Olejek złodziei to kompozycja pięciu olejków wspierających na przykład układ odpornościowy. Jaki sekret tkwi w tej kompozycji i dlaczego nazywa się olejkiem złodziei? Dowiedz się więcej.
Czym jest olejek złodziei?
Pod tą tajemniczą nazwą kryje się mieszanka pięciu olejków aromatycznych: goździkowego, cytrynowego, eukaliptusowego, rozmarynowego i cynamonowego. Ciekawostką jest, dlaczego mikstura tak się nazywa i co to jest olejek złodziei.
Według legendy historia olejku złodziei sięga średniowiecza. Podczas epidemii dżumy w XV-wieku, czwórka włamywaczy niecnie wykorzystywała sytuację, włamując się do domów umierających i chorych. Rabowali, nie zważając na epidemię, a co dziwne, nie zarażali się groźną bakterią, mimo bliskiego kontaktu z osobami zarażonymi. Działo się tak dlatego, że smarowali dłonie, twarz, okolice ust i nosa oraz stopy olejkiem, który – jak się okazało – chronił ich przed zachorowaniem. Gdy plaga rozprzestrzeniła się, sprytni włamywacze zajęli się produkcją i sprzedażą cudownego olejku, który wykorzystywali nawet ówcześni lekarze w celu ochrony przed dżumą.
Czy taka była prawdziwa geneza olejku czterech złodziei, czy to tylko anegdota? Dzięki wykorzystaniu naturalnych substancji olejek złodziei jest bezpieczny dla dzieci i dla dorosłych, a mając poszczególne składniki, można go wykonać nawet w domowych warunkach. Mikstura zapewnia wsparcie organizmu w ochronie przed zachorowaniami oraz w szybszym dojściu do zdrowia po infekcji. Dlaczego tak się dzieje?
Olejek złodziei – skład
Aby płyn był skuteczny, musi być wykonany z wysokiej jakości składników, zmieszanych w odpowiednich proporcjach . Wyróżniamy olejki :
-
olejek goździkowy – stosuje się go pomocniczo w infekcjach skórnych.
-
olejek cytrynowy – stosowany jest w schorzeniach dróg oddechowych, płyn do płukania ust,
-
olejek eukaliptusowy – Stosowany jest pomocniczo w infekcjach dróg oddechowych.
-
olejek cynamonowy – rozgrzewa i łagodzi bóle.
Wymienione substancje już pojedynczo wykazują korzystny wpływ na organizm, a połączone stanowią tarczę ochronną dla organizmu. Olejek złodziei nadaje się do stosowania zewnętrznego, do nacierania, do inhalacji i do aromatyzacji pomieszczeń.
Właściwości olejku złodziei:
-
wzmacnia układ oddechowy,
-
pomaga obniżyć gorączkę,
-
łagodzi przy wykwitach skórnych,
-
oczyszcza i aromatyzuje powietrze,
-
wzmacnia mechanizmy obronne organizmu.
Olej złodziei warto mieć w domu, pod ręką, można go kupić lub zrobić samodzielnie, trzeba jednak dysponować poszczególnymi składnikami. Odpowiednie proporcje to: 40 kropli olejku goździkowego, 35 kropli olejku cytrynowego, 20 kropli olejku cynamonowego, 15 kropli olejku eukaliptusowego i 10 kropli olejku rozmarynowego. W ten sposób powstaje olejek złodziei, którym warto się posługiwać w celu zapobiegania infekcji.
Jak stosować olejek złodziei?
Używanie płynu złodziei zależy od tego, w jaki sposób chcesz go wykorzystać. Nadaje się do płukania gardła, inhalacji, kąpieli, na ból głowy, jako perfumy i do aromatyzacji powietrza.
-
Do płukania gardła, rozpuść 2-3 krople w połowie szklanki wody.
-
Na ból głowy nałóż na palec 1 kroplę i rozetrzyj w dłonie.
-
Do kąpieli, dodaj kilka kropel na łyżkę soli, a następnie wsyp ją do wanny z wodą.
-
Do aromatyzacji i oczyszczania, powietrza wkrop parę kropel olejku do kominka podgrzewanego świeczką lub nawilżacza powietrza.
Naturalny olejek eteryczny złodziei polecany jest przy przeziębieniu, grypie i innych infekcjach dróg oddechowych, chorobach skórnych, bólach stawów i mięśni, a także w celu relaksacji i poprawy samopoczucia. Jak widać zastosowanie olejku złodziei jest szerokie. To jeden z tych produktów, które zdecydowanie warto mieć w domu i korzystać w razie potrzeby.