Dlaczego regularne pomiary ciśnienia są tak ważne? Zakres kontroli
Najlepszym argumentem przemawiającym na korzyść systematycznych pomiarów ciśnienia są statystyki. Ostatnie badania dowodzą, że na nadciśnienie tętnicze (hipertonia) cierpi nawet 1,2 miliarda osób – to 15% populacji naszej planety! Natomiast na choroby będące skutkiem nadciśnienia, np. zawał serca czy udar mózgu, umiera ok. 17 mln ludzi każdego roku. Hipertonia często jest następstwem stresującego trybu życia, nieodpowiedniej diety, jak również braku aktywności fizycznej. W parze z nadciśnieniem często idzie także nadwaga i otyłość. Systematyczne pomiary ciśnienia tętniczego to jedno z kluczowych działań profilaktycznych. Jeśli problem zostanie wykryty wcześnie, można skutecznie zapobiegać przykrym następstwom tej dolegliwości.
Kto powinien systematyczne mierzyć ciśnienie? Podejście kontrolne
Biorąc pod uwagę, jak powszechną dolegliwością jest nadciśnienie tętnicze, regularne pomiary można w zasadzie zalecić wszystkim, nawet osobom przed 30. rokiem życia. Tego typu profilaktykę na pewno należy doradzić osobom, które często są narażone na stres. Pomiary ciśnienia warto robić także wtedy, gdy dostrzeżemy u siebie objawy tej dolegliwości. Są nimi: duszności, nerwowość, zawroty głowy, uczucie ucisku w głowie, zmęczenie pomimo braku wysiłku, zaburzenie snu, a w skrajnych przypadkach także krwawienie z nosa. Biorąc pod uwagę, że wraz w wiekiem wzrasta ryzyko nadciśnienia, taka profilaktyka jest bardzo wskazana u osób po 50. roku życia.
Jakie są zalecenia lekarzy względem systematycznych pomiarów? Wnioski i zalecenia
Ciśnienie tętnicze w ramach codziennej profilaktyki należy mierzyć dwa razy w ciągu dnia – rano i wieczorem. Jedną z najważniejszych zasad jest ta, aby pomiary wykonywać o podobnych godzinach, np. o godzinie 8:00 i godzinie 20:00. Poranny pomiar zazwyczaj jest wyższy od wieczornego i jest to całkowicie normalne, ponieważ wynika z cyklu dobowego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ciśnienie mierzyć także w środku dnia. W nerwowych sytuacjach po ciśnieniomierz powinny sięgnąć osoby, które już stosują leki na nadciśnienie. Gdy pomiar wykaże bardzo wysoki wynik, wówczas należy zastosować się do zaleceń lekarza. W ramach profilaktyki należy prowadzić dziennik pomiarów. Dysponując nowoczesnym ciśnieniomierzem nie trzeba się o to martwić – urządzenie może zapisywać nawet kilkadziesiąt ostatnich pomiarów, a jeśli posiada on funkcje parowania z urządzeniem mobilnym, wówczas wszystkie wyniki będą zapisywane w pamięci telefonu.
Jak przygotować się do pomiaru ciśnienia?
Bardzo istotne jest to, aby pomiary wykonywać w sposób prawidłowy, minimalizując ryzyko błędów. Zacznijmy od tego, że przed wykonaniem pierwszego pomiaru należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi ciśnieniomierza. Choć współczesne ciśnieniomierze są bardzo proste w obsłudze, to jednak wciąż łatwo o błędy, które wpłyną na dokładność pomiaru. Należy także dążyć do tego, aby warunki pomiaru były standardowe, czyli takie, jak zwykle.
Na pół godziny przed pomiarem unikaj używek (papierosy, alkohol, kawa, napoje energetyzujące), a także nie zażywaj leków, które mogłyby wpłynąć na pracę układu sercowo-naczyniowego. Jeśli niedawno wróciłeś z dworu, poczekaj przynajmniej 15-20 minut zanim wykonasz pomiar. Ostatni kwadrans przed pomiarem warto się relaksować, o ile oczywiście jest to możliwe. Wystarczy wygodnie usiąść, spokojnie oddychać i poczytać książkę lub posłuchać muzyki. Pamiętając o tych kilku prostych zasadach można uzyskać największą precyzję pomiarów.
W jaki sposób można monitorować ciśnienie tętnicze w domu?
Aby regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze w domu, warto wyposażyć się w odpowiedni ciśnieniomierz. Najpopularniejsze są oczywiście ciśnieniomierze elektroniczne, które wykonają pomiar po naciśnięciu właściwego przycisku. Do wyboru są dwa najpopularniejsze typy ciśnieniomierzy, a mianowicie: nadgarstkowy oraz naramienny. Ciśnieniomierze naramienne są dokładniejsze, natomiast ciśnieniomierze nadgarstkowe ze względu na niewielkie rozmiary można zabrać ze sobą w dowolne miejsce. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz szeroki wybór ciśnieniomierzy Vitammy. To polska firma ciesząca się pozytywnymi opiniami klientów za sprawą korzystnego stosunku cen do jakości. Proste ciśnieniomierze można kupić za kilkadziesiąt złotych. To bardzo niewiele patrząc na to, jak wiele korzyści dla Twojego zdrowia może przynieść profilaktyka nadciśnienia.
W jakich sytuacjach należy udać się do lekarza?
Normy ciśnienia tętniczego zależą od wieku. W związku z tym warto sprawdzić, jakie są nasze indywidualne normy i to na ich podstawie interpretować wyniki. Prawidłowe ciśnienie skurczowe (górne) mieści się w przedziale ok. 90 – 135 mm Hg, natomiast ciśnienie rozkurczowe (dolne) w przedziale 50 – 90 mm Hg. Nadciśnienie łagodne zaczyna się od wyniku 140 – 90 mm Hg. Natomiast pomiary o wartości 180 – 110 mm Hg to już nadciśnienie ciężkie, które wymaga pilnej interwencji. Do lekarza zgłoś się wtedy, gdy na przestrzeni kilku tygodni zauważysz notoryczne wyniki nie mieszczące się w normie. Pamiętaj także o tym, że niedociśnienie może być równie groźne, co nadciśnienie i z tym problemem również warto udać się do lekarza.