Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia (z dnia 26 lutego 2021) dotyczącymi obowiązku zasłaniania ust i nosa maseczką, nie można osłaniać ust szalikiem, chustami, przyłbicami, półprzyłbicami i innymi, podobnymi osłonami. Te wolno nosić jedynie w połączeniu z maseczką, lecz nie jako ich alternatywa. W takim razie, jaką nosić maseczkę, by była zgodna z przepisami i faktycznie chroniła, a nie udawała, że chroni?
Jakiego rodzaju maski potrzebujesz?
O tym, czy maseczka chroni przed wirusem, pisaliśmy w odrębnym artykule. Maseczka (półmaska) na twarz taka zwykła bawełniana lub innego typu bez żadnego filtra ani specjalnej konstrukcji, zapewnia jedynie podstawową barierę, blokując aerozole i zawarte w nich wirusy i mikroorganizmy uwalniane podczas oddechu, kichania, czy kaszlu. Nie chroni przed ich wdychaniem, lecz wydychaniem, działa więc jednostronnie. Jej efektywność oparta jest na konieczności noszenia maseczki przez wszystkie osoby, wtedy transmisja wirusów i bakterii jest ograniczona. To skuteczna maska pod warunkiem, że wszyscy się stosują do obowiązku zakrywania ust oraz nosa.
Co jednak w przypadku, gdy potrzebujesz lepszej ochrony; maseczki z filtrem, która nie tylko będzie ograniczała transmisję wirusów, ale też chroniła użytkownika? Wtedy skuteczną osłonę stanowią maseczki chirurgiczne lub półmaski ochronne z filtrem FFP2 i FFP3.
{#callMethod:getProductsInCategory 672#}
Wystrzegać się należy natomiast masek FFP1, które czasami reklamowane są jako przeciwwirusowe; w rzeczywistości nie zapewniają takiej ochrony, są to półmaski przeciwpyłowe, nienadające się jako środek ochrony indywidualnej zabezpieczający przed skażeniami mikrobiologicznymi. Więcej na temat klas FFP przeczytasz tutaj.
Półmaska filtrująca FFP2 – komu rekomendowana?
Półmaski filtrujące klasy FFP2 to jednorazowe maseczki, zapewniające dwustronną barierę przed cząsteczkami aerozoli, dymów oraz zagrożeniami mikrobiologicznymi. Najwyższą skuteczność wykazują dla cząstek do wielkości 0,6 μm, ale są skuteczne również dla drobinek o średnicy nawet 0,1 μm, więc półmaski typu FFP2 są zdolne do filtrowania wirusa SARS-CoV-2. Tego typu maski nie tylko blokują wirusa, ale też chronią przed różnymi trybami transmisji wirusowej. Zapewniają co najmniej 94% skuteczności filtrowania przy maksymalnym 10-krotnym przekroczeniu norm stężenia czynnika szkodliwego. Innym parametrem, który trzeba wziąć pod uwagę, jest całkowity przeciek wewnętrzny, określający szczelność maseczki na szwach i w miejscu styku ze skórą.
Skuteczna maska FFP2 zapewni dobrą ochronę użytkownikowi nawet w sytuacji, gdy ten będzie miał kontakt z osobą zakażoną. Polecane są zarówno pracownikom systemu ochrony zdrowia, służbom mającym potencjalny kontakt z chorymi osobami, jako środki ochrony indywidualnej do zakładów pracy, jak i jako środki ochrony osobistej dla osób prywatnych, chcących w sposób szczególny zabezpieczyć się przed ryzykiem kontaktu z czynnikiem szkodliwym, w tym wirusem SARS-CoV-2.
Półmaska FFP2 z zaworem i bez zaworka
Półmaski typu FFP2 i FFP3 mogą występować w wersji z zaworkiem oddechowym i bez. Popularnym rozwiązaniem jest półmaska FFP2 bez zaworka, jednak zawory oddechowe znacząco ułatwiają wydychanie i wdychanie powietrza. Dodatkowo półmaska z zaworem lepiej odprowadza wilgoć. Trzeba jednak pamiętać, że zawory oddechowe filtrują w jedną stronę. Półmaska filtrująca z zaworem nie ogranicza transmisji wirusa w przypadku, gdy użytkownik kichnie – w takim wypadku powietrze wraz z kropelkami śliny przedostanie się przez osłonę.
Czy potrzebujesz maski FFP2? Jeżeli masz kontakt z osobami chorymi lub chcesz lepiej zabezpieczyć się przed zachorowaniem, to zdecydowanie półmaska filtrująca typu FFP2 zapewni o wiele skuteczniejszą ochronę niż zwykła bawełniana, czy nawet chirurgiczna maseczka jednorazowa na twarz. Jej skuteczność zależy jednak od tego, czy będziesz ją prawidłowo używać; jest to maska jednorazowego użytku o określonym czasie przydatności – od kilku godzin do kilkunastu godzin. Na rynku istnieją też półmaski FFP2 z zaworem i bez, nadające się do wielokrotnego użytku, które można dezynfekować. Należy pod tym względem ściśle przestrzegać zaleceń producenta.
W sklepie Apteczka24.pl znajdziesz szeroki wybór Środków Ochrony Indywidualnej i Osobistej, w tym różnego rodzaju ochronę twarzy: półmaski ochronne typu FFP2 i FFP3, maseczki chirurgiczne, przyłbice oraz inne osłony chroniące przed czynnikami szkodliwymi.
Bibliografia:
1. Weronika Rymer, Agnieszka Wroczyńska, Profilaktyka zakażeń personelu medycznego, mp.pl, 10.08.2020 (dostęp: 24.03.2021);
2. MW, Czy maseczki ochronne zapobiegają zakażeniu koronawirusem?, mp.pl. 05.02.2020., (dostęp: 24.03.2021);
3. Paweł Wernicki, Szymon Zdziebłowski/PAP, WHO: same maseczki nie wystarczą do ochrony przed koronawirusem, pulsmedycyny.pl, 11.03.2020, (dostęp: 24.03.2021);
4. World Health Organization, Q&A on coronaviruses (COVID-19), who.int, 09.03.2020, (dostęp: 24.03.2021);