czy pozwala w porę ostrzegać przed niebezpiecznymi powikłaniami. Dla osób niedowidzących dobrym rozwiązaniem będzie ciśnieniomierz wyposażony w funkcje głosowe.
Specjalistyczne ciśnieniomierze dla konkretnych grup osób
Specjalistyczne ciśnieniomierze elektroniczne mogą mierzyć wiele parametrów poza ciśnieniem tętniczym, w tym np. tętno, szybkość przepływu krwi, saturację. W rezultacie, najlepsze ciśnieniomierze mogą w porę ostrzegać w przypadku wykrycia takich zagrożeń, jak chociażby migotanie przedsionków czy arytmia. Najbardziej zaawansowane urządzenia są także w stanie wykonać EKG w domowych warunkach. Tego typu specjalistyczne ciśnieniomierze można zatem polecić wszystkim osobom, które zmagają się już z określonymi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego.
Jak wybrać odpowiedni ciśnieniomierz?
W naszym sklepie internetowym dostępny jest szeroki wybór nowoczesnych ciśnieniomierzy elektronicznych, które pomogą w codziennej profilaktyce nadciśnienia. Godne polecenia są ciśnieniomierze Vitammy oferujące korzystny stosunek ceny do jakości. Już za kilkadziesiąt złotych można zakupić prosty ciśnieniomierz, który zaoferuje bardzo wysoką dokładność pomiaru. W naszej ofercie dostępne są także specjalistyczne ciśnieniomierze, które mogą w porę wykryć powikłania związane ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym. Jeśli szukasz największej precyzji pomiaru, wybierz elektroniczny ciśnieniomierz naramienny. Jeśli priorytetem jest dla Ciebie możliwość korzystania z urządzenia w dowolnym miejscu i czasie, dobrym wyborem okaże się ciśnieniomierz nadgarstkowy.
Co może wpłynąć na błędy w pomiarze ciśnienia?
Zacznijmy od tego, że ciśnienie tętnicze jest w dużej mierze związane z cyklem dobowym. Jest najwyższe rano i wieczorem i najniższe w środku dnia. A zatem, jeśli chcemy prowadzić historię pomiarów i wyciągać wnioski w szerszej perspektywie czasu, pomiary powinny być realizowane o podobnych porach. Przed dokonaniem pomiaru należy się wyciszyć i chwilę odpocząć, a ponadto unikać używek (alkoholu, kawy, herbaty, papierosów, napojów energetyzujących), które mają wpływ na wynik. Wyniki mogą być przekłamane także wtedy, gdy przed pomiarem weźmiesz leki mające wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego. Nieprecyzyjny pomiar ciśnienia tętniczego otrzymasz także zaraz po powrocie do domu z dworu lub po niedawno zakończonej aktywności fizycznej.
Zobacz produkty: Medel, Vitammy, Novama i Braun dostępne w naszym sklepie online.
Zasady odpoczynku przed pomiarem ciśnienia
Przed pomiarem ciśnienia należy przyjąć wygodną pozycję siedzącą (ale nie leżącą!) i zastosować technikę relaksacyjną związaną ze spokojnym, głębokim oddychaniem. Pozwala to unormować pracę układu sercowo-naczyniowego, dzięki czemu można uniknąć nieprecyzyjnego pomiaru. Jeśli właśnie wróciłeś do domu, pomiaru dokonaj przynajmniej 15 – 20 minut po przyjściu z dworu. Unikaj także wysiłku i aktywności fizycznej, które podnoszą ciśnienie. Wzrost ciśnienia tętniczego po wysiłku może utrzymywać się nawet przez kilkadziesiąt minut. Dlatego tak ważne jest, aby przed samym pomiarem się zrelaksować i odprężyć. To dobry moment, aby poczytać książkę lub gazetę.
{#callMethod:getProductsInCategory 469#}
Czego unikać przed pomiarem ciśnienia tętniczego?
Ciśnienie tętnicze najczęściej jest mierzone systematycznie, co pozwala wyciągać wnioski na podstawie szerszej historii pomiarów. Zawsze zdarzają się bowiem nieprecyzyjne pomiary związane chociażby z dyspozycją dnia czy warunkami atmosferycznymi. Nadciśnienie lub niedociśnienie może być stwierdzone tylko wtedy, gdy dysponujemy kilkoma niezależnymi pomiarami dokonanymi na przestrzeni kilku tygodni. Jak uzyskać wiarygodne wyniki? Unikaj następujących błędów:
- przyjmowanie używek (kawa, herbata, napoje energetyzujące, alkohol, papierosy) na pół godziny przed planowanym pomiarem ciśnienia;
- realizowanie pomiaru w różnych porach dnia, bez uwzględnienia cyklu dobowego;
- przyjmowanie leków wpływających na ciśnienie tętnicze przed pomiarem (chyba, że takie zalecenia wydał lekarz);
- mierzenie ciśnienia zaraz po wysiłku lub aktywności fizycznej;
- mierzenie ciśnienia bezpośrednio po przyjściu z dworu;
- mierzenie ciśnienia w momencie, gdy jesteś zdenerwowany jakąś sytuacją (chyba, że chcesz sprawdzić reakcje organizmu na bodziec stresowy);
Jeśli wykonujesz pomiar ciśnienia po raz pierwszy, dokładnie zapoznaj się z instrukcją urządzenia, aby uniknąć błędów związanych z nieprawidłowym użytkowaniem ciśnieniomierza.
Dobry ciśnieniomierz to podstawa
Jeśli chcesz włączyć systematyczne pomiary ciśnienia tętniczego do codziennych, prozdrowotnych nawyków, potrzebujesz sprawdzonego urządzenia. Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście ciśnieniomierze elektroniczne, które pozwalają automatycznie zmierzyć ciśnienie po naciśnięciu właściwego przycisku. Takie ciśnieniomierze dzielimy na naramienne oraz nadgarstkowe. Ciśnieniomierz naramienny oferuje największą precyzję pomiaru, ale jest dość duży, przez co jego użytkowanie ogranicza się w zasadzie wyłączne do domowego. Ciśnieniomierz nadgarstkowy jest mały i poręczny, ale dokładność pomiaru może być nieco słabsza, zwłaszcza przy skrajnych wynikach.
W naszym sklepie internetowym znajdziesz szeroki wybór ciśnieniomierzy elektronicznych od uznanej firmy Vitammy. Urządzenia te oferują korzystny stosunek ceny do jakości i na pewno pomogą w uzyskaniu wiarygodnych pomiarów na co dzień. Ciśnieniomierze elektroniczne często wykonują trzy różne pomiary i podają uśredniony wynik. Niektóre z nich posiadają wbudowaną pamięć, co pozwala sprawdzić historię pomiarów. Warto postawić na ciśnieniomierz, który posiada funkcję zasilania USB, dzięki czemu nie trzeba mieć pod ręką baterii.
Regularny pomiar ciśnienia krwi to niezastąpiony element diagnostyki chorób krążenia. Obecnie nadciśnienie jest uważane za chorobę cywilizacyjną, dotykającą coraz młodsze osoby. Geny, styl życia, współistniejące schorzenia – to tylko niektóre z czynników, które wpływają na wysokość ciśnienia krwi. A co wpływa na pomiar ciśnienia? Czego unikać, aby zminimalizować ryzyko niemiarodajnych wyników?
Zbyt niskie czy za wysokie?
Idealne ciśnienie? 120/80 mm/Hg – niestety, mało która osoba może się nim pochwalić. Już większa dawka stresu w pracy wpływa na wynik pomiaru, nie wspominając o porze dnia, dniu cyklu miesiączkowego czy problemach z hormonami. Coraz więcej osób choruje na nadciśnienie – o tym schorzeniu mówimy wtedy, gdy wynik pomiaru osiąga wartość powyżej 140/90 mm/Hg. Zbyt wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko wielu chorób, zawału oraz udaru. Po drugiej stronie mamy grupę osób, które skarżą się na niskie ciśnienie krwi, wynoszące poniżej 90/60 mm/Hg. Choć wiele ludzi bagatelizuje taki wynik, ciesząc się, że nie ma nadciśnienia, warto pamiętać, że za niskie ciśnienie (hipotonia) również może wiązać się z gorszą jakością życia. Bóle i zawroty głowy, senność czy problemy z koncentracją to tylko niektóre z problemów towarzyszących niskociśnieniowcom. Sprawdź, co musisz wiedzieć o ciśnieniu krwi.
Mierzenie ciśnienia krwi w domowych warunkach to doskonała forma profilaktyki, jak i sposób na to, aby sprawdzać efekty ewentualnego leczenia. Niestety, bardzo często zdarza się tak, że błędy przy mierzeniu ciśnienia fałszują pomiar. Gorzej, jeśli osoba go wykonująca nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. O czym należy pamiętać, aby uniknąć takich sytuacji?
Co wpływa na pomiar ciśnienia?
Nieprawidłowy pomiar ciśnienia w domu może zdarzyć się każdemu. Dlatego tak ważne jest, aby zapoznać się z instrukcją obsługi ciśnieniomierza oraz stosować się do kilku ważnych zaleceń. Na fałszowanie wyniku wpływa wypicie kawy, alkoholu lub napoju energetycznego przed pomiarem. Tak samo sprawa wygląda w przypadku aktywności fizycznej, a nawet narażenia się na dużą dawkę stresu. Niemiarodajny wynik może być wynikiem mówienia w czasie badania, zażycia leków bez recepty (leki na receptę zażywa się według wytycznych lekarza) czy złego ułożenia ręki. Jeśli chodzi o pomiar ciśnienia, błąd, jakim jest wykonanie badania na ręce dominującej, jest jednym z najczęstszych. Zasada jest prosta. Osoba leworęczna mierzy ciśnienie na dłoni prawej, a osoba praworęczna – na lewej. Podczas pomiaru przyjmuje się pozycję siedzącą. Ręka powinna mieć stabilne oparcie, stopy powinny dotykać podłogi. Aby wyrównać oddech, uspokoić myśli, należy odpocząć 10-15 minut przed wykonaniem pomiaru. Ważny jest także sam mankiet. Jego prawidłowe położenie podpowie instrukcja obsługi, natomiast należy też zwrócić uwagę na szerokość i długość tej części ciśnieniomierza. U większości osób sprawdzi się uniwersalny mankiet, 22-40 cm, w przypadku osób otyłych wymiary te powinny być większe. Zbyt wąski mankiet zawyży wynik pomiaru, z kolei zbyt szeroki i luźny obniża wartość ciśnienia.
{#callMethod:getProductsInCategory 469#}
Błędny pomiar ciśnienia krwi
Błędny pomiar ciśnienia krwi może być spowodowany… złej jakości sprzętem. Warto zatem postawić na urządzenia wzbogacone o najnowsze technologie, wyposażone w dodatkowe funkcje, jak chociażby wykrywanie arytmii czy interpretację wyników z zaleceniami WHO. Najwyższej jakości ciśnieniomierze to sprzęt, który ma wbudowaną technologię ograniczającą błędne pomiary. Mowa o m.in. sygnale, jeśli w czasie badania poruszysz ręką lub źle nałożysz mankiet. Tego typu urządzenia ma w swojej ofercie marka Vitammy. Seria Vitammy Next to gwarancja jakości i ochrona przed najczęstszymi błędami pomiaru ciśnienia. Wartym uwagi ciśnieniomierzem jest model Next 7, który ma uniwersalny mankiet 22-40 cm, duży, podświetlany wyświetlacz oraz wydaje komunikaty w języku polskim. Urządzenia wykonuje pomiar szybko i delikatnie, dzięki czemu sprawdzi się u osób wrażliwych na ucisk. Next 7 ma funkcję wykrywania ruchu i złego ułożenia mankietu, a o relaks podczas pomiaru pomaga zadbać muzyka relaksacyjna.
Vitammy Next 9 to z kolei ciśnieniomierz o małych rozmiarach, który doskonale sprawdzi się w podróży lub na co dzień – zmieści się w każdej torebce! Sprzęt ma wbudowany akumulator, ładuje się go poprzez kabel USB. Wymiary mankietu to 23-36 cm, urządzenie ma pamięć na 120 pomiarów. Warto też dodać, że do stworzenia ciśnieniomierze nie użyto lateksu, zatem jest to dobry wybór również w przypadku osób uczulonych na ten materiał. W ramach serii Next można też kupić m.in. zestawy składające się z ciśnieniomierza oraz pulsoksymetru. Wszystkie zestawy, jak i najnowszej technologii ciśnieniomierze możesz zamówić już teraz na Apteczka24. Nie wiesz, jaki model wybrać? Podpowiadamy, jaki ciśnieniomierz kupić do domu.
Masz problemy z ciśnieniem? Pamiętaj o jego regularnym mierzeniu! Pomogą Ci w tym automatyczne ciśnieniomierze, które zapewniają precyzyjny pomiar ciśnienia tętniczego w warunkach domowych. Samodzielne badanie to doskonałe rozwiązanie między wizytami u lekarza jest także zalecane wszystkim dorosłym w ramach profilaktyki m.in. chorób układu krążenia. Jaki ciśnieniomierz wybrać?
Samodzielna kontrola ciśnienia tętniczego
Mierzenie ciśnienia w gabinecie lekarskim to rutynowa kontrola w przypadku wielu pacjentów cierpiących na przewlekłe schorzenia układu krążenia, ale nie tylko. To podstawowe badanie, które może być kluczowe w diagnostyce każdego pacjenta, jak i uchronić go przed m.in. zawałem serca. Jednak, aby pomiar ciśnienia był miarodajny, należy wykonywać go regularnie. Warto zatem zaopatrzyć się w aparat do mierzenia ciśnienia tętniczego w warunkach domowych, aby móc na bieżąco kontrolować swój stan zdrowia. Na dokładny pomiar ciśnienia mają wpływ dwie rzeczy – stosowanie się do zasad mierzenia ciśnienia oraz zakup dobrej jakości sprzętu.
{#callMethod:getProductsInCategory 469#}
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli ciśnieniomierzy, wzbogaconych o dodatkowe funkcje i technologie. Wysokiej klasy aparaty do mierzenia ciśnienia tętniczego to gwarancja komfortu użytkowania sprzętu, jak i jego niezawodności oraz precyzji. Automatyczny ciśnieniomierz dokonuje pomiaru praktycznie samodzielnie, wystarczy odpowiednio nałożyć mankiet na ramię i przycisnąć guzik, rozpoczynając badanie. Dokładna kontrola ciśnienia i zaawansowane technologie to domena m.in. ciśnieniomierzy Vitammy Next. Są to łatwe w obsłudze aparaty, których mogą używać wszyscy domownicy. W przypadku Vitammy Next opinia użytkowników sprowadza się przede wszystkim do jednego – automatycznego dopasowania ciśnienia w mankiecie przez aparat oraz widocznej redukcji ucisku, co znacząco zmniejsza dyskomfort podczas badania.
Ciśnieniomierz, który dba o prawidłowy pomiar ciśnienia tętniczego
W Apteczka24 znajdziesz ciśnieniomierze, które doskonale sprawdzą się przy samodzielnym mierzeniu ciśnienia. Seria Next marki Vitammy (modele 1,3, 5 i 6) to nowoczesny sprzęt z uniwersalnym mankietem naramiennym, który można swobodnie regulować (22-40 cm). Dzięki temu z jednego ciśnieniomierza mogą skorzystać zarówno osoby szczupłe, jak i tęższe. O prawidłowy pomiar ciśnienia tętniczego dbają zaawansowane funkcje, które informują o właściwym ułożeniu mankietu, jak i dają sygnał, gdy poruszysz się w trakcie badania. Wszystkie modele wykrywają arytmie, a uzyskany wynik pomiaru interpretują zgodnie z zaleceniami WHO. Aparaty uśredniają 3 ostatnie pomiary oraz mają wbudowaną pamięć pomiarów dla dwóch osób, dla każdej z nich zapisując po 120 wyników. To doskonała opcja, która pozwala na porównywanie wartości ciśnienia z ostatnich tygodni, jak i dostarczenie lekarzowi dokładnego opisu wszystkich badań.
Wybierając ciśnieniomierz, zwróć uwagę na jego dodatkowe funkcje i dobierz je do swoich potrzeb. Przykładowo, Vitammy Next 3 i 6 to modele z akrylową szybką ochronną, która zapewni bezawaryjność sprzętu nawet w przypadku upadku. Oba aparaty dokonują pomiaru podczas pompowania mankietu, co znacząco przyśpiesza badanie, jak i zmniejsza ucisk na kończynę. Dokładny pomiar w komfortowych warunkach uzupełniają komunikaty głosowe w języku polskim, co stanowi doskonałe rozwiązanie m.in. dla seniorów z gorszym wzrokiem. Czas badania umila relaksująca muzyka, która pozwala zapomnieć o ewentualnym stresie związanym z mierzeniem ciśnienia. Funkcja głosowa oraz muzyka to kilka z dodatkowych funkcji, które charakteryzują także model Vitammy Next 5. Ten aparat ma podświetlany ekran, dzięki czemu pomiar ciśnienia tętniczego w nocy nie jest żadnym problemem. Jeśli zależy Ci na dobrym ciśnieniomierzu i nie potrzebujesz dodatkowych funkcji, koniecznie sprawdź model Vitammy Next 1.
Zasady mierzenia ciśnienia
Prawidłowy pomiar ciśnienia tętniczego wymaga pamiętania o kilku ważnych zasadach. Mierz ciśnienie po odpoczynku. Przyjmij wygodną pozycję siedzącą, łokieć oprzyj o blat, stopy powinny dotykać podłogi. Bezpośrednio przed pomiarem ciśnienia nie pij kawy, alkoholu, nie żuj gumy. Mierz ciśnienie regularnie, o tych samych porach, przed przyjęciem leków. Pamiętaj, że na wartość ciśnienia mają wpływ m.in. dzień cyklu, dieta, infekcje czy stres. Sprawdź, o czym może świadczyć nieprawidłowe ciśnienie i w razie wątpliwości skonsultuj się ze swoim lekarzem.
Jeśli chodzi o ciśnieniomierze Vitammy Next, recenzja użytkowników mówi sama za siebie, jednak podczas zakupu aparatu kieruj się swoimi potrzebami i postaw na model, który zapewni Ci największy komfort podczas badania. Wszystkie modele z serii Next oraz wiele innych propozycji znajdziesz w Apteczka24.